Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Harry Potter a Fénixův řád

  12:01
Bradavice opět volají černovlasého kouzelníka Harryho. Znovu mu nabízejí svérázné dobrodružství, napínavé souboje a kamarády tělem i duší. To vše v kvalitním kabátku a s celým orchestrem, který hraje, hraje a hraje. Volejte reparo a hurá na Voldemorta.
79

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Platforma: PC
Výrobce: EA UK

Herní karta

Harry Potter a Fénixův řád

Fanoušci kouzelnického hrdiny Harryho Pottera mohou zaplesat - další herní díl je na světě, a to se vší parádou a počestností (o filmu čtěte na Show zde). Vývojáři z EA se do toho tentokrát opřeli naplno, čehož jsme si všimli během prvních několika chvil hraní. Vylepšil se celý grafický kabátek hry (až na špatně vypadající filmečky), podobně jako příběhová linka, která se zuby nehty drží té knižní. Hráči by ale měli vědět, že ve virtuálním světě čár a kouzel si užijí mnohem více legrace a neotřelého dobrodružství.

Další počin se celým názvem volá Harry Potter a Fénixův řád, přičemž vypráví o dalším utrpení černovlasého mladíka Harryho. Po strastiplných prázdninách ve světě mudlů se již po páté vrací do tajemných Bradavic, kde ho ale také nečeká žádná procházka růžovým sadem. Charismatickému klučinovi totiž většina kouzelnického společenství nevěří nedávný střet se záporným čarodějem Voldemortem. Tak či onak ale vedení školy povolalo nové síly. Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová. Všichni byli alespoň na malou chvíli ubezpečeni, že se všemu naučí a případným zlosynům dají na frak - opak je však pravdou.

"Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová."

V jednom okamžiku zastihlo stádo temných příšer několik žáků, které mělo v úmyslu nadobro zprovodit ze světa. Vyplašení a nepřipravení učni měli ovšem více štěstí než rozumu, protože jenom náhodou procházel kolem Harry se svou partou nejbližších přátel. Pod burácející palbou zlé duchy zahnali, nicméně nabyli dojmu, že lekce obrany proti černé magii není dostačující. Hlavní hrdina tedy vezme vše do svých rukou, samozřejmě s podporou inteligentní Hermiony a všímavého Rona. Sestaví tak početné žactvo důvěryhodných kouzelníků, které všem čárům přiučí. Říkají si Brumbálova armáda.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádNežli sestaví celý tým, čeká je poměrně dlouhá cesta plná nejrůznějších úkolů. Každý z nich je něčím nápaditý a má něco do sebe. S čistým svědomím můžeme prozradit, že nás snad všechny z nich bavily až do konce. Jednou se například stalo, že Harryho kamarádku druhý tým zavřel do jedné z místností školy. Pouhá náhoda přivedla Harryho na stopu, kdy pomocí jednoduchého kouzla odhodil židli příčící vchodové dveře do místnosti. Problém ale nebyl zcela u konce. Vyplašená kamarádka sice byla vysvobozena, ovšem spoušť kolem ní nemohla zůstat ve své podobě.

Rozházené trofeje bylo třeba usadit na původní místo každého regálku, který se později musel zasklít mávnutím kouzelného proutku se slovy "reparo". Vše naštěstí dopadlo dobře a zadýchaný profesor nenašel ani náznak jakéhokoliv nepořádku. I když okolní přátelé Harryho burcovali k rychlé práci, žádným časovým omezením jsme nebyli vystaveni. To je právě jeden z výborných prvků Fénixova řádu. Časová tíseň totiž nebývá hráči vždy kladně přijata. Podobných úkolů je v Bradavicích spousta. Začarovaná škola se tak jeví jako něco neprozkoumaného, čímž je hráč neustále upozorňován, že na otálení není ani trochu čas.

Co se týče jasně daných úkolů, ty nelze přehlédnout. Díky podrobnému plánku, kde je vše potřebné zakresleno, nelze něco minout či opomenout. Konec konců dobrým nápadem jsou i jakési „navigační stopy“, které jsou před vaší partou neustále o krok vpřed. Stačí na Pobertově plánku označit místo, kam si přejete dojít a máte po starosti. Pak už jen sledujeme danou stopu, cíl nelze ztratit. A jelikož jsou Bradavice velkou školou, usnadnili nám vývojáři cestu mnoha často nenápadnými chodbami.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádVšude kolem vás jsou rozesety obrazy s živými malbami, se kterými můžete jen tak koketovat, případně se naopak cíleně vyptávat. Pokud jim v některých věcech vyhovíte, odmění vás zkratkou skrz masivní zdivo. Vaše cesta se tak stane snadněji stravitelnou procházkou. Ostatně ještě před vydáním hry jsme se sami sebe tiše vyptávali, jakým způsobem nám bude všelijaké cestování zpříjemněno.

Bylo nám jasné, že kvalitní grafikou nelze tento požadavek ututlat. Ačkoliv jsme to přímo neočekávali, tvůrci v tomto ohledu opět uspěli. Po všech chodbách a uličkách jsou rozesety různé tajnosti, které čekají na své odhalení. Jednou narazíte na závěs, který po roztažení naskýtá úchvatný pohled na blýskajícího se rytíře, podruhé zase můžete objevit tajné znaky za vystouplými kvádry, hned na to lze zapálit přichystané louče, protřepat prachem nadmuté koberečky, případně srovnat kolíbající se rytíře ve stříbrných zbrojích.

Přitom jste neustále doprovázeni svými důvtipnými kamarády, kteří čas od času na některé tajnosti nenápadně upozorní. Skvělým příkladem jsou například rozházené lavičky z masivního kamene. Kdybyste si nepromluvili s poblíž postávajícím začínajícím kouzelníkem, na smysl celého problému byste přišli jen s obtížemi. Kromě těchto poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje, zacvrnkat si s magickými kuličkami a podobně. Minihry patří k té povedenější části hry.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádCelé dobrodružství je navíc příjemně okořeněno získáváním zkušeností. Za každičkou věc jste odměňováni namodralými a tuze světélkujícími bodíky, díky kterým vaše čarovná moc nabývá na síle. Navíc se postupem času přiučíte obranným a útočným kouzlům, z nichž se hodí prakticky každé. Někdy potřebujete věci přemístit, odhodit, přisunout, občas potkáte nafoukané prváčky, kterým dáte mrazící pozdrav, v zápětí je odzbrojíte a potom stačí jenom menší útočné zaříkávadlo a cesta je volná.

Body vám, mimo větší síly, zpřístupňují různé bonusy v tajné komnatě. Jestliže ji budete zprvu přehlížet, sympatická černovláska vám bude neustále připomínat, že ji máte navštívit a na objevené věci se podívat. Konec konců Bradavice jsou všemožnými duchy nasáklé odshora dolů. Někteří svoji trasu brázdí celá staletí, jiní čekají na vaši pomoc. Několik z nich můžete například vysvobodit pověšením rozházených obrazů, což není pro naše hrdiny žádný problém. Dostane se vám laskavého poděkování v podání nových bodíků a můžete vesele pokračovat v putování.

"Kromě poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje."

Abychom vše uvedli na pravou míru, nesmíme zapomenout ani na venkovní prostranství. Někdy musíte přeběhnout z jedné části školy na druhou, během čehož se vám kamera vyhoupne hezky do oblak, ze kterých spatříte překrásnou architekturu a rozkvetlou přírodní vegetaci. Stromy sice ve svém ztvárnění mírně pokulhávají, ale to nám vůbec nevadí. Hlavní je, že vyšlapanou cestičkou se to šine hezky a pohodlně. V přírodě můžete narazit například na zvířecí stopy, odhalit ukryté balíčky nebo navštívit ušmudlaný sovinec. Také na tomto místě vás čeká dobrodružství, při kterém chytáte poštovní sovu.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Klady a zápory

Plus Atmosferický svět Bradavic
Plus Variabilní úkoly v interaktivním prostředí
Plus Vyspělé grafické zpracování
Plus Skvělý dabing

Mínus Poměrně krátké
Mínus Občas hraje roli náhoda

Cena 1299 Kč
EN Česky

Pokud jde o český dabing, miláček teenagerského publika, Vojta Kotek, se ujal své role velmi slušně, což se příznivě podepsalo na celkové atmosféře. Opomenout nesmíme ani všechny ostatní dabéry, kteří taktéž svoji práci neodflákli. Nejen předem dané rozhovory, ale i široké okolí Bradavic mluví obstojně a v hráči vzbuzuje vynikající pocit volnosti. Podobně je na tom i grafická stránka titulu. Jestliže vývojáři z EA nazvali grafické zpracování za next-gen, bránit jim v jejich slovech nehodláme, neboť jsme názoru stejného. Všechny věci jsou do posledního detailu skvěle vytvořeny, přičemž i okolní efekty našim pozorným očí lahodí. Jen ty filmečky prolínající se hrou nevypadají moc dobře.

Nový Harry Potter a Fénixův řád je hezkým příkladem nadstandardní práce. Nenudili jsme se, stále bylo co dělat. Navíc vše je zahaleno v detailním světě čár a kouzel, za podpory slušného dabingu a zábavných úkolů. Na poli akčních adventur máme po delší době opět solidní titul, jenž by neměl žádný milovník žánru opomenout (byť hra je opět kratšího a jednoduššího ražení). V Bradavicích totiž začíná být plno až k prasknutí. Pokud ale nepatříte mezi fanoušky mladého čaroděje, hra vás pravděpodobně neosloví, její kouzlo totiž spočívá v možnosti interakce s prostředím, o kterém jsme si dosud pouze četli.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

79 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1093 čtenářů

  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...