Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soumrak krásek s útlými boky. Velký zadek je dnes modla i miliardový byznys

Móda mohutných dámských pozadí sílí. Odkazuje na pravěký symbol zdraví a plodnosti, za úpravy tvaru se platí statisíce. Objemnými hýžděmi Evropu kdysi ohromila otrokyně z jižní Afriky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hubená modelka s malým zadečkem? Ale kdeže. Do módy se poslední roky derou velké, ba obří zadnice coby symbol blahobytu, zdraví a plodnosti. V bohatém světě si dámy rozšiřují své zadní partie drahými operacemi, v chudších zemích jako třeba Pobřeží slonoviny zase letí krém z tresčích jater, medu a ořechů máslovníku.

Fascinaci je třeba hledat v lidské historii, konkrétně u pravěkých žen, které velký zadek hrdě nosily coby sexuální symbol a zásobárnu energie na zlé časy. A to i ženy na území dnešního Česka – stačí si představit Věstonickou venuši, sošku z pálené hlíny starou asi 30 tisíc let.

Žena chtěla velký zadek, dnes se kvůli němu nemůže potápět

Velký zadek začal v evropském prostředí mizet s příchodem teplejších zim a zemědělství, na některých místech světa se ovšem genetický rys dochoval a dnes nazývá se steatopygie neboli „tučné hýždě“. Mají je třeba ženy Khoikhoiů, pastevců a původních obyvatel jihozápadní Afriky.

To, jakou dokázala steatopygie vyvolat v Evropě senzaci, vypráví příběh Saartjii Baartmanové, která se v roce 1789, tedy před 235 lety, mezi Khoikhoii narodila a jako dvacetiletá byla odvezena do Londýna, kde ji nahou ukazovali jako divou zvěř v cirkusech a kabaretech, na univerzitách i vědeckých sympoziích.

Zástupy urozených dam i chudáků, vědci, vojáci i lékaři, ti všichni chtěli spatřit její spektakulární pozadí. Její příběh je i příběhem „hloupého bílého rasismu“, smutku a dekadence kolonizační Evropy. A také příběhem velkých zadků.

Hotentotská Venuše Saartjia Baartmanová se narodila na řece Gamtoos na území dnešní Jihoafrické republiky. Její lid patřil a dodnes patří k nejstarším obyvatelům Afriky a říká se o nich, že se pohybovali po zemi dříve než jakákoli jiná lidská bytost a že to byli oni, kdo první pojmenoval rostliny, stromy a zvířata.

Sára Saartjie Baartmanová na studii pro lékařské účely z roku 1815.

Domorodci bojovali mezi sebou, když ale z Evropy dorazili první kolonizátoři, začala jatka. Skupiny holandských a později britských nájezdníků je pronásledovaly a snažily se tyto „křováky“, považované za zloděje dobytka a hrozbu pro osadnickou společnost, vyhladit.

Saartjiina matka i otec brzy zemřeli a děvče se ocitlo na osadnických farmách, kde se naučilo jazyku a způsobům „bílých“. Tam byla Saartjia poevropštěna na Sáru a brzy se setkala se skotským vojenským chirurgem Dunlopem, který si přivydělával pašováním exotických zvířat.

Skot Afričanku přemluvil, nebo možná donutil, aby s ním odjela do Evropy, že si vydělá velké peníze. V roce 1810 už domorodá žena vystupovala v Egyptském pavilonu v centru Londýna. Letáky a plakáty lákaly na Hotentotskou Venuši, za dva šilinky si každý mohl prohlédnou její partie, pejorativně vnímaný zadek, ale také prodloužené stydké pysky, další z anatomických zvláštností, kterou Evropané neznali a přezdívali ji „hotentotská zástěra“.

Hotentotská Venuše (asi Saartjia) s vyboulenými hýžděmi a vyobrazením prodloužených stydkých pysků.

Právě slovo „hotentot“ vymysleli pro mlaskavé zvuky jihoafrických pastevců Holanďané. V minulých staletích se rozšířilo i v českých zemích, výraz lze přeložit jako „koktaví“ (lidé) a dnes je vnímán velmi urážlivě.

Kvůli silikonovým injekcím žena málem zemřela, zohyzdily jí zadek

Sára musela chodit, stát nebo sedět, jak jí její „majitelé“ nařídili, předváděla svůj vyčnívající zadek i velké genitálie, kterým Britové také říkali „kůže visící z krůtího krku“. Byla jako divoká šelma, za příplatek do ní mohli zvědavci šťouchnout klackem nebo prstem.

