Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GTA: San Andreas - megapreview!

  12:02
PC verze jedné z nejlepších her posledních let se přiblížila. Nastal ten správný čas rozebrat do detailu naprosto všechny informace, co se nám o ní podařily získat. Dozvíte se vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat!

GTA: San Andreas Nekonečné utrpení podtržené extatickými výkřiky vlastníků konzolové verze GTA: San Andreas (recenze) se zdá být konečně u slastného konce. Za necelé dva měsíce by i ta největší kancelářská krysa či odpůrce hraní jako takového měli v rukou třímat stříbrný kotouč s originální verzí pokračování jedné ze tří nejprodávanějších a tím pádem logicky nejoblíbenějších herních značek současnosti (rádi bychom řekli vůbec nejúspěšnější, ale těžko můžeme zapomínat na The Sims a Halo). Neuplyne dne, kdy by se na stránkách, ať už virtuálních nebo rovnou reálných magazínů neobjevily informace připravující půdu pro příchod údajně jedné z nejlepších her všech dob na PC. Co na tom, že jde o informace neustále stejné a opakující se, lidé potřebují o hře číst a v den, kdy vpluje do regálů, si jí, znalí veškerého pozadí, i koupit.

My však nejsme ledasjaký magazín a děláme pro své čtenáře vždy něco navíc. Přišlo nám tudíž hloupé pouhým přepsáním několika zdrojů reprodukovat již téměř rok známé informace, i když ani těm se s ohledem na hráče právě se vrátivší zGTA: San Andreas oběžné dráhy, nevyhneme. Pro získání těch nejčerstvějších a nejchutnějších novinek jsme se sice nevydali přímo do sídla Rockstar Games v New Yorku, avšak vzhledem k našim konexím stačilo jen zvednout sluchátko telefonního aparátu, trochu zmáčknout zdroje, které povětšinou označujeme jako neoficiální, ačkoliv informace od nich pocházející často ani nestačily opustit ústa vývojářů a už jsme měli dostatek podkladů pro obsahově až po okraj naplněné preview, které byste rozhodně neměli minout. Už jenom proto, že u nás na žádné další s největší pravděpodobností nenarazíte.

Bezpochyby famózně působí celková rozloha herní mapy, která je čtyři až pětkrát větší, než už tak značně rozsáhlé Vice City.

Hned na počátku je třeba říct, že Rockstar Games neberou PC jako nějakou okrajovou platformu, i když by k tomu důvod v podobě poslední dobou nevalných prodejů oproti Playstation 2, měli. Nesmíme však zapomínat na fakt, že série GTA své popularitě do jisté míry vděčí právě naším miláčkům. Ostatně mnozí z vás mají ještě dozajista v dobré paměti památné momenty prožité s prvními dvěma izometrickými díly. S trojkou a trojrozměrným prostředím pak ruku v ruce přišla iGTA: San Andreas finančně výhodná exluzivita pro PS 2, jejíž model pozdějšího zrušení a převedení na PC zůstal zachován u Vice City a právě i San Andreas. Pokaždé jsme čekali necelý rok a následně mohli být spokojeni s konverzemi, které by sice nějaké to vylepšení ještě snesly, ale zároveň patřily bezpochyby k těm nejpovedenějším.

Naštěstí se i tentokrát vyhneme křečovité 1:1 konverzi, vždyť autoři už se zhruba půl roku snaží hru upravit přesně na míru možnostem počítačů. Z toho můžeme mít jedině radost, vždyť PS 2 se při zobrazování neuvěřitelně rozsáhlého prostředí často dostalo do cukacích problémů, musela být výrazně snížena viditelnost a ovládání přes joypad nefungovalo vždy úplně optimálně, především pokud mluvíme o pasážích ve vzduchu. Podle všeho jsou již všechny problémy vyřešeny, hra využívá předností nejvýkonnějších počítačů, ale má být optimalizovaná i pro slabší mašiny.

Příběh se sice časemGTA: San Andreas rozvine do epičtějších rozměrů, ale zpočátku jsou karty rozdány poměrně jasně. Náš hrdina, Carl „CJ“ Johnson se po mnoha letech vrací do svého rodného města Los Santos, aby se zde naposledy rozloučil s matkou, kterou evidentně zabili členové jednoho z mnoha pouličních gangů spjatých s městem jako Karel Gott s Helenou Vondráčkovou. Není pochyb, že je ideální čas na odplatu, Carl sice musel před časem právě z přílišné gangsteří iniciativy odjet z města, ale nyní se se svým bratrem Sweetem a partou kluků z Grove Street Family vrací. Začíná válka! A brzy zjistíte, že nejde jen o území v Los Santos, ale zapletete se do větší konspirace, jejíž vyústění vás čeká jen v případě, že se stanete mafiánským bossem i v dalších městech neuvěřitelně rozsáhlého státu San Andreas – Los Venturas a San Fiero. Teprve tehdy budete moci rozbít zkorumpované mocenské spolky a paradoxně tak nastolit jakýs takýs řád.

Kdo hrál GTA 3, potažmo Vice City a věřím, že je vás víc, než těch, co tak neučinili, se bude i v pátém pokračování po hratelnostní stránce cítit jako doma. Ostatně design je už tak vypilovaný a otevřený, že to snad ani víc nejde. Se svým Afroameričanem (tvůrci skutečně nejsou žádnými rasisty) se můžete po světěGTA: San Andreas pohybovat zcela volně. Jak už bylo řečeno, má spolková země San Andreas tři velká města – Los Santos, San Fiero a Los Venturas. Ale co by to bylo za stát bez jakéhokoliv spojovacího území? Naštěstí si takovou otázku pokládat nemusíme, jelikož San Andreas působí opravdu uvěřitelně. Mezi městy se nachází rozsáhlé prostředí hned s několika vesnicemi či malými městečky jako je třeba pouštní Las Barrancas. Narazíte i na spoustu továrních areálů, podivných míst atd. Bezpochyby famózně působí celková rozloha herní mapy, která je čtyři až pětkrát větší, než už tak značně rozsáhlé Vice City.

Nové GTA bude v dnešní době patřit k nejdelším hrám, co si můžete zahrát. Mluví se o nějakých sto hodinách nutných pro dohrání, avšak v případě, že budete chtít mít splněno vše na sto procent, připravte si zhruba dvojnásobek. San Andreas je zkrátka během na dlouhou trať a pouhé uzavření dějové linie v prvním dostupném městě – Los Santos, vám zabere tři desítky hodin. Teprve poté se otevře mostGTA: San Andreas do San Fiera. Pokud byste se mohli rovnou od začátku pohybovat zcela volně, nejspíše by hráči s horším orientačním smyslem nedopadli zrovna nejlépe. I proto je vám území odhalováno postupně. Abyste si náhodou nevyběhali duši z těla, je pro vás, tedy vlastně CJ připraveno těžko spočitatelné množství dopravních zařízení. Alfu a omegu opět tvoří zase o něco rozsáhlejší výběr nelicencovaných, avšak svým reálným protějškům velice podobných, vozů. Frajeři si již v minulém dílu dozajista oblíbili motorky a choppery, s nimiž užijete spoustu legrace i protentokrát. Na významu nabudou i všemožné lodě, s čímž souvisí i nová schopnost hlavního charakteru – plavání. Už se tak nebudete muset topit v kdejaké kaluži nebo dokonce flusanci bezdomovce, nýbrž nahodíte rychlý kraul a pojedete se žraloky o závod. O trochu méně využijete řízení lokomotiv, avšak fajnšmekři se i na tomto parketu určitě řádně vyřádí. Všemožné poletuchy se stanou důležitějšími a především také přístupnějšími. Na pilotování letadel či vrtulníků už tudíž nebudete potřebovat specializované školy. A aby toho náhodou nebylo málo, naučil se CJ zamlada jezdit i na bicyklu, kolečkových bruslích, zaskáče si padákem a dokonceGTA: San Andreas ozkouší, jaké to je, mít na zádech jetpack. V misi „Body-Harvest“ zase ukáže, že mu ani vesnické vybavení není cizí – vyleze na kombajn a zmizí pronásledovatelům.

Alfu a omegu opět tvoří zase o něco rozsáhlejší výběr nelicencovaných, avšak svým reálným protějškům velice podobných, vozů.

Se vším tímto volně, ačkoliv trochu nelegálně, nabytým náčiním si mnohem rychleji vyzvednete jednu z mnoha zakázek, jež spousta NPCček v San Andreas nabízí. Zpočátku budete pracovat výhradně pro vlastní gang a zadavateli questů se stanou váš bratr nebo šéf spolku Smoke. Čím větší reputace dosáhnete, tím váženější klienti vašich služeb využijí – nevyhnete se spolupráci s latinskoamerickými gangy, ani s čínskými triádami. Vedle misí nutných k dokončení hry se zde najde ještě větší množství těch nepovinných a také těch sloužících jen krátkému zabavení. Tak například s určitými vozy se samy nastartují speciální bonusové mise: jakmile najdete ten správný bourák, spustí se časový limit, ve kterém musíte sbalit co nejvíce lehkých děvčat, užít si s nimi a jet zase za dalšími. Nejenže se vám tím zvyšuje sex-appeal, ale namísto, abyste museli hodně prudérně představenýmGTA: San Andreas prostitutkám platit, dostanete peníze vy. Výraz sociální pracovnice tak dostává zcela nový smysl. Nebo si takhle jezdíte se zvláštním kamiónem a kradete čerpací stojany z benzínek…nebo, nebo nebo…

Pouliční války čekají hráče výhradně v prvním městě, Los Santos, kde nepřátelské gangy často napadají vaší bandou Grove Street Family pracně dobyté území. V takovém případě jste okamžitě upozorněni a vyzváni k návratu, abyste vypomohli s obranou spočívající v likvidaci, potažmo zahnání narušitelů. Mnohem příjemnější je opačná situace, při níž není třeba se vracet z rozdělané prácičky. Všechno si pěkně domluvíte s přáteli, nasednete do bouráků (počet parťáků jdoucích s vámi do akce záleží na úrovni respektu, jaké jste do té doby se Carlem dosáhli) a vyjedete se obohatit na úkor ostatních. V typických „street-wars“ známých i z televizních obrazovek si užijete hlavně síly baseballek, ale ke slovu přijdou i uziny nebo dokonce raketomety. Na PS 2 se bitky často zvrhly v nepříjemně hektickou, těžko ovladatelnou záležitost, na jejíž vylepšení pro PC se tvůrci zaměřili aGTA: San Andreas s pomocí myši ho dosáhli. Konečně tedy roztržky namakaných a ozbrojených maníků dosáhnou té správné atmosféry i záživnosti. O území nepřipravujete konkurenční gangy jen tak z plezíru. Nejenže je významně oslabíte, ale především se sami posílíte. Ze zabraných čtvrtí plynou peníze investovatelné do zbraní, hadrů nebo nemovitostí sloužících jako savepointy.

V GTA 3 jste ovládali ještě bezejmenného týpka, Vice City už nabídlo stylového Itala Tommyho Vercettiho a San Andreas v otázce charakterového sžití a vývoje zachází ještě mnohem dál. Postava Carla Johnsona nemá pouze kvalitní příběhové pozadí, ale disponuje i mnoha vylepšovatelnými vlastnostmi, čímž série GTA atakuje hranice dalšího žánru a sice RPG. Například síla logicky ovlivňuje Carlovu ránu, výdrž zase jeho sprintovací schopnosti. Veledůležitý je již zmíněný respekt získatelný skrz splněné úkoly a dobytá území. Čím větší úctě se CJ těší, tím více NPC kumpánů (s velice omezenými příkazovými možnostmi) mu kývne na účast při přepadovkách. S dostatkem sex-appealu s Carlem nabalíte až pět roštěnek. GTA: San Andreas Ptáte se, co je k jeho zisku třeba? To snad ani nemůžete myslet vážně – stejně jako v reálu kočky letí na namakané tělo a drahý ohoz (pravda, existují i inteligentnější výjimky, avšak na jejich hledání nemá CJ čas). První podmínku splníte ve fitness studiu, přičemž zde naberete i sílu. Hadry je zase nejlepší měnit v jednom z butiků jako je Zap, Binco nebo Victim. Svršky jsou rozděleny do několika cenových a závislosti na tom i ohromujících tříd. PS 2 verze nás nervovala dlouhým převlékáním, na PC Carl značně zrychlí a nahození nového oblečení (textur) bude otázkou realtimového okamžiku. A teď se podržte – Carl bude moct i tloustnout, pokud se tedy bude cpát tučnými hamburgery u McDonalds hlava nehlava. Pak se mu bude špatně běhat, čímž pádem nastane čas pro kruté tréninky, aby se zase dostal zpět do formy. Ale ani plavání, natož pak potápění se neobejde bez tréninku, zvláště, když se s ním pojí hned několik misí, na něž je třeba být adekvátně vycvičen, jinak prostě ze sanfierského přístavu k jedné z kontejnerových lodí nedoplavete. Ale nebojte se – do žádné slepé uličky, z níž už by nebylo východisko, se ve hře nedostanete. Konkrétně v tomto případě se akorát budete muset pár desítekGTA: San Andreas minut cachtat v místním rybníčku, čímž si zvýšíte objem plic.

