Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

World of WarCraft

  12:00
Za branami mocného království se rozprostírá neprobádaná země - svět cti, plný tajemství a nebezpečí. Křižují ji tisíce hráčů, bojují se starými proroctvími a věštbami, zakládají cechy, přičemž někteří z nich se stávají žijícími legendami.

Za branami mocného království se rozprostírá neprobádaná země - svět cti, plný tajemství a nebezpečí. Křižují ji tisíce hráčů, bojují se starými proroctvími a věštbami, zakládají cechy, přičemž někteří z nich se stávají žijícími legendami. Takový je svět, jenž doposavad prozkoumávali výhradně hráči strategické série WarCraft, nicméně zapovězení pro všechny ostatní s každým dnem ustupuje do ztracena. World of WarCraft se blíží jistým krokem s vědomím, že nemůže zklamat. Neměl by.

Rasy ve WORLD OF WARCRAFT

Dokonale přívětivá image orckého válečníka Lidé
Během první války nepodlehli invazi zuřivých Orků. Druhý díl přinesl sjednocení všech lidí v jednu alianci, aby se společně pokusili dobýt Azeroth, svůj rodný kraj. Úspěšně. Posléze začala obnova zpustošené země a lidské civilizace, avšak všechno se znovu změnilo příchodem Burning Legions. Staří nepřátelé si náhle uvědomili, jak malicherné jsou a byly jejich vzájemné potyčky ve srovnání s tím, čemu čelí nyní. Lidské civilizace téměř došla ke zkáze...
Povolání: bojovník, černokněžník, mág

Orkové
Divoký kmen orkců, charakteristický svojí zelenou kůži, je jedním z nejpočetnějších v zemi Azeroth. V prvních válkách prosluli svojí brutalitou, dalo by se říci, že prakticky neuvažovali nad tím, co dělají. Teprve později se dozvídáme, že to s nimi není až tak černé – bohužel právě pro Orky, až po příchodu Burning Legion...
Povolání: lovec, bojovník, černokněžník, šaman

Trpaslíci
V dřívějších dobách tento horský kmen zdatných bojovníků sotvakdy opouštěl svoji domovinu. Avšak v dobách válek byli mezi prvními, kdo se spojil s lidskou rasou a bojovali po jejím boku. Jejich historie je bohatá a pro někoho možná i překvapivá.
Povolání: lovec, bojovník, mág

Noční elfové
Prastará samotářská rasa, jejíž historie sahá deset tisíc let před události, které přinesl WarCraft I. Pro Noční elfy není Burning Legions žádná neznámá, avšak jejich příchod je částečně překvapil a donutil probrat se z letargie...
Povolání: lovec, druid, bojovník

Taureni
Jedná se o ohromné zvířecí tvory žijící v rovnováze s přírodou – avšak navzdory jejich velikosti jsou mírumilovným kmenem. V boji se ovšem stávají nesmiřitelnými bojovníky, kteří své protivníky nemilosrdně drtí. Během invaze Burning Legions se taureni spojili s orky.
Povolání: lovec, driud, bojovník, šaman

Co to vlastně je World of WarCraft?
Z hlediska žánru jej můžeme spolehlivě přiřadit do škatulky MMORPG her, což znamená Massively Multiplayer Online Role Playing Game, do češtiny volně a krkolomně přeloženo jako on-line masivní hra World of WarCraft více hráčů hry na hrdiny. Podstatu hry přímo postihuje první odstavec hry – hráč plní (sám nebo s družinou) různé úkoly, bojuje proti potulným nepřátelům, spolčuje se s ostatními a to vše ve světě s tisícovkami dalších lidí. Tedy to samé co ve všech ostatních MMORPG. Blizzard však předem anoncoval, že s potenciálem světa World of WarCraft (dále jen WOW) nechtějí zapadnout mezi ostatní MMORPG – naopak, pojetím hry se snaží přilákat nové hráče k tomuto žánru. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že rovnou po spuštění WOW začíná plnohodnotná a zábavná hra, aniž by hráč předtím musel trávit často až frustrující čas při sbírání prvotních zkušeností, bez nichž se nedostane za první lesík. Hráč si zvolí své vlastní tempo, podle kterého plní jednotlivé úkoly a je jedno, jestli mu to bude trvat pár hodin nebo týden. WOW by měl uspokojit hráče, kteří kladou důraz na rychlou hru a tomu napomáhá flexibilní systém herních úkolů, stejně jako zaměření se na propracované souboje. No... uvidíme.

Povolání ve WORLD OF WARCRAFT

Noční elfka se svým mazlíčkem The Hunter (lovec)
Země Azeroth je domovem široké škály divokých zvířat - některá jsou přátelská, jiná dravá a agresivní. Lovci používají zbraně vůči těmto zvířatům s rozvahou, přeci jenom, právě ona se mohou stát jejich nejlepším přítelem. A právě "ochočování zvířat" je jednou z předních schopností lovců.

The Warlock (černokněžník)
Bývalí mágové, kteří zasvětili svůj život temné straně, pátrali až v samotných kořenech síly démonů – jejich spojení s Burning Legions je více než jasné. Své nepřátele dokáží uvěznit v plameni, jenž spaluje maso, kosti i samotnou duši.

The Druid (druid)
Strážci tohoto světa. Po celé generace žili v dřímotě a klidu, avšak setkání s Burning Legions je donutilo jednat. Nyní pomáhají obnovovat zjizvenou a zpustošenou zemi. Mezi hlavní schopnosti druidů patří i braní zvířecích podob, což se může vyplatiti nejenom při soubojích. Na začátku se mohou proměnit například do mrštné kočkovité šelmy, avšak se zkušenostmi roste i škála zvířat, do kterých se dokáží proměnit.

The Warriror (bojovník)
Bojovníka není třeba představovat – namísto magie se spoléhá výhradně na širokou škálu zbraní. Jeho dovednosti se vesměs týkají taktiky v bitvě, jmenujme si překvapivé zaútočení štítem, vylepšené odrážení útoků či schopnost proměnit se v berserkera.

The Mage (mág)
Po zničení království se magické umění roztrousilo po celém světe. Mezi schopnostmi mágů nalezneme možnost zneviditelnit se a překvapit tak nepřátelský tábor, ovšem nechybí ani klasický fireball.

The Shaman (šaman)
Šaman je považován za spirituálního vůdce svého kmene a klanu. Dokáží komunikovat s přízraky tohoto světa, nahlížet do budoucnosti, díky čemuž ve zdraví provází svůj lid v dnešních neblahých časech. Magické schopnosti čerpající z podstaty přírody světa a zahrnují třeba hojení zranění, blesk či bleskový štít.

Soubojový systém
Systém soubojů by měl být o poznání rychlejší, než v některých jiných hrách, což samozřejmě neznamená, že budeme neustále klikat myši. Ve skutečnosti soubojový systém funguje následovně World of WarCraft – zvolíme cíl útoku, na který se postava zaměří a útočí na ni. Významným strategickým elementem se potom stávají schopnosti a dovednosti – u postav obdařených kouzly volíme právě je, u bojovníků si zase vybíráme ze seznamu používání naučených dovedností. Nejedná se tedy jen o tupé klikání, ba naopak, strategický nádech dělá souboje zábavné a ve spojení s unikátními schopnostmi rozličných nepřátel a tvorů i napínavé.

Dojmy ze hry
"Mnoho lidí si po zhlédnutí in-game videa myslelo, že se jedná o podvod, že ve skutečnosti tak hra nevypadá. Ale jak sami vidíte – vypadá." zaznělo při prezentaci. Při prvním otevření hry jsme se procházeli s lidským čarodějem v černém plášti po vesnici, celé oděné do tmy, kterou slabě osvětlovaly pouze lucerničky na plotech. Jeden z asistentů nám však doporučil, abychom si nahráli jinou lokalitu a vybrali pro účely prezentace lépe připravenou postavu. Ocitáme se v podobě lidské kouzelnice u vodopádů, před námi se rozprostírá krajina. Míjíme rybníček s rákosím, jednou se otočíme kolem své osy, abychom si důkladně prohlédli nádhernou scenerii, načež konečně narážíme na první ozbrojenou potvoru. Poněvadž hrajeme za kouzelnici, rozhodneme se protivníka zmrazit ledovými střípky. Jak se ukáže, potvora toho vydrží docela dost, takže raději utíkáme pryč...

