Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Blyštivý diamant Liberce. Kniha připomíná ikonický obchodní dům Ještěd

  11:11
Hold další legendární stavbě složil autor bestselleru Fenomén Ještěd Jiří Jiroutek. Ve své nové knize Už nejdu do Ještědu vzpomíná na ikonický obchodní dům z rýsovacího prkna Karla Hubáčka a Miroslava Masáka.
Obchodní dům Ještěd v Liberci

Obchodní dům Ještěd v Liberci | foto: Repro z knihy Už nejdu do Ještědu

Přesně před deseti lety sebagry zakously do nezaměnitelných oranžových kachliček Obchodního domu Ještěd v centru Liberce. Dolů šel záměrně zrezivělý plášť i ocelový skelet založený na studních.

Vrátit se do vinárny „Korále“ nebo bufetu „Kotelna“ je teď snazší než kdy dřív. A to díky fotografiemi nabité knize Už nejdu do Ještědu, kterou dal dohromady liberecký fotograf Jiří Jiroutek. „Byla to jedna z ikon Liberce a pro mě naprosto mimořádná stavba,“ vysvětluje Jiroutek, proč se po knize věnované vysílači na Ještědu vrhl na stejnojmenný obchodní dům ze sedmdesátých let. Jiroutek přitom z Liberce nepochází, přistěhoval se sem kvůli studiu techniky. 

„Do Liberce jsem přišel v roce 1985, v době, kdy tady všude byla absolutní šeď. A do toho tady stál oranžovo-rezavý Ještěd. To byl zářivý, blyštivý diamant. Jeden se blýskal na kopci, druhý zářil oranžovou barvou dole.“

V archivu se divili, že je o Ještěd zájem

Impulzem k vydání knihy pro něj byla výstava v roce 2010, na které rok po zboření Ještědu představil své snímky ještě fungujícího domu. Kniha je ale bohatší o fotografie dalších autorů. 

Obchodní dům Ještěd

V roce 1961 vypsalo město architektonickou soutěž na stavbu nového obchodního domu, který měl uzavřít jižní stranu Soukenného náměstí. Prvním krokem k výstavbě bylo zrušení tramvajové trati mezi Rochlicí a Růžodolem I roku 1960, kterou nahradily městské autobusy a vybudování kanalizace. Demolicí původních objektů se získal pozemek, na kterém vznikl objekt podle návrhu architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. Požadavkem sdružení devíti investorů byla stavba tří samostatných obchodních domů vedle sebe spojených průchody v přízemí a terasami v patře. První z pavilonů – A – byl dán do provozu 1. 12. 1978 a zbylé dva – B a C – 16. 7. 1979. Obchodní dům patřil svou prodejní plochou 8000 metrů čtverečných k největším takovým zařízením své doby ve státě. Zajímavé bylo také barevné řešení vnějšího pláště.

„Je tam spousta fotografií ze státního okresního archivu, z muzea nebo od soukromých sběratelů. V archivu na mě nechápavě koukali, protože jim stavba Ještědu přijde mladá na to, aby se jí někdo věnoval,“ popisuje vznik Jiroutek, který chtěl, aby kniha vyprávěla příběh obchodního domu od volného prostranství, vzniku stavby, provozu až po samotný konec. Právě fotek z demolice v roce 2009 je v knize pomálu.

„V tisku tehdy proběhla zpráva, že bourání domu Ještěd probíhá bez zájmu Liberečanů. Tak to jsem se musel prudce ohradit! Já jsem tu demolici nefotografoval, mně to přišlo líto. Ale chodil jsem kolem a viděl ty spousty lidí, kteří si to fotografovali, natáčeli nebo se aspoň zastavovali.“ 

Demolice byla pro Jiroutka hůře stravitelná i proto, že v obchodním domě strávil kus mládí. Při studiích si zde přivydělával u lisu papíru. A často tu trávil i volný čas. „Rád vzpomínám, jak jsme chodili do „Kotelny“, to byla taková prodejna občerstvení. Byly tam turnikety, kde člověk dostal konzumační vstupenku a dal si, na co měl chuť. Poseděl, zaplatil a zase odešel. My tam chodili na hlavičkový ovar a pivo desítku, protože to bylo nejlevnější,“ vzpomíná fotograf.

Oblíbená byla i vinárna, které se říkalo Korále. „Jednou jsem si tam objednal grog, protože mi byla hrozná zima. Ale oni neměli klasický tuzemák, nýbrž Key rum, který byl dost drahý a málem mě to zruinovalo,“ přidává další vzpomínku Jiroutek. Mladší generace si při pohledu do knížky zase vybaví pizzerii Little Caesars a její legendární Crazy chleba.

Mladí lidé se o Ještěd stále zajímají

Jiroutek ale nezůstal jen u fotografií a nákresů. Na předsádce si čtenář připomene balicí papír s logem Ještědu, snímky pak prokládá několik textů odborníků.

„I člověk, který je architekturou nepolíbený, si se zájmem přečte, proč ten dům měl nějaké hodnoty, které jsme vnímali, ale nerozuměli jsme jim,“ přibližuje autor, kterého těší, že Ještěd má stále co říct. 

„Potkávám mladé lidi, kteří provoz toho domu ani nemohli pořádně zažít, a přitom dneska tu stavbu obdivují. To musí být něčím dané, něco mimořádného na té stavbě prostě bylo.“

„I v Liberci vzniká skvělá evropská architektura“

Pro rodiče je nejhorší, když přežijí svoje dítě. A podobně to mají architekti s domy. Přesně to se stalo autorům Ještědu Karlu Hubáčkovi a Miroslavu Masákovi.

Oba přihlíželi demolici jejich „dítěte“ v centru Liberce v roce 2009. Hubáček zemřel dva roky poté, Miroslav Masák se teď stal jedním z kmotrů knihy Už nejdu do Ještědu.

Obchodní dům Ještěd je pryč, v Praze nedávno zbourali architekty vyzdvihovaný Transgas z konce sedmdesátých let. Myslíte, že nastal soumrak domů z dob socialismu? Nemyslím si, že nastal soumrak. Je to otázka kulturní úrovně společnosti, která není vysoká. Bohužel se některé baráky zbouraly, ale myslím, že už je přibrzděno.

Jak se vám líbí dnešní podoba Liberce?

Líbí nelíbí nemám rád. To je největší handicap vnímání architektury. Všichni vnímají architekturu systémem líbí nelíbí a nedbají, jestli dobře slouží lidem. Neodpovím na to, jestli se mi líbí. Nejsem nespokojen, ale rozhodně nejsem příjemně překvapen. Když se podívám, co se za třicet let stalo ve světě nebo za První republiky tady, tak to se nedá vůbec srovnat.

Je přesto na Liberci něco, co byste ocenil?

Rád bych vyzdvihl práci Petra Stolína. Jeho Zen-Houses, ale hlavně školku ve Vratislavicích. To je skvělá současná evropská architektura.

Miroslav Masák
Autor:
  • Nejčtenější

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Před přísným radarem v Liberci někdo varuje cedulemi. Hrozí mu pokuta až 300 tisíc

14. května 2024  7:55,  aktualizováno  16.5 14:05

„Pozor radar“ a „Město je váš nepřítel“. Měřený úsek v liberecké ulici Dubice, který za měsíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Houkající cisterna se v zatáčce rozhoupala, chvíli jela jen po dvou kolech

21. května 2024  12:35,  aktualizováno  14:44

Dramatickou situaci zažila posádka krajských hasičů v Liberci. Jejich cisterna málem skončila na...

V centru Liberce vyrostou stovky bytů, nahradí nevzhlednou proluku

20. května 2024  13:04

Zatím je pod libereckým nádražím nevzhledná proluka, do čtyř let tu ale vyroste moderní bydlení. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladík vyhrožoval přes QR kódy vystřílením školy. Byl to vtip, řekl policii

16. května 2024  12:53,  aktualizováno  15:57

Mladík vyhrožoval, že vystřílí Integrovanou střední školu ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku....

Policie odložila obří požár v turnovské Jutě, hořelo kvůli závadě na vozíku

21. května 2024  15:51

Policie ukončila vyšetřování požáru, který loni v říjnu zničil velkou část textilní továrny Juta v...

VIDEO: Houkající cisterna se v zatáčce rozhoupala, chvíli jela jen po dvou kolech

21. května 2024  12:35,  aktualizováno  14:44

Dramatickou situaci zažila posádka krajských hasičů v Liberci. Jejich cisterna málem skončila na...

Zemřel Otakar Binar, autor originálního interiéru hotelu Ještěd

21. května 2024  11:39

Ve věku 92 let zemřel architekt Otakar Binar, který byl mimo jiné autorem interiéru hotelu Ještěd....

Do České Lípy míří po KFC i McDonald’s, vyroste na louce mezi paneláky

20. května 2024  16:24

Další louka, další fast food. Kromě plánovaného občerstvení Kentucky Fried Chicken (KFC) bude v...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....