Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

World of WarCraft

  12:00
Za branami mocného království se rozprostírá neprobádaná země - svět cti, plný tajemství a nebezpečí. Křižují ji tisíce hráčů, bojují se starými proroctvími a věštbami, zakládají cechy, přičemž někteří z nich se stávají žijícími legendami.

Za branami mocného království se rozprostírá neprobádaná země - svět cti, plný tajemství a nebezpečí. Křižují ji tisíce hráčů, bojují se starými proroctvími a věštbami, zakládají cechy, přičemž někteří z nich se stávají žijícími legendami. Takový je svět, jenž doposavad prozkoumávali výhradně hráči strategické série WarCraft, nicméně zapovězení pro všechny ostatní s každým dnem ustupuje do ztracena. World of WarCraft se blíží jistým krokem s vědomím, že nemůže zklamat. Neměl by.

Rasy ve WORLD OF WARCRAFT

Dokonale přívětivá image orckého válečníka Lidé
Během první války nepodlehli invazi zuřivých Orků. Druhý díl přinesl sjednocení všech lidí v jednu alianci, aby se společně pokusili dobýt Azeroth, svůj rodný kraj. Úspěšně. Posléze začala obnova zpustošené země a lidské civilizace, avšak všechno se znovu změnilo příchodem Burning Legions. Staří nepřátelé si náhle uvědomili, jak malicherné jsou a byly jejich vzájemné potyčky ve srovnání s tím, čemu čelí nyní. Lidské civilizace téměř došla ke zkáze...
Povolání: bojovník, černokněžník, mág

Orkové
Divoký kmen orkců, charakteristický svojí zelenou kůži, je jedním z nejpočetnějších v zemi Azeroth. V prvních válkách prosluli svojí brutalitou, dalo by se říci, že prakticky neuvažovali nad tím, co dělají. Teprve později se dozvídáme, že to s nimi není až tak černé – bohužel právě pro Orky, až po příchodu Burning Legion...
Povolání: lovec, bojovník, černokněžník, šaman

Trpaslíci
V dřívějších dobách tento horský kmen zdatných bojovníků sotvakdy opouštěl svoji domovinu. Avšak v dobách válek byli mezi prvními, kdo se spojil s lidskou rasou a bojovali po jejím boku. Jejich historie je bohatá a pro někoho možná i překvapivá.
Povolání: lovec, bojovník, mág

Noční elfové
Prastará samotářská rasa, jejíž historie sahá deset tisíc let před události, které přinesl WarCraft I. Pro Noční elfy není Burning Legions žádná neznámá, avšak jejich příchod je částečně překvapil a donutil probrat se z letargie...
Povolání: lovec, druid, bojovník

Taureni
Jedná se o ohromné zvířecí tvory žijící v rovnováze s přírodou – avšak navzdory jejich velikosti jsou mírumilovným kmenem. V boji se ovšem stávají nesmiřitelnými bojovníky, kteří své protivníky nemilosrdně drtí. Během invaze Burning Legions se taureni spojili s orky.
Povolání: lovec, driud, bojovník, šaman

Co to vlastně je World of WarCraft?
Z hlediska žánru jej můžeme spolehlivě přiřadit do škatulky MMORPG her, což znamená Massively Multiplayer Online Role Playing Game, do češtiny volně a krkolomně přeloženo jako on-line masivní hra World of WarCraft více hráčů hry na hrdiny. Podstatu hry přímo postihuje první odstavec hry – hráč plní (sám nebo s družinou) různé úkoly, bojuje proti potulným nepřátelům, spolčuje se s ostatními a to vše ve světě s tisícovkami dalších lidí. Tedy to samé co ve všech ostatních MMORPG. Blizzard však předem anoncoval, že s potenciálem světa World of WarCraft (dále jen WOW) nechtějí zapadnout mezi ostatní MMORPG – naopak, pojetím hry se snaží přilákat nové hráče k tomuto žánru. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že rovnou po spuštění WOW začíná plnohodnotná a zábavná hra, aniž by hráč předtím musel trávit často až frustrující čas při sbírání prvotních zkušeností, bez nichž se nedostane za první lesík. Hráč si zvolí své vlastní tempo, podle kterého plní jednotlivé úkoly a je jedno, jestli mu to bude trvat pár hodin nebo týden. WOW by měl uspokojit hráče, kteří kladou důraz na rychlou hru a tomu napomáhá flexibilní systém herních úkolů, stejně jako zaměření se na propracované souboje. No... uvidíme.

Povolání ve WORLD OF WARCRAFT

Noční elfka se svým mazlíčkem The Hunter (lovec)
Země Azeroth je domovem široké škály divokých zvířat - některá jsou přátelská, jiná dravá a agresivní. Lovci používají zbraně vůči těmto zvířatům s rozvahou, přeci jenom, právě ona se mohou stát jejich nejlepším přítelem. A právě "ochočování zvířat" je jednou z předních schopností lovců.

The Warlock (černokněžník)
Bývalí mágové, kteří zasvětili svůj život temné straně, pátrali až v samotných kořenech síly démonů – jejich spojení s Burning Legions je více než jasné. Své nepřátele dokáží uvěznit v plameni, jenž spaluje maso, kosti i samotnou duši.

The Druid (druid)
Strážci tohoto světa. Po celé generace žili v dřímotě a klidu, avšak setkání s Burning Legions je donutilo jednat. Nyní pomáhají obnovovat zjizvenou a zpustošenou zemi. Mezi hlavní schopnosti druidů patří i braní zvířecích podob, což se může vyplatiti nejenom při soubojích. Na začátku se mohou proměnit například do mrštné kočkovité šelmy, avšak se zkušenostmi roste i škála zvířat, do kterých se dokáží proměnit.

The Warriror (bojovník)
Bojovníka není třeba představovat – namísto magie se spoléhá výhradně na širokou škálu zbraní. Jeho dovednosti se vesměs týkají taktiky v bitvě, jmenujme si překvapivé zaútočení štítem, vylepšené odrážení útoků či schopnost proměnit se v berserkera.

The Mage (mág)
Po zničení království se magické umění roztrousilo po celém světe. Mezi schopnostmi mágů nalezneme možnost zneviditelnit se a překvapit tak nepřátelský tábor, ovšem nechybí ani klasický fireball.

The Shaman (šaman)
Šaman je považován za spirituálního vůdce svého kmene a klanu. Dokáží komunikovat s přízraky tohoto světa, nahlížet do budoucnosti, díky čemuž ve zdraví provází svůj lid v dnešních neblahých časech. Magické schopnosti čerpající z podstaty přírody světa a zahrnují třeba hojení zranění, blesk či bleskový štít.

Soubojový systém
Systém soubojů by měl být o poznání rychlejší, než v některých jiných hrách, což samozřejmě neznamená, že budeme neustále klikat myši. Ve skutečnosti soubojový systém funguje následovně World of WarCraft – zvolíme cíl útoku, na který se postava zaměří a útočí na ni. Významným strategickým elementem se potom stávají schopnosti a dovednosti – u postav obdařených kouzly volíme právě je, u bojovníků si zase vybíráme ze seznamu používání naučených dovedností. Nejedná se tedy jen o tupé klikání, ba naopak, strategický nádech dělá souboje zábavné a ve spojení s unikátními schopnostmi rozličných nepřátel a tvorů i napínavé.

Dojmy ze hry
"Mnoho lidí si po zhlédnutí in-game videa myslelo, že se jedná o podvod, že ve skutečnosti tak hra nevypadá. Ale jak sami vidíte – vypadá." zaznělo při prezentaci. Při prvním otevření hry jsme se procházeli s lidským čarodějem v černém plášti po vesnici, celé oděné do tmy, kterou slabě osvětlovaly pouze lucerničky na plotech. Jeden z asistentů nám však doporučil, abychom si nahráli jinou lokalitu a vybrali pro účely prezentace lépe připravenou postavu. Ocitáme se v podobě lidské kouzelnice u vodopádů, před námi se rozprostírá krajina. Míjíme rybníček s rákosím, jednou se otočíme kolem své osy, abychom si důkladně prohlédli nádhernou scenerii, načež konečně narážíme na první ozbrojenou potvoru. Poněvadž hrajeme za kouzelnici, rozhodneme se protivníka zmrazit ledovými střípky. Jak se ukáže, potvora toho vydrží docela dost, takže raději utíkáme pryč...

Strategická série WarCraft

Probíhající nelítostná bitva ve WarCraft II Všichni víme, že za zakladatele žánru real-time strategie se považuje Dune 2. Avšak možná si už nevzpomínáte, že po vydání Dune 2 dlouho nikdo nic podobného neudělal a asi správně tušíte, že tím druhým byl právě WarCraft 1. Ten už nabízel hru více hráčů, disketovou i CD verzi, dvě různé strany (jinakost určovala odlišná kouzla) a třeba misi, jejíž obtížnost byla tak vysoká, že ji následně zmírňoval opravný patch. Duel Westwood Studios vs. Blizard však pokračoval dále. Zatímco prvně zmínění sklízeli úspěch s prvním Command & Conquer s – na svou dobu, samozřejmě – výbornými filmečky a skvěle odlišnými stranami, přišel Blizzard o měsíc později se svým veledílem WarCraft II. Ten oproti konkurenci (C&C běželo v rozlišení 320x200) nabízel jemnou grafiku v rozlišení 640x480, taktéž výtečnou kampaň, hru více hráčů a velice příjemný editor – novátorsky fungující pouze pod OS Windows 95. A vynikající WarCraft III je zatím příliš mladý...

Co víc si přát?
World of WarCraft Jelikož země, na které se bude příběh odehrávat, je opravdu veliká, nikoho asi nepřekvapí, že nebudeme cestovat pouze po svých. Záleží ovšem i na rase, za kterou hrajeme. Lidé dle předpokladu jezdí na koních, orkové využívají svých vlků... ale nebudou chybět ani létající vzducholodě či mýtičtí gryfové. Těšit se můžeme i na tradičně fantastické animované sekvence, byť samozřejmě ne v takové míře, jako u předešlých her od Blizzardu. Co se týče příběhu, ten se podle posledních informací logicky odehrává pár let po skončení událostí, které přinesl závěr datadisku WarCraft 3: Frozen Throne. World of WarCraft příběh dále prohlubuje, přináší nové legendy, navštívíme dobře známé krajiny z předešlých dílů, stará bitevní pole; odkazy na to, že svět WarCraft se formoval již mnoho let, jsou více než patrné. Určitě proto poznáme i architekturu jednotlivých měst, kde nakoupíme nové zboží, vylepšíme své obchodnické dovednosti, případně seženeme nové přátele do družiny, se kterou se společně pustíme do plnění obtížného úkolu. Chybět samozřejmě nebudou ani nová prostředí. Měsíční poplatek zatím nebyl stanoven, nicméně určitě nebude nijak vybočovat z řady – na druhou stranu se díky tomu můžeme těšit na kvalitní technickou podporu a především pak tým lidí, který bude neustále vytvářet nové herní úkoly.

Updated 7.1.2004: O nedávém úniku alpha verze se můžete dočíst zde, info o plánovaném betatestu zmiňujeme v této zprávě.

Autor:
  • Nejčtenější

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde jsou mé peníze, ptá se potetovaný podivín autorů hry Grand Theft Auto 6

Američan Lawrence Patrick Sullivan, známý kvůli svému výraznému tetování na obličeji jako Floridský...

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Epic slíbil Fallouty, místo toho rozdává náročnou skákačku

Pokud jste se dnes těšili na trilogii prvních Falloutů, které Epic minulý týden slíbil ode dneška...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Je to hlavní přednost. Prohlédněte si parádní grafiku v nové hře na přežití

Žánr survival her je v poslední době opravdu hodně populární. Nightingale z tohoto trendu jasně...

Brýle na virtuální realitu od playstationu by mohly fungovat i na PC

Virtuální brýle PS VR2 jsou sice působivý kousek hardware, jeho majitelé bohužel nemajík dispozici...

Počet hráčů Skull & Bones nepřekonal milion ani se započítáním trial verze

Námořní akce Skull & Bones je po strastiplném vývoji konečně venku. Mnohé tak zajímá, jak si...

Českou husitskou hru 1428: Shadows over Silesia rozšíří rytířské turnaje

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se ve třetím čtvrtletí...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...