Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Dojná kráva Call of Duty: Black Ops 2 příjemně překvapila. PC recenze

Je to neuvěřitelné, ale z podceňované válečné střelnice Black Ops 2 je jeden z nejlepších dílů celé série. Drží ho zejména poutavý příběh.
80

Call of Duty: Black Ops 2

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

 • dobře napsaný příběh a propracované postavy
 • o něco volnější úrovně
 • možnost rozhodování a selhání
 • vynikající soundtrack
 • stále špatná umělá inteligence
 • zastaralá grafika, zejména textury
 • haprující design některých misí

Po prvním Modern Warfare pravděpodobně nejlepší díl série. Povedený příběh povznáší titul nad primitivní střílení, které navíc bylo přeci jen ozvláštněno.

Herní karta

Skvělý start

Herní řetězec GameStop se pochlubil, že během půlnočního zahájení prodejů prodal celosvětově více než milion kopií hry. "Formuje se z toho nejlepší start v historii naší společnosti," oznámil v tiskové zprávě Tony Bartel, ředitel GameStopu.

Asi se nedá příliš očekávat od devátého dílu série, která se do herních análů zapsala kromě rekordních prodejů především tvrdohlavým trváním na své pravdě, že drtivé většině hráčů ke štěstí stačí opulentní kulisy a primitivní herní principy hraničící se střelnicí na matějské pouti.

Popravdě řečeno, od Call of Duty: Black Ops 2 jsme proto nečekali vůbec nic, respektive další známé a spíše negativní dojmy. Ve chvíli, kdy se žánr dostal do úzkých a stále větší počet hráčů začíná dávat najevo, že by to už stačilo, se totiž vývojáři ze studia Treyarch na veletrzích vytasili s nemastnými a neslanými předváděčkami.

Z nich mnoho herních novinářů vycítilo vyčpělost série. Už jen proto, že se značka pokouší vrtnout pro změnu do budoucnosti a ředí to pasážemi ze studené války. Pro jistotu, aby si každý něco vybral.

Call of Duty: Black Ops 2

Jenže po úvodním filmečku Call of Duty: Black Ops 2 jsme se museli přesvědčit, že hrajeme správnou hru. Začátek je totiž opravdu silný a v rámci této série nevídaný. Uvozuje snad poprvé skutečně smysluplný příběh, který nutí k dalšímu hraní.

Základy se nemění

Jistě, hned první mise může být pomyslným sítem. Hráči, kteří Call of Duty nenávidí kvůli roky nezměněné technice, tupé umělé inteligenci, do očí bijícím skriptům a často až nesmyslně intenzivním přestřelkám, si ho neoblíbí ani tentokrát. Tento základní kámen zůstal zachován, byť určitých zlepšení přeci jen doznal.

Ale je to stejně příběh, který kampaň Black Ops 2 drží vysoko nad hladinou průměru. Uvěřitelný děj, vcelku normální hrdinové a především skvělý padouch. K tomu si přidejte možnost zachovat se na řadě míst odlišným způsobem a z toho pramenících šest odlišných zakončení.

A teď už to začíná být zajímavé. Black Ops 2 podle některých členů redakce měl...

V kontextu série je až neuvěřitelná skutečnost, že vám Black Ops 2 dá příležitost selhat. Někdy hloupým rozhodnutím, jindy špatným výkonem. A není to vůbec složité.

Akčního hrdinu potká špatný konec

Snadno se dočkáte jednoho z horších, ne-li vůbec toho nejhoršího konce. Zejména pokud k Black Ops 2 budete přistupovat jako dosud ke všem dílům série: vytáhnete kvér a poběžíte od jedné exploze ke druhé. Tentokrát toho však cestou hodně minete a na konci vás to může mrzet. Už kvůli tomu, že ten příběh přeci dává smysl.

"Autorům se evidentně vyplatilo angažování scénáristy Davida S. Goyera (Batman začíná a Temný rytíř povstal)."

Pro dokreslení jen pár méně významných příkladů. Kdo se bude snažit, může zabránit potopení letadlové lodi U.S.S. Barack Obama (jedna z mnoha překvapivě břitkých a trefných narážek na americkou i světovou politiku), čímž si ulehčí následnou misi v Los Angeles.

V samotném L.A. jde o záchranu prezidentky. Ale zároveň se můžete rozhodnout zachránit život jistému francouzskému státníkovi. A kdo navíc dokáže zachránit před smrtí pilotku Andersonovou, obdrží od ní speciální raketový systém do boje proti dronům.

Call of Duty: Black Ops 2

Síla příběhu se odvíjí mimo jiné od toho, že má hned tři roviny. Tou první je globální konflikt roku 2025, kdy Čína dává USA zabrat  na všech frontách a těží zejména z vlastnictví takzvaných vzácných kovů, které moderní společnosti potřebují pro výrobu prakticky všeho.

Tato roztržka se však odehrává pouze na pozadí a americká armáda se soustředí na akutnější nebezpečí, kterým je terorista Raul Menendez a jeho náboženské hnutí Die Cordis. Jeho silou je schopnost využívat právě vzácné kovy a nejmodernější technologie, jako jsou droni.

Osobní rovina

Mnohem zajímavější jsou ovšem Menendezovy motivy, které ho vedou ve snaze o změnu světového pořádku. A zde se dostáváme do poslední, osobní roviny, ve které jsou úzce provázány osudy hlavních hrdinů Franka Woodse,  Alexe Masona, jeho syna Davida a právě Menendeze.

Call of Duty: Black Ops 2

Důležité přitom je, že Raul Menendez není jen dalším z řady hrdinů, kteří se rozhodli ovládnout svět, protože se zrovna zbláznili a s vykreslením jejich motivů se nikdo nepáral.

V tomto případě je tomu přesně naopak a Menendez je suverénně jedním z nejlepších záporáků poslední doby.  Nebál bych se ho označit za skutečného hlavního hrdinu hry, protože s ním v neherních sekvencích strávíte hodně času a v jedné misi si za něj dokonce zahrajete. Možná už stačí jen dodat, že je to padouch, se kterým budete cítit a v některých momentech vám ho bude líto.

Sázka na skvělého scénáristu se vyplatila

Autorům se evidentně vyplatilo angažování scénáristy Davida S. Goyera (Batman začíná a Temný rytíř povstal). Nestvořil oscarový počin, ale na herní poměry skvělý příběh, který je navíc dobře a přehledně odvyprávěn, přestože dává i prostor k různým interpretacím.

Call of Duty: Black Ops 2

Jak už bylo řečeno, herní koncept se zásadně nezměnil, ale doznal vylepšení. Stále je to o tom, dostat se z jednoho místa na druhé, přičemž v cestě vám stojí hordy nepřátel.

A stále je to víceméně koridorová záležitost. Ale s tím rozdílem, že na řadě míst přeci jen dostanete šanci rozhodnout se, kterým z koridorů půjdete dál. V jedné misi je to dokonce tak zásadní, že to rozhoduje o úspěchu či neúspěchu (a důsledcích).

Úrovně jsou celkově otevřenější a lze v nich najít celou řadu bonusů, ale i míst vhodných k odstřelování. Hra vám je nijak nenutí, a proto je snadné je v typickém průběhovém módu minout. Ale je to jeden z prostředků, kterým se autoři snaží o to, aby hráči hru a prostředí více vnímali a přemýšleli o nich.

Call of Duty: Black Ops 2

Příběhové mise prolínají takzvané "Special Force" výsadky. Jsou nepovinné, ale jejich úspěšným splněním si lze pomoci k lepším koncům a zvrátit předešlé chyby. Opět jde především o zpestření, které však nebude vyhovovat každému.

Předešlé chyby lze zvrátit

V těchto výsadcích je třeba ubránit určité body, případně je dobýt nebo eskortovat konvoj. Vtip je v tom, že můžete přepínat z klasického pohledu z vlastních očí do izometrického, kde lze dirigovat svěřené jednotky.

Hra vám v této věci sice poskytne tutoriál, ale vzhledem k tomu, že způsob hraní je od toho v příběhové kampani zcela odlišný, budete mít zpočátku nejspíše problémy.

Umělá inteligence zde totiž své nešvary ukazuje v plné kráse a rozhodně nefunguje tak, jak má, a práci vám neulehčuje. Další problém je v tom, že na splnění těchto misí máte jen velmi omezený počet pokusů. Ale s trochou snahy je pochopitelně zvládnout lze.

Call of Duty: Black Ops 2

V Call of Duty: Black Ops 2 se tradičně podíváte na mnoho míst, mimo jiné do angolské džungle, Panamy, na hypermoderní ostrov, do Pakistánu či Jemenu, a to jak za dob studené války, tak v roce 2025. V akci budou ve svých dobách otec i syn Masonovi.

Ne vše se povedlo

Treyarch se mise rozhodl ozvláštnit celou řadou perliček, které jsou bohužel ne vždy povedené. Proletíte se ve větrném oblečku nad hustými lesy, budete ovládat robotického pavouka ve větracích šachtách, zajezdíte si v ďábelském tempu v džípu a v Afghánistánu dokonce i na koni.

Jenže jaké bude vaše překvapení, když zjistíte, že kůň se ovládá podobně špatně jako auto a umí dokonce couvat! Navíc ze sedla budete pálit po sovětských tancích a vrtulnících. Přibližně dvacet střel bez jakéhokoliv nabití. Nenadchne ani let ve stíhačce mezi mrakodrapy.

Robustní on-line hra

Ale mnoha hráčům bude výše popsané stejně ukradené, protože si Call of Duty: Black Ops 2 koupí především nebo výhradně kvůli robustní on-line hře. Ta ani tentokrát nezklame a funguje jako dobře namazaný stroj.

Roky zkušeností s tvorbou map a vyvažováním zbraní a schopností jsou zcela zřetelné. On-line hra se rozrostla zase o pár módů, kterých už je nyní požehnaně a nechybí mezi nimi prakticky nic, co se na síti hraje.

Call of Duty: Black Ops 2

Hráče, kteří chtějí on-line s Black Ops 2 strávit delší dobu, potěší systém úrovní, kdy se svými výkony neustále zlepšujete a získáváte odměny jak v podobě odznaků, tak vybavení a speciálních schopností. Ty však nejsou tak zásadní, aby vám dávaly nesmazatelnou výhodu oproti ostatním.

Fotogalerie

Faktem ovšem je, že on-line komponenty válečných stříleček se za poslední roky nejen výrazně zlepšily, ale také srovnaly. V tomto ohledu (na rozdíl od příběhové kampaně) není Medal of Honor: Warfighter o tolik horší a jde tak především o to, která hra (případně její komunita) vám víc sedne.

A aby toho nebylo málo, mohou se hráči do sytosti vyřádit také v Zombie módu, jehož název je snad jasný. Takže i když příběhová kampaň zabere už tradičních sedm hodin, není Call of Duty: Black Ops 2 vůbec špatnou koupí.

Dostanete poutavý děj, dobře naroubovaný na klasický, byť vylepšený herní princip a v případě zájmu stovky hodin zábavy při hraní na internetu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1046 čtenářů

 • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

 • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....