Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Crime Life: Gang Wars

  12:04
Toužili jste někdy zjistit, jaké je to být novodobým gangsterem? Ano? Tak to jste zajisté již vyzkoušeli GTA: San Andreas! A toužili jste někdy být retardovaným gangsterem ve velmi špatné hře? Že ne?

Crime Life: Gang Wars Jednou z nejdůležitějších zásad správného recenzenta je, nikdy neodsuzovat hru předem. O tom, že i z počátku neatraktivně vypadající titul dokáže překvapit, mě přesvědčil nedávný Fahrenheit a od té doby vím, nakolik je důležité se této zásady držet. Crime Life: Gang Wars (dále jen CLGW) ve mě též nevzbuzoval přespříliš velké naděje, ale hru vydává Konami, takže to přece nemůže být tak hrozné, nebo ano?

Později se ke slovu přihlásí i zbraně, ale jejich přítomnost není nikterak zásadní.

Příběh CLGW se točí okolo nováčka gangu Outlawz – Treho. Tre je právě oním vyvoleným a jedinou hratelnou postavou ze hry. Jako každý nový člen tohoto ilegálního seskupení si musíte nejdříve vybudovat pořádný respekt. Ten si však nezískáte jen tak něčím a svojí věrnost gangu musíte prokázat hlavně činy a to hodně brutálního rázu. CLGW je v podstatě klasickou beat ‘em up mlátičkou z herních dob minulých, zabalenou do dnes velmi atraktivního „gangsta“ hávu. Náplní Crime Life: Gang Wars hry je tudíž povětšinou někoho zmlátit, zabít, zmrzačit, popřípadě zdevastovat někomu auto, byt či přítelkyni. Slovo stereotyp tedy budete v souvislosti s CLGW zmiňovat velmi často. Tedy pokud ho alespoň nějakou dobu vydržíte hrát. Základním problémem hry je totiž … no v podstatě všechno. Abych ale zase tolik nekřivdil, tak musím podotknout, že kromě bitek se budete pohybovat po nudném a naprosto nereálně vypadajícím městě. To však ale nevadí, hlavně, že se budete někde pohybovat, nebo ne?

Hratelnost je na dosti mizivé úrovni, což je způsobeno především naprosto nudnými bitkami, na nichž je v podstatě valná část hry založena. Bojový systém je sice v podstatě čtyřtlačítkový a silně opilý jedinec by jej mohl dokonce vzdáleně přirovnat k tomu z Dead or Alive, ale z funkčního hlediska je naprosto stupidní. Dvě tlačítka jsou vyhrazena pro úder pěstí a kop, třetí pro naprosto nefunkční blok a poslední slouží k fatalitám. Ty jsou narozdíl od Mortal Kombat: Shaolin Monks naprosto nudné a v mnoha případech nejsou ani fatální. Inu posuďte sami: zemře muž po úderu do rozkroku či nikoliv? Osoby, na kterých Crime Life: Gang Wars tyto pseudo-fatality můžete uskutečnit si musíte nejdříve pořádně zpracovat. Tím se v podání CLGW myslí mačkání jednoho či dvou tlačítek, dokud se nad nebohým protivníkem nezobrazí trojúhelník. Poté můžete s pomocí pouhého jednoho tlačítka (překvapivě trojúhelníku), což je ve bojovkách jev nevídaný, spustit smrtící sekvenci. Díky absolutně triviální animaci a neuvěřitelně zastaralému grafickému enginu vypadají tyto „dodělávačky“ opravdu děsně.

Grafický engine je zastaralý a přinejlepším by se dal vzhledově přirovnat ke druhé generaci her pro PSone.

CLGW obsahuje překvapivě i týmové prvky. K boji s konkurenčními gangy se k vám často přidají i parťáci z Outlawz, kteří podobně jako vy nechodí pro nějakou tu ráno příliš daleko. Pomocí jednoduchého (ale v podstatě nefunkčního) systému zadávání rozkazů typu zůstaň u mě, znič je apod. můžete zaměstnat na chvilku i svoje bratry ve zbrani. Bohužel nejsem v gangsta slangu moc zběhlý, a proto jsem nebyl schopen tohoto týmového systému využívat. Jak jsem z CLGW totiž zjistil, tak gangsta slang je Crime Life: Gang Wars založen na antonymním výkladu slova smyslu. Zadáte-li tedy útok, tak vaši parťáci budou utíkat dále a vás nechají napospas konkurenčním gangům. Teď však bez legrace, příkazový systém je naprosto nepoužitelný a spuštěním některého rozkazu si hru spíše zkomplikujete, než usnadníte, a proto je lepší ho spíše nepoužívat.

Zpočátku se tvůrci tvářili, že bude jejich CLGW městská akce, silně ovlivněná sérií GTA, z čehož nakonec zůstalo akorát to, že se hra odehrává ve městě. Nutno podotknout, že v naprosto nereálném městě, z něhož absolutně nemáte pocit fungujícího světa, v což jsem z počátku hry tak trochu doufal. Kromě členů různých gangů v herním městě narazíte na cca pět druhů občanů s umělou inteligencí zhruba na úrovni padajícího listu z Kameo: Elements of Power. Postupem hry a plněním nudných a stereotypních úkolů sice získáváte přístup k čím dál tím většímu počtu městských čtvrtí, což je vám ale ve výsledku naprosto k ničemu, protože většina čtvrtí je od sebe naprosto k nerozeznání.

Teplý Dům

Hot House je relativně neznámé vývojářské studio, které čítá jen několik členů. Úředně spadá pod známého vydavatele budgetových titulů ZOO Digital (Alien Hominid, Guilty Gear X2), což tak trochu vysvětluje nevalnou kvalitu CLGW. Navíc je CLGW pod hlavičkou Konami vydáván jako plnohodnotná hra za plnou cenu. Zjednodušeně řečeno - další hřebík do rakve.

Crime Life: Gang Wars V pozdějších fází hry se ke slovu přihlásí i zbraně, ale popravdě není jejich přítomnost ve hře nikterak zásadní a jediné plus je, že s nimi zlikvidujete nepřátele rychleji a nudný souboj tak máte dříve za sebou. Osobně bych uvítal alespoň nějaký minimální náznak RPG prvků ohledně vylepšení postavy, ale to bych chtěl po CLGW příliš. Sympatické sice je, že se po temných ulicích nepovalují žádné lékárničky a zdraví se doplňuje pouze po likvidaci nepřátel či návštěvě fast foodu. Postupně si zpřístupníte i bonusové položky, ty jsou ale jako celá hra naprosto nudné a nazývat je jako Extras považuji za naprostý výsměch hráčům. Zajímavá je herní přítomnost populární rapové skupiny D-12, byť bez jejich nejslavnějšího člena, populárního Eminema. Toť asi vše o herní stránce CLGW, nic více opravdu nenabízí. Žádný multiplayer, online podpora, nic.

Záměrně jsem si na konec recenze nechal zamyšlení nad technickou stránkou hry. Herní soundtrack je příjemný a zastupuje spíše evropskou hip-hopovou scénu, vyjma již zmiňovaných D-12 z USA. Zvuky jsou přitom směšné a dabing přímo úděsný. Hru, která Crime Life: Gang Wars má symbolizovat černošskou gangsta scénu, by prostě běloši dabovat neměli. Jejich pokusy o „cool“ slang navíc působí přímo směšně. Celá audio složka je ztvárněna ve formátu Dolby Pro Logic II, což také není úplně ono. Takový DTS nebo Dolby Digital 5.1 zní přeci jenom lépe.

Grafická stránka je na tom bohužel ještě podstatněji hůře. Grafický engine je zastaralý a přinejlepším by se dal vzhledově přirovnat ke druhé generaci her pro PSone. textury jsou rozmazané a mnohdy až kostičkované. Modely postav jsou úděsné a většina postav vypadá jako Igráčci. Animace je katastrofální a při chůzi vypadají gangsteři jako vykastrovaní zombíci donucení průjmem dobelhat se na WC. Animace kolemjdoucích civilistů je přitom ještě o několik tříd horší (ano, je to možné). Jak jsem již zmínil, tak i lokace jsou vizuálně odpuzující, ale na druhou stranu zase musím říci, že alespoň lehce interaktivní. Připočtěte k tomu

Klady a zápory

Plus Povedený euro hip-hop soundtrack
Plus Relativně interaktivní prostředí

Mínus Abych to zkrátil: vše ostatní

všemu ještě stupidní kameru (když už bych ji musel nějak nazvat, tak bych zvolil asi slovo izometrická), framerate stabilní jako ruce Mohameda Aliho a již zmiňované, nesnesitelně dlouhé loadingy, které se objevují i při situacích, kde byste to nečekali a vznikne vám jasný propadák. CLGW = úděsná herní + příšerná technická stránka. Takto jednoduše by se dala shrnout celá hra a já si ušetřím mozek s vymýšlením nadávek. Ať již se tvůrci snažili o cokoliv, tak se jim to rozhodně nepodařilo a CLGW je jednoznačně jednou z nejhorších her poslední doby. Jestli jste na hraní závislí, tak CLGW vyzkoušejte. On vás té závislosti zbaví coby dup.

Crime Life: Gang Wars
Výrobce/Vydavatel Hothouse Creations/Konami
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 102 kB
Verdikt: CLGW je jedna z nejlepších her všech dob. Obsahuje nespočet možností, vynikající vizuální zpracování a intuitivní hratelnost. Samozřejmě v gangsta slangu :-).
Hodnocení: 30% (info)

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...