Nejokatější česká herečka Jana Stryková měla být původně doktorkou

  2:13aktualizováno  2:13
Velké oči, které vás na herečce Janě Strykové hned zaujmou, podědila po tatínkovi. Na jevišti stála už ve čtyřech letech, jenže ve škole byla jedničkářkou a chvíli se zdálo, že se stane doktorkou. Herectví si ji však stáhlo zpátky.

Jana Stryková | foto: Tomáš Beran

Vizitka:

Jana Stryková (33) se narodila v Brně, vystudovala DAMU.

Po škole nastoupila do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Uspěla u přijímacích zkoušek na práva, ale na fakultu nenastoupila.

Hrála v divadlech Bez zábradlí, Viola, v angažmá byla v Rokoku a ve Švandově divadle.

Od roku 2010 má angažmá ve Vinohradském divadle, hostuje v A-Studiu Rubín, v Ungeltu, divadle Palace, Bolka Polívky a v NoDu.

Hrála v televizních filmech, seriálech (Letiště, Dokonalý svět, Ordinace v růžové zahradě), dabuje.

Věrným společníkem jí je pes Jonáš.

Její předkové z linie od tatínka prý pocházejí z Nizozemska. "U nás v rodině se traduje, že příjmení Stryk je původně Strijk a naši předci přišli před pár stoletími na Moravu, kde vyráběli habánskou keramiku," vypráví herečka pro pondělní vydání magazínu Ona Dnes. Bohužel nic víc informací o svých kořenech se nemohla dozvědět, prarodiče jí zemřeli okolo jejích šesti let.

"Zůstala mi jediná babička, maminka mé maminky. Bohužel je už upoutaná na lůžko. Ona je prototyp babičky z pohádky a mrzí mě, že jestli budu mít jednou děti, takovou babičku nezažijí, protože moje máma už je moderní žena z města," říká herečka.

"Babička byla vychovaná na venkově, chodila bosa a pásla krávy. Měla jiný pohled na život, žila v symbióze s přírodou. Dala mi spoustu rad. Permanentně mi třeba opakovala: Ber, když dávaj, utíkaj, když bijú. Tím, že zažila válku, chudobu, zemřeli jí sourozenci, od šestnácti byla ve službě, brala život s nadhledem a optimisticky, radovala se z maličkostí."

Jana Stryková vyrůstala v typické moravské rodině - tedy patřičně hlučné. "Dodnes, když se sejdeme, se překřikujeme a trvá, než se nám podaří si něco sdělit. Taky si ze sebe děláme pořád legraci, a to takovou, že někomu to může připadat, že jsme na sebe docela drsní."

Má o jedenáct let staršího bratra a o pět let starší sestru. Celé dětství se snažila, aby si jí vůbec všimli. "Nebyla jsem pro ně parťák," vysvětluje.

Ve dvanácti se s maminkou po rozvodu rodičů přestěhovala do Prahy. Z holky, která na základní škole měla samé jedničky a rodiče už počítali s tím, že z ní bude jednou doktorka, se po nástupu na gymnázium stala antišprtka, která měla problémy i do školy přijít ráno včas. Jak maminka zvládala její dospívání?

"Nebyla jsem nikdy moc poslušné dítě, dělala jsem opak toho, co mi kdo řekl. Ale mamka byla moudrá, dávala mi volnost, protože věděla, že jinak bych si ji vzala sama. Ten vztah byl postavený na důvěře. Mohla jsem se vrátit domů pozdě, ale musela jsem se vrátit v domluvený čas. Ale nebyla jsem puberťačka, co by měla potřebu pařit v klubech do čtyř do rána," říká herečka.

Letos Jana Stryková oslavila třiatřicítku. Nepřijde jí, že život utíká rychleji? "Čím dál víc. Ale je dobrý, že si to uvědomuju a nedělám tolik zbytečností. Když nechci někam jít, tak tam nejdu, nebavím se s lidmi, s kterými mi není dobře. Myslím, že na spoustu lidí můžu působit jako asociál, nejraději jsem totiž doma."

  • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Fotografie v Playboyi na burlesku přivedla ženy, říká královna Dita Von Teese

První dáma světové burlesky Dita Von Teese zamíří příští rok znovu do Prahy. „V zákulisí si připadám jako závodnice na...

Příběh Nadi: Jsem zase těhotná, ale na další dítě už nemám sílu

S manželem jsme chtěli aspoň dvě děti, máme tři a před pár dny jsem zjistila, že čekám další. Už jsem vyčerpaná, můj...

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

Premium

Na -ová si už zvykla. Vadí mi však omezená rychlost, říká skeletonistka

Na skeletonu se v ledovém korytě řítí rychlostí, za kterou by na českých dálnicích dostala pokutu. Loni Anna...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz