Krásný úsměv za jedno odpoledne. Zkuste bělení na všechny způsoby

  0:08aktualizováno  0:08
Krásné bílé a rovné zuby si v USA opatří každý, komu na jeho postavení záleží. V Česku jsme pozadu. Zanedbáváme prohlídky u zubního lékaře i dentální hygienu. Není divu, že až osmdesát procent lidí trpí zánětem dásní a se zubním kazem má zkušenosti téměř každý dospělý, píše magazín Rodina DNES.
Část 1/12
Ilustrační fotografie

Ty tam jsou doby, kdy jsme s mou maminkou pravidelně vykusovaly všechny citrony, které byly doma, abychom se dostaly k vnitřní bílé straně jejich slupky. Tou jsme si pak drhly zuby, aby se zvýšil jejich lesk a zbělely. Za totality jiné prostředky k bělení téměř nebyly a kdo jsou dentální hygienisté, jsme s mámou zjistily až po pádu režimu.

Dnes už může mít úsměv jak z reklamy na zubní pastu skoro každý. A ani to netrvá roky. Současná stomatologie to zvládne na počkání. Moderní přístroje dokážou během chvilky vymodelovat novou plochu zubu, kterou pak lékař přilepí. Takzvané fazety upravují nedokonalý tvar či velké mezery. Také bělení zubů se zvládne během hodinky a půl. To když lékař použije laser.

Všechno však začíná právě dentální hygienou. Hygienista dokáže mechanicky a pomocí ultrazvuku odstranit zubní kámen, jemným pískováním a leštěním zubů si poradí i se skvrnami. A také zhodnotí stav chrupu.

„Pokud má pacient kazy, bílé výplně či protetické korunky, je to při bělení vždy kontraindikace. Bělicí gel totiž tyto náhrady nevybělí a v případě kazu je potřeba zub nejprve ošetřit, jinak by při bělení mohlo dojít k poškození zubu,“ vysvětluje dentální hygienistka Marta Krybusová.

Mnozí pacienti si myslí, že o svůj chrup pečují, jak nejlépe je možné, a že kazivost a parodontologické obtíže mají původ jinde. Po první návštěvě dentální hygieny však zjistí, že se mýlili. 

„Často například nepečují o mezizubní prostory. Přitom právě tento prostor bývá v dospělosti nejčastěji postižen zubním kazem. Každý by proto měl mít doma nejen zubní kartáček, ale i mezizubní kartáčky vybrané odborníkem podle velikosti mezizubních prostor a zubní nit,“ vypočítává dentální z hygienista Michal Kalita.

Hygienista pomůže s výběrem vhodných pomůcek a také s vámi nacvičí jejich správné užívání. „Pokud provádíme kvalitně a pravidelně domácí ústní hygienu, znesnadňujeme usazení pigmentací. Je tedy mnohem podstatnější, jak kvalitně si chrup čistíme, než jak velké množství barvicích nápojů a potravin přijímáme,“ vysvětluje Kalita.

Pomoci mohou i moderní vymoženosti jako elektrické zubní kartáčky se sonickou technologií čištění. Doplňkem pak může být i ústní sprcha nebo air floss, který slouží k čištění mezizubních prostor, nikdy však nenahradí mezizubní kartáček.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Další z rubriky

Krásný úsměv za jedno odpoledne. Zkuste bělení na všechny způsoby

čištění zubů

Krásné bílé a rovné zuby si v USA opatří každý, komu na jeho postavení záleží. V Česku jsme pozadu. Zanedbáváme...

Jiskru mládí vám vrátí deodorant s vůní dvacítky, slibují Japonci

Ilustrační snímek

Čich je zásadním pomocníkem při hledání partnerů a výrobci parfémů se předhánějí, aby nabídli co nejširší škálu vůní....

Známé krásky radí, jak pečovat o vlasy v parných letních dnech

Slavné ženy radí, jak mít krásné vlasy díky výrobkům, které máme všechny doma.

Léto je v plném proudu, sluníčko svítí a vlivem slunečního záření trpí nejen naše kůže, ale i vlasy. Slavné ženy mají...

Najdete na iDNES.cz