Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Fish Fillets 2 - rybí agenti opět ve službě!

  12:00
Stará známá dvojice rybích agentů je zpět a opět se chystá do akce za novými nevyřešenými záhadami.
87

Fish Fillets 2

Platforma: PC
Výrobce: ALTAR Games

Herní karta

Když se před deseti lety objevily na české herní scéně Fish Fillets, byla to taková menší revoluce v žánru logických her. Rybičky, které si oblíbili zástupci snad všech věkových kategorií bez ohledu na pohlaví a zaměstnání, nabízely už tehdy velmi propracovaný herní systém, ale také skrývaly v sobě neokoukaný nápad, jak přitáhnout hráče na dlouhé hodiny k obrazovce. A nyní, po mnoha letech práce brněnského týmu Altar Games, se známí agenti opět vrací do služby. Čeká na ně opět spousta práce s plněním těch nejzáludnějších úkolů v hlubokých vodách pacifického oceánu.


"Stará známá dvojice agentů je zpět, vrhajíc se po hlavě do řešení dalších podmořských záhad..."

VIDEO

Příběhem Fish Fillets 2 na předešlou hru zcela nenavazují, setkáme se ale s povědomými rybími agenty, kteří se až nápadně vzhledově podobají svým předchůdcům z jedničky. Fish Fillets 2Mohutného modrého Murdera zde vystřídá svalnatý Max Flounder, na jehož osobu si jeho partnerka často neodpustí pár poznámek, a malou červenou rybku Scullyovou pak nově nahradí sympatická Tina Guppyová. Ti po celou hru tvoří vynikající dvojici, kterou by jim mohla závidět kdejaká oceánská ryba. Lehce infantilní příběh z jedničky, který se zaměřil na pátrání spadlého UFA a další ne tak úplně obyčejné příhody, dotahují Fillets 2 ještě dále. Přestože není dějová linie hlavním pilířem hry, sama o sobě je velmi atraktivní a hráče neustále pohání v dobrodružství s rybami kupředu, přičemž vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Protože i tentokrát zaúkolovala FDTO, Fakt Děsně Tajná Organizace, naše agenty mnoha veskrze rybími úkoly. Úvodní mise ve Fischwagenu poslouží dobře jako tutoriál pro dosud nezasvěcené - vyzkoušíte si v nich hlavní principy hry, ovládání našich malých hrdinů, práce s předměty, apod. Pak už nezbývá nic jiného, než se s agenty Flounderem a Guppyovou vydat do tvrdé akce za nevyřešenými záhadami.

Základní princip hry zůstává stejný – posouváte rybičkami do čtyř směrů, přičemž vám v cestě stojí předměty. Můžete je nadzdvihovat, shazovat, Fish Fillets 2jeden po druhém posouvat a to všechno tak, aby vám nebránily v dalším postupu místností. Každý z předmětů má jinou velikost, na tom závisí také schopnosti ryb posouvat jiné předměty. Malá červená agentka za žádnou cenu nepohne s ocelovými trubkami, za to se na rozdíl od většího Floundera vejde i do menších prostor. Uváženým postupem přijdete na to, jak předměty v každé místnosti využít ve svůj prospěch – většinou každý z nich najde své použití. Jak se předpokládalo, autoři nezapomněli do druhého Fish Fillets zahrnout mnoho nových předmětů, jako třeba řasy a kusy ledu, které se od klasických pevných předmětů podstatně liší (ano, fyzika zde má také zastoupení). Novinkou je též laser, s nímž rozhodně není radno si zahrávat. Na rozdíl od prvního dílu se můžete pohybovat s předmětem nově také směrem dolů, nadále ale platí pravidlo, že padající předmět udělá z rybky nebožtíka. To se ostatně dřív nebo později stane, ale nemusíte věšet hlavu. Tlačítkem Back vrátíte pozici o jeden tah či klidně až na začátek místnosti, zde už ale najde lepší uplatnění klávesa Restart. Bez čeho by se však nejen ti, co mají IQ vyšší jak většina populace neobešli, jsou savy. Uložení aktuální pozice je otázkou chvilky a jak možná časem poznáte, rozhodně se vám to vyplatí.

"Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí…"

Autoři si s každým z celkem sta důkladně navržených levelů opravdu do nejmenšího detailu vyhráli. Při hraní se můžete čas od času přistihnout, jak v duchu žasnete nad geniálností a provedením daného levelu. A ve své podstatě se není čemu divit. Až na pár malých výjimek jsou levely opravdu profesionálně zpracované, což si jistě žádalo mnoho pečlivé práce, takže poklona autorům je zcela na místě. Kromě pestrých kamenných útesů čekají na splnění také méně vábná prostředí od ucpaných vodních potrubí přes starověké kobky a Fish Fillets 2zvlášť futuristicky až mimozemsky vypadající místnosti až po tzv. zmražené levely. Stereotypu se nemusíte obávat už i z důvodu zařazení odlišných typů úrovní. Přestože ve většině případů zůstává hlavním cílem opuštění místnosti s oběma rybičkami, setkáme se i s misemi, kde toto pravidlem není. Praktickým příkladem budiž třeba mise, kde je cílem osvobodit zmraženého mořského koníka, v jiné misi zase kraba Virgila, tak, že do něj jakkoliv (čímkoliv) šťouchnete. Takové zpestření rozhodně hře prospělo a je krokem kupředu.

Výtečnou novinkou je doplnění sehrané dvojky agentů o další plně ovladatelná mořská zvířátka, která se sama postupným plněním příběhových misí objevují. Jejich osvobozením se otevírá řádka nových úkolů, v nichž hrají tyto potvůrky hlavní postavení. Ať už zmíněný Krab Virgil (syn proslulé rapové hvězdy Šéfa Kraba), šneci Arnošt a Arnošt, želva Agentka Ž nebo křehký mořský koník. Každý z nich má své unikátní vlastnosti, což hru skvěle zpestřuje a zamezuje nudě. Výbornou věcí je také osvědčené dělení dějových linií do větví – v praxi to znamená, že můžete mít rozehraných několik místností najednou.

Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou leda tak krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí... Ačkoliv obtížnost byla od Fish Fillets snížena, stále se jedná o hru poměrně náročnou na logické myšlení a představivost. To povyšuje hru na opravdovou zábavu pro celou rodinu, každý si zkrátka přijde na své. Fish Fillets 2Myslelo se nepochybně také na opravdové tvrďasy – tvůrci si pro ně připravili pozoruhodnou featuru. Hvězdičky. Objevují se v místnostech na obtížných místech, která se zdají být na první pohled nedostupná. Ačkoliv nejsou podmínkou pro splnění mise (což je častou odpovědí agentky Guppyové na Flounderovu chamtivost po hvězdičkách), razantně zvýší její obtížnost. Se všemi hvězdičkami to na první pokus zvládne popravdě málokdo. Zároveň to ale může být pro vás dobrá výzva - vytáhněte se před kamarády a posbírejte všech 80 bonusových hvězdiček, které hra nabízí! Za každou se totiž zpřístupní bonusový obsah, který se vám v podobě žolíka, počítání kroků, zobrazení mřížky nebo přehrávání řešení misí může obzvlášť hodit. A když vás přesouvání předmětů na nějakou chvíli omrzí, můžete shlédnout získaná videa z tvorby hry nebo si třeba si odpočinout při skládání puzzlů.

Co vás upoutá, v opačném případě udiví, hned po prvním spuštění nebo i na okolních screenshotech, je grafické zpracování. Zatvrzelí příznivci prvního dílu se s touto podobou nemusí zcela spokojit. Čas je ale neúprosný a hra si nové vizuální zpracování sama žádala. Rybičky nadále zůstávají 2D záležitostí. Nemusíme si ani moc představovat, jak by to dopadlo s případnou konverzí do třetího rozměru – mimochodem, jsou tak natočená pouze videa. Z našeho pohledu se nová renderovaná grafika v kombinaci s kvalitně vymodelovanými modely podmořských živočichů a množstvím pěkných animací skutečně povedla. Fish Fillets 2 svému předchůdci ostudu nedělají. Navíc je engine hry velice dobře optimalizován a může se pyšnit nenáročností na hardware počítače, takže nové filety rozjedete s největší pravděpodobností i na babiččiném 5 let starém počítači.

"Z dialogů jde hned na první pohled poznat, že ani čeští tvůrci nepostrádají smysl pro humor..."

Fish Fillets 2Už u prvního dílu byl hlavním lákadlem dabing, protože hru příjemně doplňoval a dodával ji rázný humor. Nově na něm spočívá celá hra a nebýt poutavého namluvení, nebyly by Fillets 2 tak vydařenou hrou, jakou jsou. Ačkoliv české namluvení známými herci, kteří se podíleli mj. na dabování seriálu Akta X, nedosahuje kvalit anglického dabingu, pro něž jsou dialogy původně navrženy, stále se jedná o jednu z nejlepších věcí na hře. Humorné poznámky hlavních hrdinů, ale i dalších zvířátek jsou trefné, přívětivé a především skvěle načasované. Často postřehnete, jak se agenti mezi sebou hádají, vtipkují, radí si v nesnázích nebo mají žertovné poznámky na hráče či svět před obrazovkou – ten reálný. Mnohdy se tak u hry nasmějete, což odlehčuje těžké řešení logických hádanek. Nálepkou špičkový dialog se může chlubit rozhovor mezi hlavními postavami a žížalami-agenty v jedné z prvních místností. Je vidět a hlavně slyšet, že ani čeští tvůrci, zvlášť ti z Altaru, netrpí nedostatkem důvtipu a fantazie. Při několikerém opakování místnosti jsou rozhovory občas trochu na škodu, zde už proto nabývá účinnosti Enter. Hrou vás provází poklidná, karibsky laděná doprovodná hudba, jež při řešení úkolů neruší.

Klady a zápory
Plus Dlouhotrvající zábava
Plus Kvalitní zpracování, design levelů
Plus Humorné pojetí, dabing
Plus Přidaný obsah

Mínus Snad jen obtížnost...

Cena 559 Kč
CZ Kompletně česky; dostupná také v angličtině

Verdikt:
Fish Fillets 2 jsou důstojným pokračováním, jež nepostrádá hlavní předpoklady (hratelnost, přívětivost), stejně tak další, neméně důležité vlastnosti. Fantazie autorů dokázala stvořit skvost jménem Fish Fillets 2, nad jehož řešením strávíte dlouhé hodiny a neméně se s rybičkami díky vtipnému namluvení pobavíte. Nenapadá nás mnoho, co jí vytknout, vesměs jsou to drobnosti, nad kterými se ani mnohdy nezastavíte. Hratelnost a řekněme neomezená herní doba dělají z Fillets 2 zábavu na dlouhé večery, jsou stejně tak dobré na odreagování po práci a hrát je může opravdu každý, protože rybičky nepustí do chvíle, dokud si s nimi nebudete vědět rady. Z jednoduchého nápadu se vyvinula obdivuhodná hra se širokou základnou fanoušků, můžeme tedy jen potvrdit, že čekání se rozhodně vyplatilo. Fish Fillets 2 doporučujeme všem, kdo mají rádi kvalitní zábavu a přemýšlení je nebolí.

Pohled jinýma očima (Pavel Forst):
Fish Fillets 2 jsou opravdu výtečnou hrou. Ačkoliv i já jsem si myslel, že logické hry mě nijak zvlášť neberou, opak se stal pravdou a myslím, že podobně na tom bude hodně hráčů. Je to hra na ovládání velice jednoduchá, nicméně řada úrovní, které hra nabízí, je poměrně těžká a plnění některých z těchto levelů není záležitostí na pár minut. Na druhou stranu, ve srovnání s prvním dílem je dvojka o poznání lehčí. Hráčům, kterým těžké úrovně nečiní problémy, hra nabízí sbírání hvězdiček, takže si každý přijde na své. Před vydáním nových filet se mnoho lidí obávalo grafiky. Pěkná kreslená grafika z jedničky byla nahrazena moderní renderovanou, bez obav ale můžeme říci, že technické zpracování je na špičce. Zkrátka nové filety se povedly na výbornou. My jsme samozřejmě rádi, že v českých luzích a hájích vznikla natolik dobrá hra, že jejím pořízením rozhodně žádný hráč neprohloupí.
Hodnocení: 82%

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

87 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 313 čtenářů

Témata: dabing, Humor, UFO
  • Nejčtenější

Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

Vylepšený Zaklínač 3 nakonec přece jen vyjde ještě letos

Po nedávno ohlášeném zdržení vyvolaném válkou na Ukrajině už s brzkým vydáním vylepšené verze RPG Zaklínač 3 nikdo...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...