Proč muži nechtějí sex. Kvůli stresu, depresím i nízkému testosteronu

  • 24
Ohrané klišé o ženě, která odmítá sex, protože ji bolí hlava, nemá s realitou nic moc společného. Ve skutečnosti je to přibližně půl na půl, tvrdí odborníci. Je to zrovna u vás doma muž, kdo se do milování nevrhá s radostí, nechá se přemlouvat nebo hledá výmluvy? Možná je za tím jeden z následujících důvodů.
O sexu dnes hovoříme otevřeně, ale některá tabu zůstávají.

Společenský tlak

„V naší kultuře panují stereotypy o tom, že ženy touží po sexu méně než muži a že je nenormální, aby ho chtěly hodně a muži zase málo,“ říká doktorka Kristen Parková z Kentucké univerzity, která se svým týmem porovnala více než šest desítek studií o sexualitě v heterosexuálních vztazích.

Zejména v posledních letech podle ní výzkumy jasně ukazují něco jiného: že se sexuální touha liší v rámci ženské i mužské populace. A že často právě muže milování neláká tolik, jak se od nich očekává.

Je to vlastně paradox – mívají pocit, že od nich jejich partnerky i celá společnost očekávají velké sexuální výkony a to je paralyzuje. Kvůli strachu, že zklamou, se do sexu nehrnou. Vzniká tak začarovaný kruh, ze kterého se těžko dostávají, tvrdí Parková.

Ilustrační fotografie - Zoufalství, deprese, nemoc, muž

Stres a únava

České výzkumy naznačují, že to jsou jedny z nejčastějších důvodů, proč našinci mají relativně málo sexu. Platí to pro ženy, ty často vyčerpává mateřství a klasické spojení práce a rodiny, ale i pro muže. Zvlášť tam, kde hrají roli hlavy a živitele rodiny. Čím náročnější povolání mají, tím méně chuti i energie jim pak večer zbývá na milování.

Ilustrační snímek

Sledování porna

V přiměřené frekvenci samozřejmě neškodí, ale podle některých odborníků může dnes snadno přístupná internetová pornografie dost výrazně ovlivnit, jaké nároky klademe sami na sebe a jak vnímáme svoje sexuální partnery nebo partnerky.

„Mnoho mužů si zvyklo pravidelně masturbovat u porna. V této souvislosti hovoří o tom, že potřebují stále výraznější a explicitnější zrakové podněty. Že vlastně jejich sexualita na ty ,normální‘ stimuly nereaguje,“ poznamenala loni pro OnaDnes.cz sexuoložka Hana Fifková.

Více než 65 procent Čechů spí poblíž mobilního telefonu.

Chytré telefony

Smartphony a závislost na nich se podle znalců v žebříčcích „zabijáků sexu“ dostávají na přední místa. Pro muže i ženy je těžší se odstřihnout od práce i virtuálních kontaktů, které poskytují sociální sítě. Máme potřebu být neustále na příjmu, většina Čechů a Češek už bez telefonu nevydrží déle než hodinu. Vyhradit si čas na příjemné chvíle v ložnici je pak pro ně obtížné.

Ilustrační snímek

Hormonální změny

Týkají se nejčastěji mužů po čtyřicítce. „V té době začíná klesat hladina testosteronu. Děje se to většinou pomalu a dlouhodobě, takže pak muži ztrácejí sexuální apetit postupně,“ popsal magazínu Best Health americký terapeut David McKenzie. „Některým mužům ale naopak testosteron ubude velmi rychle,“ dodává.

Takovému stavu, jakési obdobě ženské menopauzy, se někdy říká andropauza. Můžou ji doprovázet i další symptomy, jako je celkový úbytek energie nebo depresivní epizody. Prudký pokles testosteronu se dá řešit u lékaře. Ten hladinu hormonu otestuje a pak určí, zda je vhodné ho doplnit.

Ilustrační snímek

Klinická deprese

„U mužů se jedná o jednoho z největších zabijáků sexuálního apetitu,“ uvádí McKenzie. Pokud váš partner depresemi trpí nebo na ně má podezření, mějte na paměti, že se v podstatě jedná o nemoc těla, ne o charakterovou vadu, připomíná terapeut.

Kolem této nemoci stále existuje velké stigma a mužů se to týká zvlášť. Je důležité vědět, že chodit k psychiatrovi, užívat antidepresiva nebo docházet na terapii není žádná ostuda, naopak jsou to klíčové kroky ke zlepšení. S ním pak může přijít i zvýšení chuti na sex; snažte se na partnera příliš netlačit a rozhodně mu nezájem o postelové hrátky nevyčítejte.

Ilustrační snímek

Poruchy erekce nebo předčasná ejakulace

V obou případech se jedná o velmi časté problémy, o kterých se přitom málo mluví. Doprovázejí je pocity studu a selhání – můžou za to z velké části umělé nároky na stereotypizovanou „mužnost“, které ve společnosti panují. Pánové se pak přirozeně začnou sexu zcela vyhýbat, aby si nepokazili image správného chlapa. Také tady místo výčitek pomůže otevřená, vstřícná diskuze a nejlépe i návštěva lékaře nebo terapeuta.