Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Advance Wars: Dual Strike

  12:00
Starší hráči si určitě pamatují, jak své první válečné konflikty prožívali s plastovými vojáky a tanky. Dnes by bylo něco takového anachronismem, fenomény dětství, správně zpracované do nové formy, však stále dokáží vyvolat vlnu emocí.

BonusWeb HIT Advance Wars: Dual Strike Tahle hra má na co navazovat, Advance Wars byly na GBA nejen velkým hitem, nýbrž také slušným zjevem - válečné strategie jsou samy o sobě druhem na vyhynutí, nota bene na handheldech. Když se tedy na GBA displejích začaly prohánět záplavy červených a modrých jednotek, mnozí hráči si možná uvědomili, že na přesně takovouto hru už dlouho čekali. Velké množství jednotek, mnoho aspektů ovlivňujících bitvu, slušná délka kampaně a hlavně tahový základ toho všeho. Autoři věděli, v čem spočíval úspěch předchůdců, Dual Strike je tedy rozšířeným, prohloubeným, jednoduše po mnoha stránkách vylepšeným pokračováním. Jaký tedy je?

Ideálním terénem, ze kterého útočit, nebo ve kterém se bránit, je město.

Advance Wars: Dual Strike Nestřílejte, jsou tady lidi!
Von Clausewitz tvrdil, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. V Advance Wars není po politice ani stopy, prostě jsou tady ti špatní a ti hodní, se svým hněvem spravedlivých. Tolik tedy k , ehm, „příběhu“, který lze s klidem v duši chápat jako nezbytný obal toho nejpodstatnějšího – bitev.

Nejdůležitějším prvkem (a obvykle také příčinou) války jsou, pro někoho možná trošku překvapivě, peníze. S armádou, kterou máte před prvním tahem k dispozici, byste toho moc nedokázali, je nutné tedy obsazovat továrny, letiště a přístavy, aby bylo kde vyrábět, a města, aby se zajistil přísun peněz. K obsazení jednoho takovéhoto životně důležitého bodu lze použít pouze pěchotu a pokud je jednotka v plném stavu, trvá zabírání dva tahy. Nemusím asi zdůrazňovat, že pěchota (základní s kulomety, pokročilejší s raketomety) je nejzranitelnější jednotka vůbec, takže je nezbytné zabezpečit prostor kolem něčím odolnějším. Advance Wars: Dual Strike Pokud nejsou stanoveny nějaké speciální podmínky, bitva končí buď zničením všech nepřátelských jednotek nebo obsazením protivníkova velitelství.

Advance Wars: Dual Strike je totiž jako dělaná pro hraní ve více lidech.

Většina jednotek (pěchota, tanky, protiletadlové baterie atd.) jsou ve slovníku hry „kontaktními“ jednotkami, nepřítel proto musí být o políčko vedle, aby došlo na svištění kulek. A zde začíná královská porce taktiky, kterou hra obsahuje. Tak jednak je třeba dávat pozor na stav pohonných hmot a munice. U tanků chvilkové zastavení postupu tak nevadí, takový Megatank odrazí skoro jakýkoli útok po zemi, v případě leteckých jednotek nebo ponorek je ale nedostatek paliva kritický. A je nutné dodat, že autoři byli v otázce paliva nekompromisní – když totiž pohnete jednotkou jedním směrem, ale nakonec si vše rozmyslíte a přemístíte ji jinam, ubude vám palivo za oba Advance Wars: Dual Strike manévry.

S municí se to má podobně. Raketomety (jak u pěchoty, tak motorizované), dělostřelectvo, protiletadlové Vulcan kanóny, vrtulníky, bitevní loď nebo těžší tanky, ti všichni mají limitovaný počet střel či raket (vždy se jedná o primární zbraň), jejichž stav je nutné stále sledovat, protože po vyčerpání primární munice toho tanky pouze s kulomety mnoho nezmůžou.

Hra lesů, vod a strání
Posledním prvkem, který výrazně ovlivňuje průběh každého střetu, je terén. Ten rozhoduje o rychlosti přesunu a vzdálenosti, na kterou vidíte. A jelikož každá jednotka navíc má svou vlastní vzdálenost, na kterou dohlédne, a naslepo se střílet nedá, a to ani dělostřelectvem, jde o další nezanedbatelný faktor. Jednotlivá prostředí nabízí rozdílnou míru ochrany před útoky Advance Wars: Dual Strike a rychlosti průchodu. Ideálním terénem, ze kterého útočit, nebo ve kterém se bránit, je město. Jednak v něm máte slušnou ochranu (hra ji vyjadřuje hvězdičkami, zde 3 z 5), navíc nijak nezpomaluje průjezd jednotek a hlavně po každém tahu se jednotky ve městě uzdravují (maximální stav je 10 životů). Jinak je to u hor. V nich jste sice chráněni ještě lépe, o to více vás ale zpomalí. Opakem hor je potom silnice. V těžkých terénech tedy opět vynikají lehké jednotky, navíc pěchota jako jediná může vlastními silami překonávat řeky, ostatní je třeba naložit do transportní lodi.

V neposlední řadě je výhodné podle charakteru bitvy zvolit velitele, který jednotky povede. Každý z nich má specifické výhody a nevýhody a hlavně speciální vlastnosti (Rachel má podpůrné bombardování, Max zase vyšší účinnost zbraní, někdo umí lépe s letectvem, jiný s námořnictvem), v pokročilejších bitvách pak armády povede vždy dvojice velitelů, kteří se budou střídat, takže Advance Wars: Dual Strike již tak velké množství taktických možností ještě vzroste. Navíc některé bitvy se odehrávají na dvou frontách, přičemž vítězství na té sekundární znamená úlevu na té primární.

Grafika je gameboyovská (čti roztomile barevná), placatá, tedy na možnosti NDS zastaralá, nicméně bojiště je přehledné, všechny jednotky rozeznáte na první pohled, stejně tak budovy a jednotlivé druhy terénu. Hudební doprovod sice může někoho bavit i déle než prvních pár hodin, bohužel není tak nápaditý a motivů není tolik, aby po několika prvních bitvách nezačaly nudit, či dokonce lézt na nervy.

Po bitvě každý generálem

Některé triky a osvědčené postupy, které se ve hře skrývají, stojí za to objevit na vlastní pěst (pancéřovou), nic nám ovšem nebrání, abychom si pověděli o typologii některých jednotek, které považujeme za klíčové. Nepopíráme ale, že si díky skutečně velkému množství bojových strojů ale každý hráč může vytvořit svou vlastní vítěznou taktiku.

Pěchota (s kulomety nebo raketomety) – jádro armády, a to pochopitelně pro svou jedinečnou možnost obsazování budov a brodění. S raketometčíky ale nemá moc smysl chodit pěšky, raději v transportérech vozte jejich zadky až přímo na místo činu. Obě varianty jsou ale velmi zranitelné, chraňte je proto a kromě krizových momentů útočte jen s raketomety nebo potřebujete-li, aby nepřátelské tanky vyplýtvaly primární munici.
Tanky – čtvero druhů těchto obrněnců tvoří hlavní útočnou pozemní sílu se slušnou pohyblivostí (až na Megatank) a univerzálností. Je třeba je ale podporovat zásobovacími vozidly (APC), aby jejich laufy nehladověly.
Bitevní loď – nejsilnější námořní jednotka s obrovským dostřelem i na pevninu a velkou odolností. Držte ale od ní dál ponorky a bombardéry.
Letadlová loď – nejdražší jednotka ve hře. Na lodi můžete opravovat až dvě letecké jednotky a zároveň jim doplňovat palivo. Dva bombardéry nebo stealth stíhače dokáží hodně, proto tohle jejich „parkoviště“ chraňte jako oko v hlavě.
Transportéry – až už se jedná o pozemní APC, transportní vrtulník či výsadkové plavidlo, přesun jedné či dvou jednotek pěchoty na klíčové místo na mapě může zvrátit nepříznivě se vyvíjejí bitvu.

Klady a zápory

Plus Velké množství jednotek, bitev, nápadů
Plus Hodně herních módů
Plus Později skutečně obtížné

Mínus Infantilní grafika

Nakonec je třeba zmínit multiplayer. Advance Wars: Dual Strike je totiž jako dělaná pro hraní ve více lidech, při kterém přímo kontrolujete některou z jednotek, v reálném čase likvidujete nepřátele a snažíte se dobýt nepřátelskou základnu. Může hrát až 8 hráčů a těm stačí jen jedna kopie hry. Hra je ale návyková i při kampani pro jednoho hráče. Strategie s podobnou promyšleností a komplexností by se vyjímala na každém herním systému a na NDS je to jedna z nejlepší her vůbec.

Advance Wars: Dual Strike
Výrobce/Distributor Intelligent Systems / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, až 8 hráčů
Verdikt: Perfektní strategie se vzhledem omalovánek.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
Témata: Loď, Ponorka, Raketa, Slovník
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...