Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Fish Fillets 2 - rybí agenti opět ve službě!

  12:00
Stará známá dvojice rybích agentů je zpět a opět se chystá do akce za novými nevyřešenými záhadami.
87

Fish Fillets 2

Platforma: PC
Výrobce: ALTAR Games

Herní karta

Když se před deseti lety objevily na české herní scéně Fish Fillets, byla to taková menší revoluce v žánru logických her. Rybičky, které si oblíbili zástupci snad všech věkových kategorií bez ohledu na pohlaví a zaměstnání, nabízely už tehdy velmi propracovaný herní systém, ale také skrývaly v sobě neokoukaný nápad, jak přitáhnout hráče na dlouhé hodiny k obrazovce. A nyní, po mnoha letech práce brněnského týmu Altar Games, se známí agenti opět vrací do služby. Čeká na ně opět spousta práce s plněním těch nejzáludnějších úkolů v hlubokých vodách pacifického oceánu.


"Stará známá dvojice agentů je zpět, vrhajíc se po hlavě do řešení dalších podmořských záhad..."

VIDEO

Příběhem Fish Fillets 2 na předešlou hru zcela nenavazují, setkáme se ale s povědomými rybími agenty, kteří se až nápadně vzhledově podobají svým předchůdcům z jedničky. Fish Fillets 2Mohutného modrého Murdera zde vystřídá svalnatý Max Flounder, na jehož osobu si jeho partnerka často neodpustí pár poznámek, a malou červenou rybku Scullyovou pak nově nahradí sympatická Tina Guppyová. Ti po celou hru tvoří vynikající dvojici, kterou by jim mohla závidět kdejaká oceánská ryba. Lehce infantilní příběh z jedničky, který se zaměřil na pátrání spadlého UFA a další ne tak úplně obyčejné příhody, dotahují Fillets 2 ještě dále. Přestože není dějová linie hlavním pilířem hry, sama o sobě je velmi atraktivní a hráče neustále pohání v dobrodružství s rybami kupředu, přičemž vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Protože i tentokrát zaúkolovala FDTO, Fakt Děsně Tajná Organizace, naše agenty mnoha veskrze rybími úkoly. Úvodní mise ve Fischwagenu poslouží dobře jako tutoriál pro dosud nezasvěcené - vyzkoušíte si v nich hlavní principy hry, ovládání našich malých hrdinů, práce s předměty, apod. Pak už nezbývá nic jiného, než se s agenty Flounderem a Guppyovou vydat do tvrdé akce za nevyřešenými záhadami.

Základní princip hry zůstává stejný – posouváte rybičkami do čtyř směrů, přičemž vám v cestě stojí předměty. Můžete je nadzdvihovat, shazovat, Fish Fillets 2jeden po druhém posouvat a to všechno tak, aby vám nebránily v dalším postupu místností. Každý z předmětů má jinou velikost, na tom závisí také schopnosti ryb posouvat jiné předměty. Malá červená agentka za žádnou cenu nepohne s ocelovými trubkami, za to se na rozdíl od většího Floundera vejde i do menších prostor. Uváženým postupem přijdete na to, jak předměty v každé místnosti využít ve svůj prospěch – většinou každý z nich najde své použití. Jak se předpokládalo, autoři nezapomněli do druhého Fish Fillets zahrnout mnoho nových předmětů, jako třeba řasy a kusy ledu, které se od klasických pevných předmětů podstatně liší (ano, fyzika zde má také zastoupení). Novinkou je též laser, s nímž rozhodně není radno si zahrávat. Na rozdíl od prvního dílu se můžete pohybovat s předmětem nově také směrem dolů, nadále ale platí pravidlo, že padající předmět udělá z rybky nebožtíka. To se ostatně dřív nebo později stane, ale nemusíte věšet hlavu. Tlačítkem Back vrátíte pozici o jeden tah či klidně až na začátek místnosti, zde už ale najde lepší uplatnění klávesa Restart. Bez čeho by se však nejen ti, co mají IQ vyšší jak většina populace neobešli, jsou savy. Uložení aktuální pozice je otázkou chvilky a jak možná časem poznáte, rozhodně se vám to vyplatí.

"Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí…"

Autoři si s každým z celkem sta důkladně navržených levelů opravdu do nejmenšího detailu vyhráli. Při hraní se můžete čas od času přistihnout, jak v duchu žasnete nad geniálností a provedením daného levelu. A ve své podstatě se není čemu divit. Až na pár malých výjimek jsou levely opravdu profesionálně zpracované, což si jistě žádalo mnoho pečlivé práce, takže poklona autorům je zcela na místě. Kromě pestrých kamenných útesů čekají na splnění také méně vábná prostředí od ucpaných vodních potrubí přes starověké kobky a Fish Fillets 2zvlášť futuristicky až mimozemsky vypadající místnosti až po tzv. zmražené levely. Stereotypu se nemusíte obávat už i z důvodu zařazení odlišných typů úrovní. Přestože ve většině případů zůstává hlavním cílem opuštění místnosti s oběma rybičkami, setkáme se i s misemi, kde toto pravidlem není. Praktickým příkladem budiž třeba mise, kde je cílem osvobodit zmraženého mořského koníka, v jiné misi zase kraba Virgila, tak, že do něj jakkoliv (čímkoliv) šťouchnete. Takové zpestření rozhodně hře prospělo a je krokem kupředu.

Výtečnou novinkou je doplnění sehrané dvojky agentů o další plně ovladatelná mořská zvířátka, která se sama postupným plněním příběhových misí objevují. Jejich osvobozením se otevírá řádka nových úkolů, v nichž hrají tyto potvůrky hlavní postavení. Ať už zmíněný Krab Virgil (syn proslulé rapové hvězdy Šéfa Kraba), šneci Arnošt a Arnošt, želva Agentka Ž nebo křehký mořský koník. Každý z nich má své unikátní vlastnosti, což hru skvěle zpestřuje a zamezuje nudě. Výbornou věcí je také osvědčené dělení dějových linií do větví – v praxi to znamená, že můžete mít rozehraných několik místností najednou.

Mnozí si pomyslí, že Fish Fillets 2 jsou leda tak krátkodobou zábavou pro malé děti. Jak moc se ale mýlí... Ačkoliv obtížnost byla od Fish Fillets snížena, stále se jedná o hru poměrně náročnou na logické myšlení a představivost. To povyšuje hru na opravdovou zábavu pro celou rodinu, každý si zkrátka přijde na své. Fish Fillets 2Myslelo se nepochybně také na opravdové tvrďasy – tvůrci si pro ně připravili pozoruhodnou featuru. Hvězdičky. Objevují se v místnostech na obtížných místech, která se zdají být na první pohled nedostupná. Ačkoliv nejsou podmínkou pro splnění mise (což je častou odpovědí agentky Guppyové na Flounderovu chamtivost po hvězdičkách), razantně zvýší její obtížnost. Se všemi hvězdičkami to na první pokus zvládne popravdě málokdo. Zároveň to ale může být pro vás dobrá výzva - vytáhněte se před kamarády a posbírejte všech 80 bonusových hvězdiček, které hra nabízí! Za každou se totiž zpřístupní bonusový obsah, který se vám v podobě žolíka, počítání kroků, zobrazení mřížky nebo přehrávání řešení misí může obzvlášť hodit. A když vás přesouvání předmětů na nějakou chvíli omrzí, můžete shlédnout získaná videa z tvorby hry nebo si třeba si odpočinout při skládání puzzlů.

Co vás upoutá, v opačném případě udiví, hned po prvním spuštění nebo i na okolních screenshotech, je grafické zpracování. Zatvrzelí příznivci prvního dílu se s touto podobou nemusí zcela spokojit. Čas je ale neúprosný a hra si nové vizuální zpracování sama žádala. Rybičky nadále zůstávají 2D záležitostí. Nemusíme si ani moc představovat, jak by to dopadlo s případnou konverzí do třetího rozměru – mimochodem, jsou tak natočená pouze videa. Z našeho pohledu se nová renderovaná grafika v kombinaci s kvalitně vymodelovanými modely podmořských živočichů a množstvím pěkných animací skutečně povedla. Fish Fillets 2 svému předchůdci ostudu nedělají. Navíc je engine hry velice dobře optimalizován a může se pyšnit nenáročností na hardware počítače, takže nové filety rozjedete s největší pravděpodobností i na babiččiném 5 let starém počítači.

"Z dialogů jde hned na první pohled poznat, že ani čeští tvůrci nepostrádají smysl pro humor..."

Fish Fillets 2Už u prvního dílu byl hlavním lákadlem dabing, protože hru příjemně doplňoval a dodával ji rázný humor. Nově na něm spočívá celá hra a nebýt poutavého namluvení, nebyly by Fillets 2 tak vydařenou hrou, jakou jsou. Ačkoliv české namluvení známými herci, kteří se podíleli mj. na dabování seriálu Akta X, nedosahuje kvalit anglického dabingu, pro něž jsou dialogy původně navrženy, stále se jedná o jednu z nejlepších věcí na hře. Humorné poznámky hlavních hrdinů, ale i dalších zvířátek jsou trefné, přívětivé a především skvěle načasované. Často postřehnete, jak se agenti mezi sebou hádají, vtipkují, radí si v nesnázích nebo mají žertovné poznámky na hráče či svět před obrazovkou – ten reálný. Mnohdy se tak u hry nasmějete, což odlehčuje těžké řešení logických hádanek. Nálepkou špičkový dialog se může chlubit rozhovor mezi hlavními postavami a žížalami-agenty v jedné z prvních místností. Je vidět a hlavně slyšet, že ani čeští tvůrci, zvlášť ti z Altaru, netrpí nedostatkem důvtipu a fantazie. Při několikerém opakování místnosti jsou rozhovory občas trochu na škodu, zde už proto nabývá účinnosti Enter. Hrou vás provází poklidná, karibsky laděná doprovodná hudba, jež při řešení úkolů neruší.

Klady a zápory
Plus Dlouhotrvající zábava
Plus Kvalitní zpracování, design levelů
Plus Humorné pojetí, dabing
Plus Přidaný obsah

Mínus Snad jen obtížnost...

Cena 559 Kč
CZ Kompletně česky; dostupná také v angličtině

Verdikt:
Fish Fillets 2 jsou důstojným pokračováním, jež nepostrádá hlavní předpoklady (hratelnost, přívětivost), stejně tak další, neméně důležité vlastnosti. Fantazie autorů dokázala stvořit skvost jménem Fish Fillets 2, nad jehož řešením strávíte dlouhé hodiny a neméně se s rybičkami díky vtipnému namluvení pobavíte. Nenapadá nás mnoho, co jí vytknout, vesměs jsou to drobnosti, nad kterými se ani mnohdy nezastavíte. Hratelnost a řekněme neomezená herní doba dělají z Fillets 2 zábavu na dlouhé večery, jsou stejně tak dobré na odreagování po práci a hrát je může opravdu každý, protože rybičky nepustí do chvíle, dokud si s nimi nebudete vědět rady. Z jednoduchého nápadu se vyvinula obdivuhodná hra se širokou základnou fanoušků, můžeme tedy jen potvrdit, že čekání se rozhodně vyplatilo. Fish Fillets 2 doporučujeme všem, kdo mají rádi kvalitní zábavu a přemýšlení je nebolí.

Pohled jinýma očima (Pavel Forst):
Fish Fillets 2 jsou opravdu výtečnou hrou. Ačkoliv i já jsem si myslel, že logické hry mě nijak zvlášť neberou, opak se stal pravdou a myslím, že podobně na tom bude hodně hráčů. Je to hra na ovládání velice jednoduchá, nicméně řada úrovní, které hra nabízí, je poměrně těžká a plnění některých z těchto levelů není záležitostí na pár minut. Na druhou stranu, ve srovnání s prvním dílem je dvojka o poznání lehčí. Hráčům, kterým těžké úrovně nečiní problémy, hra nabízí sbírání hvězdiček, takže si každý přijde na své. Před vydáním nových filet se mnoho lidí obávalo grafiky. Pěkná kreslená grafika z jedničky byla nahrazena moderní renderovanou, bez obav ale můžeme říci, že technické zpracování je na špičce. Zkrátka nové filety se povedly na výbornou. My jsme samozřejmě rádi, že v českých luzích a hájích vznikla natolik dobrá hra, že jejím pořízením rozhodně žádný hráč neprohloupí.
Hodnocení: 82%

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

87 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 314 čtenářů

Témata: dabing, Humor, UFO
  • Nejčtenější

Netrvalo ani dvanáct hodin, než fanoušci „svlékli“ Laru Croft v nové hře

Tvůrci erotických modifikací se na vydání remasterované trilogie prvních třech dílů série Tomb...

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Kde jsou mé peníze, ptá se potetovaný podivín autorů hry Grand Theft Auto 6

Američan Lawrence Patrick Sullivan, známý kvůli svému výraznému tetování na obličeji jako Floridský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Je to hlavní přednost. Prohlédněte si parádní grafiku v nové hře na přežití

Žánr survival her je v poslední době opravdu hodně populární. Nightingale z tohoto trendu jasně...

Brýle na virtuální realitu od playstationu by mohly fungovat i na PC

Virtuální brýle PS VR2 jsou sice působivý kousek hardware, jeho majitelé bohužel nemajík dispozici...

Počet hráčů Skull & Bones nepřekonal milion ani se započítáním trial verze

Námořní akce Skull & Bones je po strastiplném vývoji konečně venku. Mnohé tak zajímá, jak si...

Českou husitskou hru 1428: Shadows over Silesia rozšíří rytířské turnaje

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se ve třetím čtvrtletí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...