Rychlost, s jakou jíme, nemá na hubnutí žádný vliv

  6:00aktualizováno  6:00
Několik desítek let jsme slýchali, že pokud budeme jíst pomalu, zkonzumujeme menší množství jídla a zhubneme. Vědci však dokázali, že je to nesmysl. Mnohem podstatnější pro velikost zkonzumované porce je chuť jídla.

Pokud si dáte víc chodů s různými chutěmi, sníte větší množství jídla. | foto: Reuters

Dlouho se věřilo, že pokud zhltnete jídlo rychle, zkonzumujete větší množství jídla, a tedy i více kalorií. Údajně tomu mělo být proto, že mozek nestihne zaznamenat, že už jsme sytí. Lidé po celém světě tak odkládali mezi jednotlivými sousty vidličku, mezi jednotlivými lžícemi počítali do deseti, a věřili, že tím udrží svou hmotnost v normě.

Přestávky? Nesmysl
Dietní experti toto pravidlo doporučovali už od začátku sedmdesátých let. Na počátku tohoto tvrzení pravděpodobně stálo přesvědčení, že obézní lidé jedí rychleji než hubení. Nové výzkumy však ukazují, že rychlost jídla má ve skutečnosti na naši váhu jen minimální vliv, uvádí server msn.

Testy a experimenty, které se pokoušely změnit stravovací návyky a chování respondentů, dospěly k různým výsledkům. V jedné studii byla respondentům zmenšena velikost sousta a byli požádáni, aby žvýkali pomaleji. Nicméně dosáhlo se pouze toho, že respondenti jedli delší dobu. Celkově však snědli stejné množství jídla jako při "normálním" způsobu jídla. Další studie dokonce ukázala, že lidé, kteří dělali pauzy mezi jednotlivými sousty, snědli v konečném součtu větší množství jídla.

Původní předpoklad se opíral o hypotézu, že pokud snížíte rychlost, se kterou jíte, má vaše tělo čas vyprodukovat hormony signalizující, že jste sytí. Obecně udávanou dobou bylo patnáct minut, které tělo údajně potřebuje pro to, aby se dostavil pocit sytosti. Množství studií však dokazuje, že tělo potřebuje průměrně hodinu na to, aby se dostavil pocit sytosti.

Muži jedí rychleji
Pouze jediná klinická studie provedená v roce 1991 na univerzitě v Pennsylvanii zjistila, že nižší rychlost jídla může pomoci respondentům zhubnout. První výsledky se jevily slibně - pomalejší konzumace jídla byla spojena s větším váhovým úbytkem. Tento efekt však nebyl trvalý. Po deseti měsících se zjistilo, že váhový rozdíl mezi respondenty s "normální" a nižší rychlostí jídla je minimální.

Zatím také není jasné, proč jsou v tomto ohledu rozdíly mezi muži a ženami. Předpokládá se, že je tomu tak proto, že muži jedí rychleji než ženy, a zpomalení tempa proto na ně má o něco větší vliv než na ženy. "Další možností je skutečnost, že ženy jsou jednoduše víc informované ohledně zdravého stravování, tudíž jídlo přeruší ještě předtím, než se dostaví pocit sytosti bez toho, aby musely měnit rychlost jídla," říká Martin Corby, klinický psycholog a jeden z autorů studie.

Klíč k jídlu
V naší kultuře, kde je nadbytek potravin, jsme zvyklí konzumovat mnohem víc kalorií, než naše tělo ke svému fungování skutečně potřebuje. Výzkumy ukazují, že z hlediska množství jídla je mnohem podstatnější chuť jídla, nikoli rychlost, s jakou ho zkonzumujeme.

Pocit sytosti nespočívá totiž pouze v naplnění žaludku a hormonálních signálech. Potěšení a uspokojení se dostavuje spolu s tím, jak tělo jídlo tráví a zpracovává. Pokud jste hladoví, první sousto jídla pociťujete jako mimořádně delikátní. Po nějaké době vám však jídlo téže chuti přináší menší chuťové uspokojení.

Je to způsobeno "uspokojením" senzorů pro vnímání jednoho typu chuti. Nové chuťové požitky nám tak může bezprostředně zprostředkovat jen jídlo zcela rozdílné chuti. To je také například důvod, proč si po slaném jídle můžeme stále ještě vychutnat sladký dezert. Pokud si tedy dopřejete hostinu o mnoha chodech s různými chutěmi, sníte mnohem větší množství jídla nehledě na rychlost, s jakou ho žvýkáte.

Vychutnejte si jídlo
Důležitá pro pocit sytosti je i forma jídla. Studie například potvrdily, že lidé, kteří snědli jablko několik minut před obědem, zkonzumovali významně méně kalorií. Naopak u těch, kteří před obědem pouze vypili jablečný džus, k žádné změně v kalorickém příjmu nedošlo. Vědci předpokládají, že je to způsobeno žvýkáním, které předává mozku signál, v jehož důsledku se cítíme sytější a následně zkonzumujeme méně jídla.

Odborníci tedy radí místo přestávek v jídle raději jíst v klidu a maximalizovat tak své potěšení z jídla. Pokud si vychutnáte povahu a chuť jídla, stane se pro vás jeho konzumace mnohem uspokojivější záležitostí.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Další z rubriky

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

žena jídlo obezita stres

Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci?...

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Cvičit efektivně a s viditelnými výsledky se dá i doma na gauči

Plavková sezóna se neúprosně blíží. Už se nám honí hlavou, jak v těch plavkách vlastně budeme vypadat? Pokud vám vaše...

Najdete na iDNES.cz