Móda z korunovace: modely jako z pohádky, Pavlová trumfla domácí šlechtičny

  • 202
Starobylý ceremoniál, úchvatná módní přehlídka i výbuch barev, to vše byla korunovace britského panovníka Karla III. Westminsterské opatství se jen hemžilo nápaditými klobouky a úchvatnými róbami. Zahanbit se nedali ani zástupci Česka, prezident Petr Pavel s manželkou Evou.

Co bude mít na sobě král, bylo v podstatě dopředu jasné. Otazníky se točily především kolem šatů královny Camilly.

Král a královna

Zraky lidí ve Westminsterském opatství i u televizních obrazovek se samozřejmě nejvíce upínaly k samotnému královskému páru. Karel III. měl na sobě při příjezdu tmavé kalhoty, hedvábnou košili a šarlatovou tuniku. Přes ni měl podle tradice přehozen rudý plášť s hermelínem, tzv. Robe of State, který patřil jeho dědovi Jiřímu VI.

V průběhu obřadu vystřídal několik dalších kousků oblečení, které mají rituální význam: lněnou tuniku zvanou Colobium Sindonis, brokátovou supertuniku, vyšívaný imperiální plášť, korunovační opasek a rukavici. Z opatství pak vyšel ve fialovém plášti, tzv. Robe of Estate.

Oblečení z druhé ruky a uvolněný dress code. Co přinese korunovace Karla III.

Vzhledem ke zvyklostem, na kterých obyvatelé Spojeného království neobyčejně lpí, oblečení krále příliš nepřekvapilo. Výjimku tvořily snad jen staromódní boty se sponou, díky kterým nově korunovaný monarcha působil, že je jedním z řady králů Jiřích 18. a raného 19. století.

Otazníky se točily především kolem oděvu královny Camilly. Honosnou, ale přesto svým způsobem decentní, smetanovou róbu jí vytvořil britský designér Bruce Oldfield. Zdobily ji zajímavé detaily: zlatá a stříbrná květinová výšivka, která ladila s „popruhy“ pláště, a zvláště Camilliny iniciály ve spodní části sukně. Při pohledu na pětasedmdesátiletou královnu se člověk nemohl ubránit dojmu, že Karlova životní láska zestárla jako víno a je krásnější než kdykoliv předtím.

Princ a princezna z Walesu oblékli ceremoniální pláště. Princeznin drdol ozdobený stříbrnou čelenkou bude zcela jistě jedním z nejpropíranějších módních počinů celé korunovace.

Princ a princezna z Walesu a jejich děti

Druhým nejokukovanějším párem dne byli rozhodně princ a princezna z Walesu. Zatímco William oblékl tradiční slavnostní úbor velšské vojenské jednotky Welsh Guards a plášť Podvazkového řádu, jeho manželka Kate se zahalila do ceremoniálního pláště a šerpy Viktoriina královského řádu. Mimo něj se opět spolehla na tvorbu své oblíbené značky Alexandr McQueen. Na světlých šatech byly vyšité symboly jednotlivých zemí tvořících Velkou Británii – růže, bodláky, narcisy a trojlístky. Ve složitě zapletených vlasech se princezně třpytila stříbrná čelenka z vavřínových lístků, kterou zvolila místo tiáry.

Princ George asistoval celý den dědečkovi jako tzv. Page of Honour. Jeho hlavní povinností bylo nosit těžký sametový plášť.

Podobnou ozdobu vynesla i její osmiletá dcerka, princezna Charlotte, která rovněž oblékla tvorbu Alexandra McQueena – bílé saténové šaty a pelerínu. George, starší syn prince a princezny, asistoval svému dědečkovi a pomáhal nosit jeho těžký plášť, a musel proto obléct předepsaný úbor. Mladší Louis si mezitím v tmavě modré, uniformou inspirované soupravě užíval výhled z první řady.

Jedněmi z nejlépe oblečených hostů byla Sophie, vévodkyně z Edinburghu, s dcerou Louise. Šaty devatenáctileté šlechtičny zdobily kosatce, které zachytila slavná francouzská fotografka.

Další členové královské rodiny

Dress code pro korunovaci byl překvapivě uvolněný a nevyžadoval po britských šlechticích a šlechtičnách, aby vynesli tradiční, avšak nákladné korunovační róby a těžké hermelínové pláště. Řada členů královské rodiny místo nich oblékla ceremoniální pláště a uniformy nejrůznějších řádů a vojenských složek. Výjimkou nebyla ani novopečená vévodkyně z Edinburghu Sophie, manželka Edwarda, nejmladšího králova bratra, která měla stejně jako Kate plášť Viktoriina královského řádu.

