„Ženská biologie je jiná než ta mužská. Proto pojem ženský biohacking,“ říká na úvod Veronika Allister, autorka projektu Systers, který se věnuje primárně ženám a optimalizaci jejich biologie. Jde o jakési know how přispívající k tomu, aby ženy všech generací prožívaly kvalitní, dlouhý a naplněný život. A po tom toužíme všechny. Jak toho dosáhnout? Mimo jiné specifickým přístupem ke svému tělu.
„Ženský život z velké míry ovlivňují hormony a s nimi související menstruační cyklus. Díky němu se fungování ženského těla v průběhu měsíce vždy různí v závislosti na dané fázi cyklu,“ vysvětluje Veronika Allister, kterou obecně fascinuje lidský mozek a vědomí ženské biologie.
Chutě, podrážděnost i libido. Tak na tělo působí menstruační cyklus |
„Ta se významně proměňuje i v různých životních obdobích a například během těhotenství či menopauzy si žádá speciální přístup. I z toho důvodu bývá většina zdravotních výzkumů prováděna na mužích, kteří nejsou těmito hormonálními změnami ovlivněni. Ženská biologie tak zůstává stále zahalena nejedním tajemstvím,“ konstatuje Veronika Allister, která ženám všech věkových kategorií doporučuje naučit se respektovat svou cykličnost, hormonální i životní, a tím svou biologii optimalizovat.
„Vždy je důležité si uvědomit, v jaké životní fázi se zrovna nacházíte. Nezávisle na tom, zda jste těhotná, v reproduktivním věku či po menopauze. Tím získáte jakýsi základ, na kterém budete moci stavět. Biohacking je velice rozmanitý a každá žena se v něm může najít po svém. Nemusíte dělat vše, stačí si najít svůj styl a hrát si.“