Vyvolávání a urychlování porodu podle vědců souvisí s autismem

  0:10aktualizováno  0:10
Vědci na celém světě zkoumají, proč se v posledních letech zvyšuje počet dětí s autismem. Američtí lékaři ověřovali, jestli autismus nezpůsobuje vyvolávání a urychlování porodu. Našli souvislost, ale velmi slabou.

Podle nejnovějších výzkumů trpí jedno dítě ze sta některou z poruch autistického spektra. (ilustrační foto) | foto: SLAVOMÍR KUBEŠMF DNES

"Poruchy autistického spektra se řadí mezi neurovývojové poruchy, které jsou charakterizovány vrozeným narušením určitých funkcí mozku. Pravděpodobně je příčina multifaktoriální - dosavadní studie prokázaly genetický podíl při vzniku autismu," vysvětluje psycholožka Veronika Šporclová. 

"Zvažovány jsou ovšem další rizikové faktory jako komplikace v těhotenství, při porodu a po něm, rizikovým faktorem může být také vyšší věk rodičů," dodává Šporclová, která se zabývá diagnostikou autismu pro organizaci APLA.

Američtí vědci z Duke University proto zkoumali zdravotní a školní záznamy více než šesti set tisíc dětí, mezi nimi bylo pět a půl tisíce dětí s autismem. Zajímalo je, jestli byly jejich matkám při porodu podány látky na jeho urychlení či vyvolání. Poté, co zkontrolovali, že nedošlo ke zkreslení zdravotním stavem matky, jejím socioekonomickým statutem a rokem narození dítěte, přišli na souvislost. 

Podle studie, kterou zveřejnili v žurnálu JAMA Pediatrics, zvyšují tyto procedury riziko autismu u chlapců o 15 až 35 %. U žen byla zjištěna souvislost pouze s urychlováním porodu a pohybovala se na hranici statistické odchylky.

Může tedy za množství autistů rozšířená praxe podávání látek k urychlení a vyvolání porodu? I kdyby se mávnutím kouzelného proutku podařilo odrodit děti z vyvolávaných a urychlovaných porodů bez asistence, počet autistických chlapců by klesl o dva z tisíce. V České republice se ročně podle odhadů narodí mezi dvěma sty až pěti sty dětí,  u kterých se během života projeví porucha autistického spektra.

Souvislost nemusí znamenat příčinu

Spojení mezi porodnickými procedurami a autismem se proto musí dále vědecky zkoumat a studie by rozhodně neměla ovlivňovat chod porodních sálů, jak vzkazují sami autoři. Může se také stát, že další pátrání zavede vědce jiným směrem, třeba ke genetice. Teoreticky třeba gen, který může způsobit autismus, zároveň zpomaluje průběh porodu.

I kdyby se nakonec ukázalo, že jedinou příčinou autismu u některých dětí je vyvolávání porodu, bylo by třeba zvážit riziko pro nenarozené děti a jejich matky, kdyby se od těchto praktik ustoupilo. 

Ostatně už nyní se jedná o poměrně diskutované téma. Někteří lékaři jako například francouzský porodník Michel Odent tvrdí, že jakýkoliv zásah do porodu vyvolává tzv. domino efekt a mělo by k němu docházet pouze ze závažných důvodů. Mezi ty patří těhotenská hypertenze či diabetes, infekce dělohy a těhotenství trvající déle než 42. týdnů. Důvodem k indukci porodu může být i pomalý růst miminka a samozřejmě situace, kdy rodičce odteče plodová voda, ale porod spontánně nezačne. 

"Podávání látek k vyvolání nebo urychlení porodu může být jedním z rizikových faktorů, ovšem nikoliv jedinou příčinou vzniku poruchy autistického spektra. Některé studie prokazují vyšší výskyt komplikací během těhotenství a porodu u dětí s poruchou autistického spektra než u dětí zdravých. Je tedy nezbytné pohlížet na podání látek na vyvolání a urychlení porodu jako na užitečné, nikoliv jako rizikové a škodlivé," myslí si Šporclová. 

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Branka tři osm, zavoláme Petra Čecha, žertoval Honza, když Gábina rodila

Malé velké lásky - Gábina

Další série Malých lásek zastihla porodní asistentku Gábinu v neobvyklé roli, na svém pracovišti se ocitla jako jedna z...

Kateřina Sokolová: Nejsem typ žijící na sociálních sítích

Kateřina Sokolová

Kateřina Sokolová si ještě užila slavnou éru „missek“, které každý poznával a pamatoval si jejich tváře. Do...

Lucie tráví půl roku na Guadeloupe. Je důležité hlavně žít, říká

Lucie Robinson

Fotografka Lucie Robinson nechtěla trávit s miminkem zimu v Česku, tak začala s rodinou jezdit do Namibii a později na...

Sonja Henie: královna ledu, která si popularitu zkazila Hitlerem

Krasobruslařská legenda Sonja Henie. Třikrát vyhrála olympijské hry, desetkrát...

Technickou náročností by její jízda v dnešních časech čtverných skoků nebodovala. Ale živelnost, suverenita, půvab a...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz