Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eragon - čeledín dračím hrdinou

  12:01
Hry s filmovou licencí obvykle mizí v propadlišti dějin. Jak si vede aktuální počin o farmářském chlapci, který jednoho dne našel dračí vejce, jež mu obrátilo život naruby?
69

Eragon

Platforma: PC
Výrobce: Stormfront Studios

Herní karta

Blonďatý chlapec Eragon žije poklidný život. Pomáhá na farmě, čte si knížky. Jednoho dne najde uprostřed lesa modré zářící vejce. Myslí si, že by na něm mohl vydělat a rozhodne se ho prodat. Ale ani se nestačí z objevu a svého snu o přilepšení vzpamatovat a z vejce se vyklube dračice Safira. Ta se pro něj okamžitě stane kamarádkou, pomáhá mu v nesnázích a létá s ním po okolí. Eragon Zvrat nastává ve chvíli, kdy zjišťuje, že se v Alagaësii dodržuje tradice dračích jezdců s magickými schopnostmi, kteří zrovna podnikají útoky namířené proti vládnoucímu tyranovi Galbatorixovi a jeho společníkům.
Tento příběh, jemuž je dán plný prostor a rozvětvení v knize, moc důležitou roli v herním Eragonovi nedostal. Samotná hra je koncipována jako klasická "hack & slash" rubačka. Naštěstí se nesnaží ze sebe dělat něco jiného a to jí jen prospívá. Zejména na PC je podobných titulů jako šafránu.

Samotná hra je koncipována jako klasická "hack & slash" rubačka.

Takže: Hlavní postavu máme. Meč máme. Magické vymoženosti máme. Společníka máme. A abychom tohle všechno vůbec využili, potřebujeme nepřátele. Hordy nepřátel. Tím vším Eragon disponuje. Na ovládání nám stačí čtyři směrové šipky a další čtyři klávesy. Ze čtveřic WSAD/IKJL (+ tedy ještě Shift a mezerník) cítím konzolovitost celé hry, ale, světe div se, tentokrát absence myši nepřekáží hráčově touze po sofistikovanějších způsobech likvidace oponentů. Hra vás během první mise zaučí do všech možných komb, která tvoří trojpísmenné kombinace. Popadnout nepřátelského vojáka za hlavu a umlátit či odhodit ho, odstrčit ho na zem a pak ho dodělat mečem, obrům skákat na ramena a lámat jim vazy nebo jen "skromně" rozdávat tvrdé rány, nic z toho není při mačkání tlačítek ve správném pořadí problém. I když je i po tutorialu přístupná v menu nápověda se všemi úkony přiřazeným k tlačítkům, Eragon myslím si, že ochota hráčů zapamatovat si všechny kombinace, bude nulová. Vždyť zběsilé mačkání J a K vyjde daleko výhodněji než gurmánské přemýšlení nad tím, jak každého z milionu protivníků zlikviduji. A výsledek bude stejný - efektní podívaná na plynulé animace všech účastníků bitvy.
K dispozici je i luk a neomezený počet šípů. Zaměření obstarává hra sama na nejbližší potvoru, takže vaší starostí bude jen držet klávesu pro střelbu, což supluje míření na oponenta. Při nezmáčknutí klávesy na dostatečně dlouhou dobu můžete minout.
Eragon ale do svých rukou získá postupem hry i schopnosti magického arzenálu. Z počátku ho využijete jen na likvidaci překážek či beden, ve kterých naleznete zdraví, ale jen, co se Eragon trochu osmělí, začne využívat "náhodně" rozmístěných držáků či sudů se šípy, které využije proti oponentům. Telekinezi ale může využít i přímo a shazovat nepřátele z mostů a útesů do vody či do propastí. Očarovat si lze i vlastní šípy - magickým ohněm, jež je samozřejmě činí silnějšími, což se také hodí. Ke kouzlení potřebujete tradičně manu. Její ukazatel se po každém zakouzlení zcela vybije a pak během pár sekund obnoví. Hra tak působí celkem vyváženě a nepřeplácaně.

Eragon Eragon Eragon

Spolubojovník Brom (v průběhu hry vystřídán jiným) vám od pár kusů havěti také vypomůže, ale dá se říct, že v počtu zářezů na rukojeti hraje prim stále hlavní postava. Hodí se i k aktivaci tzv. fury módu. Zabíjením nepřátel se vám a spoluhráči ve spodní části obrazovky na HUDu hromadí body za každého z nich. Poté, co se vaše proužky setkají (nemusí to být nutně uprostřed, Eragon klidně může tvořit většinu váš ukazatel), můžete pomocí klávesy Q aktivovat zmíněný berserk. V praxi to znamená, že vám na určitou dobu meče vzplanou magickým ohněm a likvidace spousty vojáků a dvaapůlmetrových obrů se urychlí. Za nejefektivnější strategii považuji šetřit si fury mód do nějaké tužší bitvy a nevyplýtvat si ho hned.

V počtu zářezů na rukojeti hraje prim stále hlavní postava.

Co hru vytahuje z monotónnosti je, jak již tušíte, drak. Tedy dračice - Safira. Občas se vám naskytne možnost přivolat si jí na pomoc, buďto aby vás zbavila nějaké překážky, anebo si odnesla ve svých drápech nepřátele. Trochu mi to připomíná palebnou podporu z válečných stříleček.
Na palebnou podporu si ale, narozdíl od Safiry, nesednete a neodlétnete na ní. V průběhu hry se vám naskytnou dvě mise, při kterých osedláte její záda. A to právě přináší zcela novou dimenzi zážitku a s rubáním nemá absolutně nic společného. Nemusíte se obávat, že byste museli mít aviatické dovednosti z MS FlightSim X, dráček letí dopředu sám a vy jen upravujete výšku letu a případně mírně korigujete směr, Eragon např. mezi stromy nebo tam, kde se cesta půlí. Plachtění tvůrci zpracovali opravdu kvalitně a škoda jen, že nedostalo ve hře více místa.
Na Safiře lze využít její magický ocas, kterým lze smést několik nepřátel najednou a také lze střílet za letu střílet magické šípy z vašeho luku. Oheň na požádání nechrlí, má ho jen naskriptovaný do několika situací.

Fantasy žánr si přímo říká o RPG prvky a v případě Eragonu si je umím představit i celkem použitelné. Nové schopnosti byste nedostávali po dokončení některých z necelé dvacítky levelů , ale za zabití určitého počtu nepřátel či za nalezení nějakých skill-šutrů. Upgrady dovedností by hratelnost zcela jistě osvěžily a podpořily by znovuhratelnost, která je při takovéto koncepci prakticky nulová.

Na Safiře lze využít její magický ocas, kterým lze smést několik nepřátel najednou.

Vizuální stránka hry krásou neoplývá. Nepříliš reálně vyhlížející textury, žádná podpora pro vyhlazování hran a žádné speciální efekty. Stačil by motion-blur, případně bloom efekt a už by byl výsledný dojem daleko lepší, protože by se některé nedostatky podařilo úspěšně zakrýt. Co ovšem považuji za výhodu vizuální stránky a další krok proti jednotvárnosti hry, jsou různorodá prostředí pro každou úroveň. Eragon Pokaždé jsem se těšil, s čím se v dalším levelu autoři vytáhnou a pokaždé šlo o naprosto jinou lokaci. Zaujala mě hlavně nevšední mostní soustava, ve které se mi rubalo jedna radost ;o).
Kontroverzním prvkem je fixní kamera připomínající staré dobré adventurní časy. Kromě toho, že se při přesunu z jedné části lokace do druhé mění úhel a místo výhledu, takže pokud směřuji stále dopředu, musím přehmátnout na jiné klávesy, je celkem bezproblémová. Občas jsem také musel střílet lukem mimo obraz. Takto zabití nepřátelé ovšem tvoří naprosté minimum z celkového počtu, takže mě to nijak nepoznamenalo.

Kontroverzním prvkem je fixní kamera připomínající staré dobré adventurní časy.

Hra je prokládána příběhovými filmečky, které tentokrát nejsou z filmové předlohy, ale vykreslené enginem. Bohužel nejsou přehrávány přímo ve hře, ale z video souborů, takže jejich obrazová kvalita není taková, jako kdyby byl obraz počítán v reálném čase. Na velkém rozlišení (1280x1024) si je ani moc neužijete, pixelovatost je v tomto případě už na dost vysoké úrovni.

Eragon - knižní a filmový fenomén

Plánovaná trilogie Odkaz Dračích jezdců od mladého spisovatele Christophera Paoliniho (v listopadu mu bylo 23 let) způsobila v soudobé fantasy literatuře docela poprask a i přes tvrdá hodnocení ze strany kritiků se první a druhý díl (Eragon, Eldest a připravuje se závěrečný Empire) stal bezkonkurenčním bestsellerem na pultech knihkupectví. I když je autorovi vytýkána inspirace (či vykrádání, jak chcete) spoustou legendárních autorů a děl, Eragon - knižní a filmový fenomén své čtenáře si příběhem o chudém farmářském chlapci, ze kterého se stane udatný rytíř a potažmo dračí jezdec, co "zachrání svět", zkrátka získal.
Paolini měl knihu sepsanou už v 15 letech, ale rodině ji ukázal až o pár let později a definitivně vyšla v roce 2002 v nakladatelství jeho rodičů. Od dětství ho vychovávali lásce ke knihám, rád navštěvoval knihovnu, kde četl fantasy díla. Poslouchá vážnou hudbu a prý ho k Eragonovi podnítila stejně jako nádherná příroda v místě jeho bydliště. Žije v Paradise Valley, v Montaně. Je barvoslepý.
Podle Paoliniho knihy natočila společnost Fox film. Režie se ujmul Stefen Fangmeiler, jež je v tomto oboru nováčkem. Ale ve filmové branži už nějaký ten pátek dělá, má na svědomí speciální efekty např. v Terminátorovi 2, Jurském Parku, Casperovi a dalších. Mezi herci narazíte na Jeremyho Ironse nebo Johna Malkoviche. Premiéra už klepe na dveře, chystá se na 14.prosinec letošního roku. Uvidíme, jestli se na komerčním kolotoči ujme stejně úspěšně, jako předloha. Budiž mu to přáno.
zdroje: Wikipedia, CSFD

Ozvučení obsahuje průměrný soundtrack, občas se v něm ale vynoří celkem dobrá melodie. Jeho filmový sourozenec (recenze filmu na Show) na tom asi bude podobně. Ve hře ale tvoří pouhopouhý podklad pod bojové scény. Dabing postav odvedli herci z filmu. Hra obsahuje odblokovatelné krátké making-of dokumenty. Pro jejich shlédnutí je třeba sbírat v jednotlivých úrovních

Klady a zápory

Plus Efekt(iv)ní oddychová mlátička
Plus Bezproblémové ovládání

Mínus Horší grafika
Mínus Pro někoho až moc přímočaré a prosťoučké
Mínus Nevyužité místo pro RPG prvky

Cena 999,- Kč
CZ Česky

skrytá modrá vejce anebo disponovat přehrávačem, co zvládne videa v bik formátu.

Verdikt:
Od Eragonu jsem neočekával bůhví jaké výkony. Ale i v těchto dnech dokazuje, že s jednoduchým konceptem se dá uspět. Neposkytuje sice příliš inteligentní zábavu, což někoho může knockoutovat zpět k Oblivionu či NWN 2, ale jako oddychovka funguje dobře. Krátká hrací doba se dá kompenzovat hraním po kouskách, např. jako relaxace v přestávce mezi prací. Nemá smysl těch 5-6 hodin spotřebovat na jeden zátah. Kéž by všechny hry podle filmů (a samozřejmě i naopak) dosáhly alespoň takovéto úrovně.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 175 čtenářů

Témata: dabing, Knihovny
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Vyzkoušejte si zdarma první dvě hodiny Assassin’s Creed Mirage

Loňský díl Assassin’s Creed Mirage se v mnohém vrátil ke kořenům série. Hráči se ujali role asasína...

Ze strojů krev neteče. Roboti jsou oblíbenými nepřáteli i z důvodu ratingu

Zatímco zabíjení nepřátel z masa a kostí ve videohrách vzbuzuje ve společnosti kontroverze a debaty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...