Zvrat v léčbě alopecie. Původně lék na ekzém zkouší i moderátor Drahoňovský

Ztrácí vlasy, často i řasy, obočí a ostatní chlupy na těle. Alopecií areata trpí asi dvě procenta populace, často mladí lidé, kterým současná medicína dosud neměla co nabídnout. Převratná léčba nyní dává šanci na kštici i těm, kteří žili bez jediného vlasu i deset let. Se svou pozitivní zkušeností se teď svěřil i Tomáš Drahoňovský.
Tomáš Drahoňovský

Tomáš Drahoňovský | foto: koláž iDNES.cz

Při alopecii areata napadá imunitní systém člověka vlastní vlasové folikuly. Vlasy vypadávají a nové nerostou. Lékaři tuto nemoc v některých případech řešili tabletkami kortikoidů či jiných látek oslabujících imunitu, někdy i injekcemi kortikosteroidů přímo do kštice, obojí však mělo řadu vedlejších účinků a po vysazení léčby vlasy většinou opět vypadaly.

Alopecia areata

Je to autoimunitní onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě vlasů a často i ostatního ochlupení na těle. Vlasové cibulky zůstanou zachovány, jen ve „spícím stavu“. V závažných formách pacienti přijdou o vlasy úplně, v mírnějších mají ve vlasech holá ložiska. Onemocnění často postihuje mladé lidi kolem třiceti let věku, výjimkou nejsou ani malé děti v batolecím věku. Podle studií provedených v Evropě trpí tímto onemocnění zhruba dvě procenta populace. Onemocnění má závažné psychosociální dopady, ovlivňuje osobní i pracovní život pacientů.

„Výsledky byly prachbídné, navíc nutnost vysokých dávek může vést k poškození jater, ledvin či vzniku vysokého krevního tlaku. Vždy jsme zvažovali, zda léčba dotyčnému přinese víc benefitů než možných negativních dopadů, takže většina pacientů byla bez adekvátní léčby,“ přibližuje dermatoveneroložka a odbornice na léčbu alopecie Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Pacientům, kteří přijdou o více než polovinu kštice, však nyní svitla naděje. Lék olumiant loni schválený k léčbě alopecie v USA i Evropě totiž velmi cíleně blokuje nežádoucí procesy v imunitním systému a u většiny lidí v řádu měsíců obnovuje na těle ochlupení i vlasy. Stačí jedna pilulka denně. V Česku zatím převratnou léčbu zkoušejí první desítky pacientů.

„Tuto léčbu teď u mě podstupuje sedm pacientů. Zrovna před chvílí jsem volala pacientce na Moravu, která pracuje jako kadeřnice a přes deset let nemá na těle ani chlup, že jí pojišťovna léčbu schválila. Radostí se rozplakala,“ přibližuje lékařka s tím, že život bez vlasů je především pro ženy velké trauma.

Ani muži však nejsou ke svému vzhledu lhostejní, jak potvrzuje někdejší moderátor České televize Tomáš Drahoňovský, který se preparátem léčí v nemocnici na Vinohradech právě u doktorky Arenbergerové. O vlasy a veškeré ochlupení na těle přišel před rokem.

„Po měsíci léčby mám na tvářích lanugo, jeden chlup v nose a rýsující se černé kořínky na části hlavy. Jsem spíš zvědavý, než že bych to vysloveně potřeboval. Ale sobecky přiznávám, že obočí a chlupy v nose by se hodily,“ podělil se o dosavadní zkušenost s léčbou na Twitteru.

Obočí a řasy nemají pouze estetickou funkci, obočí brání potu stékat rovnou do očí a řasy je zase chrání proti prachu. Bez chlupů v nose je člověk častěji nachlazený. „Úplně nejhorší ale pro člověka je ztráta identity. Najednou vás bez vlasů na ulici nepozná ani kamarád, vlasy člověka dotváří,“ upozorňuje lékařka Arenbergerová.

Další preparáty na cestě

Lék olumiant blokuje imunitní systém skrze takzvané inhibitory Janus kinázy, proteiny v buňce odpovědné za přenos signálu s informací. Neovlivňují imunitu jako celek, ale působí více specificky - jde o takzvanou léčbu malými molekulami.

U nás lék přitom není novinkou. V Česku se rok používá k léčbě vážných forem atopického ekzému, ještě déle pak k léčbě revmatoidní artritidy. Pro léčbu alopecie areata má v Česku sice registraci, avšak je možné se k němu dostat pouze skrze takzvanou mimořádnou výjimku od zdravotní pojišťovny. Úspěšnost žádostí o úhradu je podle Arenbergerové zhruba půl na půl.

Ve Spojených státech jsou žádosti o registraci nových léků zpravidla schválené rychleji než v Evropské unii. V tomto případě výrobci stačilo projít poslední fází testování, jelikož se tou dobou preparát již běžně používal pro jiné diagnózy, tudíž nemusel prokazovat například jeho bezpečnost. Stačilo potvrdit jeho účinnost v boji s alopecií na vzorku 1 200 lidí oproti placebu.

A pozitivní účinek se potvrdil. Podle archivu výrobce měla po roční léčbě přípravkem své vlasy nazpět téměř polovina účastníků a účastnic. Výsledky studie ve třetí fázi testování firma v USA publikovala v květnu 2022.

K nasazení olumiantu do boje s alopecií přitom vedla náhoda. Pacient se léčil s lupénkou, ale současně měl také alopecii. Po nasazení léku s účinnou látkou mající podobný mechanismus účinku mu začaly mimo jiné také růst vlasy. Šlo v podstatě o vedlejší účinek.

Farmaceutická společnost Eli Lilly však není sama, kdo chce léčit alopecii s pomocí zmíněné účinné látky. I firmy Pfizer či Concert Pharmaceutical mají svoje molekuly, schvalování však mají složitější, protože musejí projít všemi fázemi testování. V dalších letech tak zřejmě přijdou na trh další podobně fungující preparáty na léčbu plešatění.

Pacient s alopecií: Musel jsem si i lakovat nehty, aby mi neslezly

Může se užívat dlouhodobě

Úspěšnost léku u prvních českých pacientů bude možné zhodnotit v létě. „V klinických studiích jsem s ním měla velmi dobré zkušenosti. Vlasy nenarostou hned, nejdřív se objeví třeba sto vlasů, půlka řas, chmýří po těle. Je potřeba si počkat, ale podle mého názoru je to revoluční léčba, většině pacientů vlasy narostou,“ podotýká Monika Arenbergerová.

Přestože se jedná o cílenou léčbu, může mít nežádoucí účinky. Týká se to hlavně pacientů s vyšším rizikem onemocnění srdce - těch s nadváhou, kteří kouří a mají vyšší krevní tlak. U nich je vyšší riziko infarktu či vzniku krevních sraženin. Jinak bude možné lék užívat dlouhodobě. „Navíc existuje předpoklad, že by se časem mohlo dařit snižovat dávku, případně lék vysadit úplně. Kdyby vlasy vypadaly, neměl by být problém jej opětovně nasadit,“ dodává.

Věří, že lék bude během letošního roku dostupný pro všechny české pacienty s alopecií, kteří jej potřebují. Předepsat jej může jakýkoli dermatolog z kteréhokoli centra pro biologickou léčbu, záleží však na schválení zdravotní pojišťovnou. Lék není určen pro léčbu androgenní alopecie, která postihuje lidi spíše ve vyšším věku.

„Je to jediná naděje pro pacienty, kteří žijí kvůli alopecii v extrémním stresu, mají partnerské problémy a potíže v pracovním životě. A v neposlední řadě jde o děti, které se s rozsáhlou alopecií často bojí chodit do školy, protože jsou terčem šikany,“ uzavírá lékařka s tím, že v USA nyní testují preparát, kterým by v případě částečné ztráty vlasů mělo stačit pomazat olysalá ložiska.

  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

Sex se šéfem, tchánem či kamarádkou. Erotické sny nás mají probudit k činu

9. května 2024

Premium Zdá se vám o milování s Bradem Pittem nebo o sexu v neobvyklém prostředí? Sníte o něčem, čeho se...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

Malý penis překvapí, ztopořit může i klitoris a další zajímavosti o erekci

9. května 2024

Erekce je primárně spojována s muži, ovšem ztopoření klitorisu je přirozenou reakcí ženského těla...

Dítě ve znamení Býka je rozvážné a klidné. Nenechá se však do ničeho tlačit

9. května 2024

Znamení Býka je tvořeno vnějším živlem Země a vnitřním živlem Vodou. Ten první dává Býčkům...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...