Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chystaný top samsung dostane to, co už má iPhone od roku 2017

  10:03
Chystaný top Samsung Galaxy Note 11 má dostat velmi pokročilé odemykání obličejem. Vyřešil by se tak problém s méně bezpečnou čtečkou otisků prstů a Samsung by tak dohnal konkurenční výrobce.

Funkce rozpoznávání obličeje na novém Samsungu Galaxy S8 | foto: Samsung

Samsung je na poli biometrického odemykání průkopníkem. Samotné odemykání obličejem se sice objevilo už v systému Android přímo od Googlu, a to ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich z roku 2011, ovšem Samsung v roce 2017 přidal u modelu Galaxy S8 pokrokovější odemykání pomoci skenu duhovky.

Jenže stejně jako původní technologie od Googlu se ukázal sken oční duhovky jako málo bezpečný. Už technologii v Androidu 4.0 bylo možné snadno ošálit pomoci pouhé fotografie. To samé potom platilo pro takzvaný Iris Scanner u Samsungu Galaxy S8, kdy jej bylo možné ošálit pomocí fotografie oka.

Zabezpečení obličejem u starších samsungů přitom byla „znouzectnost“. U modelu Galaxy S8 a dalších šlo o ústupek, když celé čelo telefonu zabíral displej a čtečka otisků prstů se musela přestěhovat na záda, přičemž čtečka v displeji ještě nebyla k dispozici.

Samsung proto tyto způsoby zabezpečení u posledních modelů Galaxy S10 a Galaxy Note 10 vzdal. Nyní to ovšem vypadá, že jihokorejský gigant chystá znovu zabezpečení pomocí obličeje. U chystaného Galaxy Note 11 připravuje opravdu propracovaný skener obličeje, jak informuje server Digitimes.

Samsung tak naváže na své dřívější pokusy, nyní však už pomocí u konkurence vyzkoušeného způsobu zabezpečení. Přitom použije stejnou technologii, jakou už má letošní Galaxy Note 10. Jen fotoaparát s technologií ToF použije vpředu místo u zadního hlavního fotoaparátu. Tato technologie umí měřit hloubku snímaného prostoru a dokáže tak obličej bezpečně rozpoznat.

Sken obličeje není výjimkou. Ne vždy funguje tak, jak by měl

Nyní umožňuje odemknout telefon skenem obličeje řada smartphonů. Za opravdu pokročilou však lze označit pouze technologii použitou až u letošního smartphonu Huawei Mate 30 právě s ToF kamerou a u smartphonu Pixel 4 přímo od Googlu. Ten měl mít ještě pokročilejší odemykání, než jaký používají iPhony.

Jenže se ukázalo, že pomoci skenu obličeje jde u pixelu odemknout telefon i u člověka, který spí (viz Průšvih od Googlu. Odemykání obličejem funguje, i když spíte). To moc bezpečné samozřejmě není. Nový huawei má místo toho problém se vůbec dostat k zákazníkům, jelikož postrádá služby od Googlu a o jeho prodeji na evropských trzích se zatím pouze spekuluje (viz Huawei má technologické monstrum. Kvůli obchodní válce si ho asi nekoupíte). A bezpečnost je u firmy Huawei jádrem problému jeho současných potíží.

Opravdu bezpečně použil zabezpečení pomoci obličeje jako první Apple u přelomového iPhonu X na podzim v roce 2017, tedy o něco později než Samsung přišel se skenerem oční duhovky. Ukazují se tak prorocké řeči analytické společnosti Gartner. Ta již v minulém roce na jaře uvedla, že konkurence dožene Face ID od Applu až letos (viz Apple má náskok dva roky oproti konkurenci. Jeho 3D kamera je budoucnost).

Že je odemykání obličejem bezpečné, dokazuje tvrzení Applu, který uvádí, že pomocí otisků prstů je možnost pochybení 1:50 000, kdežto u Face ID 1:1 000 000. To potvrzují i nezávislé testy. A také nová aféra týkající se právě nového Samsungu Galaxy S10, kdy jeho čtečku integrovanou v displeji jde ošálit. Proto raději některé banky přijaly opatření, kdy před možností prolomení ochrany varovaly, nebo rovnou funkci u tohoto telefonu deaktivovaly (viz Už i české banky řeší problematickou čtečku otisků Samsungu Galaxy S10).

Přitom model Galaxy S10 používá nejpokročilejší čtečku otisků v displeji s ultrasonickým skenem místo pouhého optického. Ultrasonický skener otisků používá 3D otisk prstu místo pouhého „obrazu“ otisku. Ještě před aférou s bankami se podařilo i tento pokročilý skener otisků ošálit pomocí umělého 3D tiskárnou vytvořeného prstu (viz Vytiskl si ve 3D vlastní prst a ošálil nejmodernější čtečku otisků prstů).

Nicméně model Galaxy Note 11 můžeme čekat až v polovině nebo v druhé polovině příštího roku. Jarní vrcholná řada od Samsungu, tedy Galaxy S11 by se podle dostupných informaci bez odemykání obličejem měla obejít.

Překážkou jsou zatím ceny součástek pro skenování obličeje, které se samozřejmě promítnou do koncové ceny. A Samsung si astronomické ceny svých smartphonů oproti Applu dovolit nemůže. Už nynější top samsungy jsou dost drahé. Model Galaxy Note 11 navíc může skener obličeje dostat pouze u některých verzí, letos totiž Samsung uvedl hned dvě běžné varianty svého top modelu.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...