Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Evropská unie zanikla, Česko se spolčilo s Ruskem. Recenze Black Ops 3

Letošní díl z akční válečné série Call of Duty ukazuje chmurnou budoucnost, v níž lidé ztrácejí kontrolu nad technologiemi, které sami vytvořili. Hra vznikala tři roky a byť by šlo některé věci ještě vylepšit, je to fajn střílečka, která příjemně překvapí mnoha možnostmi, jak ji hrát.
82

Call of Duty: Black Ops 3

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

 • Kampaň vybízí k opětovnému hraní
 • Fantastický soundtrack
 • Ohromná škála módů a jejich hloubka
 • Sólo, rozdělená obrazovka, LAN i internet
 • Pohybové a speciální schopnosti
 • Zombíci
 • Občas dabing
 • Specialisté jsou zbyteční
 • Na těžší obtížnost kampaň nebaví

Herní karta

Black Ops 3 se v duchu tradic dělí na tři části: příběhovou kampaň, hraní proti ostatním hráčům a svérázný režim zaměřený na střílení zombíků. A obsahu je tentokrát mnohem více.

Prakticky každou složku hry lze hrát sólo, po lokální síti, s rozdělenou obrazovkou, on-line s kamarády či přes automatický matchmaking (párování hráčů na zhruba stejné úrovni). To je v dnešní době hodně velký nadstandard a je vidět, že se tvůrci snažili vyjít vstříc co nejširšímu spektru hráčů. Jde vlastně o hlavní rys celé hry, která je ohromně komplexní a mezi jednotlivými módy lze na rozdíl od předchozího dílu plynuleji přepínat.

Česko na straně Ruska, rozpad Evropské unie

Budoucnost nebude podle scenáristů Black Ops 3 veselá. Státy v ní mají bojovat o suroviny i pociťovat ničivé následky změny klimatu. V herní encyklopedii se kupříkladu lze také dočíst, že Evropská unie se rozpadne už v roce 2025, mimo jiné i následkem vleklých ekonomických problémů Řecka. O tři roky později má být rozpuštěno NATO. V nové studené válce stojí Česká republika na straně Východu, když se jako jedna z prvních evropských zemí přidá na stranu Ruska. Do aliance s Američany a Západem oproti tomu vstoupí například Čína.

První Black Ops jako inspirace

Kampaň bude představovat nejrozporuplnější složku hry. Treyarch před vydáním avizoval, že zážitky hráčů se budou po prvním dohraní výrazně lišit. A nešlo o marketingový trik. Kampaň lze hrát nově až ve čtyřech lidech, a proto je nečekané, že si hra zachovala atmosféru a hratelnost, která ji přibližuje akčnímu filmu.

Mise sice lze hned na začátku odemknout a hrát také na přeskáčku, jde však o prvek implementovaný do hry jen proto, aby usnadnil případný matchmaking. Napoprvé jsem dohrál kampaň sólo, přičemž mise jsem hrál klasicky postupně. Struktura příběhu nebyla výše zmíněnou možností nějak poznamenána.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Děj se odehrává v temné vizi budoucnosti roku 2065. Hrajte za příslušníka speciálních jednotek a společně s počítačem řízeným parťákem jste vysíláni na tajné operace. Nechci zde nic moc prozrazovat, ale příběh připomene první Black Ops a zaměřuje se na vymývání mozku, špinavosti CIA, novou studenou válku a nebezpečí související s umělým vylepšováním lidských schopností (něco jako v Deus Ex). Těšit se můžete na příběhové filmečky, bombastické, výbuchy oplývající sekvence a jak je v sérii Black Ops zvykem, také plně namluvenou hlavní postavu. Její vzhled i pohlaví si nově můžete zvolit.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Příběh se řadí k tomu lepšímu, co žánr stříleček nabízí, výsledný dojem však kazí slabší herecké výkony některých protagonistů. Především váš parťák Hendricks je vyloženě špatný a při porovnání s hvězdným obsazením původních Black Ops je horší dabing znát.

Snad ve slepé honbě za originalitou se tvůrci rozhodli do hry narvat naprosto nesmyslnou romantickou zápletku. Hra ji spíše naznačuje, ale i tak mi logika jejího vzniku naprosto nedávala smysl. Jen tak mimochodem, pokud hrajete za ženskou postavu, scénář ani pohlaví ostatních protagonistů se nemění, takže vše je ještě trochu řekněme originálnější.

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Novinky v kampani

Teď už k těm inovacím. Tvůrci se totiž evidentně rozhodli vyjít vstříc nadšencům, kteří se rádi vracejí ke kampani. Kromě kooperace tak do ní přidali systém sbírání zkušeností, plnění výzev a vlastní mini-mód, v němž bojujete proti vlnám nepřátel. Důležité je, že si hraním odemykáte nejen zbraně, ale především speciální schopnosti. Jejich používání přitom hra nechává plně na vás.

Další problémová PC verze?

Někteří hráči na PC hlásí výrazné problémy s plynulostí hry i na silnějších sestavách. Jiní měli problém hru vůbec spustit. Ačkoliv jsem měl k dispozici pouze hru na PlayStation 4, a nemohu tak stížnosti potvrdit z první ruky, je známo, že Treyarch v minulosti s optimalizací svých her na PC bojoval. S případným nákupem doporučuji minimálně počkat.

Tomu jsou uzpůsobeny i jednotlivé úrovně. Jsou rozhodně delší a především širší a členitější u většiny misí v předchozích hrách. Mnohem četnější jsou pasáže, kdy na vás v takových areálech útočí velké množství nepřátel. Jak je zpacifikujte, je čistě na vás.

Samozřejmě se lze schovávat a nepřátele likvidovat zbraní jako obvykle. Pro řadu hráčů bude cokoliv jiného prostě nezvyk a právě tito budou mít pocit, že je hra nudnou střelnicí. Jenže stačí investovat body do speciálních schopností a vylepšeného pohybu a vše je najednou mnohem zábavnější.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Můžete se na chvíli zneviditelnit, nepřátele na dálku podpálit, hacknout dron a následně rozsévat v řadách protivníků chaos. Nebo se teleportujete přímo k nepříteli a vyřídíte ho jednou ranou, zablokujete nepřátelům zbraně či je donutíte pálit na falešné cíle.

Je toho ještě mnohem více. Ve hře nejsou prakticky žádné akční sekvence, v nichž musíte mačkat určitá tlačítka, nebo takové momenty, kdy vám hra propůjčí speciální schopnost jen na chvíli. Po jedenácti předchozích hrách tento přístup hodnotím rozhodně pozitivně.

Hra má spíše problém s vybalancováním obtížnosti. Protivníci nejsou chytří, ale je jich hodně a na vyšší obtížnosti vás zasypou granáty a míří přímo mezi oči.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Při hraní s živými hráči je to ještě více frustrující. Když je jeden z hráčů zabit, máte určitý časový limit, v kterém ho musíte vzkřísit. Pokud to neuděláte, následuje restart od checkpointu nejen pro něj, ale pro všechny přítomné. Když si k tomu připočtete chaotické boje s vybuchujícími granáty a nepřáteli všude kolem, velmi často budete mít pocit, že umíráte spíš kvůli smůle, než že byste nebyli dostatečně dobří. Hraní s kamarádem je každopádně mnohem lepší než on-line matchmaking.

Ke hře se každopádně hodlám vracet z jiného důvodu. Tím je zajímavý svět, do nějž je hra zasazena. Sběratelské předměty není tak těžké najít a už to nejsou klasické laptopy, ale různé objekty. Každý poskytuje nějakou další informaci k hernímu universu. Především však tvůrci do hry implementovali encyklopedii, v níž se můžete dočíst o tom, jak to jde se světem v roce 2065 k šípku.

A zase platí, že řada hráčů se bude cítit zmatená a nebude rozumět, kdo že to proti sobě stojí v Singapuru a v Egyptě, kam je většina hry zasazená. Budou se ptát, za jakou organizaci to vlastně bojují a proti komu. Black Ops 3 na vás všechny tyto informace nevychrlí, musíte si je místo toho někde přečíst nebo objevit. Jenže o to věrohodněji fikce působí, jde do hloubky a třeba s bláznivým dílem Ghosts se nedá vůbec srovnávat.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Přetahovaná s předchozími díly

Jak to dopadlo s letošním Call of Duty v klasickém režimu více hráčů? Tady hra zůstává konzervativní. Dvě největší změny spočívají v pohybových dovednostech a možnosti navolit si postavu se specifickou schopností. Pohyb po mapách je každopádně skvělý. Podobně jako v kampani můžete běhat po zdech, prudce se sklouznout nebo kontrolovat výšku i směr vašeho skoku. Na takto kontrolovatelné manévry máte určitou energii, která se musí regenerovat. Výsledný dojem je určitě lepší a méně chaotický než v loňské Advanced Warfare. Na druhou stranu zde chybí možnost prudkého úhybu do strany nebo devastující útok skokem z výšky, ale zase přibyly přestřelky pod vodní hladinou.

Ty nejlepší momenty nastávají, pokud se vám povede vše plynule pospojovat dohromady a během vaší akrobacie se vám povede sestřelit několik hráčů. Běžíte po zdi a sestřelíte jednoho, odpíchnete se a skočíte rovnou pod vodní hladinu, kde trefíte dalšího, potom vypálíte vzhůru a překvapíte třetího. To se samozřejmě neděje pořád, ale když se vám takto zadaří, je to skvělý pocit.

Některé mapy (Aquarium, Hunted) jsou evidentně postaveny tak, aby nastávaly přesně takové situace. Pár jich je výrazně slabších a působí, jako by je tvůrci vytáhli z předchozích dílů. Kromě projíždějícího vlaku na mapě Metro na nich kupodivu chybí interaktivní, dynamické prvky, což docela postrádám.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Podobně jako v Black Ops 2 jsou mapy menší a drtivá většina hráčů kvůli tomu hraje s lehkými samopaly a útočnými puškami. Treyarch tak evidentně vyslechl přání výrazné většiny fandů, a proto nelze v tomto ohledu tvůrce příliš kritizovat. Větší mapy jsou vlastní hrám od Infinity Ward (Modern Warfare série a Ghosts), a pokud se tímto směrem vydají příští rok i oni, budu první, kdo po nich hodí shnilé rajče.

Co se herních módů týče, vše zůstává při starém. Vrátil se režim Demolition se zneškodňováním bomb a v novince Safeguard máte za úkol eskortovat robota do základny nepřítele. Ale půlka hráčů stejně hraje pouze Team Deathmatch.

Novinkou jsou postavy specialistů, které si před zahájením hry zvolíte. Ty se liší vzhledem a speciální schopností. Berte to jako takový bonus, který se v průběhu kola aktivuje každému hráči minimálně jednou. Hru to však ve výsledku příliš neobohacuje a vzhledem k existenci systému scorestreakových odměn, které získáváte za nashromáždění určitého skóre za jeden život, působí tento prvek vlastně úplně zbytečně.

Když Advanced Warfare představila systém, v němž jste si jednotlivé scorestreaky upravovali vzhledem k vašim preferencím, fungovalo to lépe. AW měla i věští možnosti, co se týče úpravy vzhledu postavy, a loot systém, v rámci kterého jste mohli získat specifické zbraně.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Black Ops 3 má něco podobného a po nashromáždění bodů lze získat speciální kamufláže a kosmetické doplňky. Co se týče podobných vylepšení, Treyarch se evidentně soustředil na doplňky a úpravy zbraně. Spektrum možností funkčních i kosmetických úprav je v Black Ops 3 naprosto šílené a upravit lze snad každou část zbraně. Vzhledem k tomu, že většinu času strávíte pohledem na vlastní kvér, není tento přístup rozhodně od věci.

Ale multiplayer toho nabízí mnohem, mnohem více. Pod nenápadnou volbou Custom Game se skrývá možnost hraní proti počítačem řízeným botům (i zde lze hrát ve více hráčích), přičemž pravidla jednotlivých módů můžete výrazně měnit. Umělá inteligence je vážně zdařilá, má různé stupně obtížnosti a já si podobné dovádění s boty užíval naposledy za dob Unreal Tournamentu.

Veškeré vybavení je navíc hned odemčeno a plně k dispozici. To platí i pro hraní v módu Arena, který se tváří jako ligová „profi verze“ klasického multiplayeru. Nabízí však v tuto chvíli jen tři módy (Uplink, Hardpoint a Search and Destroy) a matchmaking snad právě kvůli tomu trpí menším zájmem hráčů.

