Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Fenimore Fillmore: The Westerner - dojmy

  12:00
Že byla tenkrát na divokém západě vedle potoků krve taky spousta legrace už víme. Nyní si přečtěte naše dojmy z nejočekávanější adventury loňského roku, na kterou vám brzy přineseme tradičně exkluzivní recenzi.

Fenimore Fillmore: THE WESTERNER
Výrobce: Revistronic
Vydavatel: Cenega Czech
Datum vydání: Q2 2004 (ČR)
Žánr: adventure
homepage

Her z prostředí divokého západu je málo, kovbojských adventur ještě méně, no a komediální adventury s drsnými muži, co mají kolty zavěšeny proklatě nízko, byste spočítali na kterémkoliv prstu jedné ruky. Ano, hovořím zde o již takřka legendárních 3 lebkách Toltéků, které ale naštěstí dlouho osamoceny nezůstanou. Na cestě je totiž The Westerner - hra od španělského týmu Revistronic, která má se třemi Toltékskými lebkami společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát: prvním společným bodem je vývojový tým, druhým hlavní hrdina Fenimore Fillmore, no a třetím obrovská kupa humoru, s jakou jsme se nesetkali minimálně od jara loňského roku, kdy vyšel graficky zaostalý, ale hratelnostně vynikající Simon the Sorcerer 3D.

Fenimore Fillmore: The Westerner

The Westernera jsme v jeho rané fázi vývoje zhlédli již na E3 2002 a jak jste se mohli dočíst z našich prvních dojmů, hra nám dokázala učarovat už tenkrát, nehledě na její poněkud jednodušší 3D grafiku. Ta ale byla během uplynulého roku neskutečně vylepšena a dotažena takřka k dokonalosti. "Grafika naší hry má mnohem větší potenciál, než grafika kterékoliv jiné adventury, co doposud vyšla nebo v nejbližší době vyjde", chválil vzhled hry během její prezentace na Games Convention v Lipsku Kai Fiebig, vice-prezident německé vydavatelské společnosti Crimson Cow. "The Westerner běží na prvotřídním 3D enginu, který využívá v reálném čase všech nových funkcí DirectX9 a k tomu přidává vlastní unikátní systém animací obličejů postav, díky nimž hra vypadá doslova jako animovaný film", dodává Kai. A my mu museli dát zapravdu prakticky okamžitě poté, co se na monitoru před našimi zraky rozeběhlo dlouhé a fantasticky vypadající intro, renderované v reálném čase přímo v game enginu.

Nacházíme se uprostřed noční tmou pokryté pustiny. Dynamicky se měnící pohledy kamer zabírají mladého kovboje, který znaveně cválá na svém koníkovi prašnou cestou, Fenimore Fillmore: The Westerner směřující k malé farmě jistého Joa Banistera. Zatímco hlavní hrdina Fenimore sesedá před farmou z koně, a tříčlenná rodinka Banisterů v poklidu relaxuje v místnosti za oknem, blíží se k farmě tři neznámí jezdci. Dusot kopyt vyleká nejen Fenimora, jenž se raději skryje za rohem farmy, ale i farmáře Banistera, který v očekávání něčeho zlého popadá brokovnici a vychází ven před svůj dům. Ukazuje se, že oni tři muži jsou bandité a chtějí Banisterovu farmu vypálit. Vyděšený Fenimore se jako správný hrdina rozhodne vzít do zaječích, jenže se při pomalém couvání napíchne na velký kaktus, načež je vymrštěn přímo mezi znesvářené muže. Nastává nečekaná situace - kamery se rychle přepínají mezi obličeji všech zúčastněných, na nichž je krásně vidět výraz zmatení a překvapení. Ten ale, alespoň u banditů, brzy přejde v napjaté pohledy a jejich ruce se začnou přibližovat k pouzdrům s kolty. Atmosféru dotváří klasická westernová napínavá hudba... A najednou PRÁSK - bandité shodně vystřelí, po čemž následuje úžasný Matrix-efekt, kdy se Fenimore ve zpomaleném čase saltem a průhyby kulkám vyhne, sáhne po svých zbraních a vystřelí sám. Třemi ranami ustřelí jednomu banditovi kolt z ruky, druhému doutník z huby a třetímu klobouk. Vyděšení bandité prchají, scéna končí (intro si máte možnost prohlédnout sami prostřednictvím tohoto rolling dema).

Prezentace hry The Westerner na Games Convention Prezentace hry The Westerner na Games Convention Prezentace hry The Westerner na Games Convention

Po horké chvilce Banister pozve Fenimora do svého domu na večeři, kde se celá rodinka sejde u společného stolu. "Všimněte si dokonalých animací obličejů, neustálých pohybů očí, obočí, nebo gestikulací rukama", upozorňoval nás Kai, ale v podstatě zbytečně. Té pohybové nádhery, která se na monitoru odehrávala, si nešlo nevšimnout. Obličeje všech postaviček jsou dokonale "hladké", není na nich vidět jediný hranatý polygon, a jak tvůrci dokázali rozpohybovat mimické svaly, přesně reagující na danou situaci, se vymyká mému chápání. Každopádně postavičky, stejně jako různě pokřivené herní prostředí, si zachovaly cartoon vzhled a vypadají velmi vesele, až přímo komicky, Fenimore Fillmore: The Westerner a to i díky skvělému španělskému a anglickému dabingu (byly nám předvedeny dvě jazykové verze). "Samozřejmostí je synchronizace pohybu úst s mluveným slovem, která bude fungovat pro všechny jazykové verze - až bude hotová i verze německá, budou se i v ní pohybovat ústa tak, jak mají", dodává Kai. Nás sice německá verze nezajímá, ale potěšující je, že český distributor hry Cenega Czech upustil od původního záměru hru dabovat do češtiny a rozhodl se lokalizovat pouze titulky. Vzhledem k dokonalému anglickému namluvení se mi to jeví jako rozumný krok.

Vraťme se však zpět k průběhu hry. Shodou okolností paní Banisterová udělala polévku z artyčoku, na který je Fenimore alergický. Hned po první lžičce se tedy začne dusit, bezmocně kroutit, až nakonec omdlí. Probudí se druhého dne ráno na posteli v pokoji Banisterova synka Billyho. A v tento okamžik se na obrazovce poprvé objevuje kurzor, což značí, že hra začíná. "Po scéně se můžete pohybovat naprosto svobodně, ale nikdy nedojde k tomu, že byste nad postavičkou ztratili kontrolu. Když přejdete do vzdálenějšího rohu místnosti, kamera se změní a vy uvidíte vše, co vidět potřebujete", vysvětluje práci kamery Kai. K tomu bych ještě dodal, že kamery nejsou jen statické, ale mohou se buď za hrdinou otáčet, nebo se souběžně s ním pohybovat. Variant je nespočet. Fenimore Fillmore: The Westerner Taktéž navigace postavičky je bezproblémová - jedná se totiž o point-and-click adventuru, takže kam kliknete myší, tam Fenimore dojde. Vzhled kurzoru se mění podle toho, jakou akci lze s interaktivními předměty provádět. Například při prozkoumání se obvykle kamera přepne pohled do 1st person módu, načež si můžete prostor před sebou prohlížet z bezprostřední blízkosti (s kamerou lze v takových situacích otáčet pohybem myši). Ještě zmíním, že inventář se nachází v horní části obrazovky, v dolní se pak vypisují texty během dialogů či monologů.

Zajímavou roli ve hře hrají peníze. Poté, co v Billyho pokoji Fenimore sebere jeho dětské revolvery (ty pravé mu totiž Billy ukradl a odnesl si je do školy), a v kuchyni si promluví s paní Banisterovou, může otevřít šuplík u stolku poblíž krbu, v němž jsou uloženy farmářovy úspory. A ty lze… ukrást! "Peníze bude Fenimore potřebovat v pozdějším průběhu hry", vysvětluje jejich důležitost Kai. "Ve hře je několik bonusových místností, v nichž - pokud se vám je tedy podaří najít - můžete peníze použít k různým speciálním účelům. V podstatě je to obdoba sbírání hvězdiček ve hře Mario. Pokud nasbíráte dostatek peněz, budete schopni vyřešit nějaký nepovinný zábavný úkol."

Prezentace hry The Westerner na Games Convention Prezentace hry The Westerner na Games Convention Prezentace hry The Westerner na Games Convention

My se ale nyní budeme soustředit na úkoly povinné. Tím prvním je najít Billyho a sebrat mu naše kolty. Aby tak Fenimore mohl učinit, musí se nejdříve dostat z farmy, a k tomu potřebuje svého koně. Jenže ten ho odmítá vozit jen tak zadarmo (svinské koňské odbory!). Venku před farmou jsou tři důležité lokace - stáj, políčko s mrkvemi, a studna s vodou. Jejich spojitost je zjevná. "Náš kůň potřebuje jídlo, jinak odmítá pracovat", vysvětluje Kai. "Obvykle se jedná o ovoce - jablka, hrušky, nebo třeba mrkev. Mrkev můžeme z pole sebrat, ale až ve chvíli, kdy je vyrostlá - když už je zralá." A jak to poznáme? Každá rostoucí mrkev má svůj ukazatel síly (tzv. "power meter"), který se objeví, Fenimore Fillmore: The Westerner když na mrkev najedeme kurzorem myši. Ukazatel může nabývat pěti hodnot a teprve když je hodnota na maximální úrovni, lze mrkev sebrat. V tomto případě lze sílu mrkví zvýšit jejich zaléváním pomocí kbelíku, který Fenimore sebral uvnitř Banisterovy farmy, a studny s vodou.

Na stejném principu "funguje" i kůň. Pokud je jeho ukazatel síly prázdný, ani se nehne a když se ho Fenimore pokusí osedlat, sedne si protestně na zadek. Dobrá mrkvička mu ale dodá jednu pětinu maximální síly, která postačí na přejezd z jedné lokality do druhé. "Když jste na cestách napříč divokým západem, ukazatel síly se postupně snižuje, takže musíte koně vždy zase nakrmit, jinak budete muset jít přes poušť po svých", upřesňuje Kai. Nemusíte se ale obávat, že by se tím hra nějak výrazně komplikovala - na každé lokalitě existuje určitý způsob, jak sehnat pro koníka nějakou tu dobrůtku.

Z Banisterovy farmy směřují Fenimorovy kroky (či spíše kopyta jeho koně) k další farmě, kde se setká jak s Joem, tak s nějakým žvatlajícím starousedlíkem. Oba pak Fenimorovi vysvětlí, v jak prekérní situaci se nacházejí: Jistý Starrek chce odkoupit celou okolní půdu za mrzký peníz a farmářům vyhrožuje, že pokud na jeho nabídku nepřistoupí, farmy jim vypálí. Fenimore Fillmore: The Westerner A jelikož farmáři odejít nechtějí, nezbývá jim než se bránit. Fenimore tedy hned zkraje hry dostává několik klíčových úkolů: 1) sehnat dostatek munice, 2) vytvořit obranu farem tím, že kolem nich postaví ploty, 3) zastavit odpolední vlak, kterým sem přijedou Starrekovi muži. A samozřejmě, abychom nezapomněli, sebrat Billymu ve škole své dva kolty a při té příležitosti se zamilovat do jeho rusovlasé učitelky. Zkrátka a dobře, čeká toho na našeho hrdinu hodně, ale jak si s těmito problémy, to se dozvíme až z finální verze hry. Ta by měla obsahovat kolem stovky lokací na šesti hlavních lokalitách (mezi nimiž se přesunujete pomocí mapy), zhruba 30 interaktivních postav a přibližně 30 hodin špičkové zábavy.

A že skutečně špičková bude, o tom by nás Kai dlouho přesvědčovat nemusel. "Ve hře je několik scén, které jste ještě nikde jinde neviděli a věřte mi, že se u nich potrháte smíchy", uvedl na závěr prezentace. Ale nepůjde jen o humor. The Westerner bude jednou z mála kompletně 3D adventur, které překvapivě perfektně vypadají (rozlišení až 1600x1200), ve kterých dokonale fungují herní kamery a které se svým ovládáním stále řadí mezi klasiky z poloviny devadesátých let. Co více si přát! Revolutioni budou mít se svým Broken Swordem 3 na sklonku tohoto roku setsakramentsky silnou konkurenci.

UPDATE 15.2.2004: Španělská verze hry je v prodeji od prosince loňského roku, anglická a německá by se na trhu měla objevit v průběhu března, a česká patrně až v květnu nebo červnu tohoto roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Erotické RPG Iragon uspělo na Kickstarteru, vybralo dvanáctinásobek

Už bezmála tři miliony korun se podařilo vybrat na Kickstarteru autorům chystaného akčního RPG Iragon. Od konkurence se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Český simulátor Rail Route je až příliš návykový balzám na duši

Navzdory tomu, že český simulátor vlakového dispečera Rail Route tvoří pouze dva lidé a že je teprve v předběžném...

PREVIEW: Far Cry 6 se změn nebojí, revoluci však nabídne jen v příběhu

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku je už za dveřmi a my jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku její...

Strategie Two Point Campus slibuje při budování univerzity víc volnosti

Two Point Campus je oficiální pokračování výborné strategie Two Point Hospital. Ačkoliv základní info před časem omylem...

Forza Horizon 5 v Mexiku. Grafika je místy k nerozeznání od skutečnosti

Jedním z lákadel show Microsoftu byla i nová festivalová Forza Horizon 5, v níž se budeme ve stovkách různých vozů...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...