Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Legends of Might and Magic - preview

  12:00aktualizováno  12:05
Hráči po celém světě řeší otázku, zda je vydání hry Legends of Might and Magic tím, na co jsme všichni dlouho čekali, nebo zda se jedná o do nebe žalující rouhačství. Konečná odpověď je pochopitelně ještě ve hvězdách, ale jisté je, že tato multiplayerová akce založená na slavné RPG sérii jistý potenciál má. Je však dostatečný?

Legends of Might and Magic Když se řekne 3DO, valné většině hráčů se ihned vybaví dvě nesmírně úspěšné série - RPG sága Might and Magic a strategie s výraznými RPG prvky Heroes of Might and Magic. Nejedná se pochopitelně o jediné tituly, které má 3DO ve svém portfoliu, ale tyto dvě série jsou bezpochyby nejslavnější, nejprodávanější, nejúspěšnější... no zkrátka nej. V poslední době se ale zdá, že pracovníci 3DO začínají své produkty komercionalizovat, a to v tom špatném slova smyslu. Lapidárně řečeno, dělají vše pro to, aby dostali za málo muziky hodně peněz. Tak tomu bylo například u série Heroes Chronicles, kolem které se dělalo hodně rozruchu a nakonec se ukázalo, že za to ani v nejmenším nestojí. Proto se nelze divit, že hráči přistupují k novému titulu ze stejných dílen s neskrývanou nedůvěřivostí. Ukáže se hra Legends of Might and Magic jako mlácení prázdné slámy, jako zprznění úspěšného a kvalitního námětu, nebo se bude jednat o kvalitní titul, který nemá ve svém žánru konkurenci? Na vynášení závěrečných soudů je pochopitelně ještě brzy, protože k dispozici jsme měli pouze hratelné demo, ale pokusme se alespoň trošku odhalit, co nás ve finální verzi bude čekat.

Předně vyjasněme, do jakého žánru Legends of Might and Magic (LoMM) patří. Navzdory některým předpokladům a názorům mnoha čtenářů se nejedná o RPG či o vyvážený mix RPG a akce. LoMM je čistou multiplayerovou akcí (jako třeba Quake či Gore), ve které tu a tam zbylo několik málo pozůstatků původní série - bezpochyby pouze ze "historicky daných" příčin. Jisté artefakty původního námětu (tedy série Might and Magic) Legends of Might and Magic můžeme spatřovat v tom, že děj je zasazen do fantasy prostředí, že máte na výběr z několika klasických postav (válečník, druid, kouzelník, paladin a další), že vše sledujete z first person perspektivy, že budete bojovat klasickými středověkými zbraněmi či různými kouzly a že všechny mise jsou ztvárněny formou questů. To pro někoho mohou být synonyma pro RPG, ale nejsou. Chybí zde vývoj postavy, chybí zde sbírání předmětů, odhalování děje a další nedílné součásti. To není pochopitelně a priori na škodu, jen jsem tím chtěl dokázat, že LoMM mezi RPG tituly rozhodně nepatří a není možno na něj tak nahlížet (proč je to tak důležité, zjistíte později). Pokud jste od této hry čekali něco jiného, pak máte bohužel smůlu.

Jak je už u multiplayerových akcí zvykem, chybí zde jakýkoliv ústřední příběh, který by spojoval jednotlivé mise a dával vašemu počínání nějaký větší smysl. Je zde ale jeden velice kladný prvek, ze kterého by si mohly vzít ostatní podobné hry příklad. Jak bylo již výše uvedeno, mise nemají klasický deathmatchovský nádech, ale spíše formu hrdinských questů. Sice stojíte se svými kolegy proti skupině dalších dobrodruhů, ale vaším cílem není co nejvíce jich pobít, ale splnit nějaký předem daný úkol. Snažíte se tedy například zachránit princeznu či objevit v podzemí nějaký artefakt, případně znemožnit splnění tohoto úkolu druhé skupině (tedy udržet princeznu v zajetí, objevit artefakt dříve apod.). LoMM tím krásně opouští schéma, kterého se ostatní hry tohoto žánru drží jako klíště, což je možné brát jako velký klad.