Strategická série WarCraft

Probíhající nelítostná bitva ve WarCraft II Všichni víme, že za zakladatele žánru real-time strategie se považuje Dune 2. Avšak možná si už nevzpomínáte, že po vydání Dune 2 dlouho nikdo nic podobného neudělal a asi správně tušíte, že tím druhým byl právě WarCraft 1. Ten už nabízel hru více hráčů, disketovou i CD verzi, dvě různé strany (jinakost určovala odlišná kouzla) a třeba misi, jejíž obtížnost byla tak vysoká, že ji následně zmírňoval opravný patch. Duel Westwood Studios vs. Blizard však pokračoval dále. Zatímco prvně zmínění sklízeli úspěch s prvním Command & Conquer s – na svou dobu, samozřejmě – výbornými filmečky a skvěle odlišnými stranami, přišel Blizzard o měsíc později se svým veledílem WarCraft II. Ten oproti konkurenci (C&C běželo v rozlišení 320x200) nabízel jemnou grafiku v rozlišení 640x480, taktéž výtečnou kampaň, hru více hráčů a velice příjemný editor – novátorsky fungující pouze pod OS Windows 95. A vynikající WarCraft III je zatím příliš mladý...

Co víc si přát?
World of WarCraft Jelikož země, na které se bude příběh odehrávat, je opravdu veliká, nikoho asi nepřekvapí, že nebudeme cestovat pouze po svých. Záleží ovšem i na rase, za kterou hrajeme. Lidé dle předpokladu jezdí na koních, orkové využívají svých vlků... ale nebudou chybět ani létající vzducholodě či mýtičtí gryfové. Těšit se můžeme i na tradičně fantastické animované sekvence, byť samozřejmě ne v takové míře, jako u předešlých her od Blizzardu. Co se týče příběhu, ten se podle posledních informací logicky odehrává pár let po skončení událostí, které přinesl závěr datadisku WarCraft 3: Frozen Throne. World of WarCraft příběh dále prohlubuje, přináší nové legendy, navštívíme dobře známé krajiny z předešlých dílů, stará bitevní pole; odkazy na to, že svět WarCraft se formoval již mnoho let, jsou více než patrné. Určitě proto poznáme i architekturu jednotlivých měst, kde nakoupíme nové zboží, vylepšíme své obchodnické dovednosti, případně seženeme nové přátele do družiny, se kterou se společně pustíme do plnění obtížného úkolu. Chybět samozřejmě nebudou ani nová prostředí. Měsíční poplatek zatím nebyl stanoven, nicméně určitě nebude nijak vybočovat z řady – na druhou stranu se díky tomu můžeme těšit na kvalitní technickou podporu a především pak tým lidí, který bude neustále vytvářet nové herní úkoly.

Updated 7.1.2004: O nedávém úniku alpha verze se můžete dočíst zde, info o plánovaném betatestu zmiňujeme v této zprávě.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte, jaké to je ztratit během pár sekund jedenáct let postupu hrou

Streamer vystupující pod přezdívkou btecbill_ přišel kvůli chvilkové nepozornosti o rekordní uloženou pozici ve hře...

Viceprezident PlayStationu uvázl v youtubové obdobě dokumentu V síti

Senior viceprezident online služeb herních konzolí PlayStation George Cacioppo dostal výpověď kvůli kompromitujícímu...

Videohra o znásilňování indiánek ukončila éru herní bezstarostnosti

Příští rok to bude čtyřicet let od okamžiku, co spatřila světlo světa jedna z nejkontroverznějších videoher historie. V...

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam se hrabe Hollywood, světem Fortnite otřásla obrovská bitva

Jedna z nejpopulárnějších videoher současnosti vstoupila do nové éry. Přechod do třetí sezóny byl korunovaný epickou...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

PREVIEW: Far Cry 6 se změn nebojí, revoluci však nabídne jen v příběhu

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku je už za dveřmi a my jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku její...

Battlefield 2042 oseká zbytečnosti a bude se soustředit jen na to důležité

Po dvou historických dílech se letos oblíbená série Battlefield vrátí tam, kde zaznamenala největší úspěchy – na...

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...