Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Současné umění jako stav myšlení

  1:00
Zatímco jiná současná média se stala pro společnost nepostradatelná, výtvarné umění je pro ni stále těžko přijatelné. Tento předsudek se inteligentním způsobem snaží zlomit V. bienále mladého umění Zvon 2005, které je otevřeno v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze.

Shodou okolností v květnu začnou v Praze i další dvě bienále současného umění: jedno organizované Národní galerií, druhé časopisem Flash Art, což Praha dosud Praha nezažila.

Zvon, ačkoliv již pátý, je prvním krokem v tomto století, jak uvést současné umění jako specifický způsob myšlení do života lidí, kteří k němu mají spíš odtažitý přístup.

Kurátor Karel Císař, vzděláním filozof, nikoli teoretik umění, nechtěl pouze prezentovat šířku uměleckých aktivit mladé generace a tak jako minulé ročníky nabídnout jakýsi korektní přehled o nástupu nových talentů. Pokusil se o vytvoření komplexního systému "výstav ve výstavě", jímž reaguje na současný stav umění ve společnosti.

Tedy i na specifické postavení marginální skupiny zasvěcených autorů, kurátorů, znalců a hrstky těch, co umění sledují. Ale Císař se touto prezentací nevyhraňuje intelektuálsky a zatrpkle: věří tomu, že současné umění má své pevné postavení a že jeho komunikativnost záleží kromě jiného také na mnoha náhodách, vědomých i nevědomých intervencích, nátlacích i ignoranci.

Příklad: diváci mají k dispozici dotazník vytvořený uměleckou skupinou PAS, aby se mohli k výstavě vyjadřovat. Stejné metody znají z reklamních triků nebo webových stránek – zde však jde o to, že vyplněný dotazník mohou v tzv. infocentru vyvěsit jako anonymní artefakt.

Mají možnost účastnit se expozice aktivně (vyslechnout komentáře minulých i současných účastníků na videu, prosedět dlouhé minuty u příspěvků zahraničních hostů aktivit společnosti Tranzit či u komentovaného videa a diaprojekce Jespera Alvaera, pročítat si reakce tisku na umělecké akce), nebo úplně pasivně přijímat estetiku věcí, které byly vybrány na míru přesně do vymyšlené skládačky.

Hitem je rozhodně nástěnná malba Jana Šerých – vzor koberce z Kubrickova hororu Shining. Vstřícné k návštěvníkům jsou osobní kresby Evy Koťátkové,  skateboardové překážky Evžena Šimery, komiksové obrazy Jakuba Hoška nebo smutní hrdinové v kresbách Josefa Bolfa. Něco si návštěvník může i odnést (plakát s koncentrovanou helvetikou Jiřího Skály), něco přidat (svůj hlas v anketě jako jakýsi turistický podpis v jeskyni).

Kurátorův záměr různě náročného přístupu k dílům jsem si vyzkoušela: až napotřetí jsem vyslechla a viděla všechno tak, jak jsem potřebovala. Císař zdůrazňuje spoluúčast diváka – tím nevylučuje jeho nezájem o mnohé z věcí. Nejde však o takzvanou bonboniéru umění, kde si každý něco najde: bienále je poměrně náročně sestavená nabídka, která především vypovídá o současném umění, nikoli o kunsthistorickém marketingu.

Mým osobním zážitkem je projekt Kateřiny Šedé – jakýsi soukromý výzkum vztahů v rodině nazvaný Výchova dítěte, který s nezvyklou upřímností dokumentuje velmi těžko popsatelné intimní vazby a názory. Autorka, jak se svěřuje v informačním videu Zbyňka Baladrána, nehodlala tuto věc vystavit a zřejmě by ji třeba zničila jako některé předchozí.

Šedá je příkladem typu umělců, kteří vůbec nemyslí na výstavní strategii – umění je pro ni způsobem uvažování. Podobné osobní sociologické průzkumy provádí Nor Jesper Alvaer žijící v Praze. Jeho záznamy (snad i tím, že je cizinec) zdejšího prostředí a mentality jsou velmi výmluvné.

Nechci použít slova pestrost k popisování dalších věcí – jde o kopie novinových článků, minimalistické animace, fotografie, knihy vybrané umělci… a každá uskutečňuje konkrétní intelektuální zadání.

Císař podle vlastních slov použil arogantní přístup k umělcům, kteří plnili jeho vizi o vnímání umění v současném kontextu. Podle něho je situace evidentně optimistická: umění existuje v normální době, možnosti kulturní výměny se rozšiřují a současní umělci mají vysoký práh sociální inteligence. Myslím, že mu rozumím a výstava se mi hodně líbí, oslovuje mě. Jsem však skeptická v tom, jak je současné umění vnímáno u nás obecně. Ale proč se tím deprimovat a neužít si ho v praxi.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

24. května 2024  11:50,  aktualizováno  14:01

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny...

Odpusťte mi to, maestro! Suchý se noblesně loučil se zesnulým Harapesem

27. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:08

Veřejnost a kolegové se v historické budově naší první scény rozloučili s emeritním sólistou a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

SÓLO PRO ŠPINAR: Jen manželství pro všechny? Ne, jde o lidské rozkroky

25. května 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Předělávky pohádek? Na Jasněnku si netroufnou, doufá Lucie Vondráčková

26. května 2024

Premium Princezna na hrášku, která vstupuje do českých kin koncem května, není zdaleka první a nejspíš ani...

I o devadesátkách kolují mýty. Hudební publicista Diestler o proměně popmusic

27. května 2024

Premium „Někdy začíná devadesátky olizovat nepěkný sentiment, a tak jsem se snažil nostalgii vyhnout,“ říká...

VIDEO: Tajná láhev na place? Tereza Ramba se proměnila v zdecimovanou alkoholičku

27. května 2024  17:15

V polovině července zamíří do kin film Zápisník alkoholičky, v němž se režisér Dan Svátek vrací k...

Se zesnulým Janem Kačerem se Národní divadlo rozloučí příští středu

27. května 2024  14:15

Poslední rozloučení s hercem Janem Kačerem se uskuteční ve středu 5. června ve 12:00 na jevišti...

RECENZE: Lenny Kravitz nevzrušivě připomněl své hudební kořeny a oblíbence

27. května 2024

Premium Jedna z posledních rockových hvězd staré školy Lenny Kravitz, který bude velkou hvězdou letošního...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...