Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Fish Fillets 2 - rybí agenti opět ve službě!

  12:00
Stará známá dvojice rybích agentů je zpět a opět se chystá do akce za novými nevyřešenými záhadami.
87

Fish Fillets 2

Platforma: PC
Výrobce: ALTAR Games

Herní karta

Když se před deseti lety objevily na české herní scéně Fish Fillets, byla to taková menší revoluce v žánru logických her. Rybičky, které si oblíbili zástupci snad všech věkových kategorií bez ohledu na pohlaví a zaměstnání, nabízely už tehdy velmi propracovaný herní systém, ale také skrývaly v sobě neokoukaný nápad, jak přitáhnout hráče na dlouhé hodiny k obrazovce. A nyní, po mnoha letech práce brněnského týmu Altar Games, se známí agenti opět vrací do služby. Čeká na ně opět spousta práce s plněním těch nejzáludnějších úkolů v hlubokých vodách pacifického oceánu.


"Stará známá dvojice agentů je zpět, vrhajíc se po hlavě do řešení dalších podmořských záhad..."

VIDEO

Příběhem Fish Fillets 2 na předešlou hru zcela nenavazují, setkáme se ale s povědomými rybími agenty, kteří se až nápadně vzhledově podobají svým předchůdcům z jedničky. Fish Fillets 2Mohutného modrého Murdera zde vystřídá svalnatý Max Flounder, na jehož osobu si jeho partnerka často neodpustí pár poznámek, a malou červenou rybku Scullyovou pak nově nahradí sympatická Tina Guppyová. Ti po celou hru tvoří vynikající dvojici, kterou by jim mohla závidět kdejaká oceánská ryba. Lehce infantilní příběh z jedničky, který se zaměřil na pátrání spadlého UFA a další ne tak úplně obyčejné příhody, dotahují Fillets 2 ještě dále. Přestože není dějová linie hlavním pilířem hry, sama o sobě je velmi atraktivní a hráče neustále pohání v dobrodružství s rybami kupředu, přičemž vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Protože i tentokrát zaúkolovala FDTO, Fakt Děsně Tajná Organizace, naše agenty mnoha veskrze rybími úkoly. Úvodní mise ve Fischwagenu poslouží dobře jako tutoriál pro dosud nezasvěcené - vyzkoušíte si v nich hlavní principy hry, ovládání našich malých hrdinů, práce s předměty, apod. Pak už nezbývá nic jiného, než se s agenty Flounderem a Guppyovou vydat do tvrdé akce za nevyřešenými záhadami.

Základní princip hry zůstává stejný – posouváte rybičkami do čtyř směrů, přičemž vám v cestě stojí předměty. Můžete je nadzdvihovat, shazovat, Fish Fillets 2jeden po druhém posouvat a to všechno tak, aby vám nebránily v dalším postupu místností. Každý z předmětů má jinou velikost, na tom závisí také schopnosti ryb posouvat jiné předměty. Malá červená agentka za žádnou cenu nepohne s ocelovými trubkami, za to se na rozdíl od většího Floundera vejde i do menších prostor. Uváženým postupem přijdete na to, jak předměty v každé místnosti využít ve svůj prospěch – většinou každý z nich najde své použití. Jak se předpokládalo, autoři nezapomněli do druhého Fish Fillets zahrnout mnoho nových předmětů, jako třeba řasy a kusy ledu, které se od klasických pevných předmětů podstatně liší (ano, fyzika zde má také zastoupení). Novinkou je též laser, s nímž rozhodně není radno si zahrávat. Na rozdíl od prvního dílu se můžete pohybovat s předmětem nově také směrem dolů, nadále ale platí pravidlo, že padající předmět udělá z rybky nebožtíka. To se ostatně dřív nebo později stane, ale nemusíte věšet hlavu. Tlačítkem Back vrátíte pozici o jeden tah či klidně až na začátek místnosti, zde už ale najde lepší uplatnění klávesa Restart. Bez čeho by se však nejen ti, co mají IQ vyšší jak většina populace neobešli, jsou savy. Uložení aktuální pozice je otázkou chvilky a jak možná časem poznáte, rozhodně se vám to vyplatí.

"Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí…"

Autoři si s každým z celkem sta důkladně navržených levelů opravdu do nejmenšího detailu vyhráli. Při hraní se můžete čas od času přistihnout, jak v duchu žasnete nad geniálností a provedením daného levelu. A ve své podstatě se není čemu divit. Až na pár malých výjimek jsou levely opravdu profesionálně zpracované, což si jistě žádalo mnoho pečlivé práce, takže poklona autorům je zcela na místě. Kromě pestrých kamenných útesů čekají na splnění také méně vábná prostředí od ucpaných vodních potrubí přes starověké kobky a Fish Fillets 2zvlášť futuristicky až mimozemsky vypadající místnosti až po tzv. zmražené levely. Stereotypu se nemusíte obávat už i z důvodu zařazení odlišných typů úrovní. Přestože ve většině případů zůstává hlavním cílem opuštění místnosti s oběma rybičkami, setkáme se i s misemi, kde toto pravidlem není. Praktickým příkladem budiž třeba mise, kde je cílem osvobodit zmraženého mořského koníka, v jiné misi zase kraba Virgila, tak, že do něj jakkoliv (čímkoliv) šťouchnete. Takové zpestření rozhodně hře prospělo a je krokem kupředu.

Výtečnou novinkou je doplnění sehrané dvojky agentů o další plně ovladatelná mořská zvířátka, která se sama postupným plněním příběhových misí objevují. Jejich osvobozením se otevírá řádka nových úkolů, v nichž hrají tyto potvůrky hlavní postavení. Ať už zmíněný Krab Virgil (syn proslulé rapové hvězdy Šéfa Kraba), šneci Arnošt a Arnošt, želva Agentka Ž nebo křehký mořský koník. Každý z nich má své unikátní vlastnosti, což hru skvěle zpestřuje a zamezuje nudě. Výbornou věcí je také osvědčené dělení dějových linií do větví – v praxi to znamená, že můžete mít rozehraných několik místností najednou.

Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou leda tak krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí... Ačkoliv obtížnost byla od Fish Fillets snížena, stále se jedná o hru poměrně náročnou na logické myšlení a představivost. To povyšuje hru na opravdovou zábavu pro celou rodinu, každý si zkrátka přijde na své. Fish Fillets 2Myslelo se nepochybně také na opravdové tvrďasy – tvůrci si pro ně připravili pozoruhodnou featuru. Hvězdičky. Objevují se v místnostech na obtížných místech, která se zdají být na první pohled nedostupná. Ačkoliv nejsou podmínkou pro splnění mise (což je častou odpovědí agentky Guppyové na Flounderovu chamtivost po hvězdičkách), razantně zvýší její obtížnost. Se všemi hvězdičkami to na první pokus zvládne popravdě málokdo. Zároveň to ale může být pro vás dobrá výzva - vytáhněte se před kamarády a posbírejte všech 80 bonusových hvězdiček, které hra nabízí! Za každou se totiž zpřístupní bonusový obsah, který se vám v podobě žolíka, počítání kroků, zobrazení mřížky nebo přehrávání řešení misí může obzvlášť hodit. A když vás přesouvání předmětů na nějakou chvíli omrzí, můžete shlédnout získaná videa z tvorby hry nebo si třeba si odpočinout při skládání puzzlů.

Co vás upoutá, v opačném případě udiví, hned po prvním spuštění nebo i na okolních screenshotech, je grafické zpracování. Zatvrzelí příznivci prvního dílu se s touto podobou nemusí zcela spokojit. Čas je ale neúprosný a hra si nové vizuální zpracování sama žádala. Rybičky nadále zůstávají 2D záležitostí. Nemusíme si ani moc představovat, jak by to dopadlo s případnou konverzí do třetího rozměru – mimochodem, jsou tak natočená pouze videa. Z našeho pohledu se nová renderovaná grafika v kombinaci s kvalitně vymodelovanými modely podmořských živočichů a množstvím pěkných animací skutečně povedla. Fish Fillets 2 svému předchůdci ostudu nedělají. Navíc je engine hry velice dobře optimalizován a může se pyšnit nenáročností na hardware počítače, takže nové filety rozjedete s největší pravděpodobností i na babiččiném 5 let starém počítači.

"Z dialogů jde hned na první pohled poznat, že ani čeští tvůrci nepostrádají smysl pro humor..."

Fish Fillets 2Už u prvního dílu byl hlavním lákadlem dabing, protože hru příjemně doplňoval a dodával ji rázný humor. Nově na něm spočívá celá hra a nebýt poutavého namluvení, nebyly by Fillets 2 tak vydařenou hrou, jakou jsou. Ačkoliv české namluvení známými herci, kteří se podíleli mj. na dabování seriálu Akta X, nedosahuje kvalit anglického dabingu, pro něž jsou dialogy původně navrženy, stále se jedná o jednu z nejlepších věcí na hře. Humorné poznámky hlavních hrdinů, ale i dalších zvířátek jsou trefné, přívětivé a především skvěle načasované. Často postřehnete, jak se agenti mezi sebou hádají, vtipkují, radí si v nesnázích nebo mají žertovné poznámky na hráče či svět před obrazovkou – ten reálný. Mnohdy se tak u hry nasmějete, což odlehčuje těžké řešení logických hádanek. Nálepkou špičkový dialog se může chlubit rozhovor mezi hlavními postavami a žížalami-agenty v jedné z prvních místností. Je vidět a hlavně slyšet, že ani čeští tvůrci, zvlášť ti z Altaru, netrpí nedostatkem důvtipu a fantazie. Při několikerém opakování místnosti jsou rozhovory občas trochu na škodu, zde už proto nabývá účinnosti Enter. Hrou vás provází poklidná, karibsky laděná doprovodná hudba, jež při řešení úkolů neruší.

Klady a zápory
Plus Dlouhotrvající zábava
Plus Kvalitní zpracování, design levelů
Plus Humorné pojetí, dabing
Plus Přidaný obsah

Mínus Snad jen obtížnost...

Cena 559 Kč
CZ Kompletně česky; dostupná také v angličtině

Verdikt:
Fish Fillets 2 jsou důstojným pokračováním, jež nepostrádá hlavní předpoklady (hratelnost, přívětivost), stejně tak další, neméně důležité vlastnosti. Fantazie autorů dokázala stvořit skvost jménem Fish Fillets 2, nad jehož řešením strávíte dlouhé hodiny a neméně se s rybičkami díky vtipnému namluvení pobavíte. Nenapadá nás mnoho, co jí vytknout, vesměs jsou to drobnosti, nad kterými se ani mnohdy nezastavíte. Hratelnost a řekněme neomezená herní doba dělají z Fillets 2 zábavu na dlouhé večery, jsou stejně tak dobré na odreagování po práci a hrát je může opravdu každý, protože rybičky nepustí do chvíle, dokud si s nimi nebudete vědět rady. Z jednoduchého nápadu se vyvinula obdivuhodná hra se širokou základnou fanoušků, můžeme tedy jen potvrdit, že čekání se rozhodně vyplatilo. Fish Fillets 2 doporučujeme všem, kdo mají rádi kvalitní zábavu a přemýšlení je nebolí.

Pohled jinýma očima (Pavel Forst):
Fish Fillets 2 jsou opravdu výtečnou hrou. Ačkoliv i já jsem si myslel, že logické hry mě nijak zvlášť neberou, opak se stal pravdou a myslím, že podobně na tom bude hodně hráčů. Je to hra na ovládání velice jednoduchá, nicméně řada úrovní, které hra nabízí, je poměrně těžká a plnění některých z těchto levelů není záležitostí na pár minut. Na druhou stranu, ve srovnání s prvním dílem je dvojka o poznání lehčí. Hráčům, kterým těžké úrovně nečiní problémy, hra nabízí sbírání hvězdiček, takže si každý přijde na své. Před vydáním nových filet se mnoho lidí obávalo grafiky. Pěkná kreslená grafika z jedničky byla nahrazena moderní renderovanou, bez obav ale můžeme říci, že technické zpracování je na špičce. Zkrátka nové filety se povedly na výbornou. My jsme samozřejmě rádi, že v českých luzích a hájích vznikla natolik dobrá hra, že jejím pořízením rozhodně žádný hráč neprohloupí.
Hodnocení: 82%

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

87 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 313 čtenářů

Témata: dabing, Humor, UFO
  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...