Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Harry Potter a Fénixův řád

  12:01
Bradavice opět volají černovlasého kouzelníka Harryho. Znovu mu nabízejí svérázné dobrodružství, napínavé souboje a kamarády tělem i duší. To vše v kvalitním kabátku a s celým orchestrem, který hraje, hraje a hraje. Volejte reparo a hurá na Voldemorta.
79

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Platforma: PC
Výrobce: EA UK

Herní karta

Harry Potter a Fénixův řád

Fanoušci kouzelnického hrdiny Harryho Pottera mohou zaplesat - další herní díl je na světě, a to se vší parádou a počestností (o filmu čtěte na Show zde). Vývojáři z EA se do toho tentokrát opřeli naplno, čehož jsme si všimli během prvních několika chvil hraní. Vylepšil se celý grafický kabátek hry (až na špatně vypadající filmečky), podobně jako příběhová linka, která se zuby nehty drží té knižní. Hráči by ale měli vědět, že ve virtuálním světě čár a kouzel si užijí mnohem více legrace a neotřelého dobrodružství.

Další počin se celým názvem volá Harry Potter a Fénixův řád, přičemž vypráví o dalším utrpení černovlasého mladíka Harryho. Po strastiplných prázdninách ve světě mudlů se již po páté vrací do tajemných Bradavic, kde ho ale také nečeká žádná procházka růžovým sadem. Charismatickému klučinovi totiž většina kouzelnického společenství nevěří nedávný střet se záporným čarodějem Voldemortem. Tak či onak ale vedení školy povolalo nové síly. Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová. Všichni byli alespoň na malou chvíli ubezpečeni, že se všemu naučí a případným zlosynům dají na frak - opak je však pravdou.

"Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová."

V jednom okamžiku zastihlo stádo temných příšer několik žáků, které mělo v úmyslu nadobro zprovodit ze světa. Vyplašení a nepřipravení učni měli ovšem více štěstí než rozumu, protože jenom náhodou procházel kolem Harry se svou partou nejbližších přátel. Pod burácející palbou zlé duchy zahnali, nicméně nabyli dojmu, že lekce obrany proti černé magii není dostačující. Hlavní hrdina tedy vezme vše do svých rukou, samozřejmě s podporou inteligentní Hermiony a všímavého Rona. Sestaví tak početné žactvo důvěryhodných kouzelníků, které všem čárům přiučí. Říkají si Brumbálova armáda.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádNežli sestaví celý tým, čeká je poměrně dlouhá cesta plná nejrůznějších úkolů. Každý z nich je něčím nápaditý a má něco do sebe. S čistým svědomím můžeme prozradit, že nás snad všechny z nich bavily až do konce. Jednou se například stalo, že Harryho kamarádku druhý tým zavřel do jedné z místností školy. Pouhá náhoda přivedla Harryho na stopu, kdy pomocí jednoduchého kouzla odhodil židli příčící vchodové dveře do místnosti. Problém ale nebyl zcela u konce. Vyplašená kamarádka sice byla vysvobozena, ovšem spoušť kolem ní nemohla zůstat ve své podobě.

Rozházené trofeje bylo třeba usadit na původní místo každého regálku, který se později musel zasklít mávnutím kouzelného proutku se slovy "reparo". Vše naštěstí dopadlo dobře a zadýchaný profesor nenašel ani náznak jakéhokoliv nepořádku. I když okolní přátelé Harryho burcovali k rychlé práci, žádným časovým omezením jsme nebyli vystaveni. To je právě jeden z výborných prvků Fénixova řádu. Časová tíseň totiž nebývá hráči vždy kladně přijata. Podobných úkolů je v Bradavicích spousta. Začarovaná škola se tak jeví jako něco neprozkoumaného, čímž je hráč neustále upozorňován, že na otálení není ani trochu čas.

Co se týče jasně daných úkolů, ty nelze přehlédnout. Díky podrobnému plánku, kde je vše potřebné zakresleno, nelze něco minout či opomenout. Konec konců dobrým nápadem jsou i jakési „navigační stopy“, které jsou před vaší partou neustále o krok vpřed. Stačí na Pobertově plánku označit místo, kam si přejete dojít a máte po starosti. Pak už jen sledujeme danou stopu, cíl nelze ztratit. A jelikož jsou Bradavice velkou školou, usnadnili nám vývojáři cestu mnoha často nenápadnými chodbami.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádVšude kolem vás jsou rozesety obrazy s živými malbami, se kterými můžete jen tak koketovat, případně se naopak cíleně vyptávat. Pokud jim v některých věcech vyhovíte, odmění vás zkratkou skrz masivní zdivo. Vaše cesta se tak stane snadněji stravitelnou procházkou. Ostatně ještě před vydáním hry jsme se sami sebe tiše vyptávali, jakým způsobem nám bude všelijaké cestování zpříjemněno.

Bylo nám jasné, že kvalitní grafikou nelze tento požadavek ututlat. Ačkoliv jsme to přímo neočekávali, tvůrci v tomto ohledu opět uspěli. Po všech chodbách a uličkách jsou rozesety různé tajnosti, které čekají na své odhalení. Jednou narazíte na závěs, který po roztažení naskýtá úchvatný pohled na blýskajícího se rytíře, podruhé zase můžete objevit tajné znaky za vystouplými kvádry, hned na to lze zapálit přichystané louče, protřepat prachem nadmuté koberečky, případně srovnat kolíbající se rytíře ve stříbrných zbrojích.

Přitom jste neustále doprovázeni svými důvtipnými kamarády, kteří čas od času na některé tajnosti nenápadně upozorní. Skvělým příkladem jsou například rozházené lavičky z masivního kamene. Kdybyste si nepromluvili s poblíž postávajícím začínajícím kouzelníkem, na smysl celého problému byste přišli jen s obtížemi. Kromě těchto poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje, zacvrnkat si s magickými kuličkami a podobně. Minihry patří k té povedenější části hry.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádCelé dobrodružství je navíc příjemně okořeněno získáváním zkušeností. Za každičkou věc jste odměňováni namodralými a tuze světélkujícími bodíky, díky kterým vaše čarovná moc nabývá na síle. Navíc se postupem času přiučíte obranným a útočným kouzlům, z nichž se hodí prakticky každé. Někdy potřebujete věci přemístit, odhodit, přisunout, občas potkáte nafoukané prváčky, kterým dáte mrazící pozdrav, v zápětí je odzbrojíte a potom stačí jenom menší útočné zaříkávadlo a cesta je volná.

Body vám, mimo větší síly, zpřístupňují různé bonusy v tajné komnatě. Jestliže ji budete zprvu přehlížet, sympatická černovláska vám bude neustále připomínat, že ji máte navštívit a na objevené věci se podívat. Konec konců Bradavice jsou všemožnými duchy nasáklé odshora dolů. Někteří svoji trasu brázdí celá staletí, jiní čekají na vaši pomoc. Několik z nich můžete například vysvobodit pověšením rozházených obrazů, což není pro naše hrdiny žádný problém. Dostane se vám laskavého poděkování v podání nových bodíků a můžete vesele pokračovat v putování.

"Kromě poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje."

Abychom vše uvedli na pravou míru, nesmíme zapomenout ani na venkovní prostranství. Někdy musíte přeběhnout z jedné části školy na druhou, během čehož se vám kamera vyhoupne hezky do oblak, ze kterých spatříte překrásnou architekturu a rozkvetlou přírodní vegetaci. Stromy sice ve svém ztvárnění mírně pokulhávají, ale to nám vůbec nevadí. Hlavní je, že vyšlapanou cestičkou se to šine hezky a pohodlně. V přírodě můžete narazit například na zvířecí stopy, odhalit ukryté balíčky nebo navštívit ušmudlaný sovinec. Také na tomto místě vás čeká dobrodružství, při kterém chytáte poštovní sovu.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Klady a zápory

Plus Atmosferický svět Bradavic
Plus Variabilní úkoly v interaktivním prostředí
Plus Vyspělé grafické zpracování
Plus Skvělý dabing

Mínus Poměrně krátké
Mínus Občas hraje roli náhoda

Cena 1299 Kč
EN Česky

Pokud jde o český dabing, miláček teenagerského publika, Vojta Kotek, se ujal své role velmi slušně, což se příznivě podepsalo na celkové atmosféře. Opomenout nesmíme ani všechny ostatní dabéry, kteří taktéž svoji práci neodflákli. Nejen předem dané rozhovory, ale i široké okolí Bradavic mluví obstojně a v hráči vzbuzuje vynikající pocit volnosti. Podobně je na tom i grafická stránka titulu. Jestliže vývojáři z EA nazvali grafické zpracování za next-gen, bránit jim v jejich slovech nehodláme, neboť jsme názoru stejného. Všechny věci jsou do posledního detailu skvěle vytvořeny, přičemž i okolní efekty našim pozorným očí lahodí. Jen ty filmečky prolínající se hrou nevypadají moc dobře.

Nový Harry Potter a Fénixův řád je hezkým příkladem nadstandardní práce. Nenudili jsme se, stále bylo co dělat. Navíc vše je zahaleno v detailním světě čár a kouzel, za podpory slušného dabingu a zábavných úkolů. Na poli akčních adventur máme po delší době opět solidní titul, jenž by neměl žádný milovník žánru opomenout (byť hra je opět kratšího a jednoduššího ražení). V Bradavicích totiž začíná být plno až k prasknutí. Pokud ale nepatříte mezi fanoušky mladého čaroděje, hra vás pravděpodobně neosloví, její kouzlo totiž spočívá v možnosti interakce s prostředím, o kterém jsme si dosud pouze četli.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

79 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1093 čtenářů

  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Od želvího teroru až k továrně na peníze Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...