Je dobře známo, že vévodkyně má skvělý vkus a i dnes patřila mezi nejlépe oblečené hosty. Taktéž zvolila bílé šaty, které jí na míru vytvořila značka Suzannah London. K dokonalosti je dotáhla jemným květinovým fascinátorem zdobeným krystaly Swarovski.

George a Charlotte zvládli korunovaci skvěle. Nezklamal ani smíšek Louis

Vkus po ní nejspíš zdědila její dcera, devatenáctiletá lady Louis Mountbatten-Windsor. Hedvábné šaty v módní lila barvě a sladěný klobouk skvěle odpovídaly jejímu postavení, aniž by z ní udělaly „starou mladou“. Vzor kosatců si výrobce, taktéž značka Suzannah London, vypůjčila z fotografie slavné francouzské fotografky květin Rachel Levy.

Moderní fuchsiovou a béžové doplňky si vybrala princezna Beatrice.

Na fuchsiovou, taktéž momentálně velmi módní barvu, vsadila princezna Beatrice, králova neteř. Naproti tomu králova sestra, princezna Anne, oblékla plášť Řadu bodláku a pod ním uniformu, díky které mohla na koni doprovázet Karlův zlatý kočár při odjezdu z opatství.

První dámu USA doprovodila její vnučka. Obě vsadily na monochromatické kostýmy značky Ralph Lauren.

Zahraniční hosté

Pozvánku na korunovaci dostala řada zahraničních osobností. Jemným mentolovým kompletem se blýskla ukrajinská první dáma Olena Zelenská. První dáma USA Jill Bidenová se spolehla na osvědčenou americkou značku Ralph Lauren, která pro ni vytvořila monochromatický modrofialový kostýmek a rukavičky. Její manžel Joe Biden se rozhodl respektovat americký zvyk, podle něhož se prezident USA neúčastní korunovací britských králů. Bidenovou tak doprovázela vnučka Finnegan. K babičce se doladila pastelově žlutým modelem stejné značky. Obě dámy se ozdobily nezbytnými fascinátory.

Sophie Trudeau, manželka kanadského premiéra, vsadila na pudrovou růžovou. K vidění byly i různé národní kroje.

Elegantní bledě modrý model oblékla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou v katedrále usadili přímo před Jill Bidenovou. Pudrovým outfitem a kloboukem s širokou krempou příjemně překvapila Sophie Grégoire Trudeau, manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua. Stejnou barvu zvolila i francouzská první dáma Brigitte Macron a norská korunní princezna Mette-Marit.

Francouzský prezident Emanuel Macron působil dojmem, že dorazil spíše na pohřeb. Jeho žena si vybrala nenápadnou, ale elegantní pudrovou soupravu.

Pohledy přitahoval i žvýkačkově růžový kostým španělské královny Letizie, který pro ni vytvořila návrhářky Carolina Herrera. Dánská korunní princezna Mary dorazila v tmavě fialovém modelu a švédská princezna Victoria v královské modři. Monochromatismus byl zkrátka módním tématem číslo jedna a i přes uslzené počasí byla díky němu korunovace ohňostrojem barev.

Bože, chraň krále, znělo Londýnem. Británie korunovala Karla III.

Dress code na pozvánce doporučoval hostům uniformy, žaket a denní šaty, přípustné však byly i národní kroje. Toho využil třeba bhútánský královský pár či japonská princezna Kiko.

Eva Pavlová byla na korunovaci Karla III. za hvězdu a svým fialkovým kostýmem s netradiční kápí mohla směle konkurovat britským šlechtičnám.

Eva a Petr Pavlovi

Českou republiku na korunovaci reprezentoval prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová. Ostudu nám přitom rozhodně neudělali, ba naopak. Prezident měl dobře padnoucí tmavě modrý oblek, bohužel musíme opět apelovat na to, aby si dával pozor na manžety košile, které by měly vykukovat z rukávů saka. Fialová kravata ladila s modelem jeho manželky.

Korunovace Karel III.

Britský král Karel III. mává davům z balkonu Buckinghamského paláce po své korunovaci. (6. května 2023)

Eva Pavlová byla opět za hvězdu a svým fialkovým kostýmem s netradiční kápí mohla směle konkurovat britským šlechtičnám. Klobouk s plochou hlavou a širokou krempou pak byl jen třešničkou na dortu. Stříbrná kabelka byla originální, možná jen zbytečně mohutná. S klidným srdcem však můžeme říci, že prezidentský pár odvádí reprezentaci, jednu ze svých hlavních povinností, na jedničku.

Kdo byl podle vás nejlépe oblečeným účastníkem korunovace?

celkem hlasů: 3501
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 6. května 2024. Anketa je uzavřena.
, pro iDNES.cz