Černoškova firma chce na tenisovou baráž tři miliony od kraje a města

  4:55aktualizováno  4:55
Firma vlivného sportovního bosse Miroslava Černoška žádá prostějovskou radnici a Olomoucký kraj o tři a půl milionu korun na pokrytí nákladů spojených s pořádáním fedcupové baráže, kterou Češky sehrály s týmem Kanady na tenisových kurtech v Prostějově. A zřejmě je i dostane. Podle kritiků je to nestandardní.

Prostějovská hala před začátkem fedcupové baráže mezi Českem a Kanadou | foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

U Olomouckého kraje žádá Česká sportovní, která fedcupovou baráž organizačně zajišťovala a která je spjatá s Černoškem, dva miliony korun, přičemž náklady na akci byly podle ní 8,7 milionů.

Peníze z dotace by podle smlouvy měla použít na hrazení ubytování a stravování účastníků akce, poplatky spojené s organizací, cestovné, propagaci, marketing a média. Žádost o schválení dotace je doplněna i dopisem Iva Kaderky, šéfa Českého tenisového svazu, který o peníze původně krajskou radu prosil.

Fed Cup v Prostějově

Neuvolněný náměstek a zároveň poslanec Petr Vrána (ANO), který má sport na kraji na starost, poskytnutí dotace hájí.

„Utkání Fedcupu jsou atraktivní sportovní akcí, o kterou je vždy velký zájem mezi diváky i odbornou veřejností. Vidět světové hráčky živě na kurtu je silně motivační a spoustu mladých lidí právě takové zážitky přivedou ke sportu,“ tvrdí Vrána.

„Měl jsem možnost hovořit s mnoha diváky a všichni byli spokojení, že mohli živě vidět špičkový tenis. Příležitost zúčastnit se fedcupových utkání měli mnozí poprvé v životě. Proto považuji za samozřejmost, že kraj usiluje o konání takto významné akce na svém území a finančně ji podpoří,“ uvedl.

V žádosti o dotaci je podle Vrány též uvedeno, že Česká sportovní bude žádat o další peníze nejen kraj, ale i Prostějov a ministerstvo školství.

Žádost nesplňuje podmínky pro poskytnutí dotace

Podle informací MF DNES šlo v posledním zmiňovaném případě také o dva miliony korun, nicméně ministerstvo říká, že podobná žádost je nemožná kvůli tomu, že Česká sportovní je akciová společnost a ta ministerské peníze není oprávněna čerpat.

Ostatně i krajská dotace je proti principům a pravidlům, jak upozorňuje opoziční zastupitel Radim Sršeň (STAN).

„Na daný účel byl letos vypsán dotační titul. Mají možnost podat žádost,“ říká Sršeň.

Ve veřejně přístupných materiálech na pondělní zastupitelstvo se lze dočíst, že žádost nesplňuje podmínky uvedené v zásadách pro poskytování individuálních dotací z rozpočtu Olomouckého kraje v roce 2019. Právě proto, že pro ni byl vypsán dotační program.

Běžně lze žádat maximálně o milion, kraj proto navrhuje výjimku

V důvodové zprávě ale také stojí, že ačkoliv by se mohla Česká sportovní přihlásit do druhého kola dotací na sport, tak maximální výše podpory je v tomto případě pouze milion korun a Černoškova firma požaduje dva miliony. Jelikož se kraj hájí tím, že jde o akci mezinárodního rozsahu, navrhuje výjimku – dvoumilionovou individuální dotaci.

„Podezření vyvolává i to, že se bod, ve kterém se má dotace schvalovat, objevil až šest dnů před konáním zastupitelstva a po samotném pořádání akce. Nikdo z vedení kraje nám o ní navíc na žádné ze společných schůzek neřekl. Pro dotaci nikdo z našeho klubu ruku nezvedne,“ tvrdí Sršeň.

U radnice v Prostějově si Česká sportovní požádala o dotaci 1,5 milionu. Náměstek Jan Krchňavý (PéVéčko) mimořádnou výši částky připisuje mimořádnosti celé akce.

„Myslím, že v městě už nikdy nic podobného nebude,“ řekl.

Fed Cup se v Prostějově ocitl tak trochu náhodou, podle vyjádření samotného Černoška bylo potřeba poměrně narychlo najít krytou halu, ale kvůli hokejové extralize nebyly k dispozici zimní stadiony. Proto se baráž hrála na kurtech Černoškova klubu.

Černošek: Finanční podpora od samospráv je ve světě normální

Prostějovský opoziční zastupitel Petr Lysek (Na rovinu!) souhlasí, že Fed Cup si určitou finanční podporu zaslouží.

„Na spolufinancování by se ale měl podle mého názoru podílet především stát, samosprávy by měly hrát minoritní roli,“ říká Lysek.

Podle Černoška je podpora místních samospráv obvyklá. „Je zcela běžné při organizaci velkých sportovních akcí v Česku i ve světě, že se na finančním zajištění podílejí místní municipality,“ vzkázal prostřednictvím svého mluvčího.

„A je to běžné při utkáních Fed Cupu a Davis Cupu i v Madridu, Bukurešti či Paříži,“ dodává.

Na otázku, proč žádá o dotace v takové výši, uvedl: „Protože takové náklady exaktně jsou!“ Náklady, které neuhradí z dotací, zaplatí z příjmů z marketingových smluv.

Autor:
  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Řidič v kradeném autě chtěl oklamat hlídku, manévr nezvládl a boural

Se snahou neupoutat pozornost se nezabýval řidič, který pravděpodobně převážel kradené auto z Rakouska do Polska....

Po Olomouci cílí na divoce odstavené kamiony i Šumperk, nabízí alternativu

Další město v Olomouckém kraji zasáhlo proti řidičům kamionů, kteří mění na improvizovaná odpočívadla plochy, jež k...

PŘEHLEDNĚ: Jak Olomoucký kraj změní jízdné ve vlacích a kdo bude platit víc

Rozsáhlé a především na první pohled značně nepřehledné změny čekají od příštího roku cestující, kteří v Olomouckém...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz