Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

To nejlepší z hor Česka: Prozkoumejte výhledy, skály i trasy Jizerských hor

Seriál
Nejsou zrovna rozsáhlé a už vůbec ne vysoké, zato však mimořádně oblíbené. Jizerské hory často navštěvují obyvatelé okolních měst, jako je Liberec a Jablonec nad Nisou a díky velkému množství rekreačních objektů se staly druhým domovem pro mnoho Pražanů. Vydejte se s námi na místa, díky kterým si Jizerské hory oblíbíte i vy.

Přehrada Černá Nisa, někdy nazývána také jako Bedřichovská, je položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova. Je nejvýše položenou přehradou v Čechách. | foto: Profimedia.cz

Do centrální části „Jizerek“ se s výjimkou jediné tranzitní silnice přes Smědavu nedá dostat jinak než pěšky nebo na kole, což umožnilo, aby si oblast uchovala pěkné přírodní hodnoty. Masivní poškození jizerskohorských lesů průmyslovými imisemi z druhé poloviny 20. století je sice stále na řadě míst znát, porosty ale utěšeně regenerují a pohled do budoucnosti je optimistický.

Jizerské hory mají horský charakter jen při pohledu z Frýdlantska, od severu, zato z jižního směru se zvedají tak pozvolna, že připomínají spíše zvlněnou vrchovinu. Jsou tak ideálním terénem pro pěší turistiku, cyklistiku a v zimě pro běžecké lyžování.

Centrální plošina

Střední část Jizerských hor tvoří nepříliš členitá plošina, prameniště desítek potoků a říček, které odtud stékají do všech světových stran. Charakterem připomíná třeba Šumavské pláně, v současnosti ovšem zcela bez trvalého osídlení. Nad planinu, téměř kompletně zalesněnou, se zvedají nevýrazné vrcholy. Nejvyšší z nich je Jizera (1 122 m), druhá nejvyšší kóta české části pohoří.

V létě se pro poznání centrální části „Jizerek“ hodí skoro lépe horské kolo než pohorky. Prochází tudy několik cyklotras, jejichž ústředním bodem je křižovatka Na Knejpě a které vedou z největší části po asfaltových, případně šotolinových cestách. Každý si tu snadno vymyslí okruh odpovídající svým schopnostem a ambicím. Úplně po rovině to sice nebude nikdy, ale stoupání jsou spíše mírná a táhlá, žádné „střechy“ nečekejte.

Jsou to placaté "hory": Pohled z vrcholu Jizera (1122 m) směrem na jihovýchod, vpravo je vidět vodní nádrž Souš, v pozadí Krkonoše.

Pro pěší výlety v centrální částí hor se jako východiště nabízejí chata Smědava, případně Bedřichov. Cokoli jiného než okruh s návratem do výchozího místa je ale problematické, protože návrat veřejnou dopravou z druhé strany hor na start je vždy zdlouhavý.

V zimě zalidňují běžkařské trasy protínající centrální část Jizerských hor tisíce lyžařů, podmínky pro tento sport jsou ideální. Vyráží se nejčastěji z Bedřichova, „klasický“ okruh přes Kristiánov, Knejpu, Krásnou Máří a Hřebínek měří asi 25 kilometrů.

Rozhledny

Jizerské hory jsou klasickým rozhlednovým krajem a mnohé tamější vyhlídkové věže patří ke „zlatému fondu“ rozhleden v Česku, byť ne všechny z těch původních se dožily současnosti. To je případ i vyhlídkové věže na Smrku (1 124 m), nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor (nejvyšší bod celého pohoří, Wysoka Kopa, leží v Polsku a je jen o dva metry vyšší). Původní dřevěná rozhledna na Smrku z konce 19. století zchátrala po 2. světové válce a nové věže se kopec dočkal až v roce 2003.

Rozhledna na Smrku

Výlet na Smrk patří v rámci Jizerských hor k těm spíše náročnějším, je to dané izolovanou polohou hory. Nahoru se vyráží nejčastěji ze Smědavy, což obnáší sedm kilometrů jedním směrem a poměrně milosrdné převýšení.

Přibližně původní podobu z roku 1907 si zachovala rozhledna Královka na návrší Nekras (859 m) nedaleko Bedřichova. Stavba je dnes součástí horské chaty a na rozdíl od věže na Smrku je dostupná velmi snadno, až k rozhledně vede silnice.

To nejlepší z hor Česka

Totéž platí i o rozhledně na Černé Studnici (869 m) v jižní části Jizerských hor. Tamější kamenná vyhlídková věž je o tři roky starší než ta na Královce. Pro ambicióznější povahy může být její návštěva vyvrcholením pěšího přechodu Černostudničního hřebene z Tanvaldu do Jablonce nad Nisou (15 kilometrů).

Také k rozhledně na Špičáku (810 m) nad Tanvaldem vede asfaltová silnička, auta na ni ale nesmějí. Výstup z Tanvaldu sice není dlouhý, ale docela strmý s převýšením 300 metrů.

Potoky, říčky a přehrady

Severní návětří Jizerských hor patří k nejdeštivějším oblastem Česka, není proto divu, že oblast je bohatá na vodní toky a – zejména přispěním člověka – i na vodní plochy.

Pohled do Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery z polské strany hranice

Nejdůležitějším vodním tokem, který stéká z Jizerských hor, je ten, jenž území dal jméno: řeka Jizera. Okolí jejího nejhořejšího toku patří k půvabným krajinám: říčka, či spíše potok, meandruje mezi horskými loukami a lesíky a obklopují ji četné mokřady. Do Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery můžete nahlédnout buď ze Středního jizerského hřebene nebo z bližší perspektivy z polské strany hranice, kde turistická značka vede po hranici chráněného území.

Úplně jiný zážitek nabídne výlet do údolí Štolpišského potoka. Ten prudce stéká po strmém severním svahu „Jizerek“ a vytváří množství kaskád i skutečných vodopádů. Ten nejvyšší, Velký Štolpich, padá z výšky téměř pěti metrů.

Větší vodní plochy v Jizerských horách jsou sice dílem člověka, přehrady však byly docela citlivě zakomponovány do přírodního prostředí a dnes nijak zásadně neruší. Někomu mohou při troše fantazie připomenout skandinávská jezera. Nejstarší je vodní nádrž Bedřichov s pěknou kamennou hrází postavenou v roce 1905, jen o trochu mladší je Souš na druhé straně pohoří. Jako zásobárna pitné vody slouží nejmladší vodní nádrž Josefův Důl.

Letecký pohled na vodní nádrž Souš

V Jizerských horách je k vidění nezvyklý „památník“ na zaniklou vodní nádrž, která krátce fungovala v údolí Bílé Desné. Hráz tohoto vodního díla se však v září 1916 z důvodu konstrukčních vad protrhla a následná povodeň si níže v údolí vyžádala 65 životů a značné materiální škody. Protržená přehrada, jak se místu říká, je v terénu stále dobře znatelná a dnes se tu křižuje několik turistických tras.

Skály

Spíše mírné tvary reliéfu Jizerských hor oživují časté žulové skalní útvary nezřídka obroušené zvětráváním do atraktivních tvarů, některé z nich se při pohledech do dálky výrazně uplatňují i na horizontech. To je případ Jizery (1 122 m), kóty ležící zhruba v centru hor. Silně zvětralá skalní vrcholová pyramida poskytuje kruhový výhled, je to jedna z nejlepších přirozených vyhlídek v celém území.

Jizera (1 122 m) je druhým nejvyšším vrcholem české části Jizerských hor. Snímek je ze začátku 21. století, od té doby les zničený imisemi částečně regeneroval.

Oblíbeným turistickým cílem je také skalní vyhlídka Krásná Máří při červeně značené trase lemující severní hranu Jizerských hor. Odtud je vidět zejména na Frýdlantsko a za dobrého počasí i daleko do Polska a Německa. Ještě exponovanější, a ne tak frekventované, jsou skalní vyhlídky v oblasti Frýdlantského cimbuří.

