Vlepit dospělému facku je mimo společenská pravidla, zato u dětí ji považujeme za přípustný výchovný prostředek. Proč fyzické tresty ve skutečnosti nefungují a jak se podepisují na psychice potomků? | foto: Getty Images

Výchova dětí po česku aneb jak dnes společnost nahlíží na fyzické tresty

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Vlepit dospělému facku je mimo společenská pravidla, zato u dětí ji považujeme za přípustný výchovný prostředek. Proč fyzické tresty ve skutečnosti nefungují a jak se podepisují na psychice potomků, rovněž těmto otázkám se věnoval magazín Víkend.

Když režisérka a scenáristka Marie Poledňáková jela v roce 1979 na festival v Monte Carlu představit film Jak dostat tatínka do polepšovny, získala za něj nejen dvě ceny, ale slyšela i spoustu superlativů na adresu hlavního dětského hrdiny Vaška v podání Tomáše Holého. Snímek náramně vystihuje nástrahy rodinné dovolené, ale také věrně ilustruje, jak se v té době vychovávaly děti. 

Moc se s nimi nediskutovalo, první a poslední slovo měli rodiče. Jakmile nastal větší problém, na řadu přišly zákazy a fyzické tresty. Třeba jako když filmová maminka Anna zjistila, že její partner porušil všechny dohody a se synem lezl po zakázaných skalách. Byl to Vašek, kdo za to dostal pořádně na zadek. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se