RECENZE: Godzilla II je pouze Král monster utopený v digitální suti

  10:59aktualizováno  10:59
Pětašedesát let se drží ve filmové říši Godzilla, v původní japonské verzi Gojira. Ale v nejnovějším přírůstku kin nazvaném Godzilla II Král monster už ikona mele z posledního.

List New York Post v recenzi napsal, že celý film je „nerozpoznatelná suť“. Dá se to nazvat i přímočařeji: technicky neobratná digitální břečka, ve které se záhadně utopilo dvě stě milionů dolarů; o čtyřicet milionů víc, než kolik stála předešlá Godzilla z roku 2014.

Fotogalerie

Právě na ni děj novinky navazuje, z hořících trosek San Franciska se přes titulek „po pěti letech“ dostane i k ruinám rodinným, aby publikum připravil, že s úderem nové hrozby se otec musí vrátit z divočiny, aby zkusil zachránit dospívající dceru, jejíž matka má důležitější starost: „Snažím se zachránit svět.“

Jinak se zápletka drží japonského příběhu z roku 1964, považovaného za zlom celé série, neboť příšerky se tu rozdělí na „hodné“ a „zlé“, čímž odsoudí ohrožené lidstvo do rolí trpných statistů, fascinovaně zírajících kamsi k trikovému plátnu.

Díky četným přednáškám z dějin lidstva a ekologie si ostatně divák osvojí, že za invazi netvorů si můžeme sami, a nemusí si už lámat hlavu s hodnotícími znaménky postav, které sahají od ekoteroristy obklopeného chlapíky se samopaly až ke skupině vědců, za jejichž akční výsadek z helikoptéry by se nemuseli stydět ani komiksoví Avengers.

Godzilla II Král monster

USA, 2019, 132 min

Režie: Michael Dougherty

Scénář: , ,

Hrají: Millie Bobby Brown, Vera Farmiga, Sally Hawkins, Bradley Whitford, Kyle Chandler, Charles Dance, Ziyi Zhang, O'Shea Jackson Jr., Ken Watanabe, Thomas Middleditch, Anthony Ramos, Aisha Hinds, Jonathan Howard, Lexi Rabe

Hodnocení­: 40 %

Badatelé však nemají zásadnější informaci než sdělení, že obrovitých stvoření je na Zemi „už sedmnáct a stále přibývají další“, načež se i jejich projevy smrsknou na tři věty opakované v téže následnosti. Nejprve „Něco není v pořádku.“ Poté „A do pr....!“ Nakonec „Utíkejte, rychle!“ Mění se pouze kulisy, ovšem střepy laboratoří působí stejně kašírovaně jako led Antarktidy. Vyčerpaná Godzilla zkrátka hladoví po nápadech a poté, co režisér minulého dílu Gareth Edwards od „dvojky“ odstoupil, jeho řemeslo nahradil Michael Dougherty pouze směsí špatné bondovky a béčkového hororu. Ne náhodou v jedné zahraniční kritice zmiňují, že tmy a mlhy sem nahrnul více než tvůrci závěru Hry o trůny.

Nakonec tedy zbytky kouzla udržují při životě jedině sama pohádková monstra včetně tříhlavého draka. Co se titulní potvůrky týče, není třeba se bát, že už by si nezadupala. Za necelý rok ohlašuje premiéru film Godzilla vs. Kong, opět s jiným režisérem a opět s rizikem, že z trojrozměrné podívané zbude nepatrný zážitek.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

Hana Vagnerová natáčí se Švýcary road movie Ztraceni v ráji

Z natáčení filmu Ztraceni v ráji

Absurdní komediální road movie vyprávějící o střetu dvou světů i dvou generací. Tak tvůrci charakterizují snímek...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz