ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Hádka, strach i napínavý film stimulují chuť na sex, dokázali vědci

  • 14
Rozepře jsou přirozenou součástí každého vztahu. Vyčistí vzduch, dávají průchod napětí a mnohdy vzbuzují také neodolatelnou touhu po partnerovi. Proč v nás hádka vyvolává sexuální napětí? Věda zná odpověď.

Nejen v hollywoodských filmech vídáme vášnivou interakci dvou milenců, kteří právě prošli bouřlivou výměnou názorů. Některé ženy jistě dobře znají to stoupající napětí během hádky, které vyvrcholí v milostnou scénu hodnou červené knihovny. Místo tiché domácnosti nebo klidného řešení konfliktu se partnerovi vrhneme kolem krku a následuje pro mnohé nejlepší sex v životě. Kořeny spojitosti vzrušení a sporů jsou staré jako lidstvo samo.

Evoluční instinkt přežití

Nabuzení organismu, které zažíváme během konfliktu, souvisí s evolučním vývojem. Každý organismus má jakýsi systém detekce nebezpečí, červené vlajky, která signalizuje ohrožení a aktivuje instinkty přežití; v našem případě jde o mód bojuj nebo uteč, nabuzený sympatickým nervovým systémem.

„Když jsme ve stresu, vyvolaném třeba hádkou, sympatický nervový systém je aktivován,“ vysvětluje sexuální koučka Michele Lisenbury Christensenová. Fyzioložka Elesa Zehndorferová dodává, že to v nás vzbuzuje nutkání tělesně zareagovat jakýmkoliv způsobem. Mít fyzický kontakt v podobě milování s člověkem, který nás právě naštval, se zdá jako nejlepší způsob hramonizovat napětí a zklidnit se aktivací parasympatického nervového systému.

Sex po roztržce nám poskytne nejen uvolnění, ale i vzrušení. Z původního stavu ohrožení se přehoupneme do triumfální nálady a pocitu, že jsme vyhráli nad nebezpečím a přežili.

Hádka jako ohrožení vztahu

Vyrazte touze naproti: pět osvědčených tipů, jak nastartovat libido

Podobnou teorii poskytuje i psycholožka a sexuální terapeutka Megan Flemingová. Během hádky cítíme, že je náš vztah v ohrožení, což také aktivuje instinkty přežití. Tělo začne reagovat podobně jako při strachu nebo vzrušení – mělký a zrychlený dech, zvýšená tepová frekvence, rudnoucí tváře. Abychom opětovně cítili blízkost a zajistili si partnerovu náklonnost, volíme sex, abychom situaci napravili. Milování se tak stává způsobem uvolnění stresu, jakousi protilátkou vzniklého napětí.

Sexuoložka Jenni Skylerová souhlasí a dodává, že během rozepří se uvolňují hormony jako testosteron, adrenalin a stresový hormon kortizol. Je-li kortizol vyvolán stresem, tělo a psychika prahnou po blízkosti, kterou zajišťuje právě sex. Milování a orgasmus vytváří protilátku v podobě hormonů lásky a blízkosti – serotonin, dopamin a oxytocin – jimiž se podle terapeuta Andrewa Aarona naopak uklidníme. Manželská terapeutka Marissa Nelsonová souhlasí. „Sex je způsob, jak opětovně navázat spojení beze slov a omluv. Díky hormonu lásky, oxytocinu, má pár k sobě blíž.“

Stejná reakce těla, různé emoce

Možná jste si všimli, jak jsou některé emoce a reakce těla propojeny. Pláčeme radostí, i když jsou slzy hlavně doménou smutku, sledování hororů nás dokáže nažhavit i když trneme hrůzou. Jinak to není ani se spojením hněvu a strachu se vzrušením, při nichž reaguje naše tělo identickým způsobem.

Podle sexuologa Roberta Thomase je stejná reakce organismu důvodem, proč může docházet k přenosu z jedné emoce na druhou. Během vášnivé výměny názorů se tak frustrace a hněv lehce přehoupnou do pocitů vzrušení a nabuzení následovaných vášnivým milováním.

Souvislost vzrušení a strachu dokázali v roce 1974 vědci Donald Dutton a Arthur Aron ve slavném experimentu s mosty. Na dvou mostech, z nichž jeden vypadal bezpečně a druhý méně stabilně, zastavovala atraktivní žena 85 mužů. Za úkol dostali popsat pár obrázků z testu TAT (Tematický apercepční test); sexuální obsah odpovědí byl výrazně vyšší u mužů, pohybujících se na nebezpečně vypadajícím mostu. Není tedy překvapením, že hádka, zdánlivě nebezpečná situace nebo film plný napětí nás také dokážou vzrušit.

Nepříjemná pravda: monogamie zabíjí mužské libido

I když si mnozí partneři užívají nejlepší sex právě po hádkách, neměl by odvádět pozornost od nevyřešených problémů. Profesor filozofie, Aaron Ben-Zeév upozorňuje, že skvělý sex není způsob řešení potíží, ani omluvou za neadekvátní a násilné chování. Pokud je vztah vesměs pozitivní a harmonický i bez sexu, vášnivé milování po hádce může partnerům jenom prospět. Naopak, pokud pár řeší závažnější problémy a sex po hádce je jediná skvělá náplň partnerství, vztah trpí, stejně tak i oba partneři. Ne nadarmo je původ slova vášeň v latinském passio, což znamená utrpení nebo trápení.