TEST: Trailová bota Cloudventure Peak

  10:36aktualizováno  10:36
Na podzim loňského roku jsem pokukoval po nových trailových botách. Chtěl jsem vyzkoušet méně známou značku, která by splňovala požadavky vrcholové běžecké boty. Tak jsem se dostal ke švýcarské značce ON a jejich závodnímu modelu Cloudventure Peak.

Ideální podmínky | foto: Tomáš Valentík

Model Cloudventure Peak mě zaujal na první pohled. Má velmi výraznou barvu se spoustou reflexních prvků, které se nacházejí na všech stranách obuvi. Svršek boty je tvořen velmi tenkým, ale zároveň pevným materiálem. Ve špičce a na patě je bota zpevněna proti případným nárazům. Zajímavostí je několik designových drobností. Těmi jsou vrchní kovová očka na tkaničky ve tvaru znaku firmy ON, případně odlišnost v patní části obuvi. Na jedné botě je písmeno O a  na druhé N. Nejvýraznější částí je však podrážka. Ta je tvořena z jedenácti obláčků (odtud také název cloud), které tvoří technologii vzduchové tlumení.

Pánský model je v oranžovo-šedém (dle výrobce ohňovo-šedém) barevném provedení. Drop se udává 6 mm a váha boty při velikost 8,5 US 260 g. Já jsem měl k dispozici velikost 11 a váha boty byla 305 g. Velikostně bota odpovídá ostatním značkám, takže odpadají složitosti ve výběru správné velikosti. Dostupnost obuvi je v České republice značně omezena. Proto udávám raději cenu přímo od výrobce. Tu stanovil na 149,99 $.

Bota je měkká a velmi tvárná, takže na noze příjemně sedí. Pro někoho může být ze začátku problém s tím, že jednotlivé obláčky jdou při prvních obutí lehce cítit. To však po rozběhnutí mizí. Největším problémem jsou tkaničky. Jediným plusem je, že jsou ploché. Tím jejich klady však končí. Jsou totiž dost hladké a úzké a hrozí rozvazování jako u kulatých tkaniček. Největším problémem je pak jejich délka. U závodních bot jsem v životě neviděl tak dlouhé tkaničky. Je třeba udělat ještě jeden uzlík, aby si na ně běžec nešlápl.

Plusy

+ reflexní prvky

+ perfektní přilnavost na měkkém povrchu

+ podrážka se nezanáší bahnem

+ slušný komfort na asfaltových přebězích

Mínusy

- tkaničky

- vrzání za mokra na asfaltu

Boty jsem testoval na přelomu listopadu a prosince. Takže ideální doba na vyzkoušení všech možných podmínek. Od pevných lesních cest, přes bahno až po sníh. Lehce mě sice zradilo zdraví, ale i tak jsem v botách zvládl odběhat 130 km (12,5 hodiny) s převýšením 4000 m. A výsledek?

Bota od prvního výběhu nikde netlačí a není třeba si na ni jakkoliv zvykat. Tedy až na výše zmíněnou podrážku. Jinak tento model obstojí i v těch nejhorších podmínkách. Nejvíce si libuje v blátě, oraništi nebo v mokru. Boty mě příjemně překvapily. Vzorek s technologií obláčků perfektně drží v měkkém terénu a ani jednou mě nezradil. Jistota s jakou se dá běhat v blátě je vskutku nevídaná. Běh v měkkém terénu se tak pro mě s Cloudventure Peak stal opravdovou zábavou. Boty jsem si proto přejmenoval na „oranžová prasátka“. Příjemné překvapení bylo i to, že se ve vzduchových mezerách nezadržovalo bahno a nečistoty a tlumení tak stále fungovalo. Vzorek nezadržuje ani bahno, a tak se mi nikdy nestalo, že bych měl na podrážce ještě druhou podrážku – bahenní. Vlastnosti boty do měkkého terénu se dají dobře využít i ve sněhu. Zde také bota perfektně drží. Neobsahuje však žádnou membránu, takže to není na nějaké pomalé vyklusávání. Svižným tempem se v nich dá zvládnout ve sněhu i více jak 10 kilometrů.

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Žádná bota není univerzální, a když bota někde získává, na druhé straně musí ztrácet. Ztráta se projevuje na pevném povrchu. Při běhu po rovině je běh díky technologii obláčků příjemný. Lehké podkluzování jsem zaznamenal pouze za mokra na dlažebních kostkách při běhu do kopce. Největší neřestí je ale vrzání. Na asfaltu za mokrého počasí podrážka s obláčky při tlumení vydává nelibý vrzající zvuk. Ten se projevoval pokaždé.

Celkově mě však boty Cloudventure Peak příjemně překvapily. Díky nižšímu dropu se hodí především pro pokročilejší běžce. Jejich uplatnění je díky nízké váza hlavně do závodů, a to především od podzimu do jara – krosy, zimní závody a nebál bych se je využít i během překážkových závodů.

Tímto bych rád poděkoval společnosti SPRINT za možnost testování obuvi Cloudventure Peak.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz