Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Počasí kůrovce jen zpomalí, lesníci se bojí, co ještě přijde

  11:47aktualizováno  11:47
Letošní jarní a letní počasí sice bylo chladnější a deštivější než loni, ale postup ničivého kůrovce na Vysočině jenom mírně zpomalilo. Změnu ani v dalších dvou třech letech podle odborníků nelze čekat. Katastrofě v kraji vzdorují jen oblasti Jihlavských a Žďárských vrchů.

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový napadá smrky převážně v nížinách. K jeho rozšíření výrazně přispělo sucho. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Území postižené kůrovcem se v rámci Vysočiny bohužel zvětšuje. Nejméně postižená a před kůrovcem zatím nejvíce bezpečná se jeví oblast Žďárských vrchů: Novoměstsko, část Žďárska a nejsevernější a nejvýše položené části Bystřicka, a oblast Javořice,“ říká Jiří Bartoš, vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti krajského úřadu.

„Je to dáno nadmořskou výškou a s tím souvisejícími nižšími úhrnnými ročními teplotami a vyšší úrovní srážek,“ vysvětluje.

Vysočina patří v Česku k nejvíce zasaženým krajům. To se příliš nezměnilo ani tím, že letos oproti třem loňským „vyletěly“ pouze dvě generace kůrovce.

„Loni se však kůrovec namnožil natolik, že i tak kalamitní situace trvá,“ podotkl Václav Bendl z odboru vnějších vztahů Lesů ČR. Podle něj je na Vysočině nejhorší situace v pásu od Dačic po Velké Meziříčí.

„Kalamita začala na jihovýchodě, jihu kraje a postupně se rozšiřovala,“ podotkl Jiří Bartoš.

Ovšem i v oblasti Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy už lesníci těžili kůrovcové stromy. „Situace je horší v okrajových částech,“ informovala Aneta Dvořáková ze správy CHKO.

Ke zpomalení kalamity by muselo abnormálně pršet až tři roky

Nápor kůrovce na Vysočině v dalších letech podle Bartoše bude souviset s počasím, přestože se povětrnostní vlivy budou moci jevit pro člověka příznivé - čili i když se mírně ochladí a bude více pršet.

Fotogalerie

„Letošní rok ještě neskončil, jenže úhrny srážek a teploty nebyly pro les nijak zvláště pozitivní. Teploty se pro člověka zdály příjemné, ale stále vyhovují i kůrovci. Aby došlo k výraznému zpomalení kalamity, musel by přijít výrazně nadnormální úhrn srážek a podnormální teploty dva až tři roky po sobě, aby se vitalita lesních porostů znatelně zlepšila,“ vysvětlil Bartoš.

Pro zdravé lesy je podstatná vlhkost půdy do hloubky metr až metr a půl.

„Ty srážky nebyly letos natolik intenzivní, aby se půdní profil dokázal dostatečně obohatit. Pokud jsou nyní roční úhrny srážek nějakých 600 milimetrů, musely by se zvýšit ještě o desítky procent,“ uvedl Bartoš.

Kůrovec má na Vysočině stále dostatek potravy. „Ne všechny porosty v kraji jsou zničené, stále významná část území dál zůstává v ohrožení. Brouk napadá smrkové porosty mýtného věku a postupně i mladší, které i na velmi silně zasaženém Třebíčsku stále ještě někde zůstávají,“ dodal Jiří Bartoš.

Největší nápor přijde v příštím roce, varují lesníci

K největším vlastníkům lesů na Vysočině patří město Jihlava. Ředitel Správy městských lesů Jihlava Václav Kodet míní, že největší nápor přijde až v příštím roce.

„V lesích města Jihlavy bude kalamita kulminovat až v příštím roce. Teď je nejvíce zasažená oblast Jihlavy, dochází k přesunu na Špičák u Třeště, zatím slabě zasažené je okolí Stonařova a revír Nepomuky u Telče,“ konstatoval Kodet.

Konkrétní příčiny náporu kůrovce si prý netroufne odhadovat. „Nevěřím na jednoduchou odpověď, proč někde kalamita začala dřív a někde později: kůrovec náhle napadá porosty i daleko od minulého výskytu, je to nevyzpytatelné,“ pravil Kodet.

Dospělé smrkové porosty ve správě jihlavských městských lesů nápor kůrovce podle něj přežijí jenom zázrakem.

„Mlaziny a mladé smrkové kultury zůstanou zachovány a navíc nemáme v lesích jenom smrk. V městských lesích bylo k 1. ledna roku 2018 asi 70 procent smrku, ale to se samozřejmě rapidně mění. Kvůli kůrovcové kalamitě jsme vytěžili zatím 150 tisíc kubíků dřeva, ale zásoby v porostech jsou třicetkrát vyšší. Ještě pár let bude trvat, než se procento smrku v našich lesích srazí třeba na třicet,“ míní Kodet.

Smrkové porosty už zachránit nelze, lituje šéf lesního družstva

V lesním družstvu Štoky letos vytěží desetinásobek běžné roční těžby. „Ještě dva tři roky a nebudeme mít žádný smrk. Myslím, že u nás jsou smrkové porosty nezachranitelné. Je otázka, zda nám zůstanou aspoň nějaké mladé lesy dvaceti či třicetileté. A možná ani ty ne. Prakticky sto procent starších smrkových porostů padne,“ řekl Milan Fíla, ředitel Lesního družstva Štoky.

„Od smrku neustupujeme, ale blížíme se ve výsadbách k 50 procentům smrku a 50 procentům dalších dřevin, o které se musíme náročněji starat, aby je nepoškodila zvěř. Nemůžeme smrk přestat sázet, v našich podmínkách to ani nejde,“ dodal Fíla.

Nápor kůrovce byl už loni tak silný, že na něj už počasí nemá nějaký výrazný vliv. „Kůrovce je tolik, že ho počasí zpomalí, ale nezastaví,“ pověděl Fíla.

Kůrovec může ohrozit i kvalitu vody v nádrži Švihov:

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Jednadvacáté století si žádá něco jiného, obhajuje Žďár změnu infocentra

Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou, umístěné v budově radnice, změní podobu. Pod svá křídla ho převezme...

Malíře Meda fascinovaly gymnastky a baletky, maloval i Věru Čáslavskou

Akademický malíř Milan Med si vždy potichu sedl do baletního sálu Národního divadla v Praze. A klidně celý den,...

Stavbu havlíčkobrodského obchvatu ovlivní motýli, žáby či archeologové

Dlouho očekávaný začátek stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu se odsouvá o několik týdnů. Práce se také...

Pod tíhou námrazy popadaly na Jihlavsku stromy, silnice na Žďár byla zavřená

Na hlavní tah mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou popadaly stromy. Polámaly se pod tíhou námrazy. Úsek mezi vesnicemi...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz