Make-up
1. Zapomínáme na krém pod make-up
Síla make-upuJen správný make-up udělá i z šedé myšky modelku. |
I když to zní jako odrhovačka, pod make-up si vždy dávejte hydratační či jiný vhodný krém a na noc se vždy dobře odličte. Jinak se dočkáte zhrublé, porézní a dehydratované pleti se sklonem k vyrážkám a přecitlivělosti. „Zjistila jsem, že mi ženy při líčení podezřele často kladou podobnou otázku: Takže pod make-up se dává krém? Je to nutné? Ano, je, odpovídám,“ zdůrazňuje vizážistka Simona Bártová.
Argument, že se po krému budete moc lesknout, neobstojí. Stačí, když si koupíte matující denní krém. Základem dobrého make-upu je totiž dobře hydratovaná pleť, to je víc než polovina úspěchu. „Devět z deseti žen, které líčím, mají sklon k dehydrataci a šupinkám, a to se týká i aknózní a problematické pleti,“ dodává odbornice.
2. Příliš tmavý či světlý odstín
Většina dam si zkouší makeup na hřbetu ruky či na zápěstí, ale tam má kůže úplně jinou barvu než na obličeji. Pravidlo pro správnou barvu make-upu je obecně toto: make-up zkuste na hraně čelisti, na denním světle tak, aby odstín splynul s krkem.
Make-up by měl splynout s naší pokožkou, nejpřirozeněji vypadá prostřední varianta, která na pokožce není téměř poznat.
„Určitou a velmi individuální výjimku mohou mít ženy, které mají pleť se sklonem k akné či zčervenání. Bledý make-up nedostatky zvýrazní, proto je lepší, když zvolí o maličko zlatavější odstín,“ upozorňuje Simona Bártová.
Tip:
Většině žen víc sluší béžové odstíny. S narůžovělými a oranžovými, kterých je trhu opravdu moc, nakládejte opatrně.
3. Make-up jako krusta
Hodně žen si myslí, že čím větší póry či přibývající vrásky, tím větší množství a hutnější make-up a korektor musí použít. Opak je pravdou. Hodně hustý krycí make-up nedokonalosti zvýrazňuje. „Je však neocenitelný při akné a zčervenalé pleti,“ dodává vizážistka.
Proto na nedokonalosti používejte lokálně korektory a kombinujte je s fluidními (tekutými) make-upy na zbytek obličeje, zejména kolem očí. „Pokud je potřeba použít krycí make-up, vždy jen malé množství a opravdu dobře vklepáváním nanést tak, aby nebyl na pleti vidět. Některé tekuté make-upy však také překvapivě dobře kryjí a celkový výsledek je svěží a prostě dokonalý,“ říká Bártová.
4. Špatně schované kruhy pod očima
Jedním z největších prohřešků je, když kruhy pod očima vůbec neschováte. Někdo zase používá příliš hutné korektory, určené na pupínky. „Ty pak jemnou pleť táhnou dolů a zbytečně ji zatěžují.“
Pak jsou ženy, které je sice prosvětlují, ale příliš světlým korektorem, takže mají pod očima bílé „půlměsíce“. Je správné okolí oka prosvětlit, ale raději fluidním, lehce nažloutlým či lososovým korektorem, a pěkně vše spojit s make-upem na celém obličeji. Opatrně nakládejte s růžovými či bělavými odstíny.
5. Líčka jako Marfuša
Pozor na titěrné štětečky, které se prodávají společně s tvářenkami. Nanesete ji nejlépe pomocí kvalitního širokého štětce. Tvářenka by měla být kvalitní, nesypat se a nedělat na tváři hranu.
Tvářenku nanášíme zásadně širokým štětcem. Chybu neuděláte, vystínujete-li pomyslný trojúhelník (základna u ucha a zužuje se směrem ke koutku úst)
Jak na to:
Kupte si přirozenou tvářenku v růžovohnědé barvě. Sluší skoro každému, tam chybu neuděláte. „Není snad ženy, které by zvýrazněná líčka neslušela, myslete na to,“ říká vizážistka.
Oči a obočí
1. Černá linka uvnitř oka. Ano, ale...
Někomu sluší, ale ne všem. Výraznou černou linku je třeba vyzkoušet a případně vyloučit z repertoáru, nebo naopak zařadit. V každém případě je potřeba správné provedení. Na fotografiích vidíte jak ne (vlevo) a jak ano (vpravo).
„Černou tužku kolem oka tedy rozhodně ne, pokud nemáte čas či chuť nanést dokonalý podklad, máte drolivou polovyschlou řasenku a tužku dáváte jenom na spodní a horní linku, aniž byste protáhly vnější koutek. To vám spolehlivě oko zmenší a budete vypadat opravdu špatně,“ vypočítává zásady černé tužky Simona Bártová. Takže pokud chcete zkusit svůdně hluboké oči, nejlépe líčení natrénujte společně s profíkem.
2. Oči jako nebíčka
„Modré stíny jsou stále na výsluní, ale ne v té úžasné sofistikované verzi, kterou předkládají módní žurnály. Chybu dělají zejména při denním líčení starší dámy, které ke své škodě na této barvě očních stínů lpí,“ stýská si Bártová.
Tip:
Vhodnou „omlazující“ náhradou na den je škála neutrálních béžových, šedých, švestkových a hnědých mocca tónů.
3. Stínování
Dobré vystínování (vlevo) je základ úspěchu, ostré hrany mezi přechody barev (vpravo) nevypadají dobře.
Tak tady velmi opatrně. Jak upozorňuje vizážistka, po třicítce obočí už dorůstá velmi problematicky. Pokud jste si zvykla na úzké vytrhané oblouky, tak věřte, že si škodíte: tento styl ubírá na kráse a dodává na lacinosti celému vzhledu. Pokud to jen jde, nechte ho dorůst. Vydržte to a uvidíte... Kolem padesátky obočí většinou velmi prořídne a pak už nebudou ani ty oblouky. Mnoho dam může potvrdit.
Náprava:
Nechávejte obočí dorůst. Pečlivě dokreslujte čárečky ostře ořezanou tužkou na obočí nebo použijte hnědý neutrální stín bez perleti či speciální stín na obočí. Štěteček v tomto případě s krátkými, pevnými, ostřejším vlasem, šikmo seříznutý. „S permanentním make-upem či mikropigmentací spíš opatrně, málokde to dělají nepoznatelně, proto pečlivě zvažte, komu se svěříte do rukou.“
Rty
1. Tmavší konturovací tužka, než je barva rtěnky
Ano, i tohle můžeme na některých dámách vidět i dnes. Nedokážete-li správně odhadnout barvu konturovací tužky tak, aby ladila s barvou rtěnky či lesku, pak si pořiďte konturku v barvě rtů.
Pokud se líčíte na večer, musíte si ujasnit, zda chcete mít výrazné oči, nebo rty. Obojí dohromady určitě ne. „Máte-li hodně zvýrazněné oči, pak je potřeba u rtů trochu brzdit,“ upozorňuje Bártová.
Rada na závěr: měly bychom se líčením pouze snažit zvýraznit svůj vlastní obličej, a ne na něj namalovat úplně jiný.