Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tony Hawk's Underground

  12:00
Podivně vyhlížející týpek se dřevem v ruce. Tentokrát už neskejtuje jen tak, ale za nějakým účelem. Za stejným, jako skateři okolo nás. Skutečná revoluce ve skateboardingové sérii? Čtěte v recenzi.

Tony Hawk’s Underground

A co že to má ten chlapec pod nohama, že se vám na chodníku jen tak tak vyhnul? No to je přeci skateboard! Ano, už je tu pár desítek let a po pádu komunismu se dostal i k nám. Na první pohled by měl nový titul v sérii zapůsobit jako absolutně jiná hra, což se mu dozajisté daří, ale hned na úvod zmíním, že až takové změny se nekonají. Pro úplnou srozumitelnost článku jsem připravil menší slovníček pojmů, aby se i méně "skejtuzdatní" pohybovali v tomto článku i mimo něj jako doma.

Nuže, pojem Underground by měl naznačit něco ve smyslu návratu ke kořenům a budování trochu jiným směrem. Opakem vůči slovu Underground by mohlo býti slovo komerce. Nutno dodat, že tahle hra oplývá obojím, čímž vytváří třetí rozměr herní reality. Zní to geniálně, že? Jenže na rovinu si řekněme, že T.H.U.G. se chopil spíše žezla komerčního a jestli jsem uváděl, že by se měl vracet ke kořenům, tak ačkoli by tedy dle reklamní kampaně měl či snad chtěl, není to až tak úplně pravda. Žádné prolomení pravidel, ba ani pouhopouhé postavení dalších na stejných základech. Nebojte, zase až tak negativní výsledek to určitě není, všechno je totiž docela dost promyšlené a koncepce dokonale funguje.

S-L-O-V-N-I-K

Ollie - základní trik, při kterém se vyskočí i s prknem
Flip - trik, při kterém se prkno pod skaterem protočí
Grind - trik, při kterém se jeden nebo oba trucky třou o zábradlí či jiný objekt
Slide - stejný jako grind, akorát zde neúčinkuje žádný z trucků, čili se vše provádí jen v rámci povrchu desky
Grab - trik, při kterém se chytne prkno rukou
Skater - skejťák :o)
Regular/Goofy - levá/pravá noha za jízdy na prkně vepředu
Skateshop - obchod se vším okolo skateboardingu
Proskater - jeho povoláním je skateboarding
Promodel - model něčeho od proskatera

Pobavený úsměv může navodit úvodní animace Neversoftu, kde je jakýsi skater stáhnut neidentifikovatelnou zrůdou do kanálu. Člověk pak nabude i pocitu, že se opravdu jedná o pravý nefalšovaný Underground. Úvodní menu ale ihned ukáže, že hra je prostě "dalším" Tony Hawk’s Underground pokračováním a fakt, že na obálce není Tony Hawk, ale dokonale designované logo na tom nic nemění. Na první pohled je jedinou znatelnou změnou Story mód, který nahradil dřívější Career režim. Vytvoříte si tedy svého vlastního skatera nebo zvolíte přednastavený sociální případ s tričkem Neversoft a ihned jste uvedeni do hry. Neodpustím si vám první kroky alespoň nenastínit. Zrovna si tak v klidu utahujete šroubky na skejtu ve svém rodném New Jersey, přičemž k vám přicapká váš kamarád s tím, že do města zrovna míří populární proskater Chad Muska a že ho musíte vidět. Však je také jedním z vašich prvních úkolů - zaujmout jeho samotného natolik, aby vám daroval svůj promodel desky. Tedy ono jde vlastně jen o to, abyste za jeho pozornosti udělali skóre pár desítek tisíc, takže to není zas tak náročné. Následuje útěk před gangstery a to rovnou do jiného města. Mezitím získáte premiérového sponzora - Peralta's Skateshop. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších skateshopů na světě, samotný Tony Hawk jej měl za svého prvního sponzora! Pokud nevíte, oč se jedná, ihned vás navedu na správnou kolej. Máte-li sponzora, dostáváte od něj například nové oblečení, desky, kolečka a podobné věci jeho značky. Za odměnu pro něj natáčíte videa a fotíte fotky, popřípadě reklamy do časopisu. Má-li kupříkladu teď česko-slovenský Counter-Strike klan NecroRaiders sponzoring, tak má hromadu výhod (PC, prostory apod.) a zároveň musí trénovat několik hodin denně. Něco obdobného se tedy koná i ve světě skateboardingu. Můžete získat sponzora, který vám dá slevu 75% na všechno, co jeho značka vyrábí, ale může Tony Hawk’s Underground se naskytnout i takový, který vám dává každých 14 dní nové boty či desku. Takže nyní se uvedený nápad představuje i ve hře! A sponzoring získáváte vy, žádný Rodney Mullen nebo Bam Margera, jen a pouze vy! Ve městech se pak pohybujete mezi ostatními proskatery. Namátkou již řečení Bam Margera, Chad Muska, Rodney Mullen, Bob Burnquist, Eric Koston a samozřejmě i další. Pocit je to jedna báseň a ačkoli tento odstavec nemusí pro někoho vyznít tak optimisticky, Story mód je naprosto unášející a chytlavý.

Ve starších dílech THPS jste byli limitováni časem. Dvě minuty, to zná každý z pařanů předešlých titulů. Zde už tomu tak není. Můžete si jezdit, jak se vám zlíbí. Občas narazíte na někoho s ikonou hvězdy nad hlavou, promluvíte s ním a on vám zadá úkol. Jestliže máte problém s vyhledáním takového výtečníka, stačí si zapauzovat hru a úkol ručně vybrat. K tomu, abyste postoupili do další epizody (celkem jich je 28), potřebujete mít vždy splněný určitý počet úkolů. Pokud vám tedy jeden nejde, nic se neděje. Každá epizoda má ale finální quest, který zvládnout samozřejmě musíte. Rozdělení na epizody tomu dává patřičný spád, ale vše jde až moc rychle. Já osobně jsem hned pro začátek zvolil nejtěžší obtížnost a neměl jsem problém Underground během pár dní dohrát.

Když jsem zmínil, že můžete volně jezdit ve Story, na co vám je tedy Free Skate mód? Je v Tony Hawk’s Underground něm zakomponován i postranní úkol (samozřejmě nemá vliv na hru) pro zvýšení vašeho sebevědomí - High Score. Udělat vysoké skóre je nyní kapánek těžší než například ve třetím díle. Ke zvládnutí nějakého toho milionu potřebujete nyní vydat více úsilí a tak pokud zrovna držíte dietu, je zde ideální možnost spálit o trochu kilojoulů navíc :o)

Pojďme se podívat, jak je to s dalšími novinkami. Create-A-Deck aneb "udělej si sám". Poté, co ve hře dosáhnete statutu profesionála, můžete si vytvořit vlastní design desky. Moc možností na výběr tedy nemáte, ale alespoň je co vylepšovat do dalších pokračování. Další zajímavostí ze strany Neversoftu byla alternativa stáhnout si do hry svůj vlastní obličej. Nechte však hladinu nadšení opět dole. Možnost je přístupná pouze po správné konfiguraci Network Adaptoru, který k nám do republiky ještě vůbec nedorazil. Odpadá tedy tím i další velké plus T.H.U.G. a to on-line hra s lidmi po celém světě. Je to ohromná škoda, údajně je to naprostá paráda.

Co se týče grafiky. Engine je skoro stejný, jaký byl viděn v THPS3. Bohužel stále stejné chyby v podobě kolize polygonů a stejná plynulost s občasným zpomalením při vyšší náročnosti, ale prakticky až na ty polygony není mnoho co vytknout. Kamera je navíc nastavitelná, takže je vše perfektně přehledné.

Tony Hawk’s Underground

Ovládání je parádní. Stejně jako u starších dílů, navíc s pár přídavky díky novým možnostem. Je tu totiž implementace možnosti slézt ze skejtu a jít po svých. Křížkem pak můžete vyskočit, pomocí R1 se chytit za střechu, vylézt na nějaký ten domeček a poznat dříve nepoznané. Ovládání se nechá samo vysvětlit hned zpočátku hry, takže odpadá obava z neschopnosti se adaptovat. Přičemž v rámci tohoto odstavce musím ještě zmínit ovládání automobilů. Nemáme z toho sice žádné GTA ani GT4, chování auta tedy za moc nestojí, ale na hru tohoto typu je to řekněme tak akorát.

Výtečně je nyní zpracován editor skateparku. Ne snad, že by přibylo tolik nových kusů nářadí, tedy fun-boxů, railů, kickerů, ramp a podobných, jedná se spíše o možnost vytvořit si vlastní úkoly. Předvést některé triky v kombu, posbírat S-K-A-T-E či C-O-M-B-O, překonat určité skóre; všechno je na vás, co si tady vymyslíte a následně splníte nebo necháte splnit někým jiným. S tímhle si pak člověk vyhraje dlouhé chvíle a než udělá opravdu kvalitní skatepark, nějaký čas to zabere.

A když už si vytvoříte skatepark s úkoly, tak proč si neudělat i vlastní triky? Nota bene, když máte absolutně volnou ruku bez jakýchkoliv omezení? Otočíte se o 360 doleva, mezitím proložíte stojkou, prkno vás obletí dvakrát a přistanete. Hlavní roli hraje určitá fantazie. Tony Hawk’s Underground Body získané za trik si nevolíte vy, ale jsou automaticky spočítány na celkem nízkou hodnotu, takže High Score na nich určitě nenaženete.

K podobnému hraní to chce také super hudbu. T.H.U.G. oplývá rozdělením na tři styly. Hip Hop, Punk a Rock. Můžete si určit, aby vám hrál pouze některý styl nebo jen některé písničky. Soundtrack je jedním z nejpovedenějších a nejrozsáhlejších, jaké lze ve hrách tohoto i jiného typu slyšet. Nářez i pohoda, každý si zkrátka vybere to svoje.

Máte tedy vlastní park, poutavý a reálný příběh, vlastní triky, vlastního skatera, vlastní hru, ovladač, konzoli, je to prostě celé vaše! Přes absenci online se dozajista velmi dobře pobavíte třeba s kamarádem, se kterým si můžete zajezdit, popřípadě vytvořit každý pro toho druhého skatepark i s úkoly a sledovat, jak se bude činit. Tony Hawk's Underground sice není Undergroundem v pravém slova smyslu, ale nelze než jej doporučit. Všechny ty flipy, grindy, graby, ollíčka... zkrátka radost pohledět.

Tony Hawk's Underground
Výrobce/Vydavatel Neversoft/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 110kB
Verdikt: Titul je nyní mnohem více situován na reálné skatery a je dokonalým vyvážením mezi hrou a realitou. Každý, kdo má alespoň trochu pozitivní vztah ke skejtům, by Underground měl mít.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...