Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Harry Potter a Fénixův řád

  12:01aktualizováno  1:16
Bradavice opět volají černovlasého kouzelníka Harryho. Znovu mu nabízejí svérázné dobrodružství, napínavé souboje a kamarády tělem i duší. To vše v kvalitním kabátku a s celým orchestrem, který hraje, hraje a hraje. Volejte reparo a hurá na Voldemorta.
79

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Platforma: PC
Výrobce: EA UK

Herní karta

Harry Potter a Fénixův řád

Fanoušci kouzelnického hrdiny Harryho Pottera mohou zaplesat - další herní díl je na světě, a to se vší parádou a počestností (o filmu čtěte na Show zde). Vývojáři z EA se do toho tentokrát opřeli naplno, čehož jsme si všimli během prvních několika chvil hraní. Vylepšil se celý grafický kabátek hry (až na špatně vypadající filmečky), podobně jako příběhová linka, která se zuby nehty drží té knižní. Hráči by ale měli vědět, že ve virtuálním světě čár a kouzel si užijí mnohem více legrace a neotřelého dobrodružství.

Další počin se celým názvem volá Harry Potter a Fénixův řád, přičemž vypráví o dalším utrpení černovlasého mladíka Harryho. Po strastiplných prázdninách ve světě mudlů se již po páté vrací do tajemných Bradavic, kde ho ale také nečeká žádná procházka růžovým sadem. Charismatickému klučinovi totiž většina kouzelnického společenství nevěří nedávný střet se záporným čarodějem Voldemortem. Tak či onak ale vedení školy povolalo nové síly. Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová. Všichni byli alespoň na malou chvíli ubezpečeni, že se všemu naučí a případným zlosynům dají na frak - opak je však pravdou.

"Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová."

V jednom okamžiku zastihlo stádo temných příšer několik žáků, které mělo v úmyslu nadobro zprovodit ze světa. Vyplašení a nepřipravení učni měli ovšem více štěstí než rozumu, protože jenom náhodou procházel kolem Harry se svou partou nejbližších přátel. Pod burácející palbou zlé duchy zahnali, nicméně nabyli dojmu, že lekce obrany proti černé magii není dostačující. Hlavní hrdina tedy vezme vše do svých rukou, samozřejmě s podporou inteligentní Hermiony a všímavého Rona. Sestaví tak početné žactvo důvěryhodných kouzelníků, které všem čárům přiučí. Říkají si Brumbálova armáda.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádNežli sestaví celý tým, čeká je poměrně dlouhá cesta plná nejrůznějších úkolů. Každý z nich je něčím nápaditý a má něco do sebe. S čistým svědomím můžeme prozradit, že nás snad všechny z nich bavily až do konce. Jednou se například stalo, že Harryho kamarádku druhý tým zavřel do jedné z místností školy. Pouhá náhoda přivedla Harryho na stopu, kdy pomocí jednoduchého kouzla odhodil židli příčící vchodové dveře do místnosti. Problém ale nebyl zcela u konce. Vyplašená kamarádka sice byla vysvobozena, ovšem spoušť kolem ní nemohla zůstat ve své podobě.

Rozházené trofeje bylo třeba usadit na původní místo každého regálku, který se později musel zasklít mávnutím kouzelného proutku se slovy "reparo". Vše naštěstí dopadlo dobře a zadýchaný profesor nenašel ani náznak jakéhokoliv nepořádku. I když okolní přátelé Harryho burcovali k rychlé práci, žádným časovým omezením jsme nebyli vystaveni. To je právě jeden z výborných prvků Fénixova řádu. Časová tíseň totiž nebývá hráči vždy kladně přijata. Podobných úkolů je v Bradavicích spousta. Začarovaná škola se tak jeví jako něco neprozkoumaného, čímž je hráč neustále upozorňován, že na otálení není ani trochu čas.

Co se týče jasně daných úkolů, ty nelze přehlédnout. Díky podrobnému plánku, kde je vše potřebné zakresleno, nelze něco minout či opomenout. Konec konců dobrým nápadem jsou i jakési „navigační stopy“, které jsou před vaší partou neustále o krok vpřed. Stačí na Pobertově plánku označit místo, kam si přejete dojít a máte po starosti. Pak už jen sledujeme danou stopu, cíl nelze ztratit. A jelikož jsou Bradavice velkou školou, usnadnili nám vývojáři cestu mnoha často nenápadnými chodbami.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádVšude kolem vás jsou rozesety obrazy s živými malbami, se kterými můžete jen tak koketovat, případně se naopak cíleně vyptávat. Pokud jim v některých věcech vyhovíte, odmění vás zkratkou skrz masivní zdivo. Vaše cesta se tak stane snadněji stravitelnou procházkou. Ostatně ještě před vydáním hry jsme se sami sebe tiše vyptávali, jakým způsobem nám bude všelijaké cestování zpříjemněno.

Bylo nám jasné, že kvalitní grafikou nelze tento požadavek ututlat. Ačkoliv jsme to přímo neočekávali, tvůrci v tomto ohledu opět uspěli. Po všech chodbách a uličkách jsou rozesety různé tajnosti, které čekají na své odhalení. Jednou narazíte na závěs, který po roztažení naskýtá úchvatný pohled na blýskajícího se rytíře, podruhé zase můžete objevit tajné znaky za vystouplými kvádry, hned na to lze zapálit přichystané louče, protřepat prachem nadmuté koberečky, případně srovnat kolíbající se rytíře ve stříbrných zbrojích.