V multiplayeru si můžete upravovat a ukládat také videa ze hry, vytvářet emblémy a hodnotit výtvory ostatních hráčů. A aby toho nebylo málo, ve speciálním režimu Freerun na vás čeká soutěžení na překážkové dráze s časy ostatních hráčů.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Pohoda, jazz, zombíci, grafika

Nakonec tu jsou samozřejmě zombíci, kterým se v Black Ops 3 dostává větší pozornosti než kdy dříve. I klasický zombie mód se drží zaběhnutého systému, byť obohaceného o pár novinek. Hrajete za jednu ze čtyř postav a snažíte se nejen ubránit stále nebezpečnějším nepřátelům, ale zároveň také pochopit příběh a vše, co se kolem vás děje.

Postavy ztvárnili známí herci (Jeff Goldblum, Heather Grahamová, Ron „Hellboy“ Perlman a Neil McDonough) a trousí jednu hlášku za druhou. Mapa je zasazena do noir města, jazzová muzika je skvělá a hra ukrutně obtížná. Jak se postupně seznamujete s mapou, v hlavě se vám formuje obrázek o všech jejích zákoutích a tajemstvích, a stále se tak zdokonalujete. Mezi nepřáteli přitom nejsou jen zombie, ale i další potvory, což je jedině dobře.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3 (Dead Ops)

I v tomto módu získáváte zkušenosti a odemykáte nové bonusy, nejde však o tak složitý systém jako v kampani nebo multiplayeru. Tímto módem to ovšem se zombíky nekončí a tvůrci do hry přidali také arkádovou střílečku Dead Ops 2 a mód Nightmares s vlastním příběhem recyklujícím mise z klasické kampaně.

Šílená Dead Ops 2 by se klidně mohla prodávat jako vlastní indie hra a užijete si s ní kupodivu legraci. Nightmares je oproti tomu lepší hrát spíše v kooperaci a postrádal jsem tu větší možnosti a hloubku, jaké mi poskytla klasická kampaň.

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Nebyla by to recenze na počítačovou hru, kdybych nezmínil ještě grafiku a nazvučení. Hra vypadá jen o trochu hůře než Advanced Warfare, tvůrci si však dali záležet na explozích a efektech ohně, o které v Call of Duty rozhodně není nouze.

Plynulost hry na Playstation 4 je srovnatelná s ostatnímy díly série, zpomalení se dostavilo jen při obzvlášť velkých explozích všude kolem. Treyarch je pověstný také větší mírou brutality a při pohledu na některé scény docela mrazí v zádech. Advanced Warfare hru překonává i co se týče kvality zvukových efektů, Black Ops 3 však oproti tomu nabízí jeden z nejlepších soundtracků v historii série. Rozhodně si ho pusťte alespoň samostatně.

Call of Duty: Black Ops 3 je ve výsledku podařeným pokračováním, byť jako ostatní hry série ani ona své předchůdce po všech stránkách nezastiňuje. Její největší devizou je to, že jednotlivé složky hry se samy o sobě postarají o zábavu na mnoho večerů. Je přitom jedno, jestli chcete hrát sami, s kamarádem, nebo bandou neznámých lidí přes internet. Mise splněna.

Hra vyšla na PC, PlayStation 4 a Xbox One. K mání je i na starých konzolích, verze pro PlayStation 3 a Xbox 360 jsou však ořezané, zcela v nich chybí příběhová kampaň.

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 160 čtenářů

 • Nejčtenější

První mise v Mafii 2 měla být ohromná. A pak to tam nebylo, říká Dan Vávra

Úvodní mise ve hře Mafia 2, která se odehrává na Sicílii, byla mnohem velkolepější, než fragment, který se nakonec...

Fanoušek dohrál Skyrim za pouhých 72 minut, klíčem k úspěchu je pití vína

V obrovském světě legendárního RPG The Elder Scrolls: Skyrim se lze ztratit na stovky hodin a přitom ani nedokončit...

Fallout 3 vstává z mrtvých. Ten původní, zrušený

Fandové se snaží vzkřísit zrušený Fallout 3 z roku 2003, který vznikal pod kódovým označením Van Buren. Mát být...

Nový díl Farming Simulatoru má víc hráčů než Battlefield 2042

Nejnovější díl vojenské střílečky Battlefield se příliš nepovedl. Vedle mizerných hodnocení v recenzích je to jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Většina z nejdůležitějších her letošního roku už je venku, což však neznamená, že bychom se snad v prosinci měli u...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...