Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Need for Speed ProStreet: testujeme nejočekávanější závody podzimu

  0:02
Stejně jako Vánoce přicházejí po roce i nové díly NFS. Tentokrát se věnují okruhovému závodění.
70

Need for Speed ProStreet

Platforma: Xbox360
Výrobce: EA

 • Konečně nějaký posun
 • Nové disciplíny
 • Přeci jen o něco větší důraz na závodění na úkor machrování
 • Posun jsme čekali rozhodně větší
 • Stejně jako důraz na závodění
 • Technické zpracování zaujme pouze na první pohled

Čekali jsme razantní změny, ale ve skutečnosti jsme dostali pouze lehké úpravy dobře známého konceptu. O komerčním úspěchu nepochybujeme, ale první skutečně next-gen díl jsme si představovali poněkud jinak.

Herní karta

Need for Speed ProStreet

Need for Speed ProStreetRok se s rokem sešel, a tak tady máme zase další díl závodní série Need for Speed, z čehož mimo jiné vyplývá, že tato série je od Electronic Arts. Očekávání letos byla tradičně vysoká a to nejen proto, že tomu tak je bůhvíproč každý rok, ale zejména proto, že nám tvůrci slibovali razantnější změnu celé koncepce hry. Nemělo se tedy již jednat o Underground v novém módním ohozu, ale svým způsobem o jakýsi první next-gen díl v celé sérii, který se zároveň měl přiklonit opět o něco více k závodění. Bylo sice jasné, že spektakulární vinyly a k tomu vyřvávající hipec jsou příliš silnými návnadami na miliony platících hráčů, než aby si někdo v EA vzal na triko jejich totální skartování, ale jak říká jeden slavný citát, nemusí pršet, jen když kape.

Jedno úsloví zase praví, že naděje umírá poslední, ale v případě Pro Street se nám to zas až tak moc nezdá, jelikož zde naše naděje definitivně zhynuly zhruba po patnácti až dvaceti závodech. Možná je to takto v úvodu recenze poněkud sadistické, Need for Speed ProStreetale věřte, že zázrak se nekoná. Rozhodně tady nikdo nechce tvrdit, že by se opět jednalo o již zmíněný „Underground v bledě modrém“, ale na základě toho, jak před několika měsíci tvůrci hru prezentovali na nejrůznějších předváděčkách, jsme nabyli dojmu, že se dočkáme znatelnějších změn než jen přesunu z ulic měst na řekněme oficiální závodiště nebo nově zpracovaného „extremely-kool“ čoudu od pneumatik.

Na druhou stranu to ale v EA udělali značně chytře. Ponechali zde element „ilegálního“ závodění s nablýskanými bouráky a módním tuningem, ale přesto se hra na první pohled jeví nově. Tvůrčí tým NFS je již nějakou dobu znám tím, že vyhledává a studuje ty nejnovější trendy v „pouličním“ závodění, aby je pak implementoval do aktuální hry, a tak přišla na řadu místa, kde se závodníci tohoto typu scházejí a pořádají svá klání. Osobně mi v tomto případě ale nezbyde než jim věřit, protože sice Need for Speed ProStreetdokážu poznat zatáčku Eau Rouge ve Spa, 130R v Suzuce nebo Parabolicu na špageťácké Monze, ale žádný takový gangsta závodní spot jsem ještě v životě neviděl, ale věřím, že takto nějak vypadají.

Ze hry tak tentokráte zcela vymizela možnost volného pohybu městem, jelikož teď je celá hra rozdělena do závodních dnů. Ty jsou sdruženy do jakýchsi skupin, mezi nimiž jsou takzvané Showdowny, což jsou jakési „bossovské“ závodní dny. Účelem je pochopitelně vyhrát úplně všechno a sesadit z trůnu Kingy jednotlivých disciplín a úplně na závěr se stát Kingem ultimátním. Mimochodem, schéma vašeho postupu kariérou je ztvárněno opět strašně „kool“, takže je skutečně dost nepřehledné a budí dojem, jako by si dva třináctiletí sprejeři jeden přes druhého trénovali svoje primitivní tagy, aniž by vůbec věděli, jak jejich tagy vlastně budou vypadat. Ale to jen tak na okraj.

Need for Speed ProStreetZávodní dny jsou složeny z několika závodů v různých disciplínách. Nabídka je poměrně pestrá od klasických závodů, zde drsně nazývaných jako Grip, přes jízdu na čas nebo mezi checkpointy, Drag (jedete co nejrychleji pořád rovně) až po rychlostní disciplíny, kdy je potřeba jet pokud možno neustále s plynem na podlaze. Posledně jmenovaná položka je poměrně příjemnou novinkou, s níž jsme v sérii ještě neměli tu čest a je zajímavá zejména tím, že ve skutečně vysokých rychlostech doslova cítíte, že se vozy chovají jinak než v „běžném“ závodním provozu. Možná je trochu škoda, že to tvůrci lehce pokazili tím, že se mnohdy musíte vyhýbat kuželům nebo nejrůznějším závorám a zábranám, kontakt s nimiž vás značně zpomaluje, ale dá se s tím žít docela v pohodě. Zajímavě se jeví i mód Sector Shootout, v němž je okruh rozdělen na několik sektorů a závodníci na něm usilují o zajetí nejrychlejšího času pokud možno ve všech sektorech. A za zmínku rozhodně stojí i Drag, v němž je Need for Speed ProStreetjiž tradičně nutné manuálně řadit, ovšem tentokrát je před startem potřeba ještě správně rozehřát gumy, což se děje přidáváním a ubíráním plynu tak, aby se otáčky pohybovaly ve stanoveném rozmezí. Zpět ale k závodním dnům.

Každý ze zdejších závodů se přepočítává na body. Ty získáte za umístění, za nízkou míru poškození vozu nebo za časový rozdíl, o který překonáte takzvaný „cílový čas“. Problém je ale právě v tomto přepočítávání. Ve většině závodních dnů jsou totiž stanoveny bodové hranice, za něž získáte vítězství v daném dnu a pak většinou zhruba dvojnásobek, po jehož dosažení jste prohlášeni za jezdce, který danému dni dominoval. Čas od času se tak stávají poněkud paradoxní situace, když třeba zvítězíte v pěti ze šesti klání, ale přesto nedominujete, protože jste nezískali dostatečný počet bodů. Pokud se vám navíc přihodí, že vám hranice 38 tisíc bodů unikne o 67 bodíků (ano, vlastní zkušenost), je to na rozhryzání ovladače. K dalšímu Need for Speed ProStreetpostupu je sice potřeba v dané skupině závodních dnů získat daný počet vítězství, ale honba za dominancí není tak úplně od věci, protože za ni dostáváte navíc jak další peníze, tak i různá vylepšení pro vaše vozy.

Auta jsou tentokráte rozdělena do kategorií podle závodního určení. Při jejich nákupu jsou sice všechna na stejné úrovni (co se týče určení, výkonové rozdíly mezi nimi pochopitelně jsou), ale ihned poté, co si některé vyberete, ho musíte zařadit do některé z kategorií – jsou zde auta na klasické okruhové závodění, driftové a dragové speciály a vozy určené pro vysokorychlostní disciplíny. Před vstupem do závodního dne si pak musíte do každé kategorie vybrat vůz, s nímž se chcete jednotlivých disciplín účastnit a většinou i jedno auto záložní pro případ, že byste někde nějaký bouták totálně zbořili.

Need for Speed ProStreetDalší novinkou je totiž poškození vozů, které se projevuje jak vizuálně (to hlavně), tak i na výkonnosti (to už poněkud méně). Cíl je jasný – má nás to motivovat k čistému závodění, ale upřímně řečeno, poněkud se to míjí účinkem. Při rychlostních disciplínách znamená každá vážnější kolize jednoznačnou totálku, zatímco při okruhových závodech se nějakému tomu ťukanci nevyhnete prakticky nikdy. A pokud se o to třeba snažíte a začnete opatrně brzdit dříve, abyste nekolidovali se soupeřem před vámi, není nijak výjimečným jevem, že si to zezadu přihasí dva jiní soupeři a každý z jedné strany vám oťukají záď auta. Opravy pak samozřejmě nejsou zadarmo, a tak bude potřeba vytáhnout něco z vlastní kasičky nebo použít speciální kupón, který vaše peníze ušetří. Naštěstí zde existuje i jeho „vytuněná“ varianta pro případ, že auto rozmlátíte na šroubky, díky čemuž ho nemusíte automaticky odvážet do šrotu. Zásoby kupónů ale pochopitelně nejsou neomezené, Need for Speed ProStreettakže se nejedná o zcela univerzální spásu.

Z hlediska hratelnosti je na tom ProStreet poněkud zvláštně. Již jen podivné rozvržení stupňů obtížnosti je poněkud – ehm, podivné. Jsou zde tři úrovně, přičemž na té nejnižší se hra ovládá málem sama, zatímco ta nejtěžší spočívá v tom, že se vypnou všechny jízdní asistence. Prostřední vám pak pomáhá dobržďovat v obtížných okamžicích. Již z toho je zřejmé, že hra opět míří spíše na co nejširší masy než na klasické závodníky a v tomto duchu se nese vlastně i všechno ostatní. Ovládání aut je vyloženě o zvyku a i když jsou rozdíly mezi jednotlivými modely jednoznačně patrné, nemůžeme se ubránit pocitu, že je to všechno tak nějak ve stejném stylu. Třeba ve Forze nebo v PGR4, když vám nějaké auto nesedělo, tak vám zkrátka nesedělo a hotovo, moc dobře jste se s ním jezdit nenaučili a pokud ano, tak za cenu značných obětí (asi se už opakuji, ale ta Nordschleife se s těmi šunkami ze šedesátých zajet fakt nedala). Need for Speed ProStreetNaproti tomu v ProStreet sednete do nového auta, zjistíte, že jezdí jinak než to předchozí, řeknete si „hmm tak fajn“ a během několika málo závodů jste zase jako doma. Jízdní model je sice v jistém smyslu velmi citlivý, ale přesto stále dost arkádový a pro všechny vozy dost podobný – jako kdyby se rozdíly mezi nimi „programovaly“ podobně jako zdejší tuning posouváním hejblátek v pevně daných mezích. Mimochodem, hejblátka při ladění dovolují si s každým vozem vcelku dost vyhrát, ale vzhledem k celkovému ladění hry se v tom asi moc lidí nějak ukrutně rýpat nebude. Motivací ale může být třeba to, že takzvaný blueprint – jakési schéma nastavení vozu pro daný účel – lze sdílet na internetu a výtvory těch nejlepších ladičů budou jistě slavit značné úspěchy, přinemenším tedy v počtu stažení.

Realita v NFS

V článku zazněla zmínka o tom, že tvůrci NFS studují dění na pouliční závodní scéně, aby do svých her mohli implementovat ty nejnovější trendy. Tak tomu mělo být samozřejmě i v případě loňského Carbonu a nemohli jsme proti tomu nic namítat. Tedy až do okamžiku, kdy jsme zjistili, o co ve skutečnosti jde. Pokud doma chytáte televizní stanici Extreme, ktará se věnuje ne zcela tradičním sportům, jako je surfing, FMX, skejting a podobné kratochvíle, pak máte šanci zahlédnout tam pořad, který se právě na „canyon racing“ zaměřil. Ve skutečnosti se ale jedná o to, že banda blbounů s relativně šunkózními kraksnami dojede do kaňonu, určí někoho kdo se postaví na konec trasy a bude informovat o případných protijedoucích vozech a zbytek balíku to rozjede po klikaté silnici o něco rychleji než v běžném provozu, jelikož si mohou dovolit řezat zatáčky i v protisměru. Ve skutečnosti se ale jedná spíše o jakousi rychlejší projížďku než o jakoukoliv formu závodění. Na základě této znalosti si však nyní tak říkáme, jak asi musí vypadat doopravdy to, co bylo předlohou ProStreet.

Need for Speed ProStreetS laděním vozů pak ale přichází ještě jedna zajímavost – je potřeba ladit pro každou závodní kategorii zcela specificky. Na tom by smozřejmě nebylo nic až tak zvláštního, ale už jste někdy ladili auto pro driftování? Základní nastavení pro kalsické okruhové závodění dnes s přimhouřením oka zvládne ve hře „kdejaký trouba“, ale přiznám se, že když se mi nedařilo a chtěl jsem se nějak pohrabat v autě pro Drag, musel jsem nějakou dobu uvažovat, jak co vlastně funguje a čeho je potřeba dosáhnout. Zajímavé zpestření, ale bohudík pro nesčetné zástupy fanoušků série si lze vystačit i s klasickými balíčky instatních upgradů, které se s námi a celou značkou NFS táhnou již několik let.

Poněkud rozporuplné je i technické zpracování hry. Grafika sice na první pohled vypadá maximálně líbivě, ale již při druhém pohledu je zřejmé, že její technická Need for Speed ProStreetúroveň sahá současným lídrům žánru tak zhruba po pupek, což je navíc „zpestřeno“ skutečností, že celá hra opět vypadá tak nějak jednotně, takže si ani příliš neuvědomíte, že namísto známého prostředí okruhu vás nyní obklopuje volá krajina nebo město. Ok, některé lokace se přece jenom liší o něco více, například německá dálnice mezi stromy, ale celkově jsme pořád na úrovni „jednotně vypadajících“ předchozích dílů. K tomu připočtěte občasné trhání grafiky a výsledek není zcela ideální. Na druhou stranu se ale nedá říci, že by to nějak extrémně vadilo. Vzhledem k výše popsanému arkádovému modelu jízdy zde totiž na nějakém tom cuknutí zase až tak nesejde, spíše to udiví. Stejně jako například design některých tratí. Z hlediska grafického zpracování je zde totiž o něco více nepřehledných míst, než je zdrávo, a z hlediska hratelnosti rozhodně nechápeme, který skot vymyslel některé zdejší okruhy, jejichž cílová rovinka má odhadem tak 200 metrů a sotva se vám auto Need for Speed ProStreetrozjede tak musíte brzdit do zatáčky, v níž je potřeba zatočit doslova na onom přílovečném pětníku. Na nich to není zni zábavné, ani cokoliv jiného kromě nervových záchvatů z toho, že jedete krokem, ale stejně vás to vyneslo mimo trať.

Takže co s tím vším výše napsaným? Pokud se řadíte do armád příznivců série, asi jste prostředek této recenze stejně vůbec nečetli, takže vás na tomto místě můžeme ubezpečit, že i ProStreet se vám bue líbit, je tu řada novinek, které vás potěší a hra vám bude připadat zcela nová. A do značné míry je to skutečně pravda. Pokud ale patříte v prvé řadě k závodníkům a od této hry jste očekávali větší příklon k realismu, budete se opět muset porozhlédnout jinde. Pro Street sice zaznamenal jistý posun, ale pořád to rozhodně nebude nic pro vás. Ale nic si z toho nedělejte, my jsme na to na tiskovkách a výstavách klukům z EA naletěli taky.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 969 čtenářů

 • Nejčtenější

Sega rozdává nevydaný prototyp Golden Axe. Jeho autor je vzteky bez sebe

Vydavatelství Sega zveřejní rozpracované, ale nikdy nedokončené pokračování kultovní mlátičky Golden Axe. K dispozici...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Čínský stroj na peníze. Genshin Impact vydělal za deset dnů dvě miliardy

Free 2 play online hra Genshin Impact vzala herní svět útokem. Dlouholetý vývoj se zaplatil během necelých 14 dnů, její...

Nechutná operace oka stále děsí. Vývojář vzpomíná na vznik legendární scény

Děsivá scéna ze hry Dead Space 2, ve které si hlavní hrdina musí skrze oční bulvu zastrčit do mozku speciální jehlu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To vás bude bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...