Dvakrát denně pět minut pod sprchou podle odborníku stačí. A nemusíte se ani mydlit od hlavy k patě.

Dvakrát denně pět minut pod sprchou podle odborníku stačí. A nemusíte se ani mydlit od hlavy k patě. | foto: archiv Nivea

Koupel, nebo sprcha? Pro zdraví a svěžest stačí pět minut a bez mýdla

  • 78
Skočit několikrát denně pod sprchu, večery trávit relaxem ve vaně. Je vám to povědomé? Pak vězte, že vaše kůže vám moc vděčná nebude. Během mytí ztrácí svou obranyschopnost.

Lidské tělo tvoří z valné většiny voda, kterou je potřeba neustále doplňovat. To samé platí i pro kůži. Aby mohla plnit svou ochrannou funkci, musí být v dokonalé kondici.

V případě suché, dehydrované pokožky, kterou máme prakticky všichni alespoň na některých částech těla, hrozí zvýšená ztráta obranyschopnosti, a to proto, že pokožka snadněji přichází o vodu a zároveň neprodukuje dostatečné množství kožního mazu.

Pozor na alergie a infekce

Jak takovou pokožku poznáte? Na omak je suchá, nezřídka se objevují popraskaná místa, po mytí se dostavují nepříjemné pocity pnutí a mnohdy i pálení. Do takto narušené pokožky se snadněji dostávají nečistoty a chemikálie, se kterými se během celého dne setkáváme například ve formě čistících a mycích přípravků.

V případě suché kůže se ovšem nejedná pouze o její vzhled, ale jde přímo o zdraví. "Dehydrované pokožce hrozí vyšší riziko alergických reakcí a podráždění. Prasklinkami do ní vniká snadno i každá infekce," varuje doktorka Arenbergerová.

Povzbuzující sprchový gel s vůní okurky a zeleného čaje, Dove, 79 korun
Sprchový gel s mandlovým olejem a levandulí, Pevonia Botanica, 460 korun
Jemný sprchový olej pro velmi citlivou pokožku, Saloos, 125 korun

S kůží zacházejte opatrně, použitím nevhodného přípravku se narušuje její ochranná vrstva. Sprchujte se raději s ph neutrálními prostředky s hydratační složkou.

Ve většině případů lze zdravé kůže dosáhnout drobnými úpravami životního stylu. A začít můžete hned během pravidelné očisty. "Neustálé dlouhé koupele jsou pro pokožku to nejhorší," varuje korektivní dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl.

Pokud bez plné vany nemůžete existovat, radí obě lékařky přidat do vody speciální oleje, které zabraňují vysoušení pokožky. Odborníci obecně varují před dlouhým pobytem ve vodě, zejména jedná-li se vodu vyšších teplot, a také neradi vidí velké množství mycích přípravků. 

Čím se vlastně mám mýt?

"Obecně lze říci, že jakékoli mycí prostředky odmašťují kožní povrch a zbavují pokožku ochranného lipidového filmu," říká Jatšová. Než sáhnete po svém oblíbeném sprchovém gelu či mýdlu, zkontrolujte si, jak moc daný přípravek ovlivňuje pH kůže.

"Pozor si dávejte zejména na alkalická mýdla," radí doktorka Arenbergerová. "Ta značně narušují přirozenou kyselost kůže. Sáhněte raději po pH neutrálních přípravcích, ideálně s hydratační složkou."

Výběr mycích prostředků představuje klíč k uchování krásné pokožky na celém těle. I zdravé kůži trvá až tři hodiny, než se vzpamatuje ze zásahu v podobě alkalických mýdel, narušené pleti trvá regenerace podstatně déle.

Nabízí se otázka, zda není lepší vynechat kosmetické produkty a spoléhat čistě na samotnou vodu. "Ano, teoreticky stačí voda," souhlasí dermatoložka Arenbergerová, "jen místa, která se přirozeně více potí, jako je podpaží a třísla, ošetřete mýdlem." Tím se dostáváme i otázce, jak se správně mýt i v horkých dnech.

Zdravé pokožce nevadí sprchování, i použití mýdel a sprchových gelů dvakrát denně snese. Pozor však u citlivé kůže. Zde omezte svůj pobyt v koupelně na pět minut dvakrát denně a následně vždy použijte tělové mléko, krém či olej pro dodání tolik potřebné hydratace.