RECENZE: Chladná zpráva o Sametových vrazích

  1:00aktualizováno  1:00
Skvělé řemeslo, ze kterého čiší akademický chlad. To bývalo pojítko předlistopadových filmů Jiřího Svobody, spíše uznávaných než milovaných, vnímaných více mozkem než citem. Nad režisérovým návratem se Sametovými vrahy se tedy klenula i otázka, zda se režisér změnil.

Film Sametoví vrazi - Jan Dolanský hraje ve filmu Sametoví vrazi | foto: Česká televize

Film dal jasnou odpověď - nezměnil. Pro skutečný případ takzvaných orlických vražd, kterým se volně inspiroval, je to snad lepší: studeně působící podívaná alespoň nepodpoří čistě mimofilmové vášně, senzace a dohady, o něž si kauza v pozadí říká.

Pro kinematografii je to horší zpráva. Sametoví vrazi mají ve zkratce tři klady a tři části. Ke kladům patří zaujatá kamera Martina Šáchy, výkon Jana Dolanského v roli usměvavého zabijáka a podprahově spolehlivý, dráždivý pocit v zátylku, že nějak tak se to vážně stalo.

Sametoví vrazi

Česko, 2005, 130 minut.

Režie: Jiří Svoboda

Hrají: Michal Dlouhý, Jan Dolanský, Alice Bendová, Lucie Benešová, Richard Krajčo.

Hodnocení­: 60 %

A tři části, v něž film postupně přechází? Zprvu slušná akční krimi téměř amerického střihu, pak tuctová psychologická studie zločinu a nakonec úvahová agitka o politice a morálce.

V roce 1981 točil Svoboda na Barrandově Řetěz, na tehdejší poměry nevídaný thriller, kde zlosynové strkali hlavu hrdinky pod vodu, a režisér v nadsázce shrnul svou ctižádost: Dokážu, že akční krimi se dá natočit i u nás se dvěma žigulíky.

Proč ta vzpomínka? I v Sametových vrazích totiž Svoboda dává svému snu zadost včetně další surově máčené ženy, znovu umí z mála vykouzlit akci a využít výtvarných her kamery s konstrukcí osudového mostu nad přehradou i s prvky všudypřítomné vody ve sprchách, bazénech... Jenže Svoboda si uchoval i estetiku natolik vybranou, až účinkuje odtažitě a monotónně, ať jde o obraz erotiky nebo svítání.

Film Sametoví vrazi
Film Sametoví vrazi
Film Sametoví vrazi

Na takové půdě zní i snaživě věrný, drsně věcný slovník hrdinů uměle. Z rozkolísané herecké sestavy zazáří Jan Dolanský coby hravý novic svůdně snadného zločinu, ač v roli na pomezí lotra a cvoka měl úlohu nejtěžší. Nejhůře naopak dopadli muži zákona: konfekčně unavení, ošlehaní, suše vtipní, vzpurní k vrchnosti, mátožně zlidštění mytím nádobí či dámami v posteli.

Také obraz zbohatlických doupat a podsvětí staví na modelových rekvizitách: fitness, erotické salony, tanečnice u tyče, kaskády sektu i sexu. Psychologie postav odvozená jen z takových klišé unavuje - a protipól muže, jenž chrání syna před nákazou v podobě počítačové hry, navíc spustí vodopád moralit. Ten vrcholí řečí policisty o dobových poměrech, kdy se člověk bojí mít děti, kam se podívá, jen drogy a násilí... Osobní otrlost zla tak náhle zní jako politický důsledek „sametové“ éry.

Možná by bylo čistší vynechat „skutečný případ“ i nabádavé poučky a natočit ryzí žánr krimi. Jenže to zřejmě čeká na jinou generaci.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Měl jsem štěstí i bohatý život, bilancoval Zindulka v zimním rozhovoru

Stanislav Zindulka

I když je mu 86 let, srší ze Stanislava Zindulky neuvěřitelná energie a síla, popisovala ještě před třemi měsíci...

Čtyři svatby a jeden pohřeb se vrátily včetně Hugha Granta. Na 12 minut

Pozvánka k dobročinnému pokračování komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb

Pětadvacet let po vzniku slavné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb se diváci dočkali pokračování. Ve filmu...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Najdete na iDNES.cz