Finalistka adidas Women´s Challenge: Proč jsem uběhla první maraton

  11:00aktualizováno  11:00
Zdolat maraton nemusí být nutně výsledek sázky uzavřené mozkem naloženým ve vizourovi. Kromě zdravé soutěživosti může být motivem i silný okamžik a nejsilnějším okamžikem v životě bývá obvykle narození dítěte. Finalistka adidas Women’s Challenge Irena vysvětluje, kdo může za její první maraton.

Irena nebude scházet ani na adidas Women´s Challenge. | foto: archiv PIM

Milý Václave!

Jsem Tvoje babička a o tom, že se narodíš, jsem se dověděla o svých narozeninách. Byl to krásný dárek! Celých tři čtvrtě roku jsme se na Tebe všichni těšili a já jsem přemýšlela, jak Tě přivítám na svět - jaký dárek Ti dám já. Mezi nás jsi se chystal v květnu a já jsem dostala bláznivý nápad: 14. května se konal v Praze mezinárodní maraton, co kdybych ho uběhla na Tvoji počest?

Rodina se chytala za hlavu, ale já jsem celou zimu trénovala. Jak se blížil květen, začala jsem váhat - 42 kilometrů je hodně, zvládnu to? Přesto jsem se přihlásila, ale s tím, že si to ještě rozmyslím a asi že raději nepoběžím.

Ty ses narodil 10 hodin před odstartováním maratonu a v té radostné chvíli 

adidas Women's Challenge

hledáte motivaci, příběhy, podporu nebo jen kamarádky se stejným koníčkem jako vy? Přidejte se k nám na Facebook do skupiny adidas Women's Challenge!

jsem věděla, že do toho jít musím. Ráno 14.května jsem před závodem šla do kostela sv. Kříže, kde byla mezinárodní maratonská mše. Tam jsem poděkovala, že ses narodil, a poprosila, abys byl celý život zdravý a šťastný. Otčenáš v angličtině zněl zajímavě a ze závěrečné promluvy kněze vyplynulo, že i on poběží maraton, a ne poprvé. Potom nás vyzval, aby se ti, kdo se nechtějí tlačit v šatnách, v klidu převlékli v sakristii. Bylo to velmi milé.

Na startu se nás sešlo asi čtyři a půl tisíce, ale Čechů byla jen asi čtvrtina. V 9 hodin prezident Klaus maraton odstartoval výstřelem z pistole. Běželo se křížem krážem Prahou, až do Holešovic, Podolí a pak zase do Chuchle. Tak do třicátého kilometru se mi běželo moc dobře, pak už to šlo hůř a na pětatřicátím přišla krize. Ztuhly mi nohy i ruce a já měla pocit, že dál už neuběhnu ani krok.

Při pohledu okolo sebe jsme zjistila, že jsem na tom takhle nebyla zdaleka sama. Skvělé na tomhle závodě je, že je to amatérský závod a všichni závodníci si vzájemně pomáhají. Když už jsem nemohla, ostatní mě povzbuzovali, abych vydržela a nevzdávala to. Právě jel okolo nás sběrný autobus, ale nemávla jsem na něj, zkusila jsem chvíli jít, pak jsem se i trochu rozběhla a nějak jsem do cíle doklopýtala. Když mi dali na krk medaili, měla jsem ohromnou radost, že mám pro Tebe dárek.

Aktivní babička Irena Výborná

Aktivní babička Irena Výborná

Po závodě jsem zjistila, že mohu chodit jen s nohama toporně nataženýma, ani to chůzi nepřipomínalo. Doploužila jsem se do šatny, tam jsem chvíli přemýšlela o tom, že když si teď sednu, už asi nevstanu. Nicméně jsem si sedla, pomalu upíjela nutridrink a pozorovala ostatní závodnice, které chodily snad ještě hůř než já. Pak se do naší dámské šatny doploužil i nějaký muž, právě tam byla jedna dáma obnažená, ale nějak jí to nevadilo. Pán to brzy zjistil a s omluvným úsměvem se vypotácel do vedlejší pánské šatny.

Václave, co Ty teď ještě nepochopíš - nejlepší bylo to pomaratonské pivo! Zasyčelo ve mně jako kapka na rozpálené plotně. Ty máš raději mlíčko od maminky a Tvoje maminka nebyla v Tvém věku jiná.

Až vyrosteš, poběžíme spolu, budeš-li chtít. Ale i kdyby ne, budeš vždy moct říkat: Když jsem se narodil, moje babička uběhla maraton. To je můj dárek pro Tebe.

Tvoje babička

Irena Výborná

Dnes je Vaškovi sedm, hraje tenis, fotbal a velmi dobře plave.

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz