Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Test: Kompaktní Samsung Galaxy Note 10 je nejuniverzálnější smartphone

  0:17
Samsung letos u řady Note sáhl k nečekanému kroku. Nabízí totiž dva různé modely lišící se velikostí. Drobné rozdíly najdeme i ve výbavě, ale ty nejsou tak podstatné. Kompaktní Note 10 je tak smartphonem, který vlastně Samsung doposud nenabízel. A zároveň asi důkazem, že trend růstu úhlopříček asi narazil na svůj limit.

Samsung Galaxy Note 10 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nový Samsung Galaxy Note 10+ jsme vám představili v redakčním testu už před více než měsícem (recenzi najdete zde: Ještě větší, ještě stylovější, ještě dokonalejší. Test Samsungu Note 10+). Je to špičkový smartphone, který má jen minimum kompromisů a díky integrovanému peru přináší některé funkce, které jednoduše žádná konkurence nemá. Nakolik jsou důležité, je možná onen rozhodující faktor pro ty, kdo o modelu Note uvažují.

Fotogalerie

Uživatelé, kterým imponovaly některé funkce pera, byli přitom až doposud u řady Note 10 omezeni tím, že šlo vždy o hodně velké smartphony. I když u nich Samsung zmenšoval rámečky podle trendů, kvůli velkému displeji šlo vždy o jedny z největších modelů na trhu. Letos to nicméně už neplatí, nebo spíš nemusí platit. V řadě Note 10 jsou totiž dva typy: velký Note 10+ a menší Note 10. Ten je překvapivě kompaktní, a i když pro něj platí řada superlativů velké verze, osloví nové publikum, které by po modelu Note dříve nesáhlo.

Malou verzi jsme teď podrobili klasickému redakčnímu testu. Platí pro ni mnoho konstatování z naší recenze velkého modelu, má samozřejmě i svá specifika. Zároveň tak lze tento test brát jako druhý pohled na tuto modelovou řadu.

V čem je malý jiný?

Rozdílů tu několik je, ale podle nás nejsou vlastně nijak dramatické. Tedy až na rozdíly velikostní. Vezměme to však popořádku. Note 10 má ve výbavě oproti většímu typu dva základní ústupky: tím jedním je absence ToF senzoru u sestavy fotoaparátu. Dostaneme se k tomu později, ale je to podle nás věc, bez které se dá bez problémů žít.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • kompaktní rozměry
 • jedinečné dotykové pero
 • špičkový fotoaparát
 • perfektní zpracování

Proč nekoupit?

 • lesklé tělo se upatlává
 • paměť nelze rozšířit
 • chybí 3,5mm jack
 • vyšší cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 24 990 Kč

Druhý ústupek už může být vážnější: vnitřní paměť má kapacitu 256 GB jako u základního plusového modelu, ale nelze ji nijak rozšířit. Slot pro paměťové karty chybí, je tu jen místo na dvě SIM. Note 10 ani nelze koupit ve verzi s větší pamětí, i to je výsada vyhrazená většímu modelu. Nám paměť nechyběla, jsme zvyklí většinu dat stejně synchronizovat do cloudu, ale kdo takto nefunguje, může to brát jako výrazné omezení. Naopak bychom neřešili, že Note 10 má „jen“ 8 GB operační paměti oproti 12 GB u plusové verze – rozdíl v praktickém výkonu je zanedbatelný.

Další ústupek je logický: kapacita baterie se snížila, a to z 4 300 mAh na 3 500. Ale praktický rozdíl ve výdrži nemusí být dramatický, protože následujícím ústupkem je nižší rozlišení displeje. Note 10 má AMOLED panel s 1 080 x 2 280 pixely, zatímco typ Note 10+ se chlubí 1 440 x 3 040 pixely. Jemnost 401 pixelů na palec je nicméně podle nás dostatečná, takže ani tady není nač si stěžovat: displej je špičkový a přitom nemá tak vysokou spotřebu a vlastně to má i pozitivní dopad na výkon.

Jak je to tedy s výdrží baterie?

Podle našich zkušeností je Note 10 mezi špičkovými modely Samsungu zlatou střední cestou. Na větší model sice nemá, u něj je díky výrazně větší baterii snazší dosáhnout dvoudenní výdrže, ale ani Note 10 na tom není špatně. Důvod je jednoduchý, a to právě rozlišení displeje. Note 10 v tomto ohledu můžeme srovnávat především s menším typem Galaxy S10. Ten má baterii s kapacitou o 100 mAh menší, má vyšší rozlišení displeje a k tomu procesor, který je vyroben 8nm technologií, zatímco u Notu 10 je to 7nm.

Tyto drobnosti v důsledku hrají výrazně ve prospěch Galaxy S10. U něj jsme při perném používání v zaběhlém režimu měli občas problém vydržet jeden celý den bez nabíjení, u Note 10 jsme ve stejném režimu měli trochu lepší rezervu. Dva dny se pak dosáhnout při troše uskromnění dají, ale Note 10+ je v tomto ohledu suverénnější. Nám to však nevadí, výdrž je přijatelná a je to rozumný ústupek kompaktním rozměrům telefonu.

Jak moc je kompaktní?

Příjemně. Note 10 je na tom rozměrově velmi podobně jako menší Galaxy S10, takže ho můžeme s klidem řadit ke kompaktním modelům. Rozměry jsou 151 x 71,8 x 7,9 mm, typ S10 má míry 149,9 x 70,4 x 7,8 mm – rozdíly jsou v tomto ohledu malicherné. Na druhou stranu v praxi padne S10 do ruky lépe. A to díky zaoblenému designu, Note 10 ctí ostřejší provedení a téměř pravidelný obdélníkový tvar.

Na druhou stranu je to telefon v těchto rozměrech s téměř neuvěřitelnou úhlopříčkou displeje 6,3 palce. S10 má úhlopříčku 6,1 palce. V praxi to není možná moc důležitý rozdíl a Note 10 mohl být s menším panelem ještě trochu kompaktnější, ale to jsou spíš taková „kdyby“. Telefon je takový, jaký je a nám se moc líbí. Úhlopříčka 6,3 palce by ještě loni byla obří (ostatně loňský Galaxy Note 9 měl 6,4palcový displej), přitom je telefon až nečekaně malý. Kdo chce ještě menší kousek, může u Samsungu zvolit typ S10e.

Jak fotí?

V podstatě shodně jako Note 10+, tedy opravdu perfektně. Rozdíl v podobě absence ToF senzoru se může projevit třeba v rychlosti ostření a pak hlavně při práci s bokeh efektem.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10

Nejvíc se absence projevuje u natáčení videa v režimu Zaostřené video, kde je Note 10+ přesnější a preciznější v aplikaci efektu a oddělování jednotlivých prvků na displeji. Ale na druhou stranu pro běžné natáčení videa to opět téměř nic neznamená. Naopak tu nechybí například schopnost natáčení vysoce zpomaleného videa (960 snímků za sekundu).

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy Note 10

Foťák je tedy špičkový a chlubí se jedněmi z nejlepších snímků na trhu, a to napříč všemi možnými podmínkami. Výtečný je při fotografování v dobrém světle i ve tmě, potěší i rozsah objektivů od širokoúhlého po dvojnásobné přiblížení. Špičkový je i přední foťák, i ten patří na svém poli k tomu nejlepšímu.

Je něco, co se vám na něm nelíbí?

Platí to obecně pro řadu Note 10, trochu nás může zamrzet absence 3,5mm jacku. A úplně jisti si nejsme také vzhledem telefonu, a to z hlediska dostupných barevných provedení a především jejich lesku. Zatímco celkový design považujeme za parádní, zrcadlově vyvedená záda testované stříbrné verze, která sice hází efektní duhové barevné odlesky, ale neskutečně se upatlává, v nás nechávají trochu rozporuplnější pocity. Černá varianta je podle nás trochu nudná a také se upatlává, o něco lépe je na tom bílé provedení.

Někomu také nemusí sedět nové uspořádání ovládacích tlačítek na boku telefonu, které jsme řešili už u většího typu. Tlačítka pro regulaci hlasitosti i vypínací tlačítko jsou totiž jen na levém boku. Vyžaduje to zvyk, protože dosavadní modely Samsungu (i většina ostatní produkce) mají vypínací tlačítko vpravo.

Ale je tu podstatný rozdíl. Kdo si zvykne, tomu se může tlačítko na levém boku Note 10 ovládat lépe než u ostatních samsungů. Důvod je jednoduchý – tlačítko je trochu níže než třeba vypínací tlačítko u S10. Dá se tak na něj snáze dosáhnout, byť je pravda, že si praváci budou muset zvykat na odemykání ideálně prostředníčkem a ne palcem.

Mám si ho pořídit?

Otázka zda si koupit Note 10, či nikoli, je hodně ošemetná. Na tradiční uživatele této modelové řady míří spíše model Note 10+, ale na druhou stranu vzhledem k úhlopříčce displeje, která je téměř stejná jako u loňského Note 9, se může někdo kompaktním řešením nechat zlákat. Vlastně tak ušetří, protože Note 10+ stojí v základním provedení 28 990 korun, což je o čtyři tisíce více než menší varianta.

Novinka ovšem spíš míří na uživatele, kteří doposud řadu Note vynechávali. Ty může nadchnout svým univerzálním zaměřením a šíří funkci, již umí nabídnout. Pak je ovšem stěžejní otázkou, zda se vyplatí příplatek za Note oproti řadě Galaxy S. Zatímco Galaxy S10 můžete mít v základním provedení za 23 490 korun a v akčních nabídkách ho často pořídíte za 20 490 korun, Note 10 vyjde na 24 990 korun a slevy u něj zatím očekávat nelze. Za onu cenu navíc dostane uživatel Note 10 nejen pero (jeho funkce prozkoumejte v recenzi modelu Note 10+), ale také dvojnásobnou vnitřní paměť (ale bez slotu na microSD) a také o něco málo lepší foťák a rozhodně lepší výdrž baterie. A to už jsou vcelku zajímavé argumenty: za 1 500 korun podle nás stojí, za čtyři a půl tisíce už asi ne.

Co se konkurence týče, Note 10 vlastně žádnou další nemá – a nebo jí má spousty, může jí být jakýkoli jiný špičkový smartphone kompaktnější konstrukce. Ale to nejspíš není cesta uvažování, kterou by se zájemci o Note 10 vydávali.

 • Nejčtenější

Xiaomi zasazuje ránu konkurenci. Nové Poco M3 je extrémně levné

Xiaomi pod vlastní značkou Poco představilo velice levnou novinku s označením M3. Ačkoliv parametry spadá do poměrně...

Slevy až 50 procent. Samsung ustoupil a nakonec má zajímavý Black Friday

Původně Samsung místo Black Friday udělal specifickou akci Color Friday. Jenže ta mohla hodně zákazníků odradit, tak...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Je to po všech stránkách naprostá špička. Test Huawei Mate 40 Pro

Je to obrovská škoda. Huawei Mate 40 Pro je naprosto špičkový smartphone, který by za běžných okolností bojoval o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzvláštnější smartphone roku koupíte na Black Friday o 10 000 levněji

Černý pátek je tu a s ním údajně nejlepší slevy roku. Ač to jsou často jen marketingové povídačky, tak jsme zajímavé...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

 • Další z rubriky

Stáhli je z trhu, nyní jsou zpět. Xiaomi znovu nabízí modely Mi 10

Ačkoliv vypadaly letošní top modely Xiaomi velice slibně, na českém trhu se dlouho neohřály. Krátce po uvedení na trh...

Velmi levná motorola překvapí fotoaparátem, přesto se nevyplatí

Motorola letos chrlí jeden nový telefon za druhým. Tím posledním je základní model E7. Je levný, má překvapivě...

Definitivní důkaz. Vyzkoušeli jsme, že Snapdragon je lepší než Exynos

Špičkový Samsung Galaxy S20 FE je ve variantě s podporou 5G lepším smartphonem než jeho 4G sourozenec. Způsobeno je to...

Levnější OnePlus sází na osvědčený systém a podporu 5G

Výrobce OnePlus celkem znatelně upravil směřování, když letos ukázal hned několik modelů, které nepatří do prémiové...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...