Sedm tipů, jak udržet svoje cévy zdravé, a prodloužit si tak život

  • 0
Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Proto bychom se měli včas zamyslet nad tím, jak se těmto chorobám vyhnout. A právě čisté a průchodné cévy představují základ zdravého kardiovaskulárního systému. Poradíme vám, jak si je udržet v dobrém stavu a prodloužit si tak svůj život.
Ilustrační fotografie

Naše oběhová soustava nebo také kardiovaskulární systém či cévní soustava zastává v lidském těle celou řadu funkcí. Kromě přenosu kyslíku do tkání mimo jiné rozvádí živiny z trávicí soustavy přes játra do všech tělesných orgánů, odvádí odpadní látky do ledvin a do pokožky a řídí termoregulaci. 

Zdraví našeho kardiovaskulárního systému z velké části závisí na čistotě a průchodnosti cév. Nahromaděný plak v cévách totiž zvyšuje riziko mrtvice a srdečních onemocnění.  

„Kdo chce snížit své riziko cévních onemocnění a žít delší a zdravý život, musí volit zdravý životní styl,“ řekl pro iDNES.cz Michal Vrablík, internista Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České společnosti pro aterosklerózu.

A začít můžete hned. Poradíme vám osvědčené způsoby, jak si zanesené cévy vyčistit a dál si nekrátit svůj život.

Při řešení obezity nejde o kvalitu, nemá to ani nic společného se zdravými nebo...

Zapomeňte na nezdravé tuky

Tuky spolu s bílkovinami a sacharidy patří mezi základní složky potravy, jsou zásobárnou energie a jsou tak nezbytné pro správné fungování organismu. Některým z nich je však lepší se v zájmu našeho srdečního zdraví vyhýbat a vybírat si spíše ty, které jsou pro naše tělo přínosné.

Organismu neprospívají hlavně takzvané nasycené tuky, například sádlo, lůj, tučné maso, tučné mléčné výrobky, ale i kokosový nebo palmový tuk, které se přidávají do cukrářských polev a náplní.

Tuky tělu prospívají. Jak vybrat ty správné?

Nasycené mastné kyseliny zvyšují špatný (LDL) cholesterol, způsobují nárůst váhy, vysoký krevní tlak a přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob. Nemusíme však tyto tuky úplně zavrhnout, jelikož mají vysoký bod zakouření, tudíž se nepřepalují a hodí se na úpravu pokrmů za vysokých teplot. Rozhodně bychom ale s nimi měli šetřit.

Za největší zlo považují odborníci trans tuky, tedy tuky s obsahem trans-mastných kyselin. Najdeme je v populárních potravinách rychlého občerstvení, smažených koblihách, náhražkách čokolád, oplatkách a podobně. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že zvyšují „zlý“ LDL cholesterol (škodlivý) a snižují „hodný“ HDL cholesterol (prospěšný).

Ilustrační fotografie

Dopřejte si ryby a ořechy

Jak už jsme zmínili výše, není tuk jako tuk a některým byste se rozhodně vyhýbat neměli. Skupina tuků nenasycených (tj. tuky polynenasycené a mononenasycené) je pro organismus vysoce žádoucí, protože snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá předejít vzniku kardiovaskulárních chorob.

Nepodceňujte sílu omega-3. Zmírňují chronické záněty a prospívají srdci

Nenasycené tuky jsou obsaženy v tučných rybách z chladných vod (losos, makrela), rostlinných olejích (olivový, řepkový), avokádu, lněném a konopném semínku a některých druzích ořechů, v našich podmínkách nejvíce ve vlašských.

Rostlinné oleje je vhodné používat za studena a přidávat je až do hotových pokrmů nebo salátů.

2. Česneková voda

Zařaďte do jídelníčku česnek

Česnek dokáže nejen výrazně obohatit chuť většiny pokrmů, ale po tisíce let se používá v lidové medicíně na problémy spojené se srdečním zdravím a vysokým krevním tlakem.

I proto se česnek ocitl v centru zájmu mnoha vědeckých studií. Výsledky studie německých vědců naznačují, že česnek může být nápomocný při snaze udržet si zdravé cévy. Podle výsledků čtyřleté studie totiž brání tvorbě plaků v cévách a dokonce může přispívat ke zmenšení již vytvořených plaků.

