Jagged Alliance: Back in Action ani zdaleka nedosahuje kvalit originálu

Jagged Alliance: Back in Action
Platforma: PC
Výrobce:
Bitcomposer Games
- slušné taktické možnosti
- příjemné uživatelské prostředí
- chybí atmosféra a hloubka původního Jagged Alliance
- bez válečné mlhy se vytratilo napětí
Nadprůměrná taktická strategie, ale rozhodně ne důstojné pokračování legendy jménem Jagged Alliance.
Na málokteré herní pokračování se čekalo tak dlouho. Ostatky legendární strategické série si v průběhu let přehazovaly různé firmy, až z toho nakonec vzešlo Jagged Alliance: Back in Action.
To není ani tak pokračováním jako spíše snahou zkusit to s oblíbenou sérií v moderní době a přece jen trochu jinak. Na rozdíl třeba od Syndicate (recenze aktuální předělávky zde) se ze strategie nestala akční hra, ale změny v konceptu jsou přesto jasně patrné.
Ty fanoušky, kteří vytrvali v čekání, jistě příliš nepotěšila zpráva tvůrců, že se rozhodli zahodit tahový mód hraní a nahradit ho reálným časem s možností pauzy.
Ale světe div se, hraní v reálném čase v Jagged Alliance: Back in Action vadí ze všeho nejméně. Tahle hra má překvapivě jiné problémy, a to přesto, že na první pohled vypadá jako věrný remake. Dějiště i postavy jsou stejné, cíl se nezměnil a tempo hraní jakž takž drží standard originálu.
Důvod, proč Jagged Alliance: Back in Action není tím, co si fanoušci vysnili, je především snaha autorů o zpřístupnění hry širokým masám. Pravda, Jagged Alliance 2 bylo velmi komplexní hrou, do které pronikli jen ti, kdo opravdu chtěli. Jenže odměna byla tak sladká, že to stálo za to.
Do Jagged Alliance: Back in Action s trochou herních zkušeností proniknete záhy, jenže zjistíte, že tvůrci nejenže hru okleštili, ale především ji připravili o její duši.
Výchozí situace je stejná jako v originále: coby vůdce žoldáků máte za úkol osvobodit jistý karibský ostrov od krutovlády diktátorky Deidranny Reitman. Ostrov v podobě strategické mapy včetně vesnic, měst a různých stanovišť je zpočátku kompletně zabraný nepřátelskými vojáky. Je tak třeba osvobozovat kousek po kousku a získávat si důvěru obyvatelstva.
K osvobozování je nutné rekrutovat nějaké ty žoldáky. Narazíte na samé staré známé z Jagged Alliance 2. To ale neznamená, že si je oblíbíte stejnou měrou jako tenkrát.
Žoldáci sice mají celou řadu vlastností, které jim postupně zlepšujete, jenže tyto vlastnosti nemají stejnou váhu jako před deseti lety. Zatímco tehdy bylo každé procento zkušeností v dané oblasti znát, tentokrát je mnohem důležitější výbava. Takže špatný žoldák s dobrou výbavou je nakonec přinejmenším stejně platný jako vycepovaný, ale hůře vybavený expert.
V Jagged Alliance 2 přitom platilo, že některé vlastnosti je možné zlepšovat jen určitými akcemi. To ale v Jagged Alliance: Back in Action nečekejte. Jakmile dosáhnete další úrovně, můžete rozdělit sedm bodů do atributů zcela volně.
Jak už bylo řečeno, hraní v reálném čase s možností pauzy je řešeno překvapivě dobře. Novinka je sice o něco akčnější než Jagged Alliance 2, ale taktické finesy uplatníte také. Pomůže vám přitom kvalitně navržené ovládání i slušná vizuální stránka, která je kompromisem mezi přehledností a grafickými detaily.
Jagged Alliance: Back in Action naopak hodně schází takzvaná "válečná mlha". Na rozdíl od předchůdce hned na začátku vidíte všechna stanoviště nepřátel. Ze hry se tak vytratilo napětí a moment překvapení. Stejně tak hře nepřispívá ani nevyzpytatelné a obvykle iracionální chování nepřátel.
Ačkoliv se recenze Jagged Alliance: Back in Action nesla v negativním duchu, neznamená to, že by šlo o špatnou hru. Naopak, máme tu lehce nadprůměrný taktický titul, který lze za leccos i pochválit. Jenže očekávání spojená se značkou Jagged Alliance jsou obrovská. A ta rozhodně naplněna nebyla.
Zdá se, jako by autoři vytvořili poměrně slušnou taktickou hru a naroubovali do ní svět a postavy Jagged Alliance. Celé to ale bohužel chutná a hraje se jako příliš velká náhražka.
Hodnocení hry
Redakce
Čtenáři
Vaše hodnocení
Doposud hodnotilo 291 čtenářů
Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us
V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...
Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor
Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun
Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...
Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce
Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us
HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...
RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky
Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...
RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu
Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...
RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání
Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...
RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec
Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!