TEST: Trailová bota Cloudventure Peak

  10:36aktualizováno  10:36
Na podzim loňského roku jsem pokukoval po nových trailových botách. Chtěl jsem vyzkoušet méně známou značku, která by splňovala požadavky vrcholové běžecké boty. Tak jsem se dostal ke švýcarské značce ON a jejich závodnímu modelu Cloudventure Peak.

Ideální podmínky | foto: Tomáš Valentík

Model Cloudventure Peak mě zaujal na první pohled. Má velmi výraznou barvu se spoustou reflexních prvků, které se nacházejí na všech stranách obuvi. Svršek boty je tvořen velmi tenkým, ale zároveň pevným materiálem. Ve špičce a na patě je bota zpevněna proti případným nárazům. Zajímavostí je několik designových drobností. Těmi jsou vrchní kovová očka na tkaničky ve tvaru znaku firmy ON, případně odlišnost v patní části obuvi. Na jedné botě je písmeno O a  na druhé N. Nejvýraznější částí je však podrážka. Ta je tvořena z jedenácti obláčků (odtud také název cloud), které tvoří technologii vzduchové tlumení.

Pánský model je v oranžovo-šedém (dle výrobce ohňovo-šedém) barevném provedení. Drop se udává 6 mm a váha boty při velikost 8,5 US 260 g. Já jsem měl k dispozici velikost 11 a váha boty byla 305 g. Velikostně bota odpovídá ostatním značkám, takže odpadají složitosti ve výběru správné velikosti. Dostupnost obuvi je v České republice značně omezena. Proto udávám raději cenu přímo od výrobce. Tu stanovil na 149,99 $.

Bota je měkká a velmi tvárná, takže na noze příjemně sedí. Pro někoho může být ze začátku problém s tím, že jednotlivé obláčky jdou při prvních obutí lehce cítit. To však po rozběhnutí mizí. Největším problémem jsou tkaničky. Jediným plusem je, že jsou ploché. Tím jejich klady však končí. Jsou totiž dost hladké a úzké a hrozí rozvazování jako u kulatých tkaniček. Největším problémem je pak jejich délka. U závodních bot jsem v životě neviděl tak dlouhé tkaničky. Je třeba udělat ještě jeden uzlík, aby si na ně běžec nešlápl.

Plusy

+ reflexní prvky

+ perfektní přilnavost na měkkém povrchu

+ podrážka se nezanáší bahnem

+ slušný komfort na asfaltových přebězích

Mínusy

- tkaničky

- vrzání za mokra na asfaltu

Boty jsem testoval na přelomu listopadu a prosince. Takže ideální doba na vyzkoušení všech možných podmínek. Od pevných lesních cest, přes bahno až po sníh. Lehce mě sice zradilo zdraví, ale i tak jsem v botách zvládl odběhat 130 km (12,5 hodiny) s převýšením 4000 m. A výsledek?

Bota od prvního výběhu nikde netlačí a není třeba si na ni jakkoliv zvykat. Tedy až na výše zmíněnou podrážku. Jinak tento model obstojí i v těch nejhorších podmínkách. Nejvíce si libuje v blátě, oraništi nebo v mokru. Boty mě příjemně překvapily. Vzorek s technologií obláčků perfektně drží v měkkém terénu a ani jednou mě nezradil. Jistota s jakou se dá běhat v blátě je vskutku nevídaná. Běh v měkkém terénu se tak pro mě s Cloudventure Peak stal opravdovou zábavou. Boty jsem si proto přejmenoval na „oranžová prasátka“. Příjemné překvapení bylo i to, že se ve vzduchových mezerách nezadržovalo bahno a nečistoty a tlumení tak stále fungovalo. Vzorek nezadržuje ani bahno, a tak se mi nikdy nestalo, že bych měl na podrážce ještě druhou podrážku – bahenní. Vlastnosti boty do měkkého terénu se dají dobře využít i ve sněhu. Zde také bota perfektně drží. Neobsahuje však žádnou membránu, takže to není na nějaké pomalé vyklusávání. Svižným tempem se v nich dá zvládnout ve sněhu i více jak 10 kilometrů.

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Žádná bota není univerzální, a když bota někde získává, na druhé straně musí ztrácet. Ztráta se projevuje na pevném povrchu. Při běhu po rovině je běh díky technologii obláčků příjemný. Lehké podkluzování jsem zaznamenal pouze za mokra na dlažebních kostkách při běhu do kopce. Největší neřestí je ale vrzání. Na asfaltu za mokrého počasí podrážka s obláčky při tlumení vydává nelibý vrzající zvuk. Ten se projevoval pokaždé.

Celkově mě však boty Cloudventure Peak příjemně překvapily. Díky nižšímu dropu se hodí především pro pokročilejší běžce. Jejich uplatnění je díky nízké váza hlavně do závodů, a to především od podzimu do jara – krosy, zimní závody a nebál bych se je využít i během překážkových závodů.

Tímto bych rád poděkoval společnosti SPRINT za možnost testování obuvi Cloudventure Peak.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz