Jen málo lidí nikdy nepodvedlo, říká režisérka filmů o vztazích

  0:11aktualizováno  0:11
Po úspěšných celovečerních dokumentech Generace Singles a Nerodič chystá režisérka Jana Počtová závěrečný díl této série, která sleduje změny ve vztazích. Tentokrát se zaměří na méně obvyklé formy partnerství.

Jana Počtová | foto: Michaela Džurná

Čtěte v pondělí

Jana Počtová

Velký rozhovor s Janou Počtovou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

O vztahy se dokumentaristka Jana Počtová zajímá dlouhodobě. „V životě totiž nemáme nic důležitějšího. Neexistuje nic podstatnějšího než vztahy, ať už s našimi rodinami, přáteli, partnery, dětmi,“ vysvětluje režisérka, která se před několika měsíci pustila do přípravy posledního dílu své trilogie. Věnovat se bude příběhům lidí žijících ve svazcích, které nejsou klasické ve smyslu muž, žena, manželství. Zaměří se třeba na polyamorní vztah, kdy lidé mají několik partnerů současně.

„Zajímá mě, zda to může být funkční model, pokud jsou oba partneři ochotni potlačit své ego a potřebu vlastnictví. Zajímavý je tady prvek monogamie, která se už odpradávna ukazuje jako nefunkční,“ říká Jana Počtová s tím, že se polyamorie nezastává. Je však toho názoru, že nikdo nemá na druhého hledět skrz prsty jen proto, že se rozhodl žít jinak.

Jana Počtová (38)

  • Vystudovala obor dokumentární tvorba na FAMU.
  • Ještě na studiích v roce 2004 natočila film Eshq, dokumentární portrét čtyř afgánských žen, tematicky se dotýkající lásky, partnerských vztahů a kulturních odlišností.
  • Pro ČT natáčela cykly Příběhy slavných, Cestománie, dokumentární seriál Generace „0“ (2008), Vesnicopis. Je také autorkou cyklu Filantrop (2016) o lidech, kteří nezištně podporují různé projekty.
  • Velký ohlas vzbudil celovečerní dokument Generace Singles (2011), kde popsala příběhy svobodných lidí, kteří nemají potřebu žít s partnerem. Film získal několik ocenění. Následoval neméně úspěšný film Nerodič o současných formách rodičovství. Nyní připravuje dokument o netradičních vztazích.
  • Naposledy se podílela na projektu Rodina je nejvíc (2018) o rodinách v krizi.
  • Ráda cestuje, natáčí dokumenty pro cyklus ČT Na cestě po...

„A když se na to podívám s odstupem, vidím, že monogamie nikdy dřív nefungovala a nefunguje ani dnes. Existuje minimum lidí, kteří v životě nikoho nepodvedli. A ti, co to dělají, to velmi často mají jako normu. Lhát partnerovi už jim nepřijde jako něco amorálního,“ podotýká Jana Počtová

Hledat bude i jiné formy vztahů, třeba tzv. mingles – to jsou manželské páry, kdy se každý rozhodl setrvat ve svém bytě a navštěvují se. Ráda by také mluvila s někým, kdo otevřeně popíše poměr se zadaným mužem nebo ženou.

„Hledám kohokoliv, kdo má zajímavý partnerský vztah, který je z pohledu okolí možná trochu nestandardní,“ dodává režisérka.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz