Běh Lužánkami: Jde o to, vyhrát nad beranem

aktualizováno 
Adidas Women’s Challenge nabízí rozmanité typy běžkyň. Lada se kromě jiného učí běhat pomalu a najít pokoru a respekt k vlastnímu tělu. Součástí její terapie se stal i Běh Lužánkami. Jsme rádi, že při něm Rungo.cz mohlo podat pomocnou ruku i pevné rameno.

Lada Bízová se v Lužánkách učila trpělivosti a pokoře. Na snímku s redaktorkou Rungo.cz Majdou | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Pět minut do startu a já trčím ve frontě na toaletu. První dnešní adrenalinový závod s časem. Central park Lužánky, krásné místo našeho krásného města, jaro se chce předvést, takže sluníčko svítí a všechno kolem raší a kvete.

V parku je živo. Běžci, diváci, kolemjdoucí, děti, kočárky, moderátor hřímá do mikrofonu. V ovzduší se mísí napětí, tréma, očekávání, odhodlání. Ta atmosféra člověka pohltí, tréma už není taková, začínám se těšit.

Někdo na mě volá. Majda! Moc ráda ji zase vidím. Představí mi kamarádky a dostávám nabídku běžet s nimi ve skupině, kde má dělat Majda vodiče na pohodový čas. Nikdy jsem ještě ve skupině neběžela. Souhlasím, všechno se má někdy zkusit.

Rozklusání, rozcvičení i boj o místo na toalety je za námi. Startovní výstřel… Křik a povzbuzování lidí kolem trati mě pokaždé dojímá. Ti lidé snad ani nevědí, kolik sil závodníkům dodávají. Běžíme s Majdou, která nám pořád něco vykládá a informuje o aktuálním tempu. Běží se mi skvěle, je mi skvěle. Její hlas mě uklidňuje.

adidas Women's Challenge

Hledáte motivaci, příběhy, podporu nebo jen kamarádky se stejným koníčkem? Přidejte se k nám na Facebook do skupiny adidas Women's Challenge!

Druhé kolo. To půjde, to půjde! Pozítří mám narozky a mé přání zní tam někde uvnitř… ať závod doběhnu v pohodě, s úsměvem a se všemi! Rekapituluji. Vždyť už pět týdnů den co den poctivě trénuji podle Milošova plánu. To by byl dárek! Doběhnout s celou skupinou až do cíle a závod si užít! Vnímala jsem každé Majdino slovo a užívala si každý svůj krok. Kola jsou čtyři, dvě jsou za námi.

Nevím, kdy přesně to přišlo, ale v tu chvíli jsem věděla, že můj sen se vytrácí. Nohy by běžely, hlava chce, ale já se nemohla nadechnout. Stažený hrudník, kyslík jsem nedostala snad dál než do krku. Sledovala jsem, jak se mi skupina vzdaluje, a cítila příšernou bezmocnost. Vždyť v tréninku běhám podstatně víc, než je šest dnešních kilometrů.

Chtělo se mi brečet, ale ani na to jsem neměla sílu. Nenáviděla jsem se. Nohy by tak běžely,ale chybělo palivo. Celé třetí kolo jsem se to snažila nějak překonat a toužila a snažila se skupinu doběhnout. Ve čtvrtém kole jsem pochopila, že to nepůjde.

Kopeček před cílem jsem přešla do chůze, abych se neudusila. A proti mně najednou běžela Majda, běžela mi naproti. Její uklidňující hlas a vlídné rady mi dodaly trochu síly a rozběhla jsem se. "Zkus v cílové rovince zrychlit, užij si závěr!" volala za mnou a já běžela, co nejvíc to šlo. Měla jsem pocit, že mě drží za ruku a táhne do cíle. Píp-píp v cíli, čip přečten, čas zaznamenán. Těch emocí bylo tolik, že jsem je už neunesla. Pomalu se mi vracel dech.

Potřebovala jsem pryč z toho mumraje. Sedla jsem si za silný kmen stromu do trávy plné sedmikrásek. A brečím. Bulím, jako malá holka. Nejde to zastavit. Mám na sebe neskutečný vztek. Nedokázala jsem se držet ve skupině. Co jsem tu vlastně chtěla? Co tu dělám? Stydím se. Našla mě kamarádka. "Vstávej, tady čůrají psi," rozesmála mě.

Pak jsem potkala Majdu. Oči jsem měla ubulený jako králík. Nabídla mi svoji vyhlášenou vlastnoručně pečenou sušenku, vynikající.

Sedly jsme si na lavičku. Možná to bude znít pateticky, ale na její povzbudivá slova a rady nikdy nezapomenu. Pozávodové povídání u pivka s Markem a ostatními bylo moc fajn.

Doma jsem musela ještě do lesa utřídit si myšlenky. Bylo z toho osm kilometrů a já sotva došla zpátky.

Navíc jsem se večer dozvěděla, že jsem v cíli měla čas o pět minut lepší, než jak tuto vzdálenost běhám běžně. Těžko uvěřitelné…

Myslím, že jsem pochopila, že dnešní závod nebyl ani o běhu, ani o čase. Byl o něčem důležitějším.

"Berane, nebude všechno naplánované a nalajnované tak, jak si ty zamaneš!" říkalo mi vlastně při závodě moje tělo. Trénovat potřebuju nejen běhání, ale i trpělivost a pokoru, protože jsem beran. A právě proto, že jsem beran, jdu do toho! A to by bylo, aby to nebylo!

Díky Majdo a Marku!

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz