Jak utopit brouka: Babišovi ministři na výjezdu za kůrovcem

  19:21aktualizováno  19:21
Kůrovec se stal postrachem českých lesů. Jen letos kvůli němu padne možná víc než deset milionů stromů. Členové Babišova kabinetu se ve středu snažili ze všech sil dokázat, že o tomto problému vědí a řeší ho aktivněji než předchozí vlády. Na Vysočinu tak s premiérem dorazili hned čtyři další ministři – celkem třetina vlády.

„Tohle je nakažený strom? To ani nejde poznat,“ diví se premiér Andrej Babiš. Ale lesník seřezává kůru a ujišťuje ho, že tam pod ní je. (15. května 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Tohle je nakažený strom? To ani nejde poznat,“ diví se premiér Andrej Babiš. Ale lesník seřezává kůru a ujišťuje ho, že tam pod ní je.

Teplota po nezvykle chladném květnovém ránu vystoupá jen pár stupňů nad nulu a průběžně poprchává.

Fotogalerie

„Kéž by tohle krásné počasí vydrželo aspoň do poloviny června,“ přeje si ministr životního prostředí Richard Brabec. „Přesně tohle kůrovci nesvědčí. Na rozdíl od sucha a tepla,“ líčí Brabec. „Jsme ve válce s kůrovcem, čelíme největší kalamitě od dob Sámovy říše,“ pouští se do sugestivních vět a na dotaz, zda trochu nepřehání, tvrdí, že ani náhodou.

Kůrovec sice žije ve stromech přirozeně, ale nikdy v minulosti neměl tak příhodné podmínky jako teď. Teplejší počasí s menším počtem srážek v kombinaci s masovou výsadbou smrků v posledních staletích udělaly své.

„Zatímco v minulosti tady na Vysočině bylo možná deset procent smrků, teď je jich až 70 procent,“ popisuje Brabec příčinu. Problémem smrku je, že má příliš mělké kořeny, zapouští je jen desítky centimetrů pod zem. A když je sucho, nemůže si tak „sáhnout“ na podzemní vodu jako buk nebo dub, jejichž kořeny se dostanou mnohem hlouběji. Kvůli tomu je smrk oslabený a stává se ideální kořistí pro kůrovce.

A máte vyděláno

„Co s ním máme dělat?“ ptá se Babiš, když mu lesník ukáže na kůrovce na jednom ze smrků. „Zabít,“ radí ministryně financí Alena Schillerová. „To je náš nepřítel,“ přitakává Babiš.

Kůrovci jsou na vzestupu, Lesy ČR pokácely třikrát víc napadených stromů

Šéf Lesů ČR Josef Vojáček následně doplňuje, že když už lesníci kůrovce odchytí, jeho likvidace je docela snadná: stačí je dát do nádoby a pokoušou se mezi sebou, spolehlivým zahubením je také přelití horkou vodou. Horší je kůrovce vůbec najít, jak poznal i sám Babiš. Právě proto, že jsou zalezlí pod kůrou, používají lesníci důmyslné metody: napadené stromy napouštějí insekticidem, aby přilákaly co nejvíc brouků z okolí a ušetřili další stromy.

Ale i k hubení větších kolonií už se používají pokročilejší metody, jedna z těch posledních, vymyšlených v Česku, se nazývá fumigace a spočívá v přikrytí poraženého dřeva plachtou a napuštění insekticidním plynem. Je to prý ekologicky šetrné a na dřevě to nezanechá žádné stopy.

„Na tohle nám mají z Evropy dávat peníze místo těch seminářů,“ má jasno Babiš.

Na boj s kůrovcem přes miliardu korun

A ministr zemědělství Miroslav Toman hned přidává čísla: jen letos má být na boj s kůrovcem v revíru Lesů ČR vymezeno přes jednu miliardu korun. „Je to dvojnásobek toho, co se dávalo v minulosti,“ tvrdí. Do toho vláda podle něho jedná o dalších třech miliardách, které by mohly směřovat k soukromým vlastníkům lesů.

Babiš si tenhle výjezd zřetelně užívá. Když ho seznámí s dvojicí seniorů, která v lese sází stromky, hned si bere lopatku a před fotografy sází několik stromů.

Kůrovec bere domovy zvířatům, v záchranných stanicích končí ptáci i veverky

„Tak vidíte, a máte vyděláno pět šedesát,“ říká muž Babišovi, když zasadí první stromek. „Pět šedesát? A kolik je nezaměstnaných? Tohle by měli dělat. Dneska jsem nebyl ve fitku, tak si aspoň vysázím stromy,“ libuje si Babiš a ostatní členové vlády se mu hned snaží sekundovat. „Ještě tady jeden dopravní,“ hlásí se o sazenici nový ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„Naše ministerstvo vytváří podmínky pro přepravu kalamitního dřeva,“ popisuje ministr dopravy, co ho přivedlo do lesa. Vypadá to jako na výjezdním zasedání vlády. Poprchává čím dál víc, až začne pršet. Třeba to s novými buky a duby v lesích bude dobré znamení, mohou doufat členové vlády.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Najdete na iDNES.cz