Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Tony Hawk's Underground

  12:00
Podivně vyhlížející týpek se dřevem v ruce. Tentokrát už neskejtuje jen tak, ale za nějakým účelem. Za stejným, jako skateři okolo nás. Skutečná revoluce ve skateboardingové sérii? Čtěte v recenzi.

Tony Hawk’s Underground

A co že to má ten chlapec pod nohama, že se vám na chodníku jen tak tak vyhnul? No to je přeci skateboard! Ano, už je tu pár desítek let a po pádu komunismu se dostal i k nám. Na první pohled by měl nový titul v sérii zapůsobit jako absolutně jiná hra, což se mu dozajisté daří, ale hned na úvod zmíním, že až takové změny se nekonají. Pro úplnou srozumitelnost článku jsem připravil menší slovníček pojmů, aby se i méně "skejtuzdatní" pohybovali v tomto článku i mimo něj jako doma.

Nuže, pojem Underground by měl naznačit něco ve smyslu návratu ke kořenům a budování trochu jiným směrem. Opakem vůči slovu Underground by mohlo býti slovo komerce. Nutno dodat, že tahle hra oplývá obojím, čímž vytváří třetí rozměr herní reality. Zní to geniálně, že? Jenže na rovinu si řekněme, že T.H.U.G. se chopil spíše žezla komerčního a jestli jsem uváděl, že by se měl vracet ke kořenům, tak ačkoli by tedy dle reklamní kampaně měl či snad chtěl, není to až tak úplně pravda. Žádné prolomení pravidel, ba ani pouhopouhé postavení dalších na stejných základech. Nebojte, zase až tak negativní výsledek to určitě není, všechno je totiž docela dost promyšlené a koncepce dokonale funguje.

S-L-O-V-N-I-K

Ollie - základní trik, při kterém se vyskočí i s prknem
Flip - trik, při kterém se prkno pod skaterem protočí
Grind - trik, při kterém se jeden nebo oba trucky třou o zábradlí či jiný objekt
Slide - stejný jako grind, akorát zde neúčinkuje žádný z trucků, čili se vše provádí jen v rámci povrchu desky
Grab - trik, při kterém se chytne prkno rukou
Skater - skejťák :o)
Regular/Goofy - levá/pravá noha za jízdy na prkně vepředu
Skateshop - obchod se vším okolo skateboardingu
Proskater - jeho povoláním je skateboarding
Promodel - model něčeho od proskatera

Pobavený úsměv může navodit úvodní animace Neversoftu, kde je jakýsi skater stáhnut neidentifikovatelnou zrůdou do kanálu. Člověk pak nabude i pocitu, že se opravdu jedná o pravý nefalšovaný Underground. Úvodní menu ale ihned ukáže, že hra je prostě "dalším" Tony Hawk’s Underground pokračováním a fakt, že na obálce není Tony Hawk, ale dokonale designované logo na tom nic nemění. Na první pohled je jedinou znatelnou změnou Story mód, který nahradil dřívější Career režim. Vytvoříte si tedy svého vlastního skatera nebo zvolíte přednastavený sociální případ s tričkem Neversoft a ihned jste uvedeni do hry. Neodpustím si vám první kroky alespoň nenastínit. Zrovna si tak v klidu utahujete šroubky na skejtu ve svém rodném New Jersey, přičemž k vám přicapká váš kamarád s tím, že do města zrovna míří populární proskater Chad Muska a že ho musíte vidět. Však je také jedním z vašich prvních úkolů - zaujmout jeho samotného natolik, aby vám daroval svůj promodel desky. Tedy ono jde vlastně jen o to, abyste za jeho pozornosti udělali skóre pár desítek tisíc, takže to není zas tak náročné. Následuje útěk před gangstery a to rovnou do jiného města. Mezitím získáte premiérového sponzora - Peralta's Skateshop. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších skateshopů na světě, samotný Tony Hawk jej měl za svého prvního sponzora! Pokud nevíte, oč se jedná, ihned vás navedu na správnou kolej. Máte-li sponzora, dostáváte od něj například nové oblečení, desky, kolečka a podobné věci jeho značky. Za odměnu pro něj natáčíte videa a fotíte fotky, popřípadě reklamy do časopisu. Má-li kupříkladu teď česko-slovenský Counter-Strike klan NecroRaiders sponzoring, tak má hromadu výhod (PC, prostory apod.) a zároveň musí trénovat několik hodin denně. Něco obdobného se tedy koná i ve světě skateboardingu. Můžete získat sponzora, který vám dá slevu 75% na všechno, co jeho značka vyrábí, ale může Tony Hawk’s Underground se naskytnout i takový, který vám dává každých 14 dní nové boty či desku. Takže nyní se uvedený nápad představuje i ve hře! A sponzoring získáváte vy, žádný Rodney Mullen nebo Bam Margera, jen a pouze vy! Ve městech se pak pohybujete mezi ostatními proskatery. Namátkou již řečení Bam Margera, Chad Muska, Rodney Mullen, Bob Burnquist, Eric Koston a samozřejmě i další. Pocit je to jedna báseň a ačkoli tento odstavec nemusí pro někoho vyznít tak optimisticky, Story mód je naprosto unášející a chytlavý.

Ve starších dílech THPS jste byli limitováni časem. Dvě minuty, to zná každý z pařanů předešlých titulů. Zde už tomu tak není. Můžete si jezdit, jak se vám zlíbí. Občas narazíte na někoho s ikonou hvězdy nad hlavou, promluvíte s ním a on vám zadá úkol. Jestliže máte problém s vyhledáním takového výtečníka, stačí si zapauzovat hru a úkol ručně vybrat. K tomu, abyste postoupili do další epizody (celkem jich je 28), potřebujete mít vždy splněný určitý počet úkolů. Pokud vám tedy jeden nejde, nic se neděje. Každá epizoda má ale finální quest, který zvládnout samozřejmě musíte. Rozdělení na epizody tomu dává patřičný spád, ale vše jde až moc rychle. Já osobně jsem hned pro začátek zvolil nejtěžší obtížnost a neměl jsem problém Underground během pár dní dohrát.

Když jsem zmínil, že můžete volně jezdit ve Story, na co vám je tedy Free Skate mód? Je v Tony Hawk’s Underground něm zakomponován i postranní úkol (samozřejmě nemá vliv na hru) pro zvýšení vašeho sebevědomí - High Score. Udělat vysoké skóre je nyní kapánek těžší než například ve třetím díle. Ke zvládnutí nějakého toho milionu potřebujete nyní vydat více úsilí a tak pokud zrovna držíte dietu, je zde ideální možnost spálit o trochu kilojoulů navíc :o)

Pojďme se podívat, jak je to s dalšími novinkami. Create-A-Deck aneb "udělej si sám". Poté, co ve hře dosáhnete statutu profesionála, můžete si vytvořit vlastní design desky. Moc možností na výběr tedy nemáte, ale alespoň je co vylepšovat do dalších pokračování. Další zajímavostí ze strany Neversoftu byla alternativa stáhnout si do hry svůj vlastní obličej. Nechte však hladinu nadšení opět dole. Možnost je přístupná pouze po správné konfiguraci Network Adaptoru, který k nám do republiky ještě vůbec nedorazil. Odpadá tedy tím i další velké plus T.H.U.G. a to on-line hra s lidmi po celém světě. Je to ohromná škoda, údajně je to naprostá paráda.

Co se týče grafiky. Engine je skoro stejný, jaký byl viděn v THPS3. Bohužel stále stejné chyby v podobě kolize polygonů a stejná plynulost s občasným zpomalením při vyšší náročnosti, ale prakticky až na ty polygony není mnoho co vytknout. Kamera je navíc nastavitelná, takže je vše perfektně přehledné.

Tony Hawk’s Underground

Ovládání je parádní. Stejně jako u starších dílů, navíc s pár přídavky díky novým možnostem. Je tu totiž implementace možnosti slézt ze skejtu a jít po svých. Křížkem pak můžete vyskočit, pomocí R1 se chytit za střechu, vylézt na nějaký ten domeček a poznat dříve nepoznané. Ovládání se nechá samo vysvětlit hned zpočátku hry, takže odpadá obava z neschopnosti se adaptovat. Přičemž v rámci tohoto odstavce musím ještě zmínit ovládání automobilů. Nemáme z toho sice žádné GTA ani GT4, chování auta tedy za moc nestojí, ale na hru tohoto typu je to řekněme tak akorát.

Výtečně je nyní zpracován editor skateparku. Ne snad, že by přibylo tolik nových kusů nářadí, tedy fun-boxů, railů, kickerů, ramp a podobných, jedná se spíše o možnost vytvořit si vlastní úkoly. Předvést některé triky v kombu, posbírat S-K-A-T-E či C-O-M-B-O, překonat určité skóre; všechno je na vás, co si tady vymyslíte a následně splníte nebo necháte splnit někým jiným. S tímhle si pak člověk vyhraje dlouhé chvíle a než udělá opravdu kvalitní skatepark, nějaký čas to zabere.

A když už si vytvoříte skatepark s úkoly, tak proč si neudělat i vlastní triky? Nota bene, když máte absolutně volnou ruku bez jakýchkoliv omezení? Otočíte se o 360 doleva, mezitím proložíte stojkou, prkno vás obletí dvakrát a přistanete. Hlavní roli hraje určitá fantazie. Tony Hawk’s Underground Body získané za trik si nevolíte vy, ale jsou automaticky spočítány na celkem nízkou hodnotu, takže High Score na nich určitě nenaženete.

K podobnému hraní to chce také super hudbu. T.H.U.G. oplývá rozdělením na tři styly. Hip Hop, Punk a Rock. Můžete si určit, aby vám hrál pouze některý styl nebo jen některé písničky. Soundtrack je jedním z nejpovedenějších a nejrozsáhlejších, jaké lze ve hrách tohoto i jiného typu slyšet. Nářez i pohoda, každý si zkrátka vybere to svoje.

Máte tedy vlastní park, poutavý a reálný příběh, vlastní triky, vlastního skatera, vlastní hru, ovladač, konzoli, je to prostě celé vaše! Přes absenci online se dozajista velmi dobře pobavíte třeba s kamarádem, se kterým si můžete zajezdit, popřípadě vytvořit každý pro toho druhého skatepark i s úkoly a sledovat, jak se bude činit. Tony Hawk's Underground sice není Undergroundem v pravém slova smyslu, ale nelze než jej doporučit. Všechny ty flipy, grindy, graby, ollíčka... zkrátka radost pohledět.

Tony Hawk's Underground
Výrobce/Vydavatel Neversoft/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 110kB
Verdikt: Titul je nyní mnohem více situován na reálné skatery a je dokonalým vyvážením mezi hrou a realitou. Každý, kdo má alespoň trochu pozitivní vztah ke skejtům, by Underground měl mít.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...