Velké množství skalních útvarů najdete při zeleně značené trase od Oldřichovského sedla na západ. Žulové balvany roztodivných tvarů tu jsou stíněné věkovitými buky a mnoho výhledů nenabízejí, zato si tam užijete mnohem více klidu – do této odlehlejší západní části Jizerských hor zavítá jen málo návštěvníků.

Singltrek pod Smrkem

Když v roce 2009 otevřeli u Nového Města pod Smrkem první singltrek (upravenou terénní trasu pro horská kola), zdaleka nebylo jasné, zda se projekt v českých podmínkách ujme. Dnes je zřejmé, že se po všech stránkách podařil. Trasy, dnes dohromady měřící více než 60 kilometrů, se těší velké oblibě a díky nim se do jinak dosti zapadlého kouta republiky daří každoročně přilákat tisíce návštěvníků.

Pohled na Smrk z Viničné cesty mezi Oldřichovským sedlem a Ferdinandovem

Singltrek pod Smrkem, jak se areál oficiálně nazývá, nabízí trasy různé úrovně obtížnosti. Na některé se můžete vypravit i s dětmi, jiné dají zabrat i zkušeným bikerům. Hlavním nástupním místem je Nové Město pod Smrkem, na trasy (které jsou zásadně jednosměrné) ale můžete najet i od Lázní Libverda. S postupným rozšiřováním projektu se trasy „přelily“ i na polské území.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: objevte nejkrásnější místa Slavkovského lesa

TŘI KŘÍŽE VE SLAVKOVSKÉM LESE. Jsou na krásné vyhlídce nad Slavkovským lesem...

Seriál Málo známá a téměř liduprázdná klenba Slavkovského lesa se zvedá na západě Čech do výšky téměř...

To nejlepší z hor Česka: poznejte perly Českomoravské vrchoviny

Jih Českomoravské vrchoviny vymezuje hranice s Rakouskem a právě pohraničí...

Seriál Najdete tu dlouhé krajinné vlny s mozaikou luk, pastvin a polí, atraktivní říční údolí i krásná...

To nejlepší z hor Česka: Novohradské hory jsou tichým liduprázdným krajem

Bývalá klauza Huťský rybník leží v lůně Novohradských hor.

Téměř nekonečné lesy, křišťálově čisté potoky a mnohé stopy po zaniklých lidských sídlech....

To nejlepší z hor Česka: Nízký Jeseník je rájem tuláků, samotářů a přírody

Nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí

Rozsáhlá vrchovina na severovýchodě Česka je plná krásných, liduprázdných koutů, kde lišky dávají...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Pohled z cvičného pěchotního srubu pod Jordánem k severovýchodu

Seriál Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu...

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlaky do Větřní překonávaly extrémní sklon a hrotovou úvrať

Seriál S jubilejním 60. dílem seriálu Zaniklé tratě zamíříme do jižních Čech. Podíváme se na nejstrmější průmyslovou dráhu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zažijte Gruzii na vlastní pěst. Stopem, letadlem, vlakem, i po vlastních

Gruzie už dávno není zemí exotickou a zapovězenou, její obliba v posledních letech stoupá. A není divu. Nabízí divoké...

Česká stopa na švédském pancíři. K obraně na severu použili tank z ČKD

Po letech přešlapování se zdá, že čeští vojáci z těžké brigády v Hranicích budou jezdit v obrněncích „Made in Sweden“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Hlasujte o nejhezčí fotku úzkokolejky, vítěz získá vouchery

I v září pokračovala naše fotografická výzva pro všechny milovníky železnice. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

Túry po Slovensku nejen za safíry a rubíny. S mužem, který hledání propadl

Premium Zlato ani stříbro tady nehledejte. Zato safíry nebo rubíny v Cerové vrchovině na Slovensku spatřit můžete. Tedy pokud...

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

OBRAZEM: Dodavatelem stavby bylo samo peklo. Ďáblových mostů je plná Evropa

Pro pokročilost stavebního provedení, odvážnou architekturu a stáří, které zahladilo vzpomínky na jejich skutečné...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...