GTA: San Andreas dostalo hardware Playstation 2 na jeho samotnou hranici a je to vidět – v dobrém i špatném slova smyslu. Grafické chyby, přeci jen už dost slabé textury ustoupivší množství zobrazovaných objektů, omezený dohled atd. Je jasné, že něco podobného kazí herní zážitek, pročež můžeme být rádi, že hlavně technické stránce věci věnují v Rockstar maximální pozornost. Sice se nedočkáme grafických hodů srovnatelných s Half-Life 2 nebo DOOM 3, avšak to by naše počítače stejnak jen těžko vydýchaly, takže nakonec můžeme být RenderWare enginu vděční za to, že ze své podstaty omezuje kdovíjaké detaily. Na druhou stranu jde o přeborníka ve zobrazování rozsáhlých areálů, což San Andreas využije více než kterákoliv jiná hra. Textury jsou ale naštěstí ostré, takžeGTA: San Andreas billboardy nebo třeba i noviny jsou velice dobře čitelné a všechno běží plynule i na hodně průměrných sestavách. Na rozdíl od PS 2 nás čekají krásné pohledy, například na rozsáhlou poušť nebo když vystoupáme na nejvyšší horu – Mount Chilead, naskytne se nám překrásný pohled na okolí, který navíc přispěje k lepší orientaci. O zařazení modu pro dva hráče se zatím jen uvažuje, nic nebylo dosud potvrzeno, ani vyvráceno.

GTA bez pořádného soundtracku by bylo jako dort bez třešničky. Naštěstí se zase setkáme s typickou rádiovou formou, tentokrát s nabídkou jedenácti stanic.

GTA bez pořádného soundtracku by bylo jako dort bez třešničky. Naštěstí se zase setkáme s typickou rádiovou formou, tentokrát s nabídkou jedenácti stanic, jež se prostřednictvím funku, hip-hopu (starého i moderního) a soulu koncentrují na „černou hudbu“. Ale najdeme zde samozřejmě i stanice s bohatým repertoárem rocku, reggae, housu, country a chybět nesmí ani jeden čistě kecací kanál s legračními průpovídkami, jimž však porozumíte pouze v případě, že umíte dobře anglicky. Pouze na PC si dohry budete moci importovat své MP3 songy, se speciálním editorem si pak upravíte vše potřebné, abyste s vlastním vysíláním byli absolutně spokojeni. Rockstar neponechali náhodě ani dabing – GTA: San Andreas zkorumpovaného policajta Trepennyho namluvil Samuel L. Jackson a Axl Rose si vzal na starost moderátora v rádiu. Takže o atmosféru je postaráno všemi možnými prvky.

Tak a jsme na konci našeho rozsáhlého rozboru o jedné z nejočekávanějších her tohoto roku, která na PS 2 už nějaký ten pátek slaví nehorázné úspěchy. Právem! A teď si vezměte, že všechny chyby konzolové verze budou v té počítačové pryč. Před námi se zjeví takřka dokonalá hra, navíc s neuvěřitelnou herní dobou a nepřekonatelnými možnostmi. Grand Theft Auto je fenomén a San Andreas jeho (dočasné) vyvrcholení. Na dalším díle už se pracuje, ale osobně si nedokážu představit, co nového mohou v Rockstaru připravit. Ale ti kluci mají prostě fantazii, jsou neuvěřitelně pilní a nikdy nepřichází na trh s nastavovanou kaší. Na šestku si ještě chvíli počkáme, ale co na tom – zanedlouho nás zabaví San Andreas. Na několik týdnů, spíše ale měsíců. No řekněte, dá se na tenhle skvost netěšit?

Index očekávání: 95%

Autor:
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...