Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Spisovatelka Bellová: Ještěže nejsme takoví, jako na internetu

  0:19
Bianca Bellová svým Sentimentálním románem oslovila zejména čtenáře, kteří stejně jako ona dospívali na sklonku předlistopadového režimu. I když působí plaše, musela o místo na spisovatelském výsluní bojovat.

Spisovatelka Bianca Bellová | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Kdy jste se začala věnovat psaní?

Bianca Bellová

Bianca Bellová se narodila v Praze před 39 lety, ale její rodina má kořeny v Bulharsku. Vystudovala VŠE, přispívala do několika časopisů. Živí se překladatelstvím a tlumočnictvím z angličtiny. Je provdaná za Angličana, zpěváka Adriana T. Bella, s nímž má tři děti (10, 8 a necelý rok). Její literární pokus Green Curry knižně nevyšel. Sentimentální román vydala v červnu. Jejím koníčkem je jóga, četba, psaní.

Píšu odmalička, chodila jsem v Praze do Klubu malého autora, pokud si dobře vzpomínám na ten název. Scházeli se tam pisálci ve věku od patnácti do dvaceti let, pak jsem taky psala do nějakého časopisu. Ale vysoká škola mě postupem času semlela a od psaní jsem upustila. Považovala jsem ho za takovou tu mladickou nerozvážnost. Když ale přišly děti, tak mi zase začala přicházet inspirace, abych nakonec zjistila, že psaní potřebuji.

Je těžké vydat v Česku vydat svoji románovou prvotinu?
Ze své zkušenosti musím říct, že je to docela těžké a musíte mít i trochu štěstí, tedy kromě dalších předpokladů. Dokážu si představit, že slabší povahy to po několikerém odmítnutí vzdají, i když je román v jejich šuplíku sebelepší. Když je to prvotina, tak sama nevíte, jestli je to dobré nebo špatné a po dvou třech odmítnutích můžete ztratit víru v sebe sama. Mně trvalo pět let, než mi moji první knihu nakladatel přijal, a pak se to stejně ještě zkomplikovalo. S druhou knihou už to bylo jednodušší.

Spisovatelka Bianca Bellová

Co se stalo s vaším prvním románem Green Curry? Snažila jsem se ho marně sehnat.
Byl připraven do tisku, ale nakladatel se dostal do problémů. Vydání se odložilo, a tak román částečně inspirovaný mojí babičkou, která pochází z jedné bulharské vesnice, nevyšel. Babička byla údajně velmi krásná, i když pro mě je krásná pořád, protože je velice vitální. Když jí bylo čtrnáct let, zúčastnila se soutěže krásy, kterou vyhrála a korunoval jí bulharský car.

Co to pro ni v té době znamenalo?
V té vesnici je dodnes hvězda a všichni na to stále vzpomínají. Ale myslím si, že pro ni osobně to zas moc neznamenalo. Jen mužů se kolem ní točilo víc. O to dřív přišla do jiného stavu a musela se vdávat. Dneska je to normální vitální babička, která ještě v pětaosmdesáti pracuje. Já už teď mám k té knize spíš pietní vztah a už si asi ani nepřeju, aby vyšla.

Opravdu? To bych od spisovatelky nečekala...
Byl to můj debut, ke kterému mám samozřejmě velký vztah, ale pořád je to debut. Říká se, že první dítě, které vychováte, je jenom experiment, na kterém zjišťujete, jak vychovávat. Podobné je to asi i s tím románem. Dneska v něm vidím věci, které bych napsala jinak, nebo vůbec nenapsala.

Svou poslední knihu Sentimentální román jste vydala v růžovém přebalu, i když se vlastně jedná o docela drsné čtení. Otevřeně píšete o sexu, stejně jako o zapomenutých rodinných tajnostech..
Právě kontrast růžové barvy a oprátky by měl naznačovat, že ani název není myšlen zcela vážně.

Jak román přijali vaši známí?
Ti, co mě znají, byli šokováni. Zřejmě ode mě něco tak otevřeného nečekali. Ve skutečnosti jsem totiž docela plachá a oni se na knihu nedokáží podívat s odstupem a uvědomit si, že příběh je fikce.

Vašimi čtenáři jsou spíš ženy nebo i muži?
Převážně ženy. Největší odezvu mám od žen mezi čtyřicítkou a padesátkou. Muži mají dojem, že když knihu napsala žena, bude plná kýče, sentimentu a citů, a tudíž si ji ani neotevřou. Je to pro mě výzva přesvědčit je, aby to udělali a překonali tuhle pomyslnou bariéru.
Myslím si, že na rozdíl od mužů ženám nezáleží na tom, jestli knihu napsal chlap nebo ženská. Podstatné je, zda se jim líbí, jak je napsaná.

