Snažíte se zhubnout, vyzkoušeli jste už všechno možné, a přesto se váha ani nehne? Tento problém netrápí jen vás, kdo jste o Vánocích neodolali vanilkovým rohlíčkům, slaďoučkým sněhovým pusinkám, řízkům, obloženým chlebíčkům a šlehačkovým pohárům, a teď s přicházejícím jarem trpíte. Citelněji postihuje zejména ženy.
Kolem čtyřicítky začíná u většiny z nich tzv. premenopauza, čili období před klimakteriem...
Přirozeným důsledkem toho je, že se zvolna zpomaluje metabolismus. Váhový přírůstek tedy nemusí být nutně spojený s přejídáním, stejně tak málo společného mají neúspěšné pokusy o zhubnutí s nedostatkem osobní disciplíny.
Jak tedy dostat své tělo zpátky do formy a do kondice? S kondičkou vám pomůže sport, pohyb nebo aspoň dlouhé procházky či pěší cesta do zaměstnání.
S tím, jak zatočit s přebytečnými kily a faldíky, vám poradíme zase my. Máme pro vás řešení - přerušovaný půst. Díky němu přelstíte své hormony a odstraníte překážky, které vám brání zhubnout. Váš metabolismus nabere tempo. A úplně nejlepší na tom je, že tento způsob stravování můžete přizpůsobit svým zvyklostem, a bez problémů ho tak začlenit do běžného života.
O co se jedná?
Při přerušovaném půstu v rytmu 16:8 jde o to, abyste denně 16 hodin v kuse nic nekonzumovali, tedy drželi půst, a následujících 8 hodin jedli normálně. Během půstu není povoleno žádné jídlo, můžete ale pít vodu, kávu, čaj a jiné nekalorické nápoje.
Přijde vám 16 hodin půstu jako velké odříkání? Ale tak to vůbec není, když si vše šikovně rozvrhnete, část půstu prospíte. Tělo si zvykne a pak vám to už vůbec nepřijde zatěžko. Krásné na tom je, že o všem si rozhodujete vy sami.
Tato metoda urychluje metabolismus, a tudíž proces hubnutí. Půst totiž zajišťuje vyváženou hladinu hormonů a krevního cukru a reguluje zažívání. Máte chuť to otestovat?
Půst nucený i dobrovolný znají lidé už tisíce let. Předpisují ho i některá náboženství, ale víte sami dobře, že když jste unavení nebo nemocní, jídlo vám nechutná a vy ho ani nevyžadujete. Tělo si prostě o půst řeklo. Pokud nějaký čas nejíme, mění se i nejrůznější procesy v těle, souvisí to s hormony, geny a důležitými procesy nápravy buněk. Sníží se hladina cukru v krvi a také inzulinu. Zkrátka se tak dají omezit kalorie a spalovat tuky. Jedná se o efektivní způsob stravování, nenáročný na přípravu, který vám, dá se říct, zjednoduší život a zlepší zdraví.
Přestávky a spánek
Dopřejte si pravidelné „oddechové“ přestávky plus alespoň 8 hodin spánku denně. Jeho nedostatek totiž vede k tomu, že se metabolismus zpomalí. Tělo pak spaluje v klidovém stavu méně kalorií než obvykle.
Na začátku fáze jídla se zaměřte na komplexní sacharidy, které obsahují celozrnné obiloviny a zeleninu. Načerpáte tak spoustu energie.
Ženský biohacking prospívá kráse i zdraví. Dostaňte ze sebe to nejlepší |
Chytré jídlo
Na závěr fáze jídla sázejte především na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, ty vám pomůžou zahnat hlad na delší dobu.
Na přerušovaný půst si zvykejte pomalu, začněte dvanáctihodinovou přestávkou mezi jídly a denně tento interval prodlužujte zhruba o hodinu.
Důležité pití
Během fáze půstu dbejte na dostatek tekutin ve formě vody nebo neslazeného čaje, urychlí metabolismus a zaženou pocit hladu.
Denní plán pro každý typ
Začátek dne: Začněte ráno vydatnou snídaní, která vám dodá energii, třeba ovesnou kaší s lesním ovocem. Během dopoledne si můžete dopřát ještě malou svačinu (trocha ovoce a hrst ořechů budou naprosto dokonalé). Čas na oběd: Dejte si pozdní oběd kolem 15. hodiny a najezte se přitom dosytosti. Vhodné budou kvalitní sacharidy ve formě celozrnných obilovin, luštěnin, zeleniny a brambor i rostlinné proteiny, například ořechy, semínka, quinoa, čočka, klíčky a sójové produkty. Tato kombinace vám dodá všechny potřebné živiny a nadlouho si s ní vystačíte. Večer: Do konce dne už je půst. Pokud vám to zpočátku ještě přijde těžké, pomůže vám, když půjdete brzy spát. Uvidíte, pocit hladu bude den ode dne slabší a po krátké době vám už ani nebude vadit, že znovu jíte až ráno. A když ulehnete s prázdným žaludkem, váš metabolismus bude v noci pracovat o to lépe.
Klidné ráno: Začněte den velkou sklenicí vody nebo hrníčkem neslazeného bylinkového čaje. Jestli to snesete, můžete pít také černý čaj. Abyste pak optimálně urychlili svůj metabolismus, pusťte se třeba do svižného gruntování nebo zkuste alespoň půl hodinky sportovat. Doba jídla: Poprvé se můžete najíst ve 13 hodin. Přitom záleží jen na vás, jestli začnete snídaní nebo rovnou obědem. Mějte ale na paměti, že ani při tomhle stravovacím režimu nemá být jídlo příliš tučné, aby vás zbytečně netížilo v žaludku. Zbytek dne si užijte: Přerušovaný půst neznamená, že se musíte vzdát u oběda příjemné společnosti. Můžete třeba zkusit s partnerem něco dobrého uvařit. A co je nejlepší, nic nelze namítat ani proti dobrému (menšímu) dezertu s cappuccinem. Zkrátka není problém se najíst podle chuti a padnout do postele šťastní. Klidně tak vydržíte zase až do oběda. |