I těsně před Štědrým dnem seženete skvělé dárky

  4:39aktualizováno  4:39
Do Štědrého dne zbývají už jen dny či hodiny a vy doma pořád nemáte žádné dárky? Není důvod podléhat panice, jen musíte mnohem lépe plánovat. S nápady vám poradíme.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řešit fatální nedostatek dárků na sklonku roku 2010 je procházka růžovým sadem. Kde jsou ty doby, kdy člověk musel mít jasnou představu o tom, co pořídí, už v listopadu, aby stihl sehnat veškeré myslitelné protekce ve svém okolí a s vítězným úsměvem domů dovléci vytoužený nedostatkový tovar.

S výjimkou pár specializovaných prodejen můžete vzít jed na to, že i na Štědrý den naleznete opravdovou hojnost za kasami.

Frontová bojovnice

Takže nakoupit sice je kde, ale nabízí se jiný problém. Jak to všechno oběhat a nestrávit pak slavnostní večeři v kómatu z vyčerpání. Důležitý je bojový plán: rozepsat, nebo aspoň si rámcově rozmyslet komu co.

Jestliže jste v časovém presu, rovnou postupujte tak, že se budete snažit kupit dárky oborově dle prodejen a zájmů obdarovaných. Máte-li hned dva příbuzné stižené vášní pro kvalitní pršut, pak se dobře zamyslete, jestli ve stejné provozovně nenajdete něco, co potěší i pár dalších rodinných příslušníků. Víno, bonboniéry, likéry, kvalitní kávy... Takhle dejte podle rozsahu příbuzenstva do kupy dva až čtyři různé obchody a obrňte se trpělivostí do front.

Pokud víte, že frontová bojovnice ve vás není ani za mák, případně připoutala-li vás či vaše děti choroba na lůžko, přesuňte svůj hledáček směrem na internet. Žádné opravdové věci už neobjednávejte, nepřijdou. Ale můžete najít pár zajímavých organizací, které umožňují zaplacení a vytištění voucheru, tedy dárkové poukázky. Tímto způsobem můžete předplatit posilovnu, věštění z karet, ručně šitou košili, večeři v dobré restauraci, čtvrtletní úklid bytu, kurz pro sommeliéra, předplatné novin nebo třeba ponožek.

Dárkový poukaz.Dárkový poukaz.

Pravidlo 3D

Jestliže vás čeká na poslední chvíli pouze obstarání dárků pro vzdálenější rodinu, pak stačí dodržet pravidlo Jeden dárek = pořád vím, že žiješ. Pokud jste střelec, který hodlá v šibeničním termínu teprve shánět hodnotnou upomínku pro vlastního partnera a děti, máte náturu pokerového hráče.

Jistě vás pak nezdrtí fakt, že v případě takhle úzkých vazeb je jeden dárek na člověka málo (s výjimkou nemovitostí, briliantových setů a cesty kolem světa). Pak si vytvořte systém 3D: jeden větší dárek, jeden menší, jeden roztomilý. Protože jakkoliv jsou Vánoce svátkem rodinné pohody, nic ji nenaruší víc než skutečnost, že někdo se u stromečku cítí nedoceněn.

Univerzální nadílka

Jsou dárky, kterými uctíte každého, bez rozdílu pohlaví, věku a národnosti. Je dobré mít pár takových darů do zásoby.

Luxusní sýry.

LUXUSNÍ SÝRY V obchůdku Boutiques Gourmandes najdete lahodné francouzské speciality. V Celnici 3, Praha 1

To nejlepší od kosti.

TO NEJLEPŠÍ NA KOSTI Drahý, ale velmi vděčný dárek pro každého, kdo pozná skutečnou kvalitu. Sušená šunka Serrano, cena cca 700 Kč/kg

Balíček tajemné chuti.

BALÍČEK TAJEMNÉ CHUTI Limitovaná edice tří pivních speciálů potěší gurmány i zvídavé "nepivaře". Vánoční balení Master, cena 90 Kč

Neodolatelná masáž.

NEODOLATELNÁ MASÁŽ Drbátko zvané pavou se používá na masáž hlavy. Kdo jednou vyzkouší, už nezapomene. Ezoterické obchody, 147 Kč

Jak darovat peníze

Dát někomu peníze se někdy považuje za nedostatek fantazie a chuti lámat si hlavu s výběrem dárku. Chytře zabalené bankovky ale tenhle argument vyvrátí.

Prasátko s plným břichem.

PRASÁTKO S PLNÝM BŘICHEM Když koupíte pokladničku v klasickém tvaru prasete a naplníte ji kovovými padesátikorunami, můžete věnovat i slušně velkou částku. Prase sice dostane ránu kladivem, ale vy budete mít s dárkem jistě úspěch.

Kytice uvitá od srdce z bankovek.

KYTICE UVITÁ OD SRDCE A Z BANKOVEK Nechte si v květinářství uvázat jednoduchou kytici jen ze zelen,trávy‘ a do ní potom umístěte bankovky svinuté do kornoutků - nejlépe připevněné ke špejlím.

Peněz darujete víc, než byste utratili za dárek

Což je vlastně jediný opravdový argument proti peněžním darům. Když totiž seženete hezký dárek, nemusí vás stát zase tak moc, ale když chcete darovat peníze, obvykle to bývá až dvakrát víc, než byste utratili při nákupu vhodného překvapení.

Jinak jsou peníze pod stromečkem celkem vítané. Nejvíce u teenagerů, do jejichž vkusu se trefuje ještě hůř než vzduchovkou do papírové růže. Jejich hudební i oděvní preference se mění ne každý rok, ale pomalu každý týden, a co je v jednu chvíli jejich zbožným přáním, to nosí nebo poslouchá druhý den "jenom úplný trapák". Takže pár stovek v obálce, prasátku nebo rámečku je potěší nejvíc.

Stejně tak uděláte penězi radost tomu, kdo si třeba střádá na dlouhou cestu, šetří na dobrodružnou expedici nebo se chystá stavět dům. Když mu o vlastní iniciativě koupíte něco na cestu, do hor nebo "na barák", téměř jistě se netrefíte, zatímco peněžní dar vám zajistí jeho vděčnost a vzpomínky.

Poslat příspěvek na studentské konto je taky dobrý nápad. Možná trochu sucharský, ale se zpožděním ho příjemce jistě ocení. Zvlášť když k němu vyrobíte vtipnou darovací listinu.

Kdy se peníze nehodí

Není dobrý nápad darovat peníze malému dítěti, které ještě věří na Ježíška, ani většímu dítěti, které čeká, že ho překvapíte něčím, po čem touží. Bude to vnímat, jako že jste ho ošklivě odbyli.

Bankovkami neuctíte ani babičky, tetičky a strýčky, se kterými se vídáte málem jenom na Vánoce. V tom případě z nich klidně můžete uvít kytici nebo poskládat celé hejno motýlů, a stejně nezastřete fakt, že se vám nechtělo věnovat ani půl hodiny na nákup vhodné knížky.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Módní hit číslo jedna. Košilové šaty v prodloužené délce ovládnou podzim

Ilustrační snímek

Přišly jako vlna tsunami, která smete vše, co jí stojí v cestě. Jakmile se košilové šaty poprvé objevily v módních...

Krásná prsa i bez chirurga: nehrbte se a nekuřte

Prsa (ilustrační fotografie)

V létě se spousta žen ráda pochlubí pěkným dekoltem. Ale ne každá má to štěstí, že její ňadra jsou pevná a hezky...

Naučte se nosit pánské sako. A nemusí být nutně z kolekce pro muže

Miley Cyrus měla na předávání cen Grammy pánské sako bez podprsenky 10.února...

Pánské sako už jste na sobě jistě někdy měla. Večer, kdy jste se s partnerem vraceli domů z divadla, byl chladnější,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz