Zdravý a chutný med lidé využívají od nepaměti, ale užitek slibují i ostatní včelí produkty. Kdy se vyplatí po nich sáhnout?

Sladký med pomáhá kromě jiného hojit drobné popáleniny, propolisová tinktura uleví při oparech a kdo si troufá na včelí jed, možná se zbaví tenisového loktu. To a mnohem více dokáží včelí o vhodnosti produkty. Než se pustíte do samoléčby, musíte vědět, zda na ně nejste alergičtí, či vám dokonce nehrozí alergický šok.

Sladká jistota

Kdo si někdy neosladil čaj medem! Jde o přirozenou potravinu, i proto je alergie na med vzácná. Dokonce se pylovým alergikům doporučuje, aby v zimě jedli med od včelaře v jejich okolí. Ten obsahuje v minimálním množství pyly, na které si tělo zvykne, a když přijde alergická sezona, jeho reakce už nebudou tak silné.

Přírodní „sladidlo” nabízí mnoho užitečných látek, včetně minerálů. Například draslík se hodí při chřipce a horečnatých chorobách, železo podporuje krvetvorbu, také proto lze med doporučit lidem při chemoterapii. Ráno byste si na lžíci medu měli pochutnat, máte-li zažívací potíže a trápí vás choroby jater, žlučníku nebo zánět tlustého střeva. Naopak večer si dejte med místo prášku na spaní. A vsaďte na něj také v případě drobných popálenin, dále po úrazech a operacích na podporu rekonvalescence i v době nachlazení; uvolňuje vykašlávání hlenů a stimuluje pocení.

Pomáhá také propolis

Základ propolisu tvoří pryskyřice rostlin, které včely sbírají a zpracovávají. Sehnat lze surový propolis i produkty z něj, nejznámější je propolisová tinktura.

Používá se vnitřně i zevně a její spektrum účinků je opravdu široké, zmiňme například ekzémy, dále plísně, bradavice či kuří oka, opar na rtu nebo paradentózu. Uleví při angínách, funguje jako prevence proti chřipce a dokáže tišit bolest. Hojí malé rány, a dokonce je považován za přírodní antibiotikum.

Med byl odjakživa spojován s něčím božským. Je to vcelku pochopitelné, vždyť je...

Užitečný včelí pyl

Jde o výbornou energetickou nabíječku, kterou byste měli mít doma, když potřebujete rychle posílit imunitu a obnovit tkáně. Ať po náročném chirurgickém zákroku, chronické nemoci nebo v době zotavování například po mozkových příhodách a infarktech. Prospěje i při dlouhodobém vyčerpání a stresu.

Dobře působí rovněž při onemocnění jater, vředových chorob žaludku a dvanácterníku. Pyl je vhodný i na snížení vysokého tlaku či hladiny cholesterolu v krvi, podporuje tvorbu červených krvinek, stavbu kostí, zubů a nervů. A muži by měli vědět, že do jisté míry ovlivňuje prostatu. K dostání je i med obohacený pylem.

Vosk a mateří kašička

Včelí vosk představuje stavební kámen pláství a není určený pro samoléčbu, využívá se hlavně jako základ mastí a krémů. Pokud ale máte ve svém okolí včelaře a můžete od něj získat vosková víčka, udělejte to, nebo se dají i koupit ve specializovaných obchodech. Nejsou ale celoročně k dostání, tento včelí produkt se získává při odvíčkovávání medových plástů v době stáčení medu. Při zdravotních problémech v dutině ústní je používejte stejně jako žvýkačku, jen je nepolykejte.

Mateří kašička je výměšek žláz mladých včel, který se často přidává do medu, také se dá koupit samostatně. Preventivně ji lze dvakrát ročně nasadit jako ozdravující kúru. Pomáhá posílit psychiku po traumatickém zážitku, snižuje potíže při menopauze a zbytnění prostaty, ulevuje při astmatu, podporuje uzdravení po infarktu, mrtvici i při poškození centrálního nervového systému.

Jedinečný včelí jed

O včelařích se traduje, že žijí déle a méně je trápí bolavé klouby nebo třeba tenisový loket. Což má být důsledek i mnohonásobného včelího bodnutí, které přispívá k samoléčbě (tělo se pak lépe vyrovná s chorobou zení centrálního nervového systému, nebo zdravotním problémem, které jej trápily mnoho let).

Zkušenosti laických včelích terapeutů hovoří i tom, že včelí jed pomáhá při borelióze nebo například roztroušené skleróze. Terapie má daný postup, kdy pacient zhruba během dvou měsíců dostane dvě stě žihadel. Léčení se nabízí i injekční formou. Pozor! Terapii může absolvovat člověk, který není alergický na včelí jed, překážkou je i nemocné srdce, cukrovka a jiné. V každém případě pokud byste to chtěli zkusit, raději pod dohledem lékaře.