Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. října 2020 Beáta

Evropská unie zanikla, Česko se spolčilo s Ruskem. Recenze Black Ops 3

aktualizováno 
Letošní díl z akční válečné série Call of Duty ukazuje chmurnou budoucnost, v níž lidé ztrácejí kontrolu nad technologiemi, které sami vytvořili. Hra vznikala tři roky a byť by šlo některé věci ještě vylepšit, je to fajn střílečka, která příjemně překvapí mnoha možnostmi, jak ji hrát.
82

Call of Duty: Black Ops 3

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

 • Kampaň vybízí k opětovnému hraní
 • Fantastický soundtrack
 • Ohromná škála módů a jejich hloubka
 • Sólo, rozdělená obrazovka, LAN i internet
 • Pohybové a speciální schopnosti
 • Zombíci
 • Občas dabing
 • Specialisté jsou zbyteční
 • Na těžší obtížnost kampaň nebaví

Herní karta

Black Ops 3 se v duchu tradic dělí na tři části: příběhovou kampaň, hraní proti ostatním hráčům a svérázný režim zaměřený na střílení zombíků. A obsahu je tentokrát mnohem více.

Prakticky každou složku hry lze hrát sólo, po lokální síti, s rozdělenou obrazovkou, on-line s kamarády či přes automatický matchmaking (párování hráčů na zhruba stejné úrovni). To je v dnešní době hodně velký nadstandard a je vidět, že se tvůrci snažili vyjít vstříc co nejširšímu spektru hráčů. Jde vlastně o hlavní rys celé hry, která je ohromně komplexní a mezi jednotlivými módy lze na rozdíl od předchozího dílu plynuleji přepínat.

Česko na straně Ruska, rozpad Evropské unie

Budoucnost nebude podle scenáristů Black Ops 3 veselá. Státy v ní mají bojovat o suroviny i pociťovat ničivé následky změny klimatu. V herní encyklopedii se kupříkladu lze také dočíst, že Evropská unie se rozpadne už v roce 2025, mimo jiné i následkem vleklých ekonomických problémů Řecka. O tři roky později má být rozpuštěno NATO. V nové studené válce stojí Česká republika na straně Východu, když se jako jedna z prvních evropských zemí přidá na stranu Ruska. Do aliance s Američany a Západem oproti tomu vstoupí například Čína.

První Black Ops jako inspirace

Kampaň bude představovat nejrozporuplnější složku hry. Treyarch před vydáním avizoval, že zážitky hráčů se budou po prvním dohraní výrazně lišit. A nešlo o marketingový trik. Kampaň lze hrát nově až ve čtyřech lidech, a proto je nečekané, že si hra zachovala atmosféru a hratelnost, která ji přibližuje akčnímu filmu.

Mise sice lze hned na začátku odemknout a hrát také na přeskáčku, jde však o prvek implementovaný do hry jen proto, aby usnadnil případný matchmaking. Napoprvé jsem dohrál kampaň sólo, přičemž mise jsem hrál klasicky postupně. Struktura příběhu nebyla výše zmíněnou možností nějak poznamenána.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Děj se odehrává v temné vizi budoucnosti roku 2065. Hrajte za příslušníka speciálních jednotek a společně s počítačem řízeným parťákem jste vysíláni na tajné operace. Nechci zde nic moc prozrazovat, ale příběh připomene první Black Ops a zaměřuje se na vymývání mozku, špinavosti CIA, novou studenou válku a nebezpečí související s umělým vylepšováním lidských schopností (něco jako v Deus Ex). Těšit se můžete na příběhové filmečky, bombastické, výbuchy oplývající sekvence a jak je v sérii Black Ops zvykem, také plně namluvenou hlavní postavu. Její vzhled i pohlaví si nově můžete zvolit.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Příběh se řadí k tomu lepšímu, co žánr stříleček nabízí, výsledný dojem však kazí slabší herecké výkony některých protagonistů. Především váš parťák Hendricks je vyloženě špatný a při porovnání s hvězdným obsazením původních Black Ops je horší dabing znát.

Snad ve slepé honbě za originalitou se tvůrci rozhodli do hry narvat naprosto nesmyslnou romantickou zápletku. Hra ji spíše naznačuje, ale i tak mi logika jejího vzniku naprosto nedávala smysl. Jen tak mimochodem, pokud hrajete za ženskou postavu, scénář ani pohlaví ostatních protagonistů se nemění, takže vše je ještě trochu řekněme originálnější.

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Novinky v kampani

Teď už k těm inovacím. Tvůrci se totiž evidentně rozhodli vyjít vstříc nadšencům, kteří se rádi vracejí ke kampani. Kromě kooperace tak do ní přidali systém sbírání zkušeností, plnění výzev a vlastní mini-mód, v němž bojujete proti vlnám nepřátel. Důležité je, že si hraním odemykáte nejen zbraně, ale především speciální schopnosti. Jejich používání přitom hra nechává plně na vás.

Další problémová PC verze?

Někteří hráči na PC hlásí výrazné problémy s plynulostí hry i na silnějších sestavách. Jiní měli problém hru vůbec spustit. Ačkoliv jsem měl k dispozici pouze hru na PlayStation 4, a nemohu tak stížnosti potvrdit z první ruky, je známo, že Treyarch v minulosti s optimalizací svých her na PC bojoval. S případným nákupem doporučuji minimálně počkat.

Tomu jsou uzpůsobeny i jednotlivé úrovně. Jsou rozhodně delší a především širší a členitější u většiny misí v předchozích hrách. Mnohem četnější jsou pasáže, kdy na vás v takových areálech útočí velké množství nepřátel. Jak je zpacifikujte, je čistě na vás.

Samozřejmě se lze schovávat a nepřátele likvidovat zbraní jako obvykle. Pro řadu hráčů bude cokoliv jiného prostě nezvyk a právě tito budou mít pocit, že je hra nudnou střelnicí. Jenže stačí investovat body do speciálních schopností a vylepšeného pohybu a vše je najednou mnohem zábavnější.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Můžete se na chvíli zneviditelnit, nepřátele na dálku podpálit, hacknout dron a následně rozsévat v řadách protivníků chaos. Nebo se teleportujete přímo k nepříteli a vyřídíte ho jednou ranou, zablokujete nepřátelům zbraně či je donutíte pálit na falešné cíle.

Je toho ještě mnohem více. Ve hře nejsou prakticky žádné akční sekvence, v nichž musíte mačkat určitá tlačítka, nebo takové momenty, kdy vám hra propůjčí speciální schopnost jen na chvíli. Po jedenácti předchozích hrách tento přístup hodnotím rozhodně pozitivně.

Hra má spíše problém s vybalancováním obtížnosti. Protivníci nejsou chytří, ale je jich hodně a na vyšší obtížnosti vás zasypou granáty a míří přímo mezi oči.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Při hraní s živými hráči je to ještě více frustrující. Když je jeden z hráčů zabit, máte určitý časový limit, v kterém ho musíte vzkřísit. Pokud to neuděláte, následuje restart od checkpointu nejen pro něj, ale pro všechny přítomné. Když si k tomu připočtete chaotické boje s vybuchujícími granáty a nepřáteli všude kolem, velmi často budete mít pocit, že umíráte spíš kvůli smůle, než že byste nebyli dostatečně dobří. Hraní s kamarádem je každopádně mnohem lepší než on-line matchmaking.

Ke hře se každopádně hodlám vracet z jiného důvodu. Tím je zajímavý svět, do nějž je hra zasazena. Sběratelské předměty není tak těžké najít a už to nejsou klasické laptopy, ale různé objekty. Každý poskytuje nějakou další informaci k hernímu universu. Především však tvůrci do hry implementovali encyklopedii, v níž se můžete dočíst o tom, jak to jde se světem v roce 2065 k šípku.

A zase platí, že řada hráčů se bude cítit zmatená a nebude rozumět, kdo že to proti sobě stojí v Singapuru a v Egyptě, kam je většina hry zasazená. Budou se ptát, za jakou organizaci to vlastně bojují a proti komu. Black Ops 3 na vás všechny tyto informace nevychrlí, musíte si je místo toho někde přečíst nebo objevit. Jenže o to věrohodněji fikce působí, jde do hloubky a třeba s bláznivým dílem Ghosts se nedá vůbec srovnávat.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Přetahovaná s předchozími díly

Jak to dopadlo s letošním Call of Duty v klasickém režimu více hráčů? Tady hra zůstává konzervativní. Dvě největší změny spočívají v pohybových dovednostech a možnosti navolit si postavu se specifickou schopností. Pohyb po mapách je každopádně skvělý. Podobně jako v kampani můžete běhat po zdech, prudce se sklouznout nebo kontrolovat výšku i směr vašeho skoku. Na takto kontrolovatelné manévry máte určitou energii, která se musí regenerovat. Výsledný dojem je určitě lepší a méně chaotický než v loňské Advanced Warfare. Na druhou stranu zde chybí možnost prudkého úhybu do strany nebo devastující útok skokem z výšky, ale zase přibyly přestřelky pod vodní hladinou.

Ty nejlepší momenty nastávají, pokud se vám povede vše plynule pospojovat dohromady a během vaší akrobacie se vám povede sestřelit několik hráčů. Běžíte po zdi a sestřelíte jednoho, odpíchnete se a skočíte rovnou pod vodní hladinu, kde trefíte dalšího, potom vypálíte vzhůru a překvapíte třetího. To se samozřejmě neděje pořád, ale když se vám takto zadaří, je to skvělý pocit.

Některé mapy (Aquarium, Hunted) jsou evidentně postaveny tak, aby nastávaly přesně takové situace. Pár jich je výrazně slabších a působí, jako by je tvůrci vytáhli z předchozích dílů. Kromě projíždějícího vlaku na mapě Metro na nich kupodivu chybí interaktivní, dynamické prvky, což docela postrádám.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Podobně jako v Black Ops 2 jsou mapy menší a drtivá většina hráčů kvůli tomu hraje s lehkými samopaly a útočnými puškami. Treyarch tak evidentně vyslechl přání výrazné většiny fandů, a proto nelze v tomto ohledu tvůrce příliš kritizovat. Větší mapy jsou vlastní hrám od Infinity Ward (Modern Warfare série a Ghosts), a pokud se tímto směrem vydají příští rok i oni, budu první, kdo po nich hodí shnilé rajče.

Co se herních módů týče, vše zůstává při starém. Vrátil se režim Demolition se zneškodňováním bomb a v novince Safeguard máte za úkol eskortovat robota do základny nepřítele. Ale půlka hráčů stejně hraje pouze Team Deathmatch.

Novinkou jsou postavy specialistů, které si před zahájením hry zvolíte. Ty se liší vzhledem a speciální schopností. Berte to jako takový bonus, který se v průběhu kola aktivuje každému hráči minimálně jednou. Hru to však ve výsledku příliš neobohacuje a vzhledem k existenci systému scorestreakových odměn, které získáváte za nashromáždění určitého skóre za jeden život, působí tento prvek vlastně úplně zbytečně.

Když Advanced Warfare představila systém, v němž jste si jednotlivé scorestreaky upravovali vzhledem k vašim preferencím, fungovalo to lépe. AW měla i věští možnosti, co se týče úpravy vzhledu postavy, a loot systém, v rámci kterého jste mohli získat specifické zbraně.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Black Ops 3 má něco podobného a po nashromáždění bodů lze získat speciální kamufláže a kosmetické doplňky. Co se týče podobných vylepšení, Treyarch se evidentně soustředil na doplňky a úpravy zbraně. Spektrum možností funkčních i kosmetických úprav je v Black Ops 3 naprosto šílené a upravit lze snad každou část zbraně. Vzhledem k tomu, že většinu času strávíte pohledem na vlastní kvér, není tento přístup rozhodně od věci.

Ale multiplayer toho nabízí mnohem, mnohem více. Pod nenápadnou volbou Custom Game se skrývá možnost hraní proti počítačem řízeným botům (i zde lze hrát ve více hráčích), přičemž pravidla jednotlivých módů můžete výrazně měnit. Umělá inteligence je vážně zdařilá, má různé stupně obtížnosti a já si podobné dovádění s boty užíval naposledy za dob Unreal Tournamentu.

Veškeré vybavení je navíc hned odemčeno a plně k dispozici. To platí i pro hraní v módu Arena, který se tváří jako ligová „profi verze“ klasického multiplayeru. Nabízí však v tuto chvíli jen tři módy (Uplink, Hardpoint a Search and Destroy) a matchmaking snad právě kvůli tomu trpí menším zájmem hráčů.

V multiplayeru si můžete upravovat a ukládat také videa ze hry, vytvářet emblémy a hodnotit výtvory ostatních hráčů. A aby toho nebylo málo, ve speciálním režimu Freerun na vás čeká soutěžení na překážkové dráze s časy ostatních hráčů.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Pohoda, jazz, zombíci, grafika

Nakonec tu jsou samozřejmě zombíci, kterým se v Black Ops 3 dostává větší pozornosti než kdy dříve. I klasický zombie mód se drží zaběhnutého systému, byť obohaceného o pár novinek. Hrajete za jednu ze čtyř postav a snažíte se nejen ubránit stále nebezpečnějším nepřátelům, ale zároveň také pochopit příběh a vše, co se kolem vás děje.

Postavy ztvárnili známí herci (Jeff Goldblum, Heather Grahamová, Ron „Hellboy“ Perlman a Neil McDonough) a trousí jednu hlášku za druhou. Mapa je zasazena do noir města, jazzová muzika je skvělá a hra ukrutně obtížná. Jak se postupně seznamujete s mapou, v hlavě se vám formuje obrázek o všech jejích zákoutích a tajemstvích, a stále se tak zdokonalujete. Mezi nepřáteli přitom nejsou jen zombie, ale i další potvory, což je jedině dobře.

Call of Duty: Black Ops 3
Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3 (Dead Ops)

I v tomto módu získáváte zkušenosti a odemykáte nové bonusy, nejde však o tak složitý systém jako v kampani nebo multiplayeru. Tímto módem to ovšem se zombíky nekončí a tvůrci do hry přidali také arkádovou střílečku Dead Ops 2 a mód Nightmares s vlastním příběhem recyklujícím mise z klasické kampaně.

Šílená Dead Ops 2 by se klidně mohla prodávat jako vlastní indie hra a užijete si s ní kupodivu legraci. Nightmares je oproti tomu lepší hrát spíše v kooperaci a postrádal jsem tu větší možnosti a hloubku, jaké mi poskytla klasická kampaň.

Call of Duty: Black Ops 3

Call of Duty: Black Ops 3

Nebyla by to recenze na počítačovou hru, kdybych nezmínil ještě grafiku a nazvučení. Hra vypadá jen o trochu hůře než Advanced Warfare, tvůrci si však dali záležet na explozích a efektech ohně, o které v Call of Duty rozhodně není nouze.

Plynulost hry na Playstation 4 je srovnatelná s ostatnímy díly série, zpomalení se dostavilo jen při obzvlášť velkých explozích všude kolem. Treyarch je pověstný také větší mírou brutality a při pohledu na některé scény docela mrazí v zádech. Advanced Warfare hru překonává i co se týče kvality zvukových efektů, Black Ops 3 však oproti tomu nabízí jeden z nejlepších soundtracků v historii série. Rozhodně si ho pusťte alespoň samostatně.

Call of Duty: Black Ops 3 je ve výsledku podařeným pokračováním, byť jako ostatní hry série ani ona své předchůdce po všech stránkách nezastiňuje. Její největší devizou je to, že jednotlivé složky hry se samy o sobě postarají o zábavu na mnoho večerů. Je přitom jedno, jestli chcete hrát sami, s kamarádem, nebo bandou neznámých lidí přes internet. Mise splněna.

Hra vyšla na PC, PlayStation 4 a Xbox One. K mání je i na starých konzolích, verze pro PlayStation 3 a Xbox 360 jsou však ořezané, zcela v nich chybí příběhová kampaň.

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 159 čtenářů

 • Nejčtenější

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...