Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kůrovec zdecimoval miliony kubíků dřeva, šíří se už i do Žďárských vrchů

  10:04
Kůrovcová kalamita na Vysočině graduje. Jen ve státních porostech, které jsou ve správě Lesů ČR, bylo do konce září zpracováno 1,7 milionu kubíků dřeva. To je třikrát více než loni. Řádění dřevokazných brouků už ohrožuje i cenné lokality. Kůrovec postupuje například v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Vysočinu zasáhla kůrovcová kalamita nejvíc ze všech krajů. Řádění dřevokazných...

Vysočinu zasáhla kůrovcová kalamita nejvíc ze všech krajů. Řádění dřevokazných brouků už ohrožuje i okolí Vírské přehrady (na snímku). | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Situace se stále zhoršuje v okrajových částech CHKO. Ohniska se ale objevují i jinde, převážně na podmáčených nebo exponovaných stanovištích. Z maloplošných zvláště chráněných území víme o kůrovci v Ransku, na Ranských jezírkách, Peperku, Zkamenělém zámku, Drátníku, Lese na dolíku a Devíti skalách,“ vyjmenovala rizikové lokality Aneta Dvořáková z lesnického úseku Správy CHKO Žďárské vrchy.

Kraj Vysočina jako celek je kalamitou zasažen v rámci celé České republiky nejvíce, postiženy jsou bez výjimky všechny okresy.

„Nejhorší situace je nyní na Třebíčsku a na Dačicku v sousedním Jihočeském kraji. Jedná se o regiony, které byly v předchozích letech nejvíce postiženy suchem. Zároveň jde o oblasti s nejsložitější vlastnickou strukturou a největším podílem drobných majetků. Odumírají lesy všech majitelů - soukromých, církevních i obecních,“ vyjádřila se Eva Jouklová, mluvčí státního podniku Lesy ČR.

Největší paseku, a to doslova, napáchali kůrovci na smrkových porostech, které jsou v kraji zastoupeny nejvíce.

Lesníci chtějí na Vysočině zasadit miliony nových stromů

„Výrazné škody jsou však také na borovici, modřínu a na mnohých listnáčích. I letošní rok je charakterizován nedostatkem srážek a nadprůměrnými teplotami. S ohledem na vysoký kůrovcový základ z let minulých se tedy stav porostů ani nemohl zlepšit,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Ačkoliv je prozatím kůrovcové rojení u konce, lesníci s bojem s kalamitou ještě zdaleka nekončí. Plány na podzim a nadcházející zimu jsou jasné. A není jich málo.

„Na zpracování teď na Vysočině čeká ještě zhruba 730 tisíc metrů krychlových napadeného dříví. Do jara pak budeme vyhledávat další napadené stromy, těžit je a odvážet z lesa k asanaci,“ popsala další postup Eva Jouklová. Dodala také, že nedílnou součástí činnosti lesníků je aktuálně i obnova lesů.

Kalamitní holiny budou jak během podzimu, tak i následně na jaře zalesňovány. „Na Vysočině letos plánujeme výsadbu 3,1 milionu sazenic na 572 hektarech půdy,“ dodala mluvčí Lesů ČR.

Je potřeba změna, ví majitelka lesa. Nevhodné jsou monokultury

Dosáhnout toho, aby se bujné lesní porosty na Vysočinu zase vrátily, nebude ale rozhodně snadné. Své o tom ví například Lucie Misařová, která vlastní les na Jihlavsku.

„Ten nám bohužel kvůli kůrovci uschnul již v roce 2015. Bylo to pro nás těžké, ale hned následující rok jsme se pustili do jeho obnovy. Sazenice se sice uchytily, avšak stále větší sucho jejich růst a prospívání komplikují. Uvědomila jsem si, že tak, jak se hospodařilo v lese doposud, už to dál za těchto podmínek fungovat nemůže. Něco je potřeba změnit,“ přiblížila svoje zkušenosti Lucie Misařová.

Žena, která je vystudovaná bioložka a v lese hospodaří již osmnáct let, upozorňuje hlavně na nevhodnost monokultur, zvláště pak smrkových, v jejichž výsadbě v poslední době pokračují někteří majitelé lesů částečně ze setrvačnosti, dílem také z neznalosti.

Budoucnost vidí Misařová rovněž ve větším využití semen na úkor sazenic, jež jsou oslabené už samotným přesazováním, v suchu bez zálivky ne vždy přežívají a navíc jejich shánění dnes není vůbec snadné.