Ilustrační fotografie

Zaměřte se na potraviny s obsahem luteinu

Lutein je žlutooranžové barvivo, které patří mezi karotenoidy a je produkováno výhradně rostlinami. Podle různých vědeckých studií hraje lutein významnou roli nejen při ochraně našeho zraku, ale také při prevenci aterosklerózy.

Infarkt, cévní mozková příhoda. Jak tělo chránit před kornatěním tepen

Při tomto degenerativním onemocnění cévní stěny dochází kvůli ukládání tuků, především cholesterolu, do stěny našich cév k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. V cévách zasažených aterosklerózou se tvoří plak (odborně aterosklerotické pláty), což má za následek nedostatečné prokrvení orgánu, který zkornatělá céva zásobuje krví. Ateroskleróza je zákeřné onemocnění, které se rozvíjí pomalu a nenápadně, jejími následky mohou být skleróza a srdeční a mozkové příhody. V civilizovaných zemích je ateroskleróza nejčastější příčinou úmrtí.

Lutein lze ve větším množství nalézt v listové zelenině, zejména v kapustě, špenátu a zelí, dále v mrkvi a paprice, ve žlutočerveném ovoci a ve vejcích.

Ilustrační snímek

Nezapomínejte na odpočinek

Většina z nás si srdeční onemocnění spojuje s nevhodnou tučnou stravou, nedostatkem pohybu a stresem. Mezi další faktory, které však našemu srdci mohou škodit, patří i nedostatek spánku. 

Dobrý spánek znamená spokojený život. 10 tipů, jak se konečně vyspat

Spánek je pro naše zdraví velice důležitý, jelikož při něm probíhá regenerace celého organismu. Během spánku se zpomaluje dýchání, snižuje se naše teplota i krevní tlak a rychlost tepu.

Nedostatek spánku naopak zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku nebo také nadváhy. Dlouhodobé problémy se spaním tak mohou výrazně zhoršit již stávající onemocnění srdce a cév nebo mohou k srdečním chorobách přispívat. Lidé, kteří trpí nespavostí, mají krevní tlak vyšší nejen v noci, ale i ve dne. Podle odborníků je pro zdravého člověka ideální spánek dlouhý 6 až 8 hodin.

Ilustrační fotografie

Doplňujte vitaminy

Některé vitaminy mohou mít pozitivní vliv na srdeční zdraví. Jedná se především o vitaminy B12, B6 a vitamin C. Podle některých odborníků tyto vitaminy pomáhají udržovat stěny tepen pružné a zabraňují poškození, které může vést ke krevním sraženinám a hromadění plaku.

Vitamin B6 se hojně nachází v ořeších, ovoci a mase, dostatek vitaminu B12 můžete získat z mléčných výrobků, vajec a masa. Vitamin C je obsažen především v citrusovém ovoci, bobulovitých plodech, zelené zelenině, bramborách, květáku, papáji nebo jahodách.

ilustrační snímek

Pravidelně cvičte

Pohyb je základem zdravého životního stylu. Pravidelná fyzická aktivita může výrazně zlepšit vaše celkové zdraví a pozitivně ovlivnit stav kardiovaskulárního systému a cév.

Skvělé je jsou každodenní procházky. Podle odborníků je ideální ujít alespoň 10 tisíc kroků denně, což je zhruba 7 kilometrů. 

Kromě chůze zkuste zapojit postupně i posilování a uvidíte, že se časem budete cítit skvěle a vaše zdraví se výrazně zlepší.

Komerční sdělení
Výhry v soutěžním kvízu

Deset vylosovaných čtenářů zdravotního kvízu, který se bude týkat březnového tématu měsíce Péče o cévy a uveřejníme ho v pondělí 28. března, získá balíček od firmy LEROS. V balíčku výherci najdou čaje a přírodní čistící gel na ruce.

 

Bylinné čajové směsi namíchaly herbaristky z LEROSu spolu s Kateřinou Winterovou. Čaje pomohou v období zvýšeného výskytu nachlazení, uklidní pocuchané nervy, paním a dívkám přispějí k posílení ženské pohody.

Přírodní čistící bylinný gel na ruce s hřebíčkem, myrtou a 70 % alkoholu. Účinně ničí mikroorganismy, nelepí a díky unikátnímu složení zároveň hydratuje pokožku.

Dárkové balení dvou sypaných čajů zabalených do papírových tubusů. Dvě čajové směsi vytvořené pro zimní období tak, aby podpořily dobré zdraví a pomohly navodit pohodu a klid.

16. července 2015