Spisovatelka Bianca Bellová

Kde hledáte inspiraci?

Hra o pobyt v lázních VElichovky

5. hledané slovo: A

Jé, vy jste s manželem bydleli v ateliéru, tak je to o vás! Myslí si hodně lidí. Ale já spíš používám kousky různých příběhů, které někde zaslechnu nebo přečtu v novinách. Teď už to moji kamarádi vědí, tak vždycky povzbuzují jeden druhého: Jdi říct Biance, jak jsi našel mrtvolu!

Píšete pravidelně v určitý čas?
Píšu, když můžu. Když večer děti spí a já ještě neumírám únavou, když ukecám manžela, aby s nimi šel do parku... Máme to ale komplikované, protože toho máme oba hodně. Já překládám a tlumočím z angličtiny, manžel pracuje v reklamě a taky hraje v kapele. Snažíme se všechno co nejlépe zkoordinovat.

V jaké kapele je manžel?
Jmenují se The Prostitutes, Adrian je zpěvák.

To je poměrně úspěšná kapela, oblíbená dost mezi mladým publikem. Nežárlíte na fanynky?
Ne, já to klukům přeju. Dusno je mezi námi snad jedině kvůli snaze všechno stihnout, což se někdy prostě nedá.

Jak dlouho jste s manželem spolu?
Už je to sedmnáct let. Potkali jsme se v Řecku, kde on zrovna pracoval a já tam byla na stáži od školy. Seznámili jsme se na lodi. Byl to hrozný kýč, láska na první pohled. No a pak se rozhodl přijet za mnou do Prahy. Od té doby jsme spolu.

Spisovatelka Bianca Bellová

Kromě knih jste také psala dva fiktivní blogy formou deníků dvou žen. Přistoupili čtenáři na vaši hru?
Většinou si mysleli, že to píší skutečné ženy. Já jsem si tak zkoušela, jak funguje virtuální prostor. A musím říct, že je to docela šílené. Sice mi chodily ještě dva roky potom i pozitivní reakce, ale jinak anonymita umožňuje některým lidem ukázat jejich sprostší stránky. Kdyby byli lidé ve skutečnosti takoví, jak se jeví na internetu, bylo by to asi na sebevraždu.

V čem je internetová tvorba jiná, než když píšete román?
Třeba v tom, že aby byl příběh na internetu uvěřitelný a měl spád, musím při něm, na rozdíl od románu, zachovávat časovou dimenzi.

Pracujete už na dalším románu?
Samozřejmě. Píšu emocionálně vypjatý příběh jedné rodiny o tom, jak se vyrovnávají s vlastním svědomím, mravností a jak si nesou důsledky svého chování. Vím, že to zní hodně obecně, ale víc zatím nechci prozrazovat. Snad jen, že se to bude celé odehrávat v Praze v Riegrových sadech.

Spisovatelka Bianca Bellová

Autoři: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpotetovanější matka čelí urážkám na Instagramu, vášně budí i nahotou

Trojnásobná matka Aleksandra Jasminová pracuje jako tatérka. Sama je považována za nejpotetovanější matku světa a...

Žena se přestala holit, pletou si ji s mužem

Dnes šestadvacetiletá Morgan Colemanová se od svých jedenácti let musela holit v oblasti obličeje. Rostly jí totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Připravte se na vlnu veder. Jak zatočit s nadměrným pocením a zápachem

V horkých letních měsících se potíme všichni a je to naprosto přirozené, ba dokonce užitečné. Co když z vás však „leje“...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Otec jako hybatel. Čas, který s ním dítě tráví, je plný výzev a překážek

Otec a matka hrají v životě dítěte odlišné role. Což však neznamená, že méně významné. Žádný z rodičů není důležitější....

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...

Příběh Berty: Matka nám dala na výběr, buď ona, nebo náš táta

S našima to nikdy nebylo jednoduché. Prožívali typickou italskou domácnost, plnou hádek a bouřlivého usmiřování. Ale...

TEST: Vyznáte se v lidech? Zjistěte, zda patříte mezi důvěřivce, či skeptiky

Je krásné, jak je svět pestrý a jak jsou povahy lidí namíchané. Když ale neumíme poznat, co v tom druhém vězí a jakou...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...