Vlastníkům se snaží pomoci kolegové i třeba správa CHKO

Pro majitele lesů, kteří v boji s kůrovcem a následné obnově porostů tápou, se Lucie Misařová rozhodla vytvořit speciální webové stránky www.chcemezivelesy.cz.

Základní doporučení pro vlastníky lesů

  1. Vysazovat nebo vysívat naše domácí, tedy původní druhy dřevin, především listnáče. Jako velmi vhodné se jeví duby.
  2. Netvořit nové monokultury, spíše směsi dřevin.
  3. Používat přípravné dřeviny - stromy i keře (v nižších polohách jasan, třešeň, líska, jíva, habr, javor mléč, javor babyka, výsev břízy, ve vyšších polohách javor klen, olše, jilm, líska, jíva, jeřáb, výsev břízy). Přípravné dřeviny jsou obzvlášť vhodné na velké holiny a také v případě, kdy nelze sehnat kvalitní sazenice cílových dřevin.
  4. Vyhýbat se cizím, nepůvodním, tzv. introdukovaným dřevinám.
  5. Co nejrychleji obnovit les na kalamitních holinách bez zmlazení, a to kvůli uchování kvality lesní půdy a schopnosti zadržet vodu. Pomůže alespoň na části holin vybudovat oplocenky. Lze i vysívat například břízu či dub.
  6. Při těžbě a následném úklidu ponechat v lese vše, co jen lze (vzrostlé živé stromy, jež budou stínit a poskytovat semena; alespoň nějaké mrtvé dřevo jako domov mnoha organismů a zdroj organické hmoty (hnojiva); dále náletové dřeviny a keře). U vyklizených pasek využít zbytek klestu k vybudování hrázek k zaclonění vysázených nebo vysetých dřevin.
Zdroj: www.chcemezivelesy.cz

„Snažila jsem se na webu srozumitelně, jednoduše a přitom účelně formulovat, co se aktuálně v lesích děje, proč k tomu dochází a co je možné udělat pro to, aby se nám povedlo lesy, byť v jiné podobě než doposud, obnovit. Právě fakt, že nejsem lesnický odborník, ale mám zkušenosti s praktickou prací v lese a k tomu biologické i pedagogické vzdělání, snad přispěje k tomu, že web bude pro veřejnost snadno pochopitelný a hlavně užitečný,“ popsala Lucie Misařová.

Pomocnou ruku nabízejí vlastníkům napadených lesů mnohé další instituce, státní i soukromé. Sérii setkání například pro zájemce připravili pracovníci Správy CHKO Žďárské vrchy.

„I když je témat, jež se na besedách řeší, více, lidé, kteří se zatím účastnili, jsou majitelé lesů a přicházejí hlavně kvůli problematice kůrovce,“ uvedla Kateřina Machová ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Těm se odborníci snaží pomoci v řešení kůrovcové kalamity i v následném obnovování porostů. „Lesnictví je komplexní obor a les se dá pěstovat nepřeberným množstvím postupů. Každé stanoviště je jiné a každý vlastník má také od svého lesa jiná očekávání. My ale můžeme nastínit některé alternativy klasického smrkového holosečného hospodaření, poskytnout majitelům užitečné zdroje informací, individuální konzultaci a případně i finanční podporu,“ popsala Aneta Dvořáková.

Odborníci radí sázet pestrou skladbu původních dřevin

Lidé se podle zkušeností ochranářů nejčastěji ptají, co by vlastně měli na holiny sázet.

„Vlastníkům doporučujeme zvolit pestrou druhovou skladbu. Sami pak nejlépe poznají, kterým dřevinám se na stanovišti dobře daří. Nový porost také bude mít větší šanci odolávat škůdcům a klimatickým extrémům,“ dodala Dvořáková s tím, že by se lidé měli zaměřit pouze na původní druhy dřevin, záměrné šíření těch nepůvodních je totiž v CHKO zakázáno.

Podle vedení kraje ale hlavní svízel není ani tak v neinformovanosti lidí, jako spíš v nedostatku pracovních sil, které by s kalamitou bojovaly.

„Není dostatek pracovníků a kapacit na těžbu, přiblížení dřeva od pařezu na skládku a ze skládek k odběratelům. To se týká i pořezu a dalšího zpracování,“ podotkla za Kraj Vysočina Jitka Svatošová s tím, zpracovatelský potenciál je přetížený v rámci celé Evropy a není schopen zvládnout přísun dřevní suroviny.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....