Legends of Might and Magic Když už jsme u těch pozitivních rysů hry, musíme se také zmínit i o designu jednotlivých úrovní. V demoverzi byly bohužel jen dvě, ale už na nich bylo patrné, že si s nimi někdo opravdu vyhrál. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je celé proběhnete během několika málo minut (ostatně, na splnění úkolu máte vždy jen několik málo minut) a ještě během toho stačíte pobít všechny příšery, které vás po cestě obtěžují, skutečnost je naprosto rozdílná. I když budete hrát misi podesáté, pokaždé v ní objevíte něco nového, cestičku, kterou jste ještě neprocházeli, tajnou zkratku či zákoutí, ve kterém si můžete na nepřátele potichu počkat a napadnout je ze zálohy... Možností je zde opravdu hodně. Pokud bude navíc ke hře distribuován i editor misí, pak se jistě v krátké době na internetu objeví velké množství doplňkových úrovní, jedna lepší než druhá.

Bojím se, že tím jsme pozitiva hry LoMM pomalu ale jistě vyčerpali. Možná bychom se mohli zmínit ještě o grafickém zpracování, ale nepřišlo mi až tak úchvatné, spíše jako šedivý průměr. Nejedná se, s prominutím, o zhovadilost typu Catechumen, která neměla nikdy spatřit světlo světa, ale na vizuální hody ze Serious Sama nebo připravované pécéčkové verze Medal of Honor se rozhodně těšit nemůžeme. Stejně na tom je i stránka zvuková - nenadchne, neurazí, a když byste o ní měli něco říci, tak vlastně ani nebudete vědět, o čem byste měli vyprávět.

Legends of Might and Magic Jasným záporem zde však je systém soubojů. Myslíte si, že to je u akční hry docela podstatné? Sdílím tento názor, a proto pro mne byla ukázka LoMM docela zklamáním. Nejsem naivní, neočekával jsem detailně propracované boje, které známe například ze Severance, ale jeden, v lepším případě dva druhy útoků mi přijde opravdu málo. Lépe na tom jsou postavy, které mohou útočit z dálky, ale neustálé monotónní sekání válečníků mě začalo poněkud unavovat. On by Doom asi také nebyl tak zábavný, kdyby do sebe mohli hráči pouze řezat motorovou pilou. Takovýto popis je zde ale namístě, protože veškerý adrenalin, jenž mají podobné hry produkovat, zde může vyplynout pouze z přískoků, seků a odskoků. Je ale možné, že do vydání finální verze se ještě systém soubojů změní, a tak nebudeme předem odsuzovat něco, co se nakonec může ukázat jako kvalitní titul, a přejděme raději k závěru.

Hra Legends of Might and Magic je, jak se zdá, plná rozporů. Rozhodně má velký potenciál. Ten plyne jak ze samotného jména, tak například z netradičního pojetí misí a kvalitního designu jednotlivých úrovní. Jakožto akční hra však má neskutečně slabě propracované souboje, a to u zástupce tohoto žánru tolerovat nelze. Doufejme, že demoverze byla opravdu velice ořezaná a že ostrá verze tento neskutečný nedostatek obsahovat nebude. Uvidíme, obrňme se trpělivostí a tolerancí a doufejme, že nás nečeká další debakl typu Heroes Chronicles.

Autor:
  • Nejčtenější

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Vývojáři omylem použili v reklamě fotografii skutečné katastrofy raketoplánu

V online válečné hře War Thunder se na krátkou chvíli objevil tematický obrázek leteckého souboje,...

RECENZE: Luigi’s Mansion 2 HD přichází na Switch, lovení duchů pořád baví

Remaster vynikajícího druhého dílu duchařské akce Luigi’s Mansion, který debutoval na handheldu...

Slavný streamer byl vyhozen ze studia, které sám pomáhal zakládat

Osobitý herní streamer Dr Disrespect má na kontě další skandál. Kvůli údajné sexuální komunikaci s...

Rozšíření Elden Ringu u PC hráčů nepochodilo. Je prý rozbité a moc těžké

Shadow of the Erdtree je parádní dodatek do oblíbené soulsovky Elden Ring, vlastně jeden z...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...