Sexy honzík

Velké zadnice Afričanek nedaly Evropankám (a jejich manželům) spát. Byly spojovány s divokou neúnavnou sexualitou, proto se je evropské ženy snažily napodobit, a tak vznikly speciální konstrukce pod sukně, které měly zadní partie zvětšit. Vyráběly se ze železa či velrybích kostí, vycpávaly se třeba koňskými žíněmi nebo nafukovacími vaky z gumy. Francouzi jim říkali „osel“, v českém prostředí se vžil název „honzík“. Dle části historických pramenů to byla právě Jihoafričanka Sára Baartmanová, která dala impuls ke vzniku „honzíků“. S příchodem 20. století „hrb“, jak módě přezdívali Britové, vymizel.

Honzík. Velké zadnice Afričanek nedaly Evropankám (a jejich manželům) spát....

Panoptika a zvěřince plné lidí s různými postiženími tehdy Evropu fascinovaly a Sára se stala jedním z mnoha „lidských exponátů“. Vyvolávači ji popisovali jako „chybějící článek mezi člověkem a zvířetem“ nebo „nejvyšší formou života zvířat a nejnižší formou života lidského“.

To vše se dělo v ovzduší debat o zrušení otroctví a proti vystupování černošské dívky se konaly demonstrace. Sára nakonec vypovídala i na policii, kde se ale chirurg Dunlop „vytasil“ se smlouvou a tvrdil, že děvče je jeho chráněnka a vše dělá dobrovolně a pro zisk. Sára, obstojně mluvící holandsky a anglicky, takový dokument pravděpodobně v životě neviděla.

Tělo vyvařili na kost

Po čtyřech letech na londýnských pódiích byla dívka prodána do zvěřince v Paříži. Tam vystupovala přes rok, ale zatímco v Londýně se měla poměrně dobře, ve Francii se život změnil v čiré utrpení. Brzy si ji přišel prohlédnou baron Georges Cuvier, generální chirurg Napoleona Bonaparta, a prohlásil: „Její ostré pohyby připomínají pohyby opic.“

Ve zvěřinci Sára Baartmanová zemřela roku 1816 jako zbídačená prostitutka, osamělá žena a alkoholička. Její jmění byl pouze kostěný náhrdelník z želvího krunýře, jediná věc, která jí zůstala po matce.

Klid nenašla ani po smrti – místo pohřbu byl z jejího těla vytvořen sádrový odlitek, orgány včetně genitálií zakonzervovány ve formaldehydu a maso vyvařeno na kostru, to vše bylo v pařížském Muzeu Člověka (Musée de l’Homme) vystaveno až do roku 1976. Tehdy začaly z jihu Afriky přicházet protesty vyslyšené až počátkem roku 2002, kdy byly Sářiny ostatky vráceny do Jihoafrické republiky.

Roste zadek po Maggi?

Touha po velkém dámském pozadí byla západnímu světu v době Sáry Baartmanové spíš cizí, to se ale dnes pomalu mění. Jednak kvůli globální migraci a cestování, jednak proto, že po éře otroctví se v Evropě i USA usadily miliony obyvatel Afriky či Jižní Ameriky, kde je, jak bylo řečeno, velké pozadí atraktivní, snad i více než velká ňadra.

Bohatší ženy, toužící oslnit novodobé „pravěké lovce“, si nechávají zvětšit zadek operativně. Moderní metoda se nazývá BBL (brazilian butt lift, česky brazilská úprava zadku) a je při ní přesunut tuk z břicha nebo paží do hýždí.

Cena se pohybuje kolem 100 až 200 tisíc korun. Chudší ženy pak využívají různé cviky, vycpané kalhoty, ale i krémy a preparáty. Tržiště černého kontinentu například zaplavují léky z Nigérie na bázi kortikoidů, ty ale způsobují cukrovku, vysoký krevní tlak či infekce a dokonce koma. V Senegalu zase kvůli padělkům takových medikamentů končí tisíce lidí ve špitálech.

Srbsko-švédská influencerka Natasha Crown po svém šestém brazilském lifting zadku. Chtěla by mít největší pozadí světa a na sociálních sítích už nasbírala miliony sledujících fanoušků.

Podivnou „africkou“ technikou je kostka polévkového koření Maggi, které v roce 1886 vymyslel švýcarský podnikatel Julius Maggi a dnes se hojně používá v africké kuchyni. Metoda přišla z Konga a tvrdí, že kdo bude kostku Maggi využívat jako čípek, dojde u něho ke kýženému zvětšení pozadí. Většinu afrických metod ale raději nezkoušejte, českým zadkům by mohly způsobit zdravotní komplikace.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...