K čemu jsou bambule a cvočky na džínách? Rozluštili jsme záhady světa módy

  • 5
K čemu slouží malé cvočky a kapsičky na džínách? A proč výrobce někdy přikládá k cenovce malý ústřižek látky? Podobné otázky čas od času napadají nejspíš každého z nás. Našli jsme pro vás odpovědi na šest nejzapeklitějších záhad, týkajících se oblečení.

Nýty na džínách stále slouží svému účelu. Zpevňují látku, aby se neroztrhla na exponovaných místech.

1. Cvočky na džínách

Džíny na rozdíl od jakéhokoliv jiného módního kousku vypadají prakticky stejně po celou dobu své existence, a to ať už se ve světě vrtnete kamkoliv. Všechny mají zapínání na zip a/nebo knoflíky, výrazné švy, kapsy a spoustu malých nýtů a cvočků.

Za roky, co se džíny nosí, jsme si na tyhle drobné kovové „ozdůbky“ tak zvykli, že už je ani nevnímáme. Přitom však plní důležitou úlohu. Džínovina je hrubá, těžká látka, určená k náročné fyzické aktivitě. Nýtky a cvočky ji zpevňují na místech, kde je nejvíce náchylná k trhání.

OBRAZEM: Od klobouku přes šaty po tenisky. Denim je hitem letošního jara

Našívají se na ni už od 70. let 19. století, kdy raketově vzrostla obliba těchto kalhot a s ní i stížnosti krejčím, že se příliš snadno párají. Od té doby se roztrhají snad už jen mezi nohama.

Do malých kapsiček na kalhotách se ukládaly, jak ostatně napovídá jejich jméno, kapesní hodinky.

2. Miniaturní kapsičky na kalhotách

Podobně jako cvočky, ani malé kapsičky nejsou na kalhotách pouze na ozdobu. Podle některých teorií slouží k uchovávání mincí, malovátek a jiných drobných předmětů.

Schovají drobnosti, svačinu i knihu. Kapsy jsou in, čím více, tím lépe

Pravda je ale úplně jiná – původně si do nich pánové, často američtí dělníci a zlatokopové, zastrkávali kapesní hodinky, aby se při práci neodřely. Dnes se nosí už jen velmi zřídka, kapsičky ovšem zůstaly jako věčná připomínka starých časů.

Ústřižky látky nebo kůže, přivěšené k cenovce, jsou vlastně takovým pokusným králíkem.

3. Útržky látky, přikládané k novému oblečení

Když si koupíte nové oblečení, někdy u štítku s cenovkou najdete i malý ústřižek látky nebo kůže. Že by šlo o případnou záplatu? Samá voda. Jeho primární účel je odzkoušet čisticí prostředek nebo teplotu žehlení, aniž by muselo být pokusným králíkem samotné oblečení.

KVÍZ: Zaostřeno na boty. Co víte o jejich historii, tvůrcích i nositelkách

Kabát původně sloužil vojákům i jako deka na přikrytí.

4. Krátký opasek vzadu na kabátu

Má ho nejspíš i váš kabát, možná dokonce i sako – krátký opasek na zadním dílu. Jeho původní účel tentokrát není těžké odhalit, slouží k utažení kabátu, typicky zapínaného vepředu na knoflíky.

Vkročte do jara v trenčkotu. Nikdy se neokouká a dá se lehce kombinovat

Zajímavější je jeho vznik. Sloužit měl vojákům, kteří nosili oversize vlňáky nebo trenčkoty s velkými kapsami, aby stáhl přebytečné množství látky, jež by jim mohla vadit v pohybu. Protože muži pod těmito kabáty často i spali, dal se pásek v noci povolit nebo úplně odepnout a rázem byla z kabátu deka.

I bambule na čepici mají překvapivě svůj účel, navíc jsou staré alespoň tisíc let.

5. Bambule na čepici

Asi byste netipli, že bambule na čepici je stará přinejmenším celé tisíciletí! Najdeme je už na některých vikingských vyobrazeních boha Freye. Bambule se tehdy vyráběly nejspíš jako ozdoba ze zbytků vlněné příze.

A small (9 cm tall) phallic statuette, usually believed to depict the god Freyr, from the 11th century. It was found in Rällinge, Sweden. #viking #freyr #frö #frej #oldnorse #statuette #heathen #phallic #art #sweden #fornnordisk #mythology

19. října 2015 v 10:49, příspěvek archivován: 19. července 2023 v 14:06

Později však získaly i praktický účel. Rozlišovali se podle nich vojáci z různých regimentů evropských armád, v církevních kuloárech zase jednotliví hodnostáři: kněží používali (a dodnes používají) čepičku, tzv. biret, s černou bambulí, biskupové a kanovníci s fuchsiovou, kardinálové měli biret bez ní.

V moderní době je nejvíce proslavili námořníci. Traduje se, že bambule si na čepice začali našívat proto, aby předešli ránám do hlavy o ráhnoví.

Díry na teniskách nechávají naše nohy dýchat, především se však jimi mají provléct tkaničky. Chodidlo tak dostane dodatečnou oporu.

6. Extra otvory na teniskách

Díry na teniskách a keckách, se kterými se setkáme nejčastěji u známých „conversek“, mají hned dvojí účel. Tím prvním je větrání – každý nejspíš dobře známe nepříjemný zápach propocených nohou.

RETRO: Botasky, důchodky, prestižky. Co jsme obouvali za socialismu

Především však slouží k uvázání tkaniček tak, aby noha byla v botě pevně zafixovaná. Tato malá vychytávka prý vznikla speciálně pro hráče basketbalu, využívá ji však i řada sportovců z jiných odvětví, především běžci.

, pro iDNES.cz