Sekaná nebo celer nakyselo. I tohle může být důvod, proč chodit

aktualizováno 
Chvála pěší chůze. RUNGO.cz je sice převážně běžecký server, následující řádky jsou však oslavou jeho druhé části. Lidé, choďte!

Chodit po horách mě vždycky bavilo. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Chodil jsem hodně a moc rád. Už někdy od pěti let a asi tak do čtrnácti, než jsem přešel na gympl. Nebyl jsem na to ale sám. Skoro každý víkend jsem doprovázel svého strejdu. Vyráželi jsme občas v sobotu, ale hlavně v neděli. Pokaždé jsme nachodili kolem 40 kilometrů. Toulali se krajinou kolem Říčan, Klokočné, Mnichovic, Čtyřkol, ve Voděradských bučinách. Nikdy jsme nešli úplně pomalu. Milovali jsme sport, rugby, hokej, tenis, fotbal, atletiku, prostě úplně všechno, a tak jsme si asi potřebovali dát do těla. A ve dvou se to fakt o dost líp táhne.

Když se ohlédnu, říkám si, že je zvláštní, že mě jako malého kluka bavilo takhle trávit volný čas. Z části je to mojí povahou a pak tím, že jsem svého strýce opravdu miloval. Úplně jsem zbožňoval, když nám babička připravila na cestu svačinu v podobě její domácí sekané nebo karbanátků (maso na sekanou mlela většinou na dvakrát, což zaručovalo skoro až máslovou chuť) a my mohli dopoledne vyrazit. Většinou jsme se vraceli až za tmy, já někdy po svých, ale velmi často v jeho náruči nebo jako pytel brambor. Záleželo, jak daleko od domova jsem odpadnul.

RUNGO.cz kondiční výšlapy v Brně a v Praze

On mě naučil, jak je to venku v přírodě nádherné. „Zastav se a poslouchej,“ říkal. „Co? Co mám slyšet?“ ptal jsem se. „No právě. To nic. To božské ticho,“ odpovídal s blaženým úsměvem. Jako malý jsem v tom nic zásadního neviděl, to až časem, jak jinak.

Můj parťák byl opravdu velký sportovec a prý velmi šikovný. Výborně hrál fotbal za Říčany, ragby, hokej, měl trenérské zkoušky na druhou fotbalovou ligu. Byla to „stará“ škola, jeho generace dělala x sportů a nejraději úplně všechny. A asi i díky tomu mi vždy říkal: „Dlouhé svižné procházky jsou skvělý základ pro všechny sporty, je to úžasné pro tvůj dech, je důležité poznat krásu přírody, znát svoje okolí, historii, místa odkud pocházíš, mít touhu zkoumat a objevovat.“

Kalendář aktivit RUNGO.cz - výběhy, tréninky, výšlapy

Už i jako větší kluk jsem měl rád, když jsme si lehli do trávy a pozorovali nebe a povídali si, který mrak je čemu podobný. Nebo když jsme v nádražních čekárnách hledali co nejdelší nápis a z jeho písmen tvořili jiná slova.

O těchto víkendech jsem byl součástí jiného světa, hry. Jako dítě jsem je hltal. Strejda mi během výletů vyprávěl o gigantech světového sportu, o jejich příbězích, o jeho milované Slavii, o velkých mužích českého hokeje, o tom, co kde v našem městě kdy stálo, kde byly jaké hospody, kolik řezníků bylo v které ulici, o Praze a jejích domech, o národní historii nebo o tom, jak bolševici pozatýkali naše hokejisty v čele s legendárním brankářem Bóžou Modrým. Byl to pelmel všeho, všeho, co pro něj bylo důležité. To on mě naučil zvedat hlavu a dívat se po domech a všímat si krásy jejich zdobení, soch, ornamentů.

Být v přírodě, tomu se málo co vyrovná.

Po návratu už bylo od babičky připraveno často lečo, uvařený celer, který se jedl s octem a cibulí jako tlačenka, květák na několik způsobů. Prostě hodně zeleniny, i když to nechápu, dělaly se mi boule za ušima. A samozřejmě ten božský štrúdl. Když jsem doma zalehnul, viděl jsem před očima, jak Pepi Bican válí, jak Jiří z Poděbrad cválá na svém koni, myslím, že jsem dokonce i cítil to, jak můj dědeček pražil ve svém obchodě kávu. Tak moc to bylo pro mě všechno silné. A za to děkuji procházkám a Jardovi, člověku, který mě vlastně díky chůzi naučil spoustu věcí.

Zapojte se do chodecké výzvy na Endomondu

Teď to bude kulomet klišé. Doba se změnila. Lidé nemají tolik času. Spousta lidí vám řekne, že na delší výšlapy není čas. Na druhou stranu, hodně lidí si ho stále dokáže najít. Je to prostě na nás. Když RUNGO.cz v mé hlavě vznikalo, věděl jsem, že se k chození jednou vrátíme a začneme o něm víc psát. Jsem přesvědčený, že je v něm budoucnost a že mu lidé propadnou stejně jako nyní běhu. Proto jsme začali pořádat společné výšlapy v Brně a v Praze. Pokud budete mít chuť se přidat, budeme jen rádi.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz