ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Strejda ji chtěl ve vaně umývat. Pomozte s Teribearem týraným dětem

Některé děti bohužel prožijí víc než mohou unést. Ozvat se není snadné, je však potřeba, aby dítě vědělo, kam se může obrátit. Psychologové a terapeuti se věnují dětem týraným, sexuálně zneužívaným, zanedbávaným i ohroženým domácím násilím a pomáhají jim na cestě zpátky ke spokojenému dětství. Pomozme jim i my.

„Dobrý den… Můžu si s vámi psát?“ Na chat Linky důvěry Dětského krizového centra píše asi desetiletá dívenka. Je ráda, že může psát pod přezdívkou, nikdo ji nevidí ani neslyší.

„Spousta plačících smajlíků. Nabízím jí pomoc za všech okolností,“ vypráví konzultantka. „Dozvídám se, že maminka chodí na noční směny. Pak dívku hlídá strejda (jak mu říkají).“

Nedávno se stalo něco divného. Strejda ji chtěl ve vaně umývat, hladil ji mezi nohama, i když mu říkala, že se umyje sama. Musela mu slíbit, že nikomu nic neřekne.

Hýbejte se s Teribearem a pomozte druhým

10. září přesně v 10 hodin a 10 minut startuje už pošesté charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem, jejímž cílem je přispět každým krokem na pomoc těm, kteří ji potřebují.

Kvůli koronavirové nákaze nebudeme pomáhat chůzí či během na jednom místě, jako v předchozích letech, ale můžeme se hýbat kdekoliv. Budeme pohromadě, jen každý zvlášť. Stačí, když si stáhneme do mobilů měřící aplikaci Strava, a již nyní se můžeme za 200 korun zaregistrovat na stránce www.teribear.cz (Poplatek je vybírán formou veřejné sbírky a slouží k pomoci dětem a podpoře činnosti nadace). Za každý náš kilometr chůze či běhu přispějí partneři nadace desetikorunou do společné kasy s tím, že ve chvíli, kdy dokážeme všichni dohromady pohybem nasbírat 10 milionů korun, celá charitativní akce skončí.

Tereza Maxová

I letos si můžeme vybrat, komu pomohou peníze, které pohybem vyděláme. Nadace Terezy Maxové dětem nabízí 10 oblastí, kam přispět. Všechny postupně představíme. Více na stránkách nadace.

„Vnímám její strach i stud a oceňuji, že i přesto popsala, co se stalo. A nabízím jiný pohled na tajemství: mohou být dobrá, anebo špatná. Dobrým tajemstvím je třeba překvapení dárkem či svěřování myšlenek a nápadů kamarádům. Špatným tajemstvím je ubližování a vynucené sliby o mlčení,“ popisuje konzultantka.

Chvíli přemýšlí a pak odepisuje, že její tajemství bude asi to špatné. Touží, aby to skončilo a máma se o všem dozvěděla. „Plánujeme, jak jí takovou věc říct. Opakujeme si postup rozhovoru, aby si maminka dovedla situaci představit. Ještě zvažujeme možnost vyjádření kresbou. To se dívce moc líbí! Cítí velkou úlevu. Loučíme se s tím, že kdyby ona nebo maminka potřebovaly, mohou zavolat na nonstop linku: 777 715 215.“

Společně pohneme lidskými osudy a pomůžeme dětem prolomit bludný kruh trápení!