Přitom jste neustále doprovázeni svými důvtipnými kamarády, kteří čas od času na některé tajnosti nenápadně upozorní. Skvělým příkladem jsou například rozházené lavičky z masivního kamene. Kdybyste si nepromluvili s poblíž postávajícím začínajícím kouzelníkem, na smysl celého problému byste přišli jen s obtížemi. Kromě těchto poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje, zacvrnkat si s magickými kuličkami a podobně. Minihry patří k té povedenější části hry.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádCelé dobrodružství je navíc příjemně okořeněno získáváním zkušeností. Za každičkou věc jste odměňováni namodralými a tuze světélkujícími bodíky, díky kterým vaše čarovná moc nabývá na síle. Navíc se postupem času přiučíte obranným a útočným kouzlům, z nichž se hodí prakticky každé. Někdy potřebujete věci přemístit, odhodit, přisunout, občas potkáte nafoukané prváčky, kterým dáte mrazící pozdrav, v zápětí je odzbrojíte a potom stačí jenom menší útočné zaříkávadlo a cesta je volná.

Body vám, mimo větší síly, zpřístupňují různé bonusy v tajné komnatě. Jestliže ji budete zprvu přehlížet, sympatická černovláska vám bude neustále připomínat, že ji máte navštívit a na objevené věci se podívat. Konec konců Bradavice jsou všemožnými duchy nasáklé odshora dolů. Někteří svoji trasu brázdí celá staletí, jiní čekají na vaši pomoc. Několik z nich můžete například vysvobodit pověšením rozházených obrazů, což není pro naše hrdiny žádný problém. Dostane se vám laskavého poděkování v podání nových bodíků a můžete vesele pokračovat v putování.

"Kromě poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje."

Abychom vše uvedli na pravou míru, nesmíme zapomenout ani na venkovní prostranství. Někdy musíte přeběhnout z jedné části školy na druhou, během čehož se vám kamera vyhoupne hezky do oblak, ze kterých spatříte překrásnou architekturu a rozkvetlou přírodní vegetaci. Stromy sice ve svém ztvárnění mírně pokulhávají, ale to nám vůbec nevadí. Hlavní je, že vyšlapanou cestičkou se to šine hezky a pohodlně. V přírodě můžete narazit například na zvířecí stopy, odhalit ukryté balíčky nebo navštívit ušmudlaný sovinec. Také na tomto místě vás čeká dobrodružství, při kterém chytáte poštovní sovu.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Klady a zápory

Plus Atmosferický svět Bradavic
Plus Variabilní úkoly v interaktivním prostředí
Plus Vyspělé grafické zpracování
Plus Skvělý dabing

Mínus Poměrně krátké
Mínus Občas hraje roli náhoda

Cena 1299 Kč
EN Česky

Pokud jde o český dabing, miláček teenagerského publika, Vojta Kotek, se ujal své role velmi slušně, což se příznivě podepsalo na celkové atmosféře. Opomenout nesmíme ani všechny ostatní dabéry, kteří taktéž svoji práci neodflákli. Nejen předem dané rozhovory, ale i široké okolí Bradavic mluví obstojně a v hráči vzbuzuje vynikající pocit volnosti. Podobně je na tom i grafická stránka titulu. Jestliže vývojáři z EA nazvali grafické zpracování za next-gen, bránit jim v jejich slovech nehodláme, neboť jsme názoru stejného. Všechny věci jsou do posledního detailu skvěle vytvořeny, přičemž i okolní efekty našim pozorným očí lahodí. Jen ty filmečky prolínající se hrou nevypadají moc dobře.

Nový Harry Potter a Fénixův řád je hezkým příkladem nadstandardní práce. Nenudili jsme se, stále bylo co dělat. Navíc vše je zahaleno v detailním světě čár a kouzel, za podpory slušného dabingu a zábavných úkolů. Na poli akčních adventur máme po delší době opět solidní titul, jenž by neměl žádný milovník žánru opomenout (byť hra je opět kratšího a jednoduššího ražení). V Bradavicích totiž začíná být plno až k prasknutí. Pokud ale nepatříte mezi fanoušky mladého čaroděje, hra vás pravděpodobně neosloví, její kouzlo totiž spočívá v možnosti interakce s prostředím, o kterém jsme si dosud pouze četli.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

79 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1093 čtenářů

  • Nejčtenější

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...

Čím dnes štvou herní společnosti hráče nejvíc

Videohry vzbuzují u lidí spousty emocí, i těch negativních. Pro náš článek jsme vybrali několik kontroverzních oblastí,...

Slavná herní babička si dá pauzu, unavují ji povýšení diváci

Youtuberka Shirley Curry, známá na internetu spíše pod přezdívkou Skyrim Grandma, svým divákům oznámila, že už je pro...

RECENZE: Daymare: 1998 je retro horor jako řemen

Máte už po krk dnešních hororů, které jsou většinou jen střílečky s monstry, nebo naopak walking simulátory? V tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Žraločí masakr Maneater je nejen akční RPG, ale i pořádná bžunda

Milovníci béčkové krvavé zábavy jistě v žraločím Maneaterovi najdou zalíbení. Nesází totiž jen na originalitu za každou...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Najdete